15.09.2017 | 07:01
Moonlike kaže:
Mislim da ovo sa iTunes-ima i nije neka drama.... kakav backup je to.... zapravo od pocetka vrlo beskorisan.... back up aplikacija? Pa oduvjek postoji na App Store-u stavka "Purchased".... Oduvjerk aplikacije koje si kupio ili skinuo su tu.... i ako "back up" skrene uvijek se tu sve ponovno skine bez da se ista placa vise. Znaci po meni nista tu nije sporno.... samo je eto Apple odlucio malo smanjiti potrosnju iClouda, HDD-a ili SDD-a... Hvala!
Ma nemoj?
A šta kada Apple ukine aplikaciju koju si platio 20 dolara ili više, jer ju proizvođač odluči više ne updateati ili iz sto petnaest razloga sada nebitnih - a tebi je bila baš dobra?
Što u slučaju da trenutno imaš samo iPhone, ali ne i iPad - čije su aplikacije od starta bile skuplje (jer si prodao prvi i skupljaš za idući koji želiš - što je upravo moj primjer) - hoćeš li onda u novokupljenom iPadu pod Purchased naći sve aplikacije za tablet?
Nećeš. Jer su ih pola ukinuli zbog već navedenog 1001og razloga.
Gdje ćeš ih onda nabaviti osim sa svog storage-a?
OK - iTunes je postao bloatware, ali mogli su te .ipa fileove dati preseliti negdje drugdje. Windows korisnici iTunesa više nemaju pristup knjigama koji su kroz svoju verziju imali. Poštenu alternativu čuvanja tih epub fileova na kompovima im također nisu dali.
O tome pričam. Ovo što kažeš za oslobađanje prostora, pa ja sam si ga vlastitim izborom napunio - nije odjednom macOS 100 GB lakši jer su smanjili source kod (glupi primjer, ali primjer).
Ti se vjerojatno nisi nakupovao puno aplikacija pa te nije previše briga, i tvoje je pravo da te ne bude - ali ja bome jesam.
I trećinu od njih sada sam zauvijek izgubio.
Koliko si ti iOS aplikacija kupio, stvarno - da si tako zahvalan Appleu - i kada si kupio prvu?
Ja svoje skupljam od 2010. godine.
Točnije - od onda kada su se i
iWork i
iLife aplikacije i na iOS-u i tadašnjem OSX-u plaćale; po 20$ po jedna za OSX te 10$ ista za iOS. I naplaćivali su i kompletne OS-ove, ne kao Microsoft Windowse, ali jesu.
Naravno da tada nisam popizdio kada su ih spustili na free, kao i kompletne OS-ove - jer to je bio OK potez od Applea prema korisnicima.
Što se ovoga tiče, da si kao pravi geek nisam poimence zapisao na 10 stranica u Pagesima i Wordu imena svih aplikacija koje sam platio - kako bih sada znao koje po pravu imam, a koje nemam? Skrolajući po App Storeu tjednima i tražeći onaj znak - oblačić sa strelicom prema dolje?
Jer toliko pamćenje nemam, nisam Kišni čovjek.
OK, tu stvarno spominješ purchased, i to ti koliko toliko stoji.
Ali, što se purchased sekcije tiče: tu su opet samo appovi koji se uredno updateaju, ne i oni stariji koji bi radili na starijim iOS-ovima.
I tu se, uz plaćene i vrijedne appove, nalaze i brda free gluposti koje si skinuo i moraš se snalaziti da nađeš app koji želiš jer ih sortiraju po datumu kupnje, umjesto abecedi - zar ne? Slobodno me ispravi, ukoliko postoji opcija da se drugačije sortiraju - ja je ne vidim.
Bruce Willis je još davno tužio Apple zbog pjesama i aplikacija, jer je shvatio da se one zapravo ne kupuju, nego "doživotno posuđuju" - a on je svoju kolekciju albuma i appova - koje je platio tisuće i tisuće dolara, nakon svoje smrti planirao oporučno darovati darovati djeci. Da bi od odvjetnika saznao da to nije moguće, jer kada umre, njegov Apple račun i sve na njemu "umire" s njim; i iako je isti uredno plaćan - nema se pravo prenositi na nikoga, iako to vlasnik želi.
Kako se to završilo ne znam - ali jako je interesantno da je TEK NAKON TOGA Apple predstavio family account - pa nekako imam osjećaj da je došlo do nekakvog dogovora, i da je tvrtka iz Cupertina naučila na grešci u koracima.
Prema tome, po meni za ovo nisi u pravu.
Da jesi - ne bi toliko negativnih članaka na svim relevantnim Apple stranama bilo o tome...