07.05.2015 | 09:40
ako mi je zadnji broj na Time Capsule WiFi x.x.x.22, a na ZTE x.x.x.41 - onda se valjda ne tuku, zar ne?
To su IP adrese. Dakle, ne tuku se na layer 3 razini.
Ali čovjek je mislio reći da se tuku na razini radiofrekvencija (WiFi kanala), dakle na layer 1 razini.
Ne mora biti da se tuku, pogotovo ako jedan radi na 2,45 GHz, a drugi na 4,95GHz, ali nije nezamislivo da, ako ih pustiš da si automatski biraju kanale, na kraju jedan drugom smetaju.
GHz su frekvencijsko područje. Načelno, sve je to povezano, jer na višim frekvencijama je u pravilu lakše ostvariti veću ukupnu propusnost podataka (ima mjesta za više kanala, no to za krajnjeg korisnika ne čini ikakvu vidljivu razliku). S druge strane, što je veća frekvencija, to joj je prirodno kraći domet (uz istu snagu predajnika) i više je podložna gušenju zbog utjecaja okoline.
Znači, radiofrekvencije AM radijskog pojasa imaju prirodno puno veći domet i manje ih guši propagacija kroz atmosferu, čak i u uvjetima kiše, snijega i sl, ali na tom frekvencijskom rasponu (oko 450 kHz) jednostavno nema širine pojasa za prenijeti značajniju količinu podataka. Naime, širina WiFi kanala na 2,45GHz baznoj frekvenciji je 20 MHz. Vjerujem da ti je jasno da je bazna frekvencija AM radija od 450 kHz (dakle - pola megaherca približno) očito preniska da primi makar i jedan jedini kanal ako je on širok 20 MHz.
I zato se pribjegava mikrovalnim frekvencijama (900 MHz za GSM, 2,1 GHz za 3G, 2,45 i 4,95 GHz za WiFi) jer su onda bazne frekvencije toliko visoke da ti stane desetak kanala od po 20 MHz. E, ali na tim frekvencijama sve živo smeta propagaciji. Ne samo zidovi i betonske deke građevina, nego i atmosferske prilike. Kiša i općenito povećana vlaga u zraku pogotovo, a čak i zelenilo. Naravno, ne dok se radi o jednom stanu od 60-80 m2, ali već u obiteljskoj kući...
Jačina (čisto kao snaga zračenja) se mjeri u decibelima, u pravilu u odnosu na 1 mW zračenja (dB su relativna logaritamska mjera) i u biti ne znači baš ništa odnosno jako malo u današnjim okolnostima puštanja wifi mreža u rad. Jer ti neće nimalo pomoći ako imaš previše mreža na malom prostoru.
Zato se u pravilu promatra i KVALITETA prijema, kao postotak uspješno primljenih / predanih paketa u odnosu na ukupan broj paketa. WiFi kako-tako funkcionira čak i s kvalitetom od oko tek 10%, a 100% je teoretski ideal, nedostižan čak i u savršenim uvjetima.
Jbg, pretpostavljam da si očekivao jednostavniji odgovor. Sorry...