11.01.2018 | 12:52
Air kaže:
Svaka linija masovne proizvodnje ima sustave kontrole kvalitete proizvoda. To znači: uzima se određeni broj proizvoda (postotak od neke količine) i provjerava se njegova ispravnost (recimo 0,5 posto - što je veći postotak manji je broj nesipravnih ili uređaja koji će se prije pokvariti. Ispravnost tih proizvoda mora biti u određenom (prethodno definiranom) postotku ispravna. Tada je ta cijela serija klasificirana kao ispravna. Ako je postotak ne ispravnih veći od definiranog postotka cijela serija se "baca" i smatra neispravnom. No međutim kapitalizam se dosjeti pa ne želi bacati. Tako su se davno (a možda i danas, ne znam) procesori za kompove mogli kupiti u dvije verzije: u kutiji i bez kutije - ali jeftinije. Razlog je bio upravo u što su bez kutije / jeftiniji procesori biti iz serije koja je imala veći, nedopušteni broj grešaka. Sukladno tomu i njihov je rad uzrokovao veći broj problema.
Tako da se ne radi to o nikakvom dodatnom izabiranju loših komponenti, nego o redovnoj kontroli, a "lošiji" rezultati se plasiraju na manje važno tržište.
Ovo o čemu govoriš (procesori u ambalaži i bez nje), nema veze sa kontrolom kvalitete, nego se radi o 'retail' pakiranju za tržište, i OEM pakiranju za firme koje same sklapaju kompjutere, a razilka u cijeni proizlazi iz dodatnih troškova za proizvodnju ambalaže i za samo pakiranje. To što se kod nas često događa da se OEM roba prodaje krajnjim korisnicima je sasvim druga tema.
Inače, ako čemo baš pričati o procesorima, svaki, ali baš svaki proizvedeni procesor se testira jer ne postoje zasebne linije za procesore iste serije ali različitih radnih frekvencija, nego samo jedna linija, a prilikom testiranja gotovog procesora (prije montaže u kućište) isti se testiraju i prema rezultatima klasificiraju u određni tip procesora, te montiraju u kućišta na koje se otisne šifra modela, a škart se baca jer - ne radi zadovoljavajuće ni na najnižoj frekvenciji ili radi pogrešno.
U ne tako dalekoj prošlosti su bili poznati i slučajevi gdje su, zbog tržišnih prilika, objektivno 'jači' modeli prodavani pod 'slabije' jer u tom periodu nije bilo potražnje za ovim prvim.
Međutim, sve ovo nema puno veze sa temom, jer Apple ne proizvodi komponente, sva proizvodnja i sklapanje je de-facto outsorce-ano.
Kada u tvornicu u Kini u kojoj se sklapaju kompjuteri dođe neka komponenta, ona je već testirana, kada se kompjuter sastavi od tih djelova, ponovo se testira i ako radi - radi i ide u prodaju, ako ne radi, onda je škart, i mora se ponovo rastaviti da bi se iskoristili ispravni djelovi. Ne možeš samo uzeti neispravan ili poluispravan uređaj, i poslati ga na Balkan, u Afriku ili neku zabit u Južnoj Americi i nadati se da će tamo kako-tako raditi.