16.03.2011 | 22:27
I te kako je važno gdje se nalazi tvornica, kakvi ljudi u njoj rade i tko je uistinu odgovoran za QC (Quality Control). S obzirom na našu (Anti)ekonomiju i osnovni poticaj (profit), već dugo vremena je u trendu pad kvalitete proizvoda u cilju skraćivanja vijeka trajanja, a u cilju povećanja potrošnje kao osnovne pokretačke snage naše civilizacije. Sve se radi za profit, zagađuje, uništava, gazi i cijelo vrijeme samo se gleda profit i ništa drugo.
Pored pada kvalitete samih proizvoda i brzina napretka tehnologije dodatno skraćuje životni vijek mnogih proizvoda, a naročito konzumerske i ine elektronike, premda je upitno koliko je taj napredak stvarno napredak.
Čak i u takvoj (anti)ekonomiji vrijedi pravilo, koliko para toliko muzike, pa jeftina radna snaga upravo toliko i vrijedi, malo. Zna malo, radi malo, motivacije nema i jedino zna dobro zabušavati.
Samo za primjer, 1984. Cherokee je izgradio tvornicu u Kini u blizini Pekinga. Kad je bila spremna da starta svoje pogone, nije mogla, jer su Kinezi tražili da na čelu tvornice bude Kinez, a ne Amerikanac. Skoro godinu dana su se natezali dok konačno nisu napravili kompromis. Tvornica je dobila dva direktora, jednog Kineza i jednog Amerikanca. Svi znamo kako funkcionira brod sa dva kapetana
A to je bio samo jedan od niza uvijeta da tvornica starta proizvodnju.
Odgovorne osobe, normativi, kvaliteta materijala, završna obrada sve su relativne vrijednosti koje u konačnici ovise o cijeni i nitko me ne može uvjeriti da nemaju veze i sa geografskim položajem