19.09.2019 | 10:58
Ono o čemu 'zabac' priča, je činjenica da, zbog priroda pisanja/brisana na SSD-u (podaci se upisuju u 4K stranicama, a brišu u 512K blokovima), fragmentacije podataka na disku i "wear levelinga", na SSD diskovima dolazi do usporenja kada se slobodni prostor bitno smanji.
Naime, kada ne bi bilo "wear levelinga", SSD diskovi koji imaju vrlo malo slobodnog prostora bi relativno brzo dostigli svoj vijek trajanja, jer bi stalno pisanje/brisanje blokova na tako malom fizičkom prostoru dovelo do maksimalnog broja ciklusa pisanja/brisanja.
Kako bi se to spriječilo, na SSD-ovima se koristi tzv. static wear leveling, koji nastoji jednako 'potrošiti' sve blokove SSD-a, što u prijevodu znači da se i blokovi čiji se sadržaj ne mjenja (zato što su to npr. instalirani programi, ili korisnički podaci koji se rijetko ili nikako mjenjaju) također prepisuju u druge slobodno blokove, bez obzira što se sam sadržaj zapisanih fajlova ne mijenja.
Na taj način, kod diska sa malo slobodnog prostora, taj slobodni prostor se fizički 'šeta' po disku, kako bi se postigla ravnomjerna istrošenost blokova.
Zato u tom slučaju firmware SSD-a mora 'žonglirati' sa podacima puno ćešće nego kad je disk poluprazan (jer tada ima dovoljno mjesta da distribuira broj zapisaivanja/brisanja po tako velikom slobodnom prostoru, i otuda dolazi usporenje.
To usporenje ne mora biti primjetno ako je način rada korisnika takav da SSD ima dovoljno slobodnog vremena za stalnu internu reorganizaciju, ali u slučajevima kad korisnik (tj. program) intezivno zapisuje i čita podatke na SSD, to usporenje se svakako može osjetiti.