Programiranje u C jeziku
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Programiranje u C jeziku


03.12.2010 | 00:41
Da, sad sam provjerio i zaključio da Djipijev algoritam vrši clockwise rotaciju, te da je zapravo koordinatni sustav izvrnut u ondosu na matrice.

Recimo da imamo ekran veličine 1280x1024 pixela onda je matrica koja predstavlja taj ekran zapravo veličine (1024,1280) i onda točka skroz gore desno u koordinatnom sustavu x=1279, a y=0 ima u C matrici zapravo poziciju [0][1279], odnosno u matematičkoj matrici je i=1 a j=1280.

Sva sreća da mi je sve ovo samo hobi i da ne radim za NASU na slanju živih bića na Mars.
03.12.2010 | 01:01
Izgleda da ovo radi i to ona couner clockwise verzija. OK, za bacit matricu upside-down onda ovo treba ponoviti dvaput i za clockwise verziju treba ponoviti triput. Na stranu to da vjerojatno postoje algoritmi i za rotaciju u jednom koraku, ali pustimo sad to.

Postoje i svode se na isti ovaj - samo malo pretumbaš parametre.

algoritma za "simetrične" logičke igre (od križ-kružića nadalje) kod kojih se može testirati 4x manje rješenja ako se početni potez "zarotira" u jednu od 4 moguće početne pozicije.

Ovo je too advanced za mene.

Garantirano nije too advanced. Prilično je banalno: zamisli podlogu za igrati križić-kružić (#). Onaj tko prvi igra zapravo ima samo 3 moguća poteza: može odigrati gornji lijevi kut (označimo to polje sa 1), može odigrati sredinu prvog reda (polje broj 2) i može odigrati centar (polje broj 5). Ako odigra gornji desni kut (3), "zarotiraš cijelu logiku" za -90 stupnjeva i dalje se ponašaš kao da je igrač odigrao gornji lijevi kut (1). Ako odigra donji desni kut (9), "zarotiraš logiku" za + ili - 180. I opet si na istoj početnoj poziciji. Na taj način možeš "sve" kombinacije križić-kružića testirati sa svega par IFova i pritom uvijek pobijediti. Ispada da je jedini problem raditi "translacije inputa" pa kad igrač klikne na polje gore-desno (3), ne procesiraš logiku kao da je kliknuo na polje broj 3 nego kao da je kliknuo na polje broj 1. A kad ažuriraš ono što igrač vidi, onda sve "rotiraš" nazad pa ono što je logici polje 1, igraču pokažeš kao stanje polja 3.

| 1 2 3 |
| 4 5 6 |
| 7 8 9 |

Ok, jedinica je element (0,0) ili element (1,1)? Isto tako, dvojka je element (0,1) ili element (1,2). Kad u C-u definiraš nešto poput ovog što očekuješ na poziciji matrix[0][1]? Dvojku ili četvorku?

Jedinica (u gornjoj matrici) je "standardno" u kodu (0,0), a u matematici (1,1). I uvijek možemo i jedno drugo prilagoditi svojim potrebama.

I očekujem četvorku, naravno. Koju ću i dobiti.

A baci pogled na ovo:

Pa nije li i to trivijalno? U tvom primjeru (iako ostaje diskutabilno zašto si ih grupirao u kodu tako kako jesi) konvertiraš matematičku notaciju u C-ovu tako da indexima dodaš +1 i zamijeniš ih (i postane j, a j postane i). Dakle, tvoj [0][1] postane [2][1] i eto ti četvorke bez puno muke.

Ove matrice su živi vrag.



P.S. Zapravo sam gore skroz fulao s ovim indexima. Mislio sam zapravo na koordinate x,y kod crtanja pravaca, kvadrata, kružnica i slično.

Kod crtanja je češći problem s različitim koordinatnim sustavima (počevši od toga da OS X i iOS nemaju isti koordinarni sustav ). A ovisi i iz kojeg kvadranta sve gledamo, zar ne? U 3D sve to postaje još zabavnije (pa budeš zahvalan na matricama). A ako si zločest, onda te natjeraju računati quaternione. Veselim se danu kad će LaPommes imati zadatak s quaternionima.
03.12.2010 | 01:05
Mislim da si se malo previše zapetljao. Koji je indeks za retke, a koji za stupce - samo je stvar konvencije - kako sam odabereš, tako voziš. Nulti indeks ne moraš koristiti ako te zbunjuje. To što je statička deklaracija vrijednosti članova matrice naopaka - i nije neki problem. Ionako nije vjerojatno da ti ovo baš puno treba.

Što bi tek rekao da sad to moraš u LISP-u? Koji ne poznaje uopće nizove i matrice, nego samo liste i liste lista.
03.12.2010 | 01:40
Djipi je napisao:
Prilično je banalno: zamisli podlogu za igrati križić-kružić (#). Onaj tko prvi igra zapravo ima samo 3 moguća poteza: može odigrati gornji lijevi kut (označimo to polje sa 1), može odigrati sredinu prvog reda (polje broj 2) i može odigrati centar (polje broj 5). Ako odigra gornji desni kut (3), "zarotiraš cijelu logiku" za -90 stupnjeva i dalje se ponašaš kao da je igrač odigrao gornji lijevi kut (1). Ako odigra donji desni kut (9), "zarotiraš logiku" za + ili - 180. I opet si na istoj početnoj poziciji. Na taj način možeš "sve" kombinacije križić-kružića testirati sa svega par IFova i pritom uvijek pobijediti. Ispada da je jedini problem raditi "translacije inputa" pa kad igrač klikne na polje gore-desno (3), ne procesiraš logiku kao da je kliknuo na polje broj 3 nego kao da je kliknuo na polje broj 1. A kad ažuriraš ono što igrač vidi, onda sve "rotiraš" nazad pa ono što je logici polje 1, igraču pokažeš kao stanje polja 3.


Hvala za ovo. Sad mi je bistrije što si to gore opisao.

Djipi je napisao:
I očekujem četvorku, naravno. Koju ću i dobiti.


E, pa problem je što sam ja mislio da u matematičkim matricama nije tako, sve dok nisam zalijepio onu sliku koja je zorno opisala da su te matrice indexirane na isti način kao i C matrice (ako zanemarimo nulti index). Kako sam to poslao na Jabučnjak tako mi je stvar postala sumnjiva i onda sam dopisao onaj PS kad sam se sjetio da razlika zapravo postoji u odnosu na grafičke koordinatne sustave. S druge strane, grafički sustavi na Macu i iPhonu se razlikuju kad je u pitanju ishodište, pa je to sad kao što si napisao, još jedna extra stvar za zbuniti se kad ne treba.
03.12.2010 | 01:46
smayoo je napisao:
Mislim da si se malo previše zapetljao.


Stvarno?



smayoo je napisao:
Koji je indeks za retke, a koji za stupce - samo je stvar konvencije - kako sam odabereš, tako voziš.


Da, do trenutka kad počneš koristiti tuđe algoritme.

smayoo je napisao:
Nulti indeks ne moraš koristiti ako te zbunjuje.


A ne, ne. Meni je nulti index sasvim prirodan. Nezgodno je kad ga moraš kombinirati sa stvarima koje započinju sa indexom jedan.

smayoo je napisao:
Što bi tek rekao da sad to moraš u LISP-u? Koji ne poznaje uopće nizove i matrice, nego samo liste i liste lista.


Jel postoji MOD operator?
i = elemNo / N;
j = elemNo % N;

Naravno, ako vidim da ovo ne daje željene rezultate onda to izokrenem:

i = elemNo % N;
j = elemNo / N;


03.12.2010 | 10:22
Eto, to je razlog zašto ne volim C. Tako je prljav.
03.12.2010 | 14:35
... zbog MOD operatora?
03.12.2010 | 16:05
Zbog toga što te navodi na način razmišljanja da matricu spremaš u niz korištenjem MOD operatora. Ma, to je bila šala. No, kad već offtopičarimo, u LISP-u bi ja onu tvoju matricu deklarirao ovako:

(setq A (list (cons 1 (list 1 2 3)) (cons 2 (list 4 5 6)) (cons 3 (list 7 8 9))))

i onda bi Ai,j pozivao sa

(nth j (assoc i A))

05.12.2010 | 00:46
2.
Napisati program kojim se simulira igra Iks-Oks u kojoj ucestvuju dva igraca. Tabla igre je predstavljena matricom dimenzija 3x3, ciji elementi mogu biti ''ukoliko je polje prazno, 'x' ili 'o'. Na pocetku sva polja su prazna. Korisnici igraju naizmenicno, postavljajuci 'x' i 'o', pri cemu prvi igrac uvek igra kao 'x'. Program treba da u petlji izvrsava sljedeci algoritam:
-Ispisi matricu na ekran.
-Od prvog igraca ucitaj poziciju na koju zeli da postavi 'x'. Postavi odgovarajuce polje matrice na 'x' i ispisi matricu.
- Ukoliko je prvi igrac pobedio, ispisi odgovarajucu poruku i prekini izvrsavanje
-Od drugog igraca ucitaj pozicijuna koju zeli da postavi 'o'. Postavi odgovarajuce polje matrice na 'o' i ispisi matricu.
- Ukoliko je drugi igrac pobedio, ispisi odgovarajucu poruku i prekini izvrsavanje.
-Ako nema vise praznih polja u matrici, ispisi odgovarajucu poruq i prekini izvrsavanje.

*Program raditi preko pointera=pokazivaca...
05.12.2010 | 10:56
To sa pointerima - ili znaš, ili moraš naučiti. Nema smisla da ti netko to preko foruma objašnjava. Osim toga, jedini dio gdje treba malo razmisliti je testiranje da li je igrač pobjedio.

- igrač ti unosi i, j koordinate
- provjeravaš da li je to mjesto slobodno
- upisuješ njegov znak na to mjesto
- imaš petlju za provjeru da li je isti znak u svim stupcima i-tog retka - ako jest, pobijedio je, kraj
- imaš petlju za provjeru da li je isti znak u svim recima j-tog stupca - ako jest, pobijedio je, kraj
- ako je i=j, imaš petlju za provjeru da li je isti znak u svakom polju A(k,k) gdje k ide od 1 do 3, ako jest, pobijedio je, kraj (ovo je glavna dijagonala)
- ako je i=4-j, imaš petlju za provjeru da li je isti znak u svakom polju A(k,4-k) gdje k ide od 1 do 3, ako jest, pobijedio je, kraj (ovo je pomoćna dijagonala)

Ostatak je zaista, ali *zaista* trivijalan.
05.12.2010 | 13:09
smayoo je napisao:
john_st je napisao:
Koliko se sjećam, adjungirana matrica je ona koja nastane kada početnoj matrici eliminiraš i-ti redak i j-ti stupac.


Krivo se sjećaš To je matrica kofaktora.

Adjungirana matrica je kad za svaki član početne matrice na njegovu poziciju staviš vrijednost jednaku determinanti matrice kofaktora pomnoženu s (-1)^(i+j).


ako adjungiranu pomnozis s reciprocnom vrijednoscu determinante, dobit ces inverz matrice (inverz matrice je moguc samo za regularne tako da svaka matrica nema inverz).

evo ti objasnjenje postupka.

matematika.fkit.hr/novo/matematika%201/p...ja/Mat1_Lekcija4.pdf
12.12.2010 | 19:33
3. Program za izracunavanje statistike u grupi u nogometu. Grupa ima 4 tima, u grupi igra svako sa svakim, na osnovu odigranih tekmi u grupi i unijetih rezultata izracunava se: poredak u grupi, ekipa sa najboljom gol diferencijom, ekipa sa najvise postignutih golova.
12.12.2010 | 20:30
Ma daj, ajde... Uključi malo pamet i potrudi se sama.
13.12.2010 | 19:49
Pozdrav svim forumašima...
Ja bih imala jedno pitanje... Trebala bih napisati program koji računa determinantu matrice u C++-u.
Znam da je to pitanje već bilo ovdje, ali radilo se o C-u... Ako bi mi netko mogao to pojasniti kako se radi u C++-u... Ako se nađe netko da zna, stavit ću ovdje svoj kod (koji naravno još ne radi što treba raditi) kako biste mi mogli pomoći na mjestima gdje sam zapela...
Unaprijed zahvalna...
13.12.2010 | 20:01
Ako bi mi netko mogao to pojasniti kako se radi u C++-u...

Isto kao i u C-u. Osim ako je poanta zadatka u nekakvoj klasi za baratanje matricama koju usput treba napisati. U tom slučaju, a bez serviranja gotovog rješenja za tvoj konkretan zadatak, kostur takve klase možeš naći ovdje, a metodu za izračun determinante ćeš dopisati sama.
13.12.2010 | 20:06
ne treba ispisati matricu, treba napisati funkciju koja će primit matricu i izračunat njenu determinantu...
čitala sam ovo rješenje koje je pisao smayooo, ali ne kužim ovo kod sume... to je valjda neka gotova "formula" za računanje determinante koju bih ja trebala sama skužit ili?
13.12.2010 | 20:20
ne treba ispisati matricu, treba napisati funkciju koja će primit matricu i izračunat njenu determinantu...

Ispis je nebitan, a ovo "treba napisati funkciju" priču svodi na C rješenje.

čitala sam ovo rješenje koje je pisao smayooo, ali ne kužim ovo kod sume... to je valjda neka gotova "formula" za računanje determinante koju bih ja trebala sama skužit ili?

Koji dio tebe zapravo muči:
1) ne znaš kako se računa determinanta (s olovkom i papirom)
2) ne znaš kako ovo s olovkom i papirom prevesti u algoritam
3) ne znaš iskodirati algoritam u C-u
4) ne znaš iskodirati algoritam u C++?

Iz ovoga što zadnje napisala, ispada da si zapela na 1. U tom slučaju si daleko od 2-4 pa preporučam prvo svladati računanje determinante "olovkom i papirom". Nije neka posebna znanost, časna riječ.
13.12.2010 | 20:22
Možda tako izgleda, ali nisam zapela na 1. Znam računati determinantu s papirom i olovkom. Zapela sam na 2...
13.12.2010 | 20:28
Možda tako izgleda, ali nisam zapela na 1. Znam računati determinantu s papirom i olovkom. Zapela sam na 2...

Pa to je poanta programiranja. Samo kodiranje (pisanje algoritma u konkretnom jeziku/kodu) je mehanički dio posla.

Ako je znaš izračunati olovkom i papirom (i pritom dolaziš do točnog rješenja), očito ti je algoritam u glavi. Kako računaš s olovkom i papirom? Napiši mi postupak, kao da ti meni daješ uputu kako da je ja izračunam olovkom i papirom. Ako to možeš napraviti, riješila si i ovo pod 2 pa možeš prijeći na 3 ili 4.
13.12.2010 | 20:35
Pa npr. ako imamo matricu (3x3), determinantu računamo razvojem bilo kojeg retka ili stupca, samo pritom treba paziti na predznake.
Ako je računamo razvojem po prvom retku, onda prvi element množi determinantu koju dobijemo tako da maknemo redak i stupac u kojem se nalazi taj element. Dalje oduzmemo umnožak drugog elementa u prvom retku i determinante koju dobijemo tako da maknemo stupac i redak u kojem se nalazi taj element. Još dodamo umnožak trećeg elementa u prvom retku i determinante koja se dobije na isti način kao i prethodne dvije. Tu determinantu računamo tako da pomnožimo prvi element u prvom retku i drugi element u drugom retku i od tog umnoška oduzmemo umnožak preostalih elemenata u determinanti. Ostatak su elementarne operacije...
Eto postupka... Još da ga znam prebacit u algoritam...
13.12.2010 | 20:47
Eto postupka... Još da ga znam prebacit u algoritam...

Sastojci algoritma za kojim tragaš su rekurzija, for petlje, testiranje uvjeta (if) i par elementarnih matematičkih operacija. Ako si načisto sa svim sastojcima (s naglaskom na rekurziju), onda pokušaj ovo što si meni sad napisala definirati u pseudo kodu, neopterećena C-om ili bilo čim drugim. Jer iz ovog gore, prateći upute, nisam siguran da bih znao što točno učiniti s matricom... 4x4. Zapravo, nisam siguran ni da li bih, prateći upute mogao riješiti 3x3. Nemoj pretpostavljati da je "jasno". Ispiši na papir (ili u tekst editoru, whatever), korak po korak i izvršavajući samo te korake, vidi da li se došla do rješenja ili ne. Dodaj one korake koje propustiš u prvoj raspisu algoritma. U jednom trenutku ćeš doći do funkcionalnog algoritma (za 3x3, primjerice), a kad se naglo poveća broj operacija koje moraš obaviti za 4x4, trebala bi primjetiti da se neke stvari "ponavljaju". Pa ćeš zaključiti što ide u petlju, a što bi trebalo biti rekurzivno. To je generalni recept za "algoritmiranje".
13.12.2010 | 22:57
Cauchy je napisao:
ne treba ispisati matricu, treba napisati funkciju koja će primit matricu i izračunat njenu determinantu...
čitala sam ovo rješenje koje je pisao smayooo, ali ne kužim ovo kod sume... to je valjda neka gotova "formula" za računanje determinante koju bih ja trebala sama skužit ili?


Ako misliš na funkciju "determ(m,n)", to je rekurzivna funkcija koju treba napisati i čiji sam algoritam objašnjavao.

Kao što kaže moj tagline: prije nego shvatiš rekurziju, moraš shvatiti rekurziju.

Dakle, ako shvaćaš koncepciju rekurzije, onda shvaćaš što se događa kad funkcija poziva samu sebe. Ako je ne shvaćaš, onda su pitanja koja postavljaš too advanced za tebe i moraš najprije savladati temelje.
13.12.2010 | 23:01
Cauchy je napisao:
Pa npr. ako imamo matricu (3x3), determinantu računamo razvojem bilo kojeg retka ili stupca, samo pritom treba paziti na predznake.

(...)

Eto postupka... Još da ga znam prebacit u algoritam...


Prvi problem je u tome što si uputu napisala za jedan specifični slučaj (matricu 3x3). Ako probaš sad napisati uputu kako se računa determinanta matrice 6x6, vidjet ćeš da ti je za to potrebno računanje determinanti podmatrica 5x5. A za to ti treba računanje determinanti podmatrica 4x4. A za to ti treba računanje determinanti podmatrica 3x3. Kužiš? E, to je rekurzija.
13.12.2010 | 23:01
Dobro... Hvala... Može li se to za jedan dan? Ako da, onda super...
13.12.2010 | 23:03
Ako dovoljno brzo tipkaš, može i za 15 minuta.
13.12.2010 | 23:07
Mislila sam može li se za jedan dan skužit
13.12.2010 | 23:14
Može. Svodi se na to da funkcija poziva samu sebe. Proguglaj u potrazi za što jednostavnijim primjerima rekurzije pa ih proučavaj dok se ne sprijateljite. I pokušaj riješiti nekoliko jednostavnijih zadataka koji sadrže rekurziju, počevši od... Fibonačijevog niza. Tek nakon toga se vrati na ovaj zadatak.
14.12.2010 | 00:04
Računanje faktorijela zadanog broja primjenom rekurzije

int faktorijel (int n)
{
   if (n<2)
      return 1;
   else
      return n*faktorijel(n-1);
}
14.12.2010 | 21:24
Može li mi netko pomoći? Ovaj kod je u Scriptrunneru rađen i stalno mi javlja grešku u 10-om retku...
Stvarno bih bila zahvalna ako bi mi netko pomogao..


#include<iostream>
using namespace std;

int m = 3;
float determinanta(float A, int m)
{
float suma = 0;
if (m == 2)
{
suma = A[1][1]*A[2][2]-A[1][2]*A[2][1];
}else
{
for (int i=1; i<m; i++)
{
int redak = 1;
int stupac = 1;
for (int j=2; j<m; j++)
{
for (int k=1; k<m; k++)
{
if (k!=i)
{
float b[redak][stupac]=int A[j][k];
stupac++;
}
}
redak++;
}
suma = suma + (-2*((i+1)%2)+1)*a[1,i]*determinanta(b,m-1);
}
}
return suma;
}

int main ()
{

int A [m][m] = {{1,1,7},{2,1,3},{2,2,7}};

cout << determinanta (A,3);

return 1;
}
14.12.2010 | 22:06
Problemi ti počinju u 5. retku. Kao parametre funkcije si navela jedan float i jedan int. Int je OK, ali ovaj float bi trebao biti pointer na matricu (koju pak u retku 38 deklariraš kao int pa razmisli usput treba li uopće biti float).

Koja ti je poanta onog inta s desne strane u retku 23?

Odakle "a[1,i]" konstrukcija? Odakle uopće malo "a"?


P.S. I, pliz, koristi code tagove za embeddanje koda, da bude čitljiviji u poruci.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 17 minuta
  • smayoo: Ode nam Papa Franjo, na Uskrsni ponedjeljak. Počinak je zaslužio, i više od toga. Neka se Crkvi primi barem nešto od njegovog nasljeđa.
  • VanjusOS: Sretan Uskrs!
  • Damirst: Srstan Uskrs!
  • smayoo: Sretan Uskrs svima! :)
  • Tomek: Sretan Uskrs !!
  • ping: Sretan Uskrs
  • dpasaric: Mira i ljubavi! :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs svima!
  • Zdravac: Sretan Uskrs!
  • drpongrac23: Sretan Uskrs svima koji slave!
  • Tomek: sad dok se ja ponovo uštekam u MACOS sustav, imat ću pitanja pa ću biti malo dosadniji :D
  • Tomek: Hvala svima... Kakav je stroj, računam s njime barem 10 godina...
  • dpasaric: Welcome back! :)
  • smayoo: Eeeej, Tomek! :)
  • Zdravac: Tomek, dobrodošao nazad! Nek te dobro i dugo služi! :)
  • Tomek: Eto nakon dugo godina, ponovo na Macu... Pozdrav svima
  • Borisone: Rekao političar i otišao krkati s generalima dok je vojska na paštetama i prekuhanim jajima.
  • Junuz: ko nehrani svoju vojsku hraniće tuđu
  • Yonkis: Apple Maps kamera naprtnjača: [link]
  • m@xym: ...nikakvu vojnu naobrazbu.
  • m@xym: Za dva mjeseca možeš naučiti rukovati pješačkim naoružanjem (od rastavljanja, sastavljana i čišćenja, do toga kako ga otkočiti, zakočiti, napuniti, sve do pucanja). Čovjek koji nema nikakvu vojnu naobrazbu, je glineni golub u slučaju rata, osoba koja je dva mjeseca nešto učila, i naučila, svakako nije. Zamisli koliko bi tek žrtava bilo da nitko od ljudi sa kojima si bio nije imao
  • Maxxy: Mi imamo malu aktivnu podobnu vojsku. A za 2 mjeseca će samo naučiti biti lijepa meta na ratištu. Proveo sam u ratu malo manje od 5 godina, i sve što ću još reći na ovu temu je da smo imali više žrtava od neznanja (igranje sa raznim zanimljivim spravicama i puškama) nego od neprijatelja! Srećom u ono vrijeme nije bilo dronova!
  • drlovric: Ja sam bio 10-11 mjeseci cini mi se. Pola vremena smo aktivno nesto ucili, pola smo ribali hodnike, kupili lisce i smarali se po vojarni. Ja sam bio 11107 (prepisali JNA VES oznaku) vojna policija, antiterosticke aktivnosti.
  • drlovric: Nekakav ustroj sa 3 mjeseca temeljne obuke da vojnik zna koirsititi pusku i kretati se unutar svoje formacije je bolje nego nista. I mozda neki modus za dodatna 2-3 mjeseca specijalisticke obuke tko to zeli. Kao neki vid nadgradnje znanja.
  • m@xym: Mi to (malu sposobnu aktivnu vojsku) već imamo. Ovih 2 mjeseca je sasvim dovoljno da mladići nauče osnove baratanja oružjem.
  • Maxxy: Vojnirok od 2 mjeseca je sprdnja. Ili lupite godinu dana, ili financirajte malu sposobnu aktivnu vojsku. Ovako se samo bacaju novci bez ikakve koristi
  • Yonkis: A što ne otvorite temu nego ovdje tipkate :)
  • Szguri: Ono što želim reći je da ljudi mogu živjeti nevjerojatno sigurne i udobne živote zato što je njihova država spremna za loše scenarije.
  • Szguri: nego zato što razumiju geografiju i povijest Rusija im je susjed, a povijest nije bila blaga. Isto sa Švicarskom: poznata po neutralnosti, ali izuzetno utvrđena i uvježbana. Država je doslovno dizajnirana tako da invazija bude noćna mora. Njihova neutralnost nije pasivna čuva je disciplina i spremnost.
  • Szguri: Osobno ne shvaćam naivnost toga da se ignorira činjenica da je rat i sukob odnosno mogućnost istog nešto što je ljudska slika i prilika od pamtivijeka. Možeš biti i spreman i miroljubiv, Švedska i Finska, primjerice, zadržale su ozbiljne obrambene kapacitete čak i tijekom mirnih vremena. Finska ima obvezni vojni rok i ogromne pričuvne snage, ne zato što su agresivne, nego zato što raz
  • Szguri: Pozdrav svima, čisto da se nadovežem na vruću temu. Kao netko tko je također bio u vojsci i imam raznog iskustva po tom pitanju.
  • drlovric: Bio sam u istoj misiji kao i profesionalni hrvatski vojnici. Nisam bio terorista niti neki placenik koji je isao da nanosi zlo ljudima tamo.
  • drlovric: Ja sam u pustinje isao po pare. Kao da je to neka tajna :) Nisam tamo bio iz uvjerenja ili nekih ideala, kao ni 95% ostalih ljudi.
  • JOHN: i odlučuje o tuđem mesu. Ja ako imam osjećaj braniti svoj dom i obitelj, to ću po inerciji napraviti, a ne da mi tamo neki kozojeb docira koji u backgroundu zgrče pare dok preslaguje pijune po karti a u pauzama vrti sa ratnim profiterstvom
  • JOHN: pustimo pojedince neka misle i idlučuju za sebe, a ne nekome da se hvali tuđim tijelom(mesom)
  • JOHN: Ako se granatiranje Zagreba ili recimo razvaljivanje Valpova smatra ulazak neprijatelja, onda jesam. I ne pričam drugačije od onoga što ti pričaš, nego samo kažem da netko okreće dobru lovu na tuđoj patnji. Ali kad me već potežeš za jezik…..daj me podsjeti kakve veze ima Afganistan i slične lokacije na kojima si radio s ulaskom u tvoj grad. Ponavljam, ja jedam za obuku i spremu, ali
  • drlovric: Da bi se ti u svojoj drzavi osjecao sigurno. Skupa sa svojom obitelji.
  • drlovric: Nisi srecom doziivo kako izgleda kada ti nepoznati naoruzani ljudi udju u grad/selo. Inace bi pricao drugacije i borio se za to da ti drzava ima najjacu mogucu vojsku.
  • drlovric: Vatrogasac treba alat za svoj posao. Ako ne ugasi pozar ljudi ginu. Vojnik treba alat za svoj posao. Ako vojnik ne odradi svoj posao, ljudi ginu. Jednostavno je.
  • JOHN: Vatrogasac neće nikoga ubiti brentačom ili recimo bocom kisika
  • JOHN: Pa uvijek je sporna kad je u pitanju ljudski život
  • drlovric: ne znam zasto je nenormalno to ocekivati. Nece ni vatrogasac gasiti pozar bez opreme, ali samo je za vojsku uvijek sporna svaka nabavka. Osim kad te napadnu pa kad radi guza od straha :)
  • drlovric: oni koji su spremni da riskiraju zivot, treba da imaju sve sto bi im u toj borbi pomoglo, da soase drzavu svih nas i ostanu zivi ako je moguce :)
  • drlovric: Ja sam kazem da sutra CG, SR, HU, IT napadne HR, ja bi za 3 dana bio na prvoj crti. Ako sam ja voljan braniti tu drzavu i riskirait svoj zivot, normalno je da ocekujem da ta drzava ima sanitet, ili helikopter da me spasi ako negdje krvarim. Ili da ima topnistvo, avione, obucene vojnike/ljekare/informaticare. A imati sve to je proces koji trazi vrijeme, pare i znanje. Ne treba svi ni da ratuju, ali
  • JOHN: :)
  • Bertone: Ak netko iz SOA-e sad čita Jabučnjak, još bu zaključio da je drlovric švercer oružja :D
  • stefanjos: znam ja kako je drlovric kruha zaradio, i niti jednim postotkom svog tijela mu ne zamjeram na to. to je nazalost ta realnost koju on meni pokusava predociti, i svjestan sam je. samo mi se gadi da smo mi kao ljudi takvi kakvi jesmo.
  • JOHN: Treba se znati braniti, no to nužno ne znači da moraš poginuti. Netko u ratu bude iza monitora, netko na bojištu, ali oboje bi trebali znati koristit obrambena sredstva. Čudne sorte vode države. A ako ćemo tjerat mak na konac….tko ih je u konačnici birao?! Pa na kraju dođemo do one…..svi bi jebali a nebi umočili
  • JOHN: Čim shvatite da je drlovric dobar dio svog kruha zaradio na tematici naoružanja i rata, možda će te ga shvatiti. Malo je iskrivljeno, ali što će te. Slične poveznice možemo tjerati s farmaceutima, modificirane hrane i ostali. Zbog nekih umreš jer te riješio metak, drugi i treći jer te trovao, četvrti jer te lago, peti jer te klikom miša okrao/opleo …….

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.37 Seconds

Provided by iJoomla SEO