31.07.2022 | 13:00
Evo i malo sveobuhvatnijeg pregleda situacije. Kako je bilo rečeno, nakon povlačenja ukrajinskih snaga iz Lisičanska što je mnogo 'analitičara' protumačilo početkom kraja Ukrajine, stvari su se ustabilile na novim linijama. Ovo povlačenje je dalo razmišljati čak i Pentagonu koji je priznao da je to nešto što će oni' morati proučiti'. Naime, u sumi stvari tih par kilometara ne čini nikakvu stratešku razliku, ali cijena koju su za taj teritorij Rusi platili i dalje plaćaju je strahovita. Ukrajina ih tu umara, troši im sve resurse (ljudske, tehničke, vremenske), a zapravo, na karti se ništa od toga ne vidi.
Već sam govorio da je kampanja udaranja po ruskoj logistici dala rezultata i dramatično smanjila njihovu sposobnost da artiljerijski djeluje. I opet, usporedba satelitskog praćenja toplinskih izboja i usporedba za 25.07. i 09.07.
I na prvi pogled se vidi da je ruska artiljerija stala. Oni dalekometni udari koji su im uništili odlagališta municije i streljiva uz liniju bojišta su dali rezultate i stvorili problem koji ruske snage očito još nisu u stanju riješiti.
Sličan je trend prisutan i u Hersonu, iako je tamo artiljerijska aktivnost u startu bila slabija, ali i tamo se primjeti dodatno smanjenje od ruske strane. Zanimljivo je da na tom području imamo obrnutu situaciju; ruske snage drže položaje, a Ukrajina to želi osvojiti. I to se događa, ali ukrajinske snage su oko toga puno inteligentnije nego ruske. Vidjeli smo i na području Harkiva da Ukrajina u ovakve akcije ne juri, nego obavi temeljitu pripremu. Ona je sad na djelu u Hersonu. Malobrojne jedinice ispipavaju slaba mjesta u ruskoj obrani. Također, ukrajina fragmentira tu bojišnicu što je dodatni problem za ruske snage koje su brojčano slabije. A i opreme im ponestaje, jer Ukrajina opet udara po logistici, a riješili su i mostove preko Dnjepra. Rusija je postavila ponton za opskrbu svojih snaga, ali to nije usporedivo s pravim velikim mostom i dodatno komplicira njihovu složenu logističku situaciju.
Kako su Ukrajinci angažirali puno manje snage koje sad isprobavaju rusku obranu, puno je manji rizik i manje trošenje snaga koje su već tamo (dok sve ostalo što je potrebno ne stigne). I dalje im uništavaju skladišta i zapovjedna mjesta čuvenim HIMARS sustavima.
Ovako izgleda taj sustav u akciji i pokazuje zašto ga Rusi ne mogu skinuti:
twitter.com/Archer83Able/status/15439529...cG6C8hJGok3DZKumoUYA
Opet se vraćamo na to da RRZ ne valja ništa i ne usudi se letjeti iznad teritorija koji nije pod njihovom kontrolom. Dapače, Ukrajina i dalje nadzire svoj zračni prostor zahvcaljujući starim avionima koje krpaju kako god znaju i mogu, PZ sustavima iz SSSR-a i modernijim lakim PZ sustavima tipa Stinger. Ovakav potop RRZ bit će sigurno tema mnogih studija nakon rata i nesumnjivo jedan od krivaca za ruski poraz (kad do njega dođe).
A to je tek početak. Pentagon je odobrio slanje NASAMS sustava (National/Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) s dometom do 180 km i visinom djelovanja do 21 km. Kad to stigne, vjerojatno više ni jedna krstareća ruska raketa neće proći, a RRZ sasvim sigurno neće ni primirisati teritoriju na kojem NASAMS djeluje.
Iako se na kartama ne vidi puno, u tijeku je razmještaj šahovskih figura. Rusija koristi starije sustave koji se sad pokazuju nedoraslima novoj tehnici koja pristiže Ukrajini.
Točno onako kako je Lovrić odmah na početku rekao: zastarjela vojska zastarjele tehnike koja može samo nasumično razarati i terorizirati.