04.04.2024 | 22:50
dpasaric kaže:
jura22 kaže:
Obvezno glasovanje ima po Wikipediji 22 demokracije:
hr.wikipedia.org/wiki/Obvezno_glasovanje
I da, slažem se da bi trebalo biti obvezno.
Svi vi koji niste glasovali u stvari ste pomogli HDZ-u da formira Vladu RH. Ugrubo, 1/6 birača odlučila je o tome tko će biti na vlasti.
Slažem se. Stvari bi se malo drugačije posložile da su izbori obavezni. Možda bismo nakon nekog vremena razvili i neku političku odgovornost kao društvo.
Prvo, politička odgovornost na način da te biračko tijelo “kažnjava” ako ne izvršiš svoje izborno obećanje je najgluplji stereotip koji se veže uz demokraciju - koji je nažalost jedina praksa “kažnjavanja” predizbornih laži i to apsolutno neuspješna praksa. Usuđujem se reći, neuspješna u svim demokratski državama (Skandinavske zemlje su nekad bile primjer vrlo ispravnog odnosa prema kapitalu i politici ali su i one počele tonuti u “živi pjesak” gluposti i negativnosti “zapadnog sustava vrijednosti”.
Po meni jedini ispravni način je da izabrani kandidat odgovara svojom imovinom i svojom slobodom ako ne izvrši isvoje izborno obećanje.
Izborno obećanje mora izvršiti, a svi mi snosimo posljedice tog izbornog obećanja (dobre i loše) a izborni kandidat na kraju mandata dobije dodatnu stimulaciju ako izvrši izborno obečanje. Što smo izabrali to smo dobili a i izborni kandidat je dobio dodatnu zasluženu nagradu.
Na taj način ne bi se svi petljali u vođenje gradova i država i tada bi se javljali kandidati koji koji imaju potrebna znanja i vjeruju u dobrobit svojih izbornih obećanja.
Kandidat koji jednom “omane” ne može se drugi puta kandidirati.
Drugo, politička odgovornost društva se ne razvija tako da se ljude samo prisili na glasanje na nekoj od razina. Ljudi bi izlazili na birališta i zaokruživali u svom neznanju. Prisilom nećeš promijeniti njihov pristup jer je za promjenu pristupa potrebno usvojiti određena znanja. Vježbanjem zaokruživanja se ne usvajaju potrebna znanja.
Politička odgovornost društva neke države se očituje kroz 4 hijerarhijske povezane odgovornosti.
Prva je odgovornost (u cilju jednake dobrobiti za sve članove)
prema svojoj obitelji i djeci. To je prva stepenica, prvi uvijet. Ako nema te odgovornosti tada nema i ne može biti niti svih drugih odgovornosti.
Kada pogledate oko sebe pa vidite koliko roditelja dopušta svojoj djeci da u srednjoj školi (od prvog do četvrtog razreda) redovno puše i piju, iako je to zakonom zabranjeno, tada vam treba biti jasno da ih debelo boli briga za državu u kojoj žive. link
Druga odgovornost je odgovornost (u cilju jednake dobrobiti za sve članove)
prema zgradi ili ulici u kojoj živimo. To je druga stepenica, drugi uvijet. Ako nema te odgovornosti tada nema i ne može biti niti svih drugih narednih odgovornosti.
Treća odgovornost je odgovornost (u cilju jednake dobrobiti za sve članove)
prema gradu / općini u kojem živimo. To je treća stepenica, treći uvijet. Ako nema te odgovornosti tada nema i ne može biti niti naredne odgovornosti.
Četvrta odgovornost je odgovornost (u cilju jednake dobrobiti za sve članove)
prema državi u kojem živimo. To je četvrta stepenica, zadnja stepenica.
Za svaku tu stepenicu je potrebno odgovarajuće znanje (poznavanje materije) kako bi se ispravno ispunila odgovornost.
Kada se poštuje ova hijerarhija tada u upravljački vrh države neće moći doći neki “probisvjet”, kriminalac, oportunist i slična negativna osoba jer je morala proći sve prethodne filtere te se time dokazala u pozitivnim djelima.
U suprotnom u sam vrh dolaze oni koji su se pokazali najuspješnijima u lopovluku ili pogodovanju krupnom kapitalu a to se dokazano dešava u gotovo svim državama (to smo vidjeli u slušaju korona party).
Ako uzmete svoje primjere iz svojih zgrada i ulica tada će većini biti jasno da vas već na toj početnoj razini često netko pokušava iskoristiti ili prevariti za neku svoju sitnu dobit ili interes. I to se uspješno dešava. Upravo jer ljude nije briga.