30.03.2008 | 00:01
applem je napisao:
Šta ako naručimo Mac iz USA ili iz npr. Njemačke moramo platiti sve njihove takse/poreze kao da živimo tamo?
Zašto onda plaćamo PDV???
Scenario A:
Kupuješ u inozemstvu i legalno uvoziš u vlastitoj režiji (koja god ona bila):
Kupiš na prodajnom mjestu, platiš porez i zatražiš fiskalni račun za povrat tog poreza.
Pri izlasku iz te zemlje (odnosno na Schengenskoj granici u slučaju da je to neka od zemalja EU) zatražiš od IZLAZNOG carinika potvrdu (pečat) na fiskalnom računu da si robu iznio iz područja oporezivanja.
Pri ulasku u HR uredno prijaviš unošenje robe, platiš propisanu carinu, PDV i takse.
Negdje u HR (npr. u poštanskim uredima, ako se radi o TAX FREE čeku) ili prilikom idućeg posjeta inozemstvu naplatiš inozemni porez predočenjem carinske potvrde na fiskalnom računu.
Scenario B:
Kupuješ u inozemstvu, ilegalno izvoziš iz zemlje gdje si to kupio, ilegalno uvoziš u HR.
U ovom scenariju plaćaš porez u zemlji gdje si kupio robu jer nećeš prijavljivati izvoz pa nemaš pravo ni na povrat poreza, a PDV i carinu u HR ne plaćaš jer nisi prijavio uvoz u HR.
Kad se radi o notebooku, nije neki problem jer to uglavnom prolazi pod osobnu prtljagu (naravno, original ambalažu moraš baciti), ali formalno te HR carinik pri ulasku u HR uvijek ima pravo tražiti potvrdu da si ovu "osobnu prtljagu" prijavio prilikom izlaska iz HR (potvrda sadrži detaljan opis robe, serijske brojeve i broj tvoje putne isprave). Ovo u pravilu ne rade, osobito ne u zračnoj luci, osim ako im se nešto ne učini sumnjivo.
Scenario C:
Legalno izvoziš, ilegalno uvoziš, pobereš povrat inozemnog poreza, ne platiš HR PDV i carinu. Pri tom paziš da to što si kupio ne potpada npr. pod USA export restrictions pa da ti oduzmu pri izlasku iz zemlje jer je na popisu tehnologije koja je prenapredna pa ju je zabranjeno prodavati u inozemstvu. Začudio bi se čovjek što se sve osim nuklearnih projektila i opreme za svemirsku navigaciju još nalazi na tom spisku... Čak i neki komadi pocinčane bravarije.
Naravno, ako ne letiš avionom, nego putuješ cestom, i ideš na scenario C, biraš granični prijelaz kao što je Starod-Pasjak, gdje je slovenska strana od hrvatske udaljena 1,5 km kroz šumu, tako da HR carinici ne mogu vidjeti da si stao na slovenskoj strani prijaviti robu za izvoz. Jednom sam posvjedočio kako je jedan moj prebahati poznanik na prijelazu Jelšane-Rupa ostao s autom na "coketima" ("klocnama", za kontinentalno čitateljstvo
) jer mu nije bilo dosta što su auto gume jeftinije u Sloveniji, već je htio i povrat poreza pa su ga naši carinici odlučili naučiti pameti, zaplijenili mu gume kao švercanu robu i još naplatili kaznu.
Naravno, to je bilo dosta davno. Dok su još auto-gume bile jeftinije u Sloveniji...
Odnosno dok je Slovenija bila neodvisna...