24.11.2004 | 03:48
Pokusat cemo.
Uz napomenu da imam griznju savijesti sto ne stignem podijeliti s ostalima rezultate svih testova koje sam proveo zadnjih dana.
Motion sam "provozao" (na dualu 2.5) paralelno sa Afterima 6.0 (u iscekivanju upgradea na 6.5) i Shakeom 3.5. Vrijedi spomenuti i to da je moj prvi susret s Motionom (zadnji Keynote s Jobsom) bio jedan od razloga zasto sam se, u zadnji cas, umjesto za Boxx sa FX3000 grafikom (koja jede malu djecu) odlucio za G5 sa "obicnom" 6800 grafickom.
Zasto? Tesko je ostati ravnodusan nakon sto se osjeti okus Aftera u realnom vremenu - a to je Motion. Dodat cu ovdje i disclaimer: ili ga bar tako reklamiraju.
Naime, na Keynoteu je Motion sve sto su pokazali odvrtio zaista real-time (ili je Schiller android kojeg su prethodno sinhronizirali sa snimljenom animacijom :->). Logicno je za ocekivati da ce isto to napraviti i "kod nas doma". Medjutim, niti jedan od demo primjera ne pokazuje zelju za punokrvnim real-timeom kakav je vidjen na Keynoteu pa se stvori malo gorcine u ustima i puk pocne vikati "Prevareni smo!". No, jesmo li?
Nismo.
Tesko je na prvi pogled zakljuciti da je Motion koji smo tek dobili zapravo polu-proizvod poguran na trziste da brze-bolje proda sto vise G5ica, medjutim u tom "malisanu" (epitet proizlazi prvenstveno iz cijene!) se krije toliko pametnih stvari od kojih se neke doimaju nepotrebno "zakljucane" (particle engine) pa covjek moze slobodno pretpostaviti da se u Appleu vodila vraska bitka oko toga da li Motion ide u Pro kategoriju aplikacija ili ga je bolje jos osakatiti i dodati mu predmetak "i". Srecom, stali su na vrijeme, ali da se kladim, kladio bih se da se negdje vec odavno kuha 64-bitni Motion 2.
Sto je uopce Motion? Definitivno alatka u domeni compositinga. Necete ga koristiti za nikakve turbo korekcije boja na slikama filmskog formata (stovise, ogranicen je na manipulaciju bitmapama do 4.000x4.000 pixela!) - za to cete koristiti Shake.
Takodjer, necete ga koristiti ni ako ste se (konacno) navikli na Afterov skripting, expressione ili 3D layere. Koristit cete ga ako ste "i" tip koji voli vizualno i nema zivaca sacekati da Shake napravi svoj flipbook ili da Afteri zgotove RAM preview. Zanimljivo je i to da ne morate znati cak ni sto tocno zelite napraviti (ne sjecam se kad sam zadnji put pustio da me Afteri "spontano nekud odvedu"!). Odaberite rezoluciju, vrijeme trajanja sekvence na kojoj radite (recimo... 10" jingle) i bahato kliknite Play tipku. I Motion vrti. Istina, prazan ekran, ali u vrhu uredno pise 25 FPS.
Onda primjetite alatku za pisanje texta u toolboxu i ukucate "Moj jingle". Gle... antialiasano, a mogu i mijenjati sve parametre dok ovaj uredno i bjesomucno playa sekvencu u loopu. Onda vam dosadi defaultna bijela boja pa primjetite da Inspector window ima 3 taba i da se u jednom nalazi paleta stilova. I sad su slova zlatna. Ali to ste mogli napraviti i u Photoshopu. Ne bi li bilo cool da slova "nesto rade"? Naravno da bi. Odete u Library, selektirate LiveType font i odvucete ga preko bounding boxa prethodno upisanog texta. Gle cuda - LiveType u realnom vremenu. E, to je vec nesto. OK, FPS je mozda malo i pao (ali uvijek mozete sa CMD+R napraviti RAM preview). Sljedece sto vam padne na pamet je keyfrejmanje. Primjetili ste crvenu "Record" tipku, kliknuli je i poceli natezati tekst po ekranu, da malo "protegne noge". A zasto? Zato jer smo tako "naucili". OK, stara skola. Jedna od ikonica u toolbaru otvara punokrvni timeline s layerima i svime sto ce pasionirane AE korisnike podsjetiti na toplinu doma. Medjutim... mora li tako? Naravno da ne mora. Jer mi smo ipak iUseri koji se volimo igrati!
Behaviors. Nova vrsta filozofije za nesto sto bi se moglo opisati kao "motion plug-in" (gle slucajnosti - ne zove li se tako i sam program? :->). Zaboravite sve sto znate o keyfrejmingu i odvucite jedan od behaviora na text. Voila! Krece se. Bez obzira jeste li ga jednostavno "bacili" (Throw), koristeci preslatku kontrolu nalik na radar, ili napravili super kombinaciju behaviora s atraktorima (koji neodoljivo konceptualno podsjecaju na dynamics fieldove iz raznih 3D particle engina!), krece se. A sekvenca i dalje playa, playa, playa...
I kad se konacno sjetite da mozete u Prefsima natjerati Motion da mirrora sliku na video monitoru, shvatit cete da fale fieldovi. I povikati "Ha! nisi savrsen!". I prevariti se jer dovoljno je kliknuti CMD+F i eto vam "mekane animacije" na video monitoru. I to bez da se ista uspori! I tu vam negdje malo nije jasno odakle igracka crpi snagu pomno pazeci da ne optereti duala jer oba procesora niti u jednom trenutku ne "zagrizu" preko 120/200% snage.
A onda se dosjetite da je sve to super i divno i krasno, ali da ste Final Cutu oduvijek prigovarali sto nema motion blur. I da je Apple sigurno papak jer to nisu ni ovdje napravili. Ali, hej - CMD+M. I sto se dogodilo? Pao je (konacno? :->) FPS, ali sve se dogadja s motion blurom. I ona ista sekvenca neumoljivo vrti, vrti... ali bez ikakve namjera da ista cachea!
Sad iskljucite taj motion blur koji iritira razmazene korisnike i pocnite se igrati s particlima. Primjecujete kako je graficka kartica i njezin OpenGL pametno iskoristen? Koliko god se Adobe trudio optimizirati preview Aftera sa OpenGLom toliko to traljavo izvodi.
combustion je napravio malu revoluciju upravo s particlima, a Motion je marljivo preuzeo taj dio, bez otkrivanja tople vode i sjajno ga implementirao. Slobodno odvucite koliko god particle efekata zelite u pozadinu svog texta (ili ispred njega, kajgod) i uzivajte u jinglu koji se "sam napravio".
Mozda tek negdje nakon par sati igranja primjetite da postoji i keyframe editor u kojem mozete do besvjesti fine-tunati sve sto ste uveli na "scenu", pa cak i utjecati na behaviore. Timeline i cudna filozofija layera koja uvodi kategoriju objekata na layerima (ovo je takodjer malo "posudjeno" iz combustiona) pruzit ce vam dodatne sate zabave.
A ako budete stvarno marljivi i procitate tanasni (<100 strana) prirucnik od korica do korica, cudit cete se zasto se pojam "rendera" spominje tek na zadnjoj strani.
Kad konacno budete zadovoljni uratkom, ne trazite "render". Potrazite "export", odaberite ciljani format i pricekajte. Cekat cete bitno krace nego sto ste ikada cekali u Afterima, pogotovo ako bi kliknuli na motion blur "usporivac". Rezultat je QT movie koji odvucete u FCP i nastavite s poslom tamo gdje ste stali prije nego sto vas je Motion odvukao u svoj svijet.
Prekrasna igracka. Bit ce jos "prekrasnija" na punokrvnom 64-bitnom OS-u, a da ne spominjem snagu "nadolazecih" quad konfiguracija. Ono sto mu trenutno fali je mrezno rendanje koje bi naizgled unistavalo koncept rada u realnom vremenu, ali ako uzmemo u obzir da se After prijeti third party pluginovima za gridding, onda ne treba biti genijalac pa zakljuciti da je bilo kakav koncept mreznog rendanja suvisan u kompaniji koja gridding namjerava ugraditi u core OS-a.