Još od mojih Windows dana, fascinacija Macintoshem dijelom ima povod u zanimljivim aplikacijama koje su za slične namjene na Macu uvijek bile znatno moćnije. Razmatrao sam i njihova imena, uvijek čudna i neshvatljiva, ali to je bio dodatak na šarm tih softverskih alata. Tako i danas imamo par softverskih rješenja različite namjene koja privlače pozornost svojom posebnošću. Radi se o programima softverskog nakladnika Eltima Software. Poslali su nam tri alata na test: CloudMounter, CommanderOne i VideoDuke. Dvije sam aplikacije uspješno preuzeo, međutim, svojom greškom nisam uspio preuzeti VideoDuke. No, on je odlično predstavljen i na webu, pa zavirite sami ako vas zanima downloader za YouTube, Vimeo i slične servise. Na kraju sam u ovaj prikaz dodao i
Fluid – alat koji web-stranicu pretvara u Macovu aplikaciju.
|
Apple je konačno predstavio tri nova računala u tri poznate forme: ultralaki prijenosnik, malo stolno računalo i tablet. Za razliku od predstavljanja iPhone novotarija koje Apple vrlo ažurno evoluira na godišnjoj razini, ovo su novosti koje su čekane godinama. MacBook Air nije korjenito izmijenjen par godina, a Mac mini je kao zapostavljeno siroče čamio u kutu čak četiri godine. S iPadom je bila bolja situacija, ali svi su željno čekali da se njegov hardver dovede na iPhone X razinu. Apple je sva tri proizvoda ovaj put odradio vrhunski i zaista treba biti sitničav za naći im manu. Stroj koji je izostao s prezentacije, a očekuje se prije blagdana, jest novi iMac.
|
Okupili smo se pod sloganom "Gather Round" i vidjeli nešto vrijedno spomena: novi sat, čak tri nova mobitela i objavljeni datumi izlaska ažuriranog softvera. I ove godine Apple nastavlja evoluciju postojećih proizvoda. Za sada smo dobili bolji sat i bolji iPhone, ali to je i očekivano jer se novi Macovi obično ne pojavljuju u rujnu, tako da nova računala očekujemo kasnije, u listopadu. O tom - potom.
|
Apple je danas predstavio tri nova iPhone modela i novi Apple Watch četvrte generacije. Da, znalo se da će ovo biti "iPhone event", ali nekako sam se pritajeno nadao da će ipak u drugom dijelu objaviti makar rutinsko ažuriranje postojećeg hardvera - ili da će nas kasnije dočekati "silent update", tj. tiho ažuriranje stolnih Macintosh računala - iMaca i Mac minija. Neslužbeno se govorilo da su spremni i novi iPad tableti nalik iPhone X hardveru, ali ništa niti od toga. Ostaje pričekati iduće događanje koje će valjda konačno biti Mac-centrično.
|
Appleov dvadeset i deveti po redu WWDC (Worldwide Developers Conference) prošao je bez uzbuđenja. Raznolikosti nije nedostajalo, ali većinom se radi o već viđenim tehnologijama koje se evolucijski dograđuju, šire i povezuju. Neki, vjerojatno s pravom, kažu da možda tako mora i biti - jer došli smo do te razine informatizacije društva i razvoja operativnih sustava i softvera da tektonske promjene i nisu moguće dok računala funkcioniraju na današnjim principima. No, pogledajmo kratak pregled današnjih novosti...
|
Macintosh je oduvijek bio tradicionalni odabir kreativaca i multimedijskih profesionalaca. No, Apple, sada velik i moćan, promijenio je fokus. Najbolji inženjeri i razvojni timovi povučeni su da rade na projektima iPhonea i iPada. Ukinuta je izuzetno uspješna serija Mac Pro radnih stanica u tower formi, zatim, nakon preduge pauze, dolazi novi Mac Pro "Valjak" koji nije ispunio očekivanja. Tim Cook u konačnici sam priznaje da su zeznuli stvar i kratkovidno konstruirali novu arhitekturu koja ima vrlo ograničen termalni kapacitet, a to znači da je slijepa ulica za nadogradnje i razvoj. Potom Apple odlučuje cijeli koncept "baciti u smeće" i razviti novi modularni Mac Pro koji su najavili za kraj ove godine, no upravo su objavili da se to neće dogoditi dok dobrano ne zađemo u 2019. godinu. Rupu u profesionalnom segmentu su u međuvremenu pokušali zakrpati zaista moćnim iMac Pro modelom. Jesu li uspjeli? I što je najbolji izbor Mac profesionalaca u ovom trenu?
|
Dalibor Klobučar
27.03.18
Apple je danas u Lane Tech College Prep srednjoj školi u Chicagu predstavio nove tehnologije za obrazovanje i novi iPad koji podržava Apple Pencil i tehnologiju proširene stvarnosti. Škole su oduvijek bile područje interesa za Apple, te su nakon duže pauze vratili fokus na edukaciju i prikazali nova izdanja softvera.
|
Godina 2007. poznata je po mnogo toga, ali vjerojatno najpoznatije događanje bila je prezentacija iPhonea. Mnogi su govorili da od tog uređaja neće biti ništa i da će propasti, no već sljedeće godine pojavio se AppStore. Aplikacije su ga u kratkom vremenu preplavile i bilo je nevažno jesu li besplatne ili komercijalne, ako su vrijedile, ubrzo bi se pojavile na većini telefona. No, što je s njihovim razvojem?
|
Dalibor Klobučar
08.02.18
Desetgodišnjica iPhonea je za nama. Kad je Steve Jobs početkom 2007. poručio svijetu da će nanovo izmisliti mobilni telefon, očekivanja su u najboljem slučaju bila skromna. Jobs je, istina, oživio glazbenu industriju iPodom i iTunesom, ali napasti mobilnu industriju? To se čak i za njega činilo nevjerojatnim. Mobilni operateri, koji su u to vrijeme kontrolirali tržište, godinama su „gušili” inovacije mobitela. Pa i iPhone, iako je izgledao cool, nije odavao dojam „odgovora” na željezni stisak pružatelja telekomunikacijskih usluga na mobilnu industriju. Bio je skuplji od većine telefona. I manje sposoban od njih. Radio je na sporijoj podatkovnoj mreži i zahtijevao od korisnika da tipkaju po virtualnoj, umjesto fizičkoj tipkovnici. Nekim kritičarima sve je to značilo da je iPhone, i prije nego što je stigao u prodavaonice, proizvod osuđen na propast. No, priča o iPhoneu je i priča o tome koliko je teško predvidjeti budućnost. Jedno viđenje kako je to sve izgledalo iza pozornice nudi autor Fred Vogelstein, jedan od urednika glasovitog časopisa Wired.
|
Što danas najviše cijenimo? To je sigurno individualno pitanje, ali ako se samo orijentiramo na IT segment mislim da će kod većine ljudi odgovor biti, podaci, privatni pristup istima ili nešto u tom stilu.
Današnji način komunikacije, suradnje i izmjene podataka moguć je praktički s uređaja koji su prije ne tako puno godina bili nezamislivi, no to je samo pola priče. Kako osigurati da pristup tim podacima bude jednostavan, ali i siguran, je nešto što mene osobno interesira i nameće se uvijek kao prvo pitanje.
|
Svima koji još nisu primjetili temu u forumu Jabučnjak, skrećemo ovim putem pažnju da ćemo se neformalno okupiti u Rijeci, u pizzeriji "Maslina", u subotu 16. prosinca 2017. predvečer, od 18 sati.
|
Čini se da se konačno pojavio dobar i zaista kvalitetan CAD softver za Mac, a da istovremeno ne traži prodaju obiteljskog zlata kako bi se kupila licenca. Zato će naš CAD stručnjak, stara inženjerčuga, Emil Prpić, napraviti recenziju ovog softvera. Ono što sam na prečac saznao od njega jest da je softver ozbiljan, kvalitetan i da svakako vrijedi svoje cijene, a kako je sutra famozni "crni petak" i nude se razne "lude cijene", zamolio me da ostavim obavijest o tome na naslovnici, tako da ga zainteresirani ne propuste kupiti po čak upola cijene! Za kupone se obratite njemu.
|
|
|