imam MBA model 2014 sa diskom od 250GB koji sam klonirao na veći disk od 512 GB
model Adata SX8200 Pro M.2 2280
i isprobao i preko USB kabla i umetanjem u MBA koristeći sličan adapter i sve uredno radi.
Želja mi je (radi potrebe posla, a kako je netko negdje prije spomenuo nije baš jednostavno
okolo tegliti dva laptopa) da podijelim taj veći disk na dvije particije od po 256GB i
da na drugu particiju kloniram kompletan disk od 250GB sa notebooka sa OSwin 10 i
da to radi kao dual boot jer MBA ima RAM od 4GB pa da sve ostane donekle brzo.
Da budem iskren ideja mi je došla nakon čitanja vaših postova o tome
kako instalirati win 10 na maca ... vaša pro&contra razmišljanja
da li koristiti Parallels, VMware Fusion, Boot Camp, VirtualBox ...
Znam da je moguće instalirati win 10 sa Boot Camp asistentom ali ne bi želio ponovo
instalirati sve programe koje koristim stalno ili pak povremeno, pa sam pomislio da
nije loša ideja klonirati cijeli taj disk i nekako ga instalirati na drugu particiju
ali da taj klon bude bootable.
Ja sam to ne znam ali se nadam,
da netko od vas ima kakvu ideju ... kako da ili pak zašto ne
Ja na to gledam kao na experiment koji ponekad i ne mora uspjeti,
jer je loše zamišljen ili pak tehnički nije izvediv
ali i iz neuspjeha je moguće nešto naučiti.
Bootcamp sam zadnji puta probao (koristio zapravo nikad) 2008. godine pa nisam baš svježi s informacijama, ali poanta toga je da se na toj windows particiji moraju naći driveri za Mac hardware da bi ti to radilo nekako (kilavo i usrano, barem je tada bilo tako, ali nekako). Osim toga, ono što je Bootcamp assistant obično napravio je bilo da ti preuredi particijsku tablicu i omogući bootanje s windows particije. Osobno nisam nikad probao s tek tako neke windows particije koja je pala s Marsa bootati Maca , ali da se moram kladiti, kladio bih se da neće raditi.
Kako to danas funkcionira, nemam pojma. Možda je jednostavnije nego tada. Danas i pendžeruše koriste GUID particijsku shemu, ne više MBR. Danas Macovi koriste APFS format svojih particija, ne više HFS+. Nemam pojma što koriste windowsi. Koliko kužim, cijeli windowsi su danas upakirani u virtualno govance povrh nekakvog linuxa. Linux Ubuntu bootaš sa sticka na bilo kojem Macu ap-tap (iako ne znam zašto bi ) pa možda i s windowsima to tako ide.
Sorry, jbg, nisam ti baš pomogao...
Imam slicne konfiguracije - suprugin MBA, i moj MBPro, sa particijama za Win10 i Mac OS.
Ne koristim cesto Win, al neka ga, nekad zatreba.
Instalirano je sve iz pocetka preko BootCamp-a i to lepo radi. Samo sam iskopirao podatke, a programe instalirao nanovo.
Nisam hteo da se petljam sa kloniranjem Win drajva, ne znam koji bih program koristio, daljemozda bi mi zeznuo particionu tabelu...
Kod tebe vidim da hoces da kloniras sve sa drajva koji je bio na nekom PC-ju, zar ne? Tu ce biti problem sa drajverima za MBA, i ko zna sta sve jos.
Tako da moj ti je savet da ides tim redom - instaliraj Win10 preko BootCamp-a (naravno ukljucujuci drajvere al to ide gotovo automatski i bezbolno), onda instaliraj nanovo programe za Win10 koje koristis i onda prebaci podatke.
Inace bojim se da ces kloniranjem Win10 drajva uleteti u probleme.
To sto Mac OS sada koristi APFS format podataka - nema veze, iz Mac OS ces videti Win10 particiju, ali iz Win10 neces moci da vidis Mac OS particiju. Ako ti je bitno neko prebacivanje podataka, mozes da kreiras jednu dodatnu particiju kao FAT32 sa nesto gigabjta, i da nju koristis kao tranzijentni prostor.
@smayoo: BootCamp drajveri su o.k. za Win10 i Win7 i kompatibilnost je na nivou. Pre nekoliko godina sam nalazio neke tabele i liste Windows najkompatibilnijih laptopova. 2 god za redom medju 10 najkompatibilnijih su bila 3 Mac-a
Ne mogu drugo, nego da ti vjerujem. Moja iskustva su iz doba OS X 10.6, odnosno Windowsa XP. Energy management je pod windowsima bio katastrofa. Bolje reći, nije ga bilo. Apple miš je radio polovično, a trackpad jedva. Živi qac. Ali to je super, zapravo. Bio sam prisiljen odustati od tog s*anja i prilagoditi se najbže moguće svemu na Macu što je na Macu moglo raditi. I nikad nisam zažalio.
Nakon toga tu virtualku jednostavno loadat u VM Fusion 13 (free) na macOS strani i dobiti kompletan stroj sa svim aplikacijama i postavkama dostupan bez ikakve potrebe za Boot Campom.
Kloniranje sa PC-a je moguće ... ali češ u svakom slučaju naletiti na probleme .... prvo ti miš i tipkovnica neće raditi do instalacije drivera .... znaći trebaš USB tipkovnicu .... a i 90% šansa da boot neće biti moguć sa greškom "hardware abstraction layer", to se dešava i kada kloniraš na drugi PC koji je drugačiji hardwareom .... ili češ dobiti BSOD ....
Onda, trebao bi klonirati i EFI particiju, ... s tim ćeš izgubiti MacOS boot .... riješenje je da EFI ne kloniraš, nego da iskopiraš Windows dio sa starog kompa na novi ...
Sve u svemu, moguće .... ali sa 100 mogućih problema, a Murphy je neumoljiv...
Osobno bi išao na clean instalaciju preko BootCamp-a, pa instalaciju aplikacija koje mi trebaju .... kada si gotov, instaliraš VMWareFusion ili Parallels jer ti oni mogu bootati BootCamp particiju unutar virtualne mašine, pa za jednostavnije radnje gdje ne trebaš sve resurse za Windowse ne rebootaš u Win nego pokreneš virtualku .... za sve ostalo rebootaš u Win.
Yonkis: Settings , General, Dictionary. Bilo mi je uključeno. Nisam to upalio 100%
Air: netko je stavio na Jabucnjaku link sa operativnim sistemima koji nisu više podržani od Apple-a. Ja ne mogu naći taj post. Trebam Big Sur. Ako netko zna sa koje stranice je siguno sikuniti?
Yonkis: Kakav je ovo hrvatsko engleski rječnik? [link]
^SuperUnknown^: Ekipa, trazim tipkovnicu tj. top case za prvi Intel Macbook (Macbook1,1-4,1 A1181), po mogucnosti bijelu, ali moze i crna Ako tko ima od nekog krepanog javite Thx!
kupus: tražim 30 pin na lighting adapter, ako ima tko viška - PM