24.12.2012 | 11:34
Dobio sam set zanimljivih pitanja na PM, upućena od jednog novog korisnika MB Air.
1. Kad lagano prelazim jagodicama prstiju oko trackpada i uz rub oko tipkovnice kao da osjetim lagani napon. Ponekad. Može li to biti neki problem ili se to događa s prijenosnicima koja imaju metalno kućište? ...
I ja to ponekad osjetim na svom MBP. To je uglavnom znak lošeg uzemljenja električne instalacije, ili pak pokazatelj da si punjač spojio koristeći dvopolni nastavak umjesto tropolnog 220 V kabela. Kućište aluminijskog MB je spojeno na - od izvora napajanja. Kako se radi o switchanom izvoru napajanja, ako se ne uzemlji, može se pojaviti neki mali, bezopasan napon između zemlje i njega, što osjetljiviji korisnici mogu osjetiti kao peckanje na vrhovima prstiju.
Ne može predstavljati problem, niti je opasno, samo je neugodno (nekima).
2. Da ne trošim vrijeme na traženje MS Office paketa posegnuo sam za alternativnim besplatnim rješenjem za obradu teksta koji mi uratke može sejvati u DOC formatu. Našao sam aplikaciju Bean i zadovoljan sam njome. Imaš li bolji prijedlog? ...
Ako je obrada teksta sve što ti treba, tj. ako ti nikad neće trebati tablični kalkulator, Bean je vrlo dobar izbor. Djuro Genijalac ga koristi svakodnevno pa ti on može reći više o njemu.
Ako, pak, nekad moraš koristiti i spreadsheet, onda je OpenOffice ili NeoOffice vjerojatno bolji izbor.
3. Na starom MacBooku od početka sam na tipkovnicu stavljao svilenasti pokrov kojega sam dobio u originalnom paakiranju da sačuvam displej od umazivanja nečistoće s tipkovnice. Na ovom to nisam učinio. Da li to pomaže u očuvanju čistoće displaya kad se zatvori računalo ili su proizvođači točno izmjerili udaljenost tipki od displeya kod zatvorenog laptopa da se oni uopće ne dodiruju? ...
Nisu. Masnoća s tipaka prenosi se na display. Krpica koju dobiješ s novim MBA/P nije više kao ona nekadašnja, tako da nije pametno to raditi s njom.
Meni te mrlje ne smetaju toliko pa ja poklapam laptop bez ikakve krpice pa onda svako toliko obrišem zaslon, koristeći namjensku tekućinu za čišćenje LCD ekrana (koja ne sadrži izopropilni alkohol, amonijak i slične agresivne supstance koje staklo podnosi, ali plastični LCD ekrani - ne) i papirnati ubrus.
4. Nisam uspio nači besplatnu alternativu za Photoshop, a trebao bih aplikaciju koja bi mi kvalitetno mogla konvertirati RGB fotografije u CMYK i obratno. Postoji li nešto takvo za Mac? ... Također da ima i neke jednostavnije funkcije Photoshopa - kao brisanje dijelova slike, kopiranje, layeri ... Sve ono čeha nema u iPhoto-u, a zatreba kod pripreme za tisak, kod korekcija ... Je li dopra aplikacija ChocoFlop? ...
Ovo nije baš moje područje. Za ChocoFlop nisam čuo. Moj ti je prijedlog da za početak probaš Seashore ili Gimp, koji su besplatni. Ako ti oni ne budu dovoljno dobri, onda ima nekih aplikacija koje koštaju puno manje od Photoshopa, znam da ih je svojedobno netko preporučao, ali se ne sjećam imena.
5. U uputama piše da je optimalna temperatura okruženja za rad računala od 10 do 35˚C. Što bi se moglo dogoditi ako pokušam računalo pokrenuti na temperaturi nižoj ili višoj od navedene? ...
Na nižoj temperaturi će LCD postati jako trom pa će postati teško raditi (npr. ispis slova na ekranu kasni za tipkanjem - pojavljuju se kao da izranjaju iz vode). Na još nižoj temperaturi će jednostavno prestati raditi. Ali se neće pokvariti.
Bitno je da računalo, ako se ohladilo na tako nisku temperaturu dok je bilo u transportu pa dođeš s njim u grijani prostor, pustiš da se aklimatizira prije nego ga uključiš. Naime, ako je Mac hladan u toplom prostoru, na njemu se može kondenzirati vlaga iz zraka i onda to može izazvati kvar prilikom uključenja.
Na višoj temperaturi komp može postati termički nestabilan - tj. dođe u situaciju da ne može odvesti toplinu koju sami čipovi generiraju pri radu - pa radi toga unutarnja temperatura čipovlja naraste previsoko. Ako ovo ne bude pretjerano, thermal shutdown će ugasiti računalo da ne dođe do štete. Međutim, ako se ušećeš u prostor koji je npr. na preko 50ºC, može se dogoditi da temperatura čipova naraste toliko naglo da thermal shutdown ne stigne isključiti računalo prije nego se ošteti procesor i GPU.