09.01.2013 | 02:09
Nedavno sam nabavio novi MacBook Pro 15 mid 2012 non Retina originalno najslabije konfiguracije. Nisam izabrao retina model zbog toga sto: nema ethernet port, nema firewire port, ne vidim neke vece korisiti od retina rezolucije i silnih DPI-a, nema anti glare display opcije, nema mogucnosti nikakvog naknadnog prosirenja vec sve moras unaprijed naruciti i to sve po visokoj cijeni unatoc navedenim nedostatcima. Zato sam izabrao najjeftiniju konfiguraciju i odmah unaprijed planirao upgrade na 16GB RAM, SSD + HDD 750GB 7200rpm. Smatram da je laptop sa dva diska puno mocniji od varijante sa jednim nepromjenjivim SSD-om. Nakon sto sam mjesec dana testirao napravu i uvjerio se da je MBP 100% ispravan, iskorisitio sam protekle blagdane-praznike i napravio upgrade. Evo kako je sve proslo.
RAM sam narucio od OWC-a (problematika opisana
ovdje),120GB SSD imam iz jednog drugog stroja vec vise od godinu dana i to OWC Mercury Extreme Pro 6G kojem sam neposredno prije ugradnje flash-nuo novi firmware i napravio kompletan erase. HDD sam nabavio u lokalnoj trgovini i to WD7500BPKT. To je dobri, stari sata2, provjereni i brzi 750GB Black Scorpio. Originalni HDD je Hitachi 5K750-500 koji se pokazao duplo sporiji od WD-a koji postize sequential read/write 120/110 MBps. Kako to sve izgleda usred ugradnje moze se vidjeti na slici.
Umjesto optickog uredjaja na
ebay-u sam nabavio caddy jer mi je razvikani OWC Data doubler kit preskup za moj ukus (skoro 45$). Planirao sam u optical-bay-caddy staviti SSD, a HDD ostavit tamo gdje je originalno Apple to i predvidio, iako sam iz raznih izvora upozoravan da SATA3 SSD (pogotovo OWC) mozda nece dobro raditi u optical bay-u. Informacija ima raznih: nekima radi, nekima ne, na 17" MBP sigurno ne radi, na 13" MBP sigurno radi itd,itd. Ja sam bio uporan i zelio sam probati konkretno na ovom modelu MBP-a premda sam vec prije imao negativno iskustvo sa ugradnjom istog SSD-a u Mac mini late 2009 gdje sam u system reportu dobio Negotiated Link Speed svega 1.5Gbps. Nakon ugradnje SSD-a u optical bay i pokretanja
System reporta, izgledalo je sve dosta optimisticno jer sam dobio Negotiated Link Speed od 6Gbps. No optimizam je brzo splasnuo jer sam na pokusaju kreiranja bilo kakve particije na SSD-u dobivao cudnu poruku
“Partition failed with error. Wiping volume data to prevent future accidental probing failed”
Ipak sam morao SSD premjestiti na mjesto HDD-a, a HDD strpati u optical-bay-caddy gdje je upitno hladjenje i problematika vibracija pogotovo kod brzih 7200 hdd-ova. Sve sam pokusao i nasam imao izbora pa sam tako i ucinio. Nakon premjestaja, SSD je proradio, a HDD za sada nista dodatno ne vibrira niti se pretjerano ne zagrijava (temp oko 30C).
SSD sada radi super. Stroj se doslovno boota do logina za 3-4 sekunde (nakon sto se pojavi EFI apple logo). Mjerio sam brzinu sa poznatim Blackmagic Disk Speed Test i iznosi sequential read/write 446/257 MBps. Za sada sam SSD ostavio bez TRIM supporta (iako mi je savrseno jasno da je za SSD bolje da ima TRIM, ali neda mi se nakon svakog OS updatea prtljati po kext-ovima), bas da vidim kako ce se ponasati jer svi znamo da SSD ima dobar GC i da OWC ne preporuca ukljucivanje TRIM-a. Do sada, taj SSD je u drugom stroju radio godinu dana sa ukljucenim TRIM-om i nisam imao nikakvih problema osim sto je empty trash znalo potrajati kod jako velikih file-ova. Od mogucih 120GB napravio sam particiju od 100GB ostavljajuci namjerno 20GB praznoga za tzv. over provision-a GC-u. Kopiranje sistema sa HDD-a na SSD sam izvrsio sa Carbon Copy Clonerom koji je u novoj verziji za OS X 10.8.x naplatan ali za uzvrat nudi kopiranje i Recovery particije sto je stvarno zgodno. Vec dugi niz godina korisitim CCC bez prigovora i stvarno mislim da je OK konacno nesto donirati odnosno razumno platiti za licencu.
Izvrsio sam i dodatne optimizacije SSD-a.
a) drivers cache rebuild - Prvo sam boot-nuo stroj u safe modu drzeci tipku SHIFT pritisnutu za vrijeme trajanja boot-chime zvuka. Safe boot efikasno brise kextcache, cak nije potrebno napraviti login u safe-mode vec odmah restart u normal boot mode. Nakon toga pokrenuti terminal i izvrsiti slijedece naredbe na command promptu:
$ sudo kextcache -system-prelinked-kernel
$ sudo kextcache -system-caches
b) sleep image removal - OS X prije nego sto udje u sleep po default-u napravi hibernate tj. pohrani sadrzaj RAM-a na sistemski disk u za to predvidjeni image file. To sluzi za budjene sustava u uvjetima kad je u medjuvremenu nestalo napajanja i kad sadrzaj memorije treba rekonstruirati iz image file-a. Odricem se te opcije jer mi je previse 16GB (toliko imam RAM-a) rezervirati (potrositi) na SSD-u. S druge strane laptop ima bateriju koja dosta dugo moze napajati memoriju pa to ne smatram vecim nedostatkom. Iskapcanje hibernate-a i brisanje image-a se vrlo jednostavno obavi na command promptu terminala:
$ sudo pmset -a hibernatemode 0
$ sudo rm /var/vm/sleepimage
Medjutim, Mountain Lion (10.8.x) je malo "izdrzljivija zivotinja" koja uporno kreira image file bez obzira na iskljucen hibernatemode. Morao sam se posluziti vecim cekicem (trikom) na nacin:
$ sudo touch /var/vm/sleepimage
$ sudo chflags uchg /var/vm/sleepimage
Prva naredba ponovo kreira prazan file, dok druga postavlja sistemske flag-ove koji sprecavaju bilo kakvu izmjenu na file-u. Ako netko ima pametnije rjesenje neka svakako replay-a na ovaj post.
c) disable file system access time update - To se isto do sada obavljalo na straightforward nacin kreiranjem file-a /Library/LaunchDaemons/com.noatime.root.plist sljedeceg sadrzaja:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
<key>Label</key>
<string>com.noatime.root</string>
<key>ProgramArguments</key>
<array>
<string>mount</string>
<string>-uwo</string>
<string>noatime</string>
<string>/</string>
</array>
<key>RunAtLoad</key>
<true/>
</dict>
</plist>
File-u dodatno treba postaviti sljedece permissione:
$ sudo chown root:wheel /Library/LaunchDaemons/com.noatime.root.plist
$ sudo chmod 644 /Library/LaunchDaemons/com.noatime.root.plist
Nakon restarta mozemo provjeriti da li je root file sistem mount-an sa opcijom noatime:
$ sudo mount |grep noatime
i ako kao rezultat command-line naredbe dobijemo:
/dev/disk0s2 on / (hfs, local, journaled, noatime)
tada je sve OK.
Medjutim u mom slucaju Mountain Lion se opet pokazao zilavim pa opet posezem za vecim cekicem
$ sudo launchctl load -w /Library/LaunchDaemons/com.noatime.root.plist
Tek nakon ovog ML starta root "/" file sistem sa noatime atributom.
Zbog odrzavanja osnovne higijene (prerformansi) tijekom koristenja SSD-a trebalo bi na neki nacin omoguciti ciscenje istog. Prema clanku
www.jabucnjak.hr/clanci/mac-os-x/ssd-sec...aja-iz-macbooka.html stvari bi trebale biti jednostavne ali na ovom MBP-u nisu. Naime na MBP9,1 mid 2012 15" non retina (a vjerovatno i retina) pokretanje (iskljucivo sa CD/DVD-a jer USB EFI Booter prema clanku ne radi na MBP9,1) linux live distibucija zavrsava sa kernel panic-om ili sa krivo inicijaliziranom grafikom tako da dobijemo potpuno crni ili full bijeli ekran sa kao podignutim linuxom. Probao sam boot-ati vise-manje sve poznate linux live distribucije i jedini linux kojim sam uspio podici stroj je bio Mint 13 i 14. Te dvije verzije inicijalno podizu sustav (ipak uz dodatne kernel command line parametre. Mint13 treba nointremap, a Mint14 nomodeset) u najkompatibilnijem grafickom modu tako da do samog kraja imamo sliku na LCD-u. U konacnici zeljeni cilj nije postignut. Secure erase SSD-a nisam mogao izvrsiti jer stroj nakon odlaska u sleep (poklapanje LCD-a) i budjenja (otklapanje LCD-a) nije palio ekran pa nista ne mozemo raditi. Mislim da moramo jos malo pricekati kraj igre (macke i misa) izmedju Apple i Linux distribucija. Apple prebrzo mijenja specifikacije upravljanja hw-om tako da linuxasi ne uspiju dovoljno brzo reverznim izenjeringom prilagoditi drivere.
Nadam se da sam sa ovim poduzim postom uspio dati informaciju iz "prve ruke" svima koji razmisljaju na slican nacin o nabavci MBP9,1