11.07.2014 | 12:13
U posljednih godinu dvije vidimo da Apple forsira politiku eksternalizacije što većeg broja komponenti računala izvan osnovnog kućišta koje usput nemilice smanjuje. Najočitiji primjer je novi MacPro u kojeg više nije moguće ugraditi niti jedan dodatni disk ili kakvu PCIe karticu. Uskoro se, pretpostavljam, niti u MacMini neće moći ništa dograditi kao što se već ne može ni u novi MacBookPro ili iMac. Za potrebe proširenja predvidjeli su thunderbolt priključke koji su sigurno super, ali pitanje po kojoj cijeni? Ako netko uzme MacPro stroj, znači da mu treba vrlo jaka mašina i vrlo vjerojatno dosta diskovnog prostora velike brzine. U stare MacPro-ove smo mogli dodatna 3 brza diska povoljno nabaviti u bilo kakvoj trgovini, a sada takve diskove kupujemo po skoro trostrukoj cijeni zapakirane u thunderbolt kućišta (
Lacie ili
Promise). Rezultat svega je puno veća ukupna cijena takve nove konfiguracije u usporedbi sa starim MacPro-om istih mogućnosti. Moguća jeftinija alternativa je spajanje dodatnih diskova putem USB3 priključka koji bi prema specifikaciji trebao biti dovoljno brz čak i za SSD-ove.
Već neko vrijeme pokušavam pronaći USB3 kompatibilnu periferiju i povezati je s Macovima koje koristim u svom okruženju. Ubrzo sam primijetio da USB 3.0 periferija (prvenstveno mislim na diskove) blago rečeno dosta kilavo radi na Mac OS X-u. Nabavio sam ih nekoliko (razni proizvodjači) otkako koristim vlastiti MBP9,1 (već više od godinu i pol) i svi su imali određenih problema. Neki se vrlo rijetko mountaju odmah po priključenju već ih treba nekoliko puta uklj-isklj i onda prorade te nakon početnih poteškoća nikakvih problema s njima u radu. Drugi pak, diskovi-kućišta se ponašaju suprotno, mountaju se odmah, ali se znaju nepredvidjeno eject-at tijekom rada sa čuvenom porukom DNEP "Disk Not Ejected Properly" prilikom ponovnog auto-mounta.
U prvo sam vrijeme nabavio nekoliko različitih jeftinih 2.5" kućišta na e-bayu za cca $10 svako. Sa svakim sam imao problema. O reklamacijama nisam razmišljao jer poštarina povrata nazad skoro pa prelazi vrijednost, pa sam ih pretvorio u USB2 kućišta i tako iskoristio. Nakon toga sam shvatio da zbog očekivane bitno veće brzine 5Gbps treba potražiti na domaćem tržištu neka kvalitetnija, provjerena, dokazana i naravno skuplja brandirana USB3 kućišta koja ću unutar 8 dana provjeriti i bez pogovora vratiti trgovcu ako nešto ne štima. Međutim takvih jednostavno kod nas NEMA. Postoje, ali s već ugradjenim diskom i s dodatnim thunderbolt priključkom koji podiže cijenu u nebesa. Cijene takvih eksternih diskova (Lacie, Promise i sl.) su nekoliko puta veće od onih koje sam očekivao max. 50-60 $ za kućište + cijena diska ovisno o veličini.
Napokon sam uspio iznuditi kompromisno rješenje kod jednog domaćeg trgovca koji je pristao na opciju da mogu slobodno isprobati sva kućišta koja ima na lageru s mojim diskovima (2.5" i 3.5") i nakon cca sat vremena testiranja izlučio sam sljedeća kućišta koja niti u jednom trenutku nisu bila problematična priključena na MBP9,1:
Sinan 2.5" drive cabinet
Sinan 3.5" drive cabinet
LC-POWER case
Uzeo sam odmah sva tri i nastavio testiranje sljedećih nekoliko dana i stvarno su se pokazali OK.
USB 3.0 kablovi-konektori su isto posebna priča. Oni trebaju biti puno kvalitetniji u odnosu na "stare" USB2 jer trebaju omogućiti 10-ak puta bržu komunikaciju. Zbog toga su kablovi deblji, krući, posebno oklopljeni i sl., a nekim tipovima konektora su dodani dodatni pinovi (B i microB tip sa usb3 dodatkom, tip A i miniB naizgled su isti kao usb2 verzija) i razlikujemo ih po dodatnoj oznaci SS (SuperSpeed) ili 3.0 uz usb ikonicu na samom konektoru.
Zbog svoje krutosti (neelastičnosti) kablovi znaju tijekom rada lagano povlačiti kućište diska (pogotovo laganih 2.5" diskova) i u tom trenutku vrlo često dobijem DNEP poruku jer se konektor valjda pomakao za 0,1 mm u stranu i odmah je netko osjetio smetnju i resetirao komunikaciju. Korištenje tih diskova sam doveo do apsurda jer npr. disk-kućište (Sinan 2.5" drive cabinet) na koji radim TimeMachine backup mora točno biti na određenoj poziciji s koje kabel pod određenim kutem i brojem savijanja ulazi u USB3.0 konektor na MBPu ako želim da sve prodje OK. U protivnom, riskiram DNEP. Međutim, imam isto takvo još jedno kućište koje koristim za nešto drugo i važnije koje savršeno radi (onako kako bi ustvari i trebalo). Uz svako se kućište dobije i USB3 kabel. Zanimljivo je da ako kablove (koji su isti) zamijenim jedan s drugim, niti jedan disk ne radi pouzdano. To je strašno!
Ako diskove spojim s USB2 kablom nikakvih problema NIKAD nema osim što se brzina rada za oko 3x smanji, na cca 35MBps dok na USB3 imam oko 115MBps. U oba su kućišta ugradjeni identični diskovi.
Prije dva mjeseca zamijenili smo stari, ali ispravni MacMini Late 2009 s novim MacBookPro Late 2013 15" Retina jači model (MBP11,3). Odmah nam je nastupio problem s priključenjem vanjskih diskova (3 komada) koje smo korisitili na Miniju putem FireWire-a. Korištenje adaptera Thunderbolt -> FireWire nije nam bila primarna opcija jer smo jedan TB port iskorisitili za Ethernet, a drugi kao mini display port priključak za eksterni monitor. Jedino moguće brzo i jeftino rješenje bilo je nabavka USB3 huba i na njega spojiti 2-3 eksterna diska u gore navednim kućištima koja sam već ranije isprobao. Na domaćem tržištu USB3 hub-ova baš i nema previše, ali naišao sam na jedan
LC-POWER USB 3.0 HUB vrlo povoljno u
Linksu za koji u specifikaciji stoji da je podržan Mac OS X 10.8.x. Mislio sam si super
, konačno ćemo na zelenu granu sa tim USBom. Međutim kad smo na novi MBP11,3 preko huba spojili bilo koje kućište gore navedeno koje sam testirao, odmah su uslijedile DNEP poruke i to nekoliko u minuti. Katastrofa
. Svaki od diskova-kućišta kad ih se spoji direktno (mimo huba) u MBP11,3 normalno radi. Nakon toga probao sam hub sa istim diskovima i kućištima spojiti na moj MBP9,1 i opet doživio iznenađenje
. Ovaj puta pozitivno. Diskovi u kućištima
Sinan 2.5" drive cabinet i
Sinan 3.5" drive cabinet su normalno radili. Testirao sam ih istovremeno i na oba sam imao RW transfer rate preko 100MBps. To te ja pitam, ali zašto na starijem MBP9,1 hub radi a na novijem MBP11,3 ne. Postoji razlika u verziji OS-a na starom je 10.8.5 a na novom je 10.9.3. Očito USB3 driveri na Mavericksu nisu još dovoljno dobri
obzirom na Appleovu najnoviju opsjednutost low power trendom i zaustavljanjem svega živog i hardverskog i softverskog čim prije ne bi li se potrošilo što manje energije, pa čak na uštrb funkcionalnosti. Neki dan je izašao novi Mavericks 10.9.4 kojeg još nismo stavili na MBP11,3. Svakako javim ovdje rezultate nakon update-a i testa.
Opširnije odgovore sam pokušao potražiti detaljnim googlanjem kompletne USB3 hub problematike gdje sam pronašao da veliki broj Mac korisnika ima problema sa USB3 diskovima, a pogotovo prikopčanih preko huba. Saznao sam da se nekim USB3 hubovima može promijeniti firmware. Da je važno koji je chipset i koju verziju firmware-a ima. Ovaj hub koji sam testirao ima VL812 chipset sa FW Ver. 90.91 koji je kao OK, ali kažu da je B2 revizija chipseta najbolja. Situaciju najrelevantnije opisuje ovaj link
discussions.apple.com/thread/4758479 koji do sada ima preko 24000 posjeta
.
Meni se čini da je Apple jako šeprtljavo podržao USB3 standard, onako tek toliko da radi. Vjerojatno mu je on manje važan jer za sličnu stvar je predvidio thunderbolt na kojem zajedno sa Intelom želi dodatno zaraditi, a mi ostali (koji ne želimo platiti TB) neka se patimo sa USB3
. Neznam je li stvarno USB3.0 loše projektiran standard ili su implementacije pojedinih proizvođača loše, a nekih drugih su bolje. Na PC-Win platformi je stanje nešto bolje. Ima problema, ali ne u tolikom opsegu kao na Macu. Ispada da su Windows USB3 driveri robusniji i naprosto bolji.
Pronašao sam dva proizvođača za koje kažu da su OK i da rade na Macovima. To su:
iAnker i
Plugable S obzirom da cijene navedenih hubova nisu pretjerane spremam se nabaviti jednog od njih i finalno isprobati USB3 priču prije nego što definitivno odustanem od nje.
U ovoj temi pokušao sam napisati sva iskustva koja sam stekao isprobavajući USB3 diskove i periferiju u proteklih nekoliko mjeseci.
Ima li itko još kakvih dodatnih iskustava ili informacija o ovoj problematici?