03.10.2014 | 21:04
Noviji Macovi (unatrag 7-8 godina, možda i više) imaju autosense Ethernet port pa je svejedno kakav ethernet kabel koristiš. Ako nije autosense, onda ti treba "okrenuti" (crosswired ili crossover) kabel.
Da li ćeš moći raditi na FCE4 - nemam pojma, nikad nisam radio u tom softveru.
Ethernet ima teorijski maksimalnu brzinu od 1000 ili od 100 Mb/s (megabita) (ovisno o tome što oba uređaja podržavaju i kabelu koji se koristi), što odgovara teorijski maksimalnom prijenosu od cca 100 ili 10 MB/s (megaBAJTA).
Da li tvoj mac ima 1000 Mb/s ethernet port, ovisi o njegovom godištu. Veliš da je 21". Pretpostavljam da misliš 21,5", odnosno da je 2009 godište ili mlađi. Ako je, onda ima 1000Mb/s port.
Mrežni disk koji danas kupiš sigurno isto ima 1000 Mb/s.
Ali, za razliku od FW800, koji održava vrlo visoku stabilnu brzinu prijenosa (u odnosu na teoretski maksimalnu od 790 Mb/s, prosječna stvarno održiva je preko 75%), Ethernet je opterećen s jako puno overheada, plus što ne postoji low-level protokol prijenosa, nego se podaci tovare sa svih 8 slojeva OSI modela.
Dakle, iako ti je disk spojen lokalno i direktno ethernet kabelom, stvarna efektivna brzina prijenosa ti sigurno neće doseći ni blizu 60 MB/s (megaBAJTA) , jer će prijenos ići preko AFP protokola, ispod kojeg ćeš imati TCP protokol, ispod kojeg ćeš imati IP protokol, itd. U biti, svaki će megabajt korisnog sadržaja biti opterećen još jednim megabajtom overhead podataka koji samo služe kao adresni i prateći podaci svih tih protokola.
I onda će sve to zajedno zaglaviti na istom IP stacku preko kojeg ti ide i internetska komunikacija (iako ona ide po sasvim drugom interfaceu).
Odokativno, maksimalna prosječno ostvariva trajna brzina prijenosa koju možeš očekivati je u najboljem slučaju dvostruko manja nego s FW800 diskom.