09.12.2015 | 14:06
Nisam stigao ranije i neću postati slike da ne bude sve predugo (možda in stavim u odvojeni post.
Jednostavno nemam vremena za neke intezivne testove (niti hardwera, pogotovo AC standarda). U nastavku je jedan kratki osvrt zadnjih par dana koliko je ruter u pogonu (od vikenda)
Synology RT1900AC
UVOD
Već dugo vremena želim svoju lokalnu mrežu nadograditi sa kvalitetnim WIFI ruterom, po mogućnosti sa AC standardom i konačno sam to i učinio. Čovjek bi rekao pa ima vremena, netko drugi šta sam čekao tako dugo. Istina je negdje u sredini. Iako je tržište prepravljeno sa 802.11AC ruterima, svi znamo da nešto kvalitetnije će sigurno imati i jako dobru cijenu.
Naravno to neće značiti nužno kvalitetu, ali u većini slučajeva je tako. Za mene je faktor veličina i dizajn rutera. Dok su neki na tržištu zaista estetski lijepi, drugi su krajnje pretjerani u svojoj veličini i dizajnu. Tražio sam nešto funkcionalno, dovoljno maleno, a da pritom ima kvalitetu, funkcionalnost i dimenzije koje su mi odgovarale.
Iako imam nekoliko uređaja od tvrtke Synology, samo da odmah u startu kažem da ovo nije reklamni/sponzorirani osvrt niti da ovime smatram da je ovaj uređaj najbolji u ponudi. Splet okolnosti je doveo do ove situacije. Kada sam čuo da Synology uz svoju široku paletu NAS uređaja planira ući sa novom kategorijom proizvoda, pritom baš onu kategoriju koju sam ja gađao, odlučio sam pričekati i vidjeti što će na kraju od svega toga biti.
RT1900AC - prvorođeni
Mnogi od nas imaju doma rutere koji nisu dodijeljeni od strane ISPa, dok drugi ne vide razlog zašto bi ga uopće mijenjali. I moram reći, to je ok. Moj razlog je bio čisto zato što sam htio, kao i lokalnu tako i wifi mrežu, uvesti u modernije doba i pritom dobiti neke funkcionalnosti koje standardni ISP ruter jednostavno nema.
RT1900AC je Synology-ev prvi (i zasigurno ne posljednji) ruter. Kao i ostali konkurenti na tržištu, ovaj primjerak ima sve što je danas moguće napraviti sa uređajem ove vrste (u nekim situacijama i više) za vrlo pristupačnu cijenu i ono što je po meni bio presudni faktor, izvrsnim OS-om.
Ime uređaja je tipična Synology nomenklatura. RT oznaka da je riječ o ruter liniji, 1900 označava maksimalni teoretski bandwith od 1900Mbit/s (zbroj 2,4Ghz i 5Ghz wifi raspona) te AC koji je kratica 802.11AC, oznake trenutnog AC wifi standarda.
Na našem tržištu ovaj uređaj dostiže cijenu od oko 1190kn+PDV što je sasvim pristojna cijena i spada u neku sredinu. Po EU trgovinama cijena varira od 150€-180€.
Dizajn i kvaliteta je solidna. Izrađen je od jednake čvrste plastike kao i srednji i viši rang njihovih NAS uređaja (nema tragova prstiju) i ima pristojnu težinu. Primjerice ono što me uvijek ljuti je kada običan ethernet kabel koji je savijen uspije pomaknuti kompletan uređaj. Kao što je vidljivo sa slika u prethodnim postovima sa svake strane nalazi se neka tipka ili port koji će biti od koristi u određenim trenucima.
Najvažniji dio je svakako stražnji kojeg čine 4 gigabitna ethernet porta, jedan WAN port, te ulaz za strujni adapter i tipka za paljenje.Također tu se nalaze i 3 pozlaćena navoja za spajanje individualnih antena.
Sa bokova se nalaze standardna WPS tipka (automatsko uparivanje wireless uređaja bez potrebe unosa wifi lozinke), prekidač za aktiviranje wifi-a, jedan USB 3 port i na kraju SD utor. Od svega navedenog možda SD port najviše odskače jer nije tako čest na uređajima ove vrste.
USB i SD port unutar ruterovog SRMa (Synology Ruter Manager) nude mogućnost rada sa datotekama na istima. Ukoliko možda netko želi putem ovog rutera i pripadajućeg Download Managera preuzeti nešto sa interneta mogu to odmah spremiti na USB ili SD uređaj koji je dostupan u tom trenutku.
Ruter pogoni Dual Core 1GHz procesor sa 256MB DDR3 rama što čini rad unutar njegovog OSa jako ugonim i brzim. Za detaljnije informacije i specifikacije može se konzultirati ovaj link:
www.synology.com/en-global/products/RT1900ac#spec
SRM 1.0
Kao što im imenovanje uređaja nije baš originalno to također vrijedi i za OS. Synology Router Manager je OS koji je pandan njihovom DSMu koji pogoni Synology liniju NASeva.
SRM u svojoj prvoj iteraciji od izlaska ima već 2 updatea (uglavnom fixevi za AC dio te podršku za rad sa EU ISPovima) no to ne znači da nije jako solidno izveden. U tipičnom Synology stilu izvedeno je multitasking okružje koje je također proširivo sa Package Center aplikacijama (za sada ih ima 5 komada). Svima koji nisu upoznati sa ovim načinom rada to neće biti problem jer je sučelje poprilično intuitivno, dok će korisnici DSMa biti kod kuće nakon par minuta.
SRM uključuje nekoliko glavnih aplikacija sa većim ili manjim brojem funkcija. Najbitnija od svih je svakako Network Center. Pokriva 90% funkcija koje se mogu administrirati na ovom ruteru. Podešavanje wifi-a, internet povezivanja, parental i traffic kontrole, QoS itd...
Većina navedenih funkcija se može i admnistrirati preko besplatne iOS/Andorid DSRouter aplikacije. Djeluje jednako snappy kao i web sučelje te na jednostavan način nudi kompletnu kontrolu nad jednim ili više rutera koje koristite.
Kao i svi ruteri tako i ovaj mogu funkcionirati u nekoliko modusa rada: klasični ruter mode (bridge-an na neki adsl/vdsl/fiber modem), kao AP (access point) ili wireless klijent. Svaki mod rada će nuditi manji ili veći dio funkcionalnosti tako da primjerice u AP modeu se neće moći setirati parental/traffic kontrol kao ni QoS (quaility of service).
Što se samog OS tiče za prvu ruku sam zadovoljan. Naravno neki segmenti bi mogli biti malo bolje riješeni i dorađeni, ali vjerujem da će se to promijeniti kako korisnici budu tražili i predlagali implementaciju novih funkcija.
Za početak status screen. Na njemu se može na brzinu vidjeti što se sve događa na mreži i koji su sve uređaji prisutni te tko od njih utilizira najaviše mrežnog prometa. Tu je također moguće vidjeti i CPU/RAM utilizaciju samog rutera kao i status WAN konekcije te stanje 2.4 i 5Ghz wifi-a
Iz samog imena jasno je da ovaj ruter nudi mogućnost rada sa 2.4 i 5Ghz wifi-em. Pošto na raspolaganju imam samo jedan AC uređaj (iPhone6) onda ne mogu previše osvrta dati što se tiče rada osim da sve što sam testirao je rezultiralo maximalnim transferima do 275Mbit/s (33-34Mb/s). Prevedno to bi bilo cca 8GB za otprilike 4min (jedna datoteka) što je po svemu sudeći maximum ovog iPhone-a.
Po netu sam vidio jednake rezultate sa drugim AC ruterima tako da rekao bi da je to plafon. Naravno to nije ni blizu 1300Mbit/s što u teoriji može ovaj uređaj ali to će morati pričekati neki drugi AC gadget.
Lokalne (ethernet) brzine nisam izvodio jer ništa nemam spojeno na njega. Sve je spojeno na NETGEAR ProSafe 108 gen2 switch, tako da synology ruter samo servisira WAN i wifi taskove, te naravno content i bandwidth filtering.
Ono što sam primijetio je da signal poprilično varira za razliku od 2.4Gzh ovisno o udaljenosti od rutera. Primjera radi sve dalje od 10tak metara brzina već pada za duplo. Na nekih 20-25m govorimo o brzini između 5-10Mbit. Naravno tome doprinosi i bilo koja prepreka između. 2.4Ghz brzina je uglavnom stabilna i manje više konstantna, neki solidnih 20tak Mbit+/- bez nekih velikih oscilacija na svim udaljenostima.
Ovo nikako ne znači da morate grliti ruter sa AC spojenim uređajem, ali vjerojatnost je da ukoliko niste u istoj sobi ili ste dovoljno daleko uz neku prepreku nećete iskoristit puni potencijal AC klijenta koji priča sa ovim ruterom. Naravno kao što sam i naveo, ako je uređaj nešto osim ip6, možete očekivati i bolje brzine (vjerojatno i veće oscilacije).
Što se stabilnosti tiče nisam u ovih nekoliko dana testiranja vidio nikakve probleme sa niti jednim od wifi uređaja kao što se to znalo dogoditi sa ZTE ruterom (tcom).
Koristim ga u kombinaciji sa tcom ruterom (koji je u bridge modeu) te se PPoE konekcija inicira sa strane Synology rutera. Veza ne puca i uglavnom je to 24h sa autoconnectom nakon prekida od strane ISPa.
Dakle osnovne funkcije:
10/10
The good and not so good stuff
Parental Control
Sve ostale funkcije ovog rutera se nalaze kroz nekih 20tak kategorija i podkategorija koje neću sigurno sada nabrojati, ali ću spomenuti neke interesantne.
Pošto ovdje ima dosta roditelja početi ću sa ‘Parental Control’. Ovdje osobno imam jednu zamjerku koju ću odmah istaknuti. Naime ova komponenta se oslanja na administraciju i ograničenja po MAC adresi uređaja kojeg ruter ‘vidi’ (spojen kabelom ili wifi, svejedno). Zašto onda zamjerka? Pa kada se jednom iskoristi uređaj i definira se nad njim neka od 3 ponuđene kategorije filtriranja sadržaja (jednu možete modificirati i nadopunjavati), nije moguće složiti niti jedno dodatno pravilo za taj isti uređaj.
Primjer. Dakle ako ste za jedan uređaj limitirali da u tom i tom periodu ne može pregledavati ‘Shopping’ i ‘Social Network’ stranice, a želite da u nekom drugom periodu to bude dostupno dok pritom ne želite pristup nekom trećem ‘edukativnom’ sadržaju, to nažalost, kako bi barba Šojić rekao, ‘neće da može’.
Hoće li se to promijeniti ili ne, vidjeti ćemo. Za početak nije loše, ali ne kužim zašto jedan rule po jednom MACu. No dobro. Za sve koje interesira što Synology uzima kao bazu malicioznih stranica (nije jedina kako kažu, ali su samo nju naveli) te po čemu vrši kategorizaciju istih ovo je mjesto:
dsi.ut-capitole.fr/blacklists/index_en.php. Prije sam naveo jednu od filter kategorija možete sami nadopuniti imenima domana za koje smatrate da nisu prikladne.
Sviđa mi se što je vrijeme apliciranja filtera gotovo trenutno, a ne zahtjeva čak ni zatvaranje browsera kao ni flush DNSa, odjava, resetiranje računala i tko zna što još.
Solidno
8/10
Traffic Control
Ova komponenta je razlog zašto će netko i kupovati ovaj uređaj pa ću njoj posvetit nešto vremena. Na prvu, super. Prikazuje sve uređaje koje ruter vidi te u tabelarnom prikazu daje mogućnost, po principu ‘one click’, aktivacije nekih opcija kao Beamforming, Ban (ovo uključuje kompletan prekid komunikacije, lokalne i prema intenetu), prioritete itd…
Za one koji žele malo više mogućnosti mogu to napraviti preko QoS opcija. Kada govorimo o QoSu onda treba spomenuti da se nigdje ne navodi taj konkretan termin. Zašto? Zato jer to nije pravi QoS.Nešto što bi se moglo nazvati QoS je tu podijeljeno na 2 glavne stvari. Koliko bandwidth-a može koji uređaj imati (maximalni i garantirani, to vrijedi za upload i download) u jednom datom trenutku, te koje specifične aplikacije želimo istaknuti i limitirati. Drugim riječima pravila su ‘per device’, ne ‘per application’ kako bi netko očekivao. S jedne strane to je dobro. Zašto neki uređaj ne bi imao više bandwidtha kada pristupa nekom streaming servisu od svih ostalih? Naravno ako to tako gledamo to znači da moramo pravilo za taj online servis složiti za sve pojedine uređaje u mreži. Bilo bi lakše da se pravila mogu definirati per application, no ta opcija ne postoji (još). Jasno, možda neće ni biti implementirana, ali eto, tako je Synology zamislio device i app kontrolu odnosno ono što bi netko nazvao QoS.
Za kraj ovog dijela ostaje još ‘Live traffic monitor’. Očekivao sam više, iskreno. U ovoj verziji SRMa to je rudimentalni (at best) upload i download graf koji realno i automatski prikazuje u raznim bojama uređaje na mreži i njihovu utilizaciju. Da li se graf može povećati? Ne. Da li se može kontrolirati skala grafa i vrijeme? Ne. Istina može se raditi snimak zadnja 24h, ali to je to. E, a da li se može odrediti koji će se uređaji pratiti u tim grafovima neovisno o tome što se događa na mreži? Naravno, ne. Crap.
Dakle sve ide divno i krasno, ali na kraju ovaj ‘monitor’ je po meni najveće razočaranje u cijelom ovom paketu. Srećom dio koji se može popraviti na 1001 način i nadam se da hoće, ali do tada moramo čekati.
Može to bolje:
6/10
Sigurnost, apps i ostale sitnice
Prije sam također naveo da ovaj ruter ima hrpu sitnica koje naravno neću sve navoditi, ali ću ih par spomenuti.
Osim standardnih opcija kao firewall, DDoS, DDNS, port forward, DMZ i slični (ako ne znate što je koji, googlajte) ovaj ruter također nudi i 3G/4G hot spot opciju.
To bi značilo da primjerice ostanete bez interneta iz nekog razloga, a nužno vam je da svi ili neki uređaji u kućanstvu pristupe internetu, jednostavno uključite u USB port neki 3G/4G kompatibilni uređaj sa SIM karticom i to je to. Nažalost nisam imao niti jedan za testiranje (ovdje je popis verificiranih od strane Synologya:
goo.gl/I6fWvp) pa ne znam koliko je složeno ili ne to konfigurirati. Lista dostupnih uređaja će sigurno rasti, a kao i sa svim uređajima sigurno će raditi i mnogi koji nisu na popisu.
Kao i DSM, SRM ima svoj Package Center sa trenutno svega 5 aplikacija/servisa. RADIUS server, DNS server, VPN server (treba napomenuti da ruter može biti i VPN klijent po defaultu), Download Station,i Media Station. Kao i njegov big brother u Synology NAS liniji, SRM Package Center se može proširiti sa URL repozitorijima 3rd party paketa koje developeri mogu razvijati putem dostupnog SDKa. Što će sve biti dostupno i kada to će vrijeme pokazati.
VPN server preko OpenVPNa radi uredno što nije ništa čudno jer je riječ o istoj implementaciji kao i unutar DSMa.
Od ostalih servisa tu je SMB2 (ne i 3), FTP te WebDAV protokol podrška kao i support za jedan mrežni printer. Ono što će također nekome možda biti od koristi je da ovaj ruter također podržava i Google Cloud print servis. Probao sam povezati preko WPS opcije svoj Sasmung M2070W printer i to je prošlo očekivano, u svega par sekundi.
Što se tiče podrške AirPrint support printera ona postoji, ali naravno ukoliko ruter ima potrebne drivere i poprilično je jednostavna.
Administracija rutera moguće je i preko DDNS (17 providera je podržano)/QuickConnect opcije ukoliko netko želi pristup ruteru preko nekog user friendly imena. Od preostalih administrativnih sitnica može se navesti da ruter ima SSH opciju pristupa kao i SNMP te NTP servis.
Sve skupa
9/10
Na kraju mogu samo reći da sam zadovoljan sa cijelokupnim paketom iako ima prostora za poboljšanjem i dodavanjem novih mogućnosti. Da li bi nekome preporučio ovaj ruter? Pa bi. Smartam da je cijenovno jako dobro pogođen s obzirom što nudi, a poznavajući Syno kvaliteta OSa će sigurno ići naprijed, tako da s nestrpljenjem očekujem razvoj situacije. Naravno ima nekih stvari koje me smetaju, ali ništa što bi se klasificirao kao deal breaker.