10.02.2018 | 16:56
smayoo kaže:
@Macintosh, probaj ovo što predlaže nvarga. Dakle - TC je žicom spojen na speedport i onda ta podešenja.
Ako ne pomogne, onda ćemo vidjeti dalje.
nvarga kaže:
Speedport bi trebao ici u bridge mode i wifi off. Spojiti ga u wan port TC i onda ba TC podesiti ppoe konekciju tako da TC dize internet vezu i staviti na always on. Wifi normalno ukljuciti na TC i to je to.
Riješili smo ovo, doduše ne na ovaj način, čisto zato što glupavi t-com ne dozvoljava krajnjim korisnicima admin prava pa da bi se taj nesretni i poluispravni komad mrežne opreme prebacio u bridge.
Kog zanima, problem je bio u DHCP servisu na Speedportu, uredno je dodijelio klijentima IP adrese i spojio ih u isti subnet, ali im nije rekao tko je DNS server i bilo kakav name resolving nije radio, pa samim time ni "internet" iako je T-com uporno tvrdio (i bio u pravu) da internet radi.
Rješenje, za slučaj da još nekom zatreba (važi za sve operatere, isti slučaj sam vidio i kod iskona i kod vipneta i kod optime) je:
1. Isključiti DHCP servis na uređaju providera.
2. Isključiti WLAN na uređaju providera.
3. U airport utilityju - podesiti statičku IP adresu za WAN port Time Capsulea koja odgovara subnetu u kojem se nalazi i uređaj providera (primjerice ako je adresa uređaja operatera 192.168.1.1, adresa će biti 192.168.1.X, ja volim staviti krajnju adresu rangea - 254)
4. U airport utilityju - podesiti DNS server na Googleov DNS (8.8.8.8) - ja ga preferiram jer je uvijek dostupan, netko radije koristi OpenDNS servere (208.67.222.222 ili 208.67.220.220) jer ne voli Google (nije da ga ja obožavam).
5. U airport utilityju - podesiti WLAN mrežu (SSID i password)
6. U airport utilityju - podesiti DHCP servis (default subnet je 10.0.x.x, ja preferiram C klasu pa stavim 192.168.X.Y, obično X bude za 1 veći od subneta na kojem se nalazi uređaj operatera, Y je adresa prvog klijenta koja će biti dodijeljena DHCP-om, ja stavim 100 jer je lijepa okrugla brojka, DHCP range, tj. zadnju brojku stavim za 30,50 ili 100 veću, ovisno o tome koliko očekujem da ću imati uređaja spojenih, kućni korisnici rijetko kad imaju više od 20)
7. TC je "dovoljno pametan" da javi grešku Double NAT, odnosno da uoči da je su i na WAN i na LAN dijelu mreže privatne IP adrese, pa spriječi normalan rad Time Machine backupa, pojavit će se žuti uskličnik s upozorenjem u Utilityju - ono što je potrebno je - Ignore.
I, stvar - radi.
Naravno, daleko elegantnije rješenje je ovo koje je nvarga predložio, u tom slučaju u Airport utilityju umjesto konfiguracije statičke IP adrese na WAN portu stavi se PPPoE, a podaci za pristup su oni koje ste dobili od operatera.
Nažalost, svi operateri zaključavaju svoje uređaje, odnosno ograničavaju krajnjim korisnicima mijenjanje postavki, pa često bridge nije moguć.
Osobno, preferiram statički IP na glavnom routeru, jer u slučaju promjene operatera, sve što trebam je na jednom jedinom mjestu promijeniti postavku unutar svog uređaja i vozim dalje.