24.07.2019 | 08:35
Mikrotik je svakako best buy za male poslovne, telemetrijske i kućne mreže, za bilo koga tko ima napredne potrebe (kao ti).
Međutim, ako sada ne možeš (a ne možeš preko homeboxa, prilično sam siguran) to sve povući s interneta što si nacrtao, loša ti je ideja kupovati opremu za neku eventualno buduću optiku (osim ako se ne radi o sasvim decidiranom datumu u vrlo bliskoj budućnosti - ono, potpisao si ugovor i potvrdili su ti da dolaze ugraditi opremu do xx. kolovoza ove godine, ili tako nešto). Razlog je taj što (a) ne vjeruj prodavačima telekom kompanija koji svašta obećaju, ako su ti i rekli da ti optika stiže za par mjeseci, šanse su 90% da svjesno i hotimično te bezočno lažu
, i (b) glupo ti je kupovati skupu opremu naprednih mogućnosti sada, ako će služiti svrsi tek za 6 ili 12 mjeseci, ili, nedajbože, još dalje u budućnosti jer ćeš platiti više, a dok dođe trenutak uporabe, može se dogoditi da ti je ta oprema već dijelom zastarjela.
Treće, to kako si zamislio setup je jednostavno previše bežičnog prometa. Ukupna propusnost wifi kanala je teorijski ta koja je deklarirana ovisno o frekvenciji. Ako spojiš n korisnika na jedan wifi ap (ili router), bez obzira na to koliko SSIDova imao, ukupna propusnost i dalje ostaje ista, samo što je dijeli n korisnika. Plus što još imaš dodatni gubitak širine pojasa zbog šuma kojeg si korisnici međusobno stvaraju (jer je takav sustav multipleksiranja). Ilustrativno (dakle, formula nije točna, niti fizikalno izvedena, nego je namjerno previše pojednostavljena da ti stvorim kvalitativnu predodžbu): ako imaš jednog wifi korisnika i imaš nekog okolnog šuma, taj jedan korisnik može ostvariti npr. 95% teorijski maksimalne širine pojasa. Ako je to za ac standard teorijski maksimalnih 9 Gb/s, jedan korisnik kad je sam "povuče" 8,55 Gb/s.
Ako imaš 5 korisnika, onda šum naraste cca 25 puta pa pojede i do npr. 15% teorijski maksimalne širine pojasa. Ostatak recimo da korisnici linearno u prosjeku podijele (dakle, svatko u prosjeku dobije 7,65/5=1,53 Gb/s). Ako dođeš do npr. 10 korisnika, šum je već uzeo više od pola, a svaki korisnik uhvati u prosjeku nešto oko 400 Mb/s.
To su, naravno, sve "sirove" širine pojasa. Stvarna brzina prijenosa ovisi o aplikaciji i količini podatkovnog overheada. Načelno dijeli širinu pojasa s 10 za dobiti GB/s, odnosno MB/s i onda još s koeficijentom overheada (od devedeset i nekoliko % za streaming video, do osamdeset i sitno % za surfanje, mail, file transfer...).
I, naravno, to je sve temeljeno na teorijski maksimalnoj širini pojasa, dakle pod pretpostavkom da kilometar ukrug nema drugih izvora mikrovalnog zračenja (susjedovih wifi mreža, bluetootha, 3G/4G baznih stanica mobilnih operatera, mobitela...).
Dakle, planirati sve živo u kući gurati preko wifi veze je - loša strategija. Na wifi pusti samo tablete i mobitele te laptop ako nije na radnom stolu, nego u fotelji u krilu. Streaming uređaje (smart TV, Apple TV itd.) svakako probaj izvesti žičano.