16.05.2024 | 19:47
Nitko ništa pa da ubacim bar neku ideju.
Tom iCloudu ne vjerujem ama baš niti malo. Apple izgleda ne zna pravilno baratati s podacima. To sam zaključio još prije oho-ho godina kad sam kupio prvi iPod i primjetio da neke pjesme ne dolaze na iPod kod svakog drugog syncanja.
Znači, u iTunesima kažem koje albume/pjesme želim na iPod i sad recimo Blondie - The Curse of Blondie od 14 pjesama na iPod ode samo 13. Napravim sync ponovo - mora ići i neka promjena s dodavanjem ili brisanjem drugih pjesama - i onda je svih 14 pjesama gore, ali nakon par dana kad opet dodam neki album onda opet ovaj Blondie ima 13 pjesama. I tako naizmjenično a pitanje je koliko još drugih albuma je imalo taj problem.
Zatim sam počeo raditi iPhone aplikacije pa sam naletio na CoreData, to je kao neki library, standardni dio kod programiranja za iPhone i to je bilo jako mušićavo, pogotovo kad se rade izmjene na strukturi baze a izmjene se non stop rade i ta migracija sa stare na novu verziju je bila malo krhka.
Onda iTunes/iPhoto library gdje ljudi izgube masu slika ili muzike jer su radili update verzija iPhoto / iTunes. Nekako si mislim da Apple definitivno ne vodi svoj billing/accounting na svojoj tehnologiji već sigurno koristi nešto tuđe. Ne mogu zamisliti da ne bi svako malo neka narudžba bila zametena u vjetru.
Zatim TimeMachine. Skoro svakom se desilo da to radi i onda jednostavno prestane, najčešće bez da kaže točan uzrok ili izvor problema već jednostavno backup prestaje u jednom trenutku i ako čovjek pažljivije pogleda, datum zadnje kopije nije današnji nego neki od ranije.
Ili brisanje velikih foldera na NAS diskovima. Pustiš brisanje i nakon par minuta javi da je neki file in use. Naravno da nije već se Finder malo smota, valjda želi pobrisati folder prije nego što ga je ispraznio do kraja. Onda ponovim brisanje smeća pa opet radi par minuta pa je opet neki file in use. Zadnjih nekoliko godina niti ne pokušavam iz Findera već uvijek Terminal pa "rm" komanda iako kod nje moram jako, jako paziti što radim.
Tako da na iCloud mi ide samo osnovni backup telefona, postavke, notes, kontakti i kalendar. Naravno da imam masu duplikata u adresaru. Pravi backup radim na komp i ako imam sreće onda to prebacim na vanjski disk, ako ne onda moram trpiti veliki backup file na disku jer kod kopiranja na vanjski dobijem poruku da neki opskurni file Z.xyz već postoji na disku i tu sve stane. Pretpostavljam da je to zato što je vanjski disk HFS Plus ne APFS pa nešto zeza kod kopiranja linkova / shortcuta.
Nekad u starijim sistemima je funkcioniralo da možeš napraviti shortcut na folder na vanjskom disku i ubaciti ga u ~/Library/Application Support/MobileSync/ i nazvati ga backup umjesto ovog backup foldera koji je unutra i iTunesi bi tamo radili backup koji bi tako automatski išao na vanjski disk. Više ne radi, javi mi neku grešku, vjerojatno je opet problem što vanjski nije APFS, ako budem imao živaca probat ću ponovo s drugim diskom.
Meni je smiješno da sad telefoni imaju disk kao i Macovi. Uzmeš 256 iPhone i onda uzmeš neki Mac koji ima isto toliko i Apple i dalje inzistira da se backup telefona radi na interni disk. Zašto ne postoji TimeMachine za iPhone pa da mogu na neki NAS? Možda za 5 godina kad EU prokljuvi da je to zato što žele prodavati iCloud pa ih natjera da nešto naprave po tom pitanju.