28.04.2013 | 21:04
Taj Eniac se tu kod nas pamti iz škole jer je V. Srića u svojoj knjizi prije 35 godina njega istaknuo kao prvo elektroničko računalo (u smislu da je potpuno elektroničko, bez elektromehaničkih elemenata). To jest istina, ali je isto tako posve nebitno za razvoj digitalnih računala. Samo što V. Srića, kao ekonomist, to nije nikad skužio.
Na zapadu se puno više ističu neki drugi povijesni momenti koji jesu relevantni za razvoj digitalnih računala i digitane obrade podataka. Npr:
Hollerith, konstruirao stroj za popis stanovništva u USA, krajem 19. stoljeća. Prva primjena bušene kartice kao medija za pohranu podataka.
Mark I, prvo digitalno električno (elektromehaničko) računalo, bazirano na binarnom sustavu. Rusi ističu neko svoje, konstruirano približno u isto vrijeme, no nejasno je da li je otkriće bilo neovisno, ili se radilo o špijunaži.
Ne mogu se sjetiti kako se zvalo ono američko vojno računalo u kojem je prvi put primijenjena feritna memorija (prije toga se koristila relejna memorija).
PDP-6 je, mislim, bio prvo računalo s tranzistorskom memorijom (još uvijek diskretnom, integrirani čipovi su došli još kasnije). Zvalo se PDP-6 jer je imalo 6-bitovnu arhitekturu i 6-bitovne bajtove (po 6 tranzistora za jedan bajt).
IBM 1130. Prvi hard disk. Onaj izmjenjivi, ogromni, što je imao diskovne pakete promjera jedno 50-60 cm, visoke cca isto toliko, svaki je imao jedno 15 kg.
I tako to...