21.05.2014 | 20:45
Otkup energije iz obnovljivih izvora je, kao i obično, napamet prepisan recept iz Njemačke, uključivo i koeficijenti. Donedavno je za solarke do 10 kW koeficijent bio 3 (za svaki kWh isporučen iz solarke do 10 kW snage HROTE plaća 3x više nego što je cijena kWh za kućanstva). Pri tom nitko nije računao (nepismeni indolentni kreteni zaposleni preko partijsko-rođačke veze) kolika je razlika u prosječnoj insolaciji između Njemačke i Hrvatske. Pa su onda oni kojima je kretenski zakon i pravilnik istovaren u krilo da se s njim bakću uveli besmisleno niske kvote kako bi osigurali da se ta subvencionirana cijena može namiriti iz one predviđene naknade za obnovljive izvore koju svi plaćamo. Onda su došli partijski mafijaši trgovati tim kvotama (jer u HR uđeš u kvotu samom prijavom, a ne dovršetkom energetskog objekta, naravno, kako bi se zadovoljilo temeljno partijsko načelo "ima l' tu mene?"
) i tako ode sve u tri q...
Po klimatskim, a i ekonomskim okolnostima nama bi neusporedivo bolje funkcionirao Talijanski model subvencije, gdje se subvencionira *GRADNJA*, a ne kasnije *PROIZVODNJA*. Dakle, ljudi koji grade elektrane na obnovljive izvore dobiju potporu prilikom gradnje, a kasnije energiju prodaju po tržišnoj cijeni.
A to znači, dugoročno, dobrobit za sve. Cijena energije dugoročno opada, sustav subvencije nije opterećen dugoročno, nego kratkoročno, a proizvođači su i s niskim cijenama otkupa zadovoljni jer sustav nisu u startu puno platili. Plus, što nema potencijalne energetske nestabilnosti uzrokovane glupošću nekog "#%!%” ekonomista koji temeljno ne razumije elektroenergetski sustav. Naime, kod nas svatko isporučuje 100% energije sa solarne elektrane u sustav da bi naplatio maksimum po subvencioniranoj cijeni, a onda vlastitu potrošnju namiruje iz mreže po normalnoj cijeni. To je sve ok dok je takvih proizvođača malo, a što će se dogoditi kad u jednom prosječnom dalmatinskom "mistu" svaki drugi krov bude imao 5-10 kW fotonaponskog panela na krovu? Tko će u tom trenutku stabilizirati tu lokalnu trafostanicu kad ujutro izađe sunce, a od potrošnje ni "p" još jedno 3-4 h dok se ne popale klime?
Jbg... tako vam i treba kad ste me povukli za jezik...
Radio sam, naime, 8g u termoelektrani. Završni rad na poslijediplomskom je bio na temu tržišta energije. Znam ponešto o materiji.
Glavni problem s tim konceptom solarne ceste je - što se električna energija
ne može skladištiti. Može u baterije, ali to nije opcija kad govorimo o tim snagama. Dakle, što se proizvede, mora se
tog istog časa negdje u mreži i potrošiti. Ako nemaš na što potrošiti tu struju, fotonaponski sustav postaje nestabilan, počne se pregrijavati, požar, eksplozije, sranje...
E, ali to nije cijeli problem. Važnija polovica problema je to što solarna elektrana ne proizvodi struju kad ti treba, nego kad sija sunce.
Dakle, kad imaš desetak kW na vlastitom krovu, npr. kao privatni iznajmljivač u Dalmaciji (ili tu kod nas sjevernije), to je super fora i odlično izbalansirano, i isplatilo bi se bez ikakve subvencije svakome tko uspije razvući sezonu na barem 6 mjeseci. Jer - špicu potrošnje imaš upravo onda kad sunce najjače sija - zato što se tada popale svi klima-uređaji. I to se sve treba proizvesti i potrošiti lokalno, u istoj kući, a samo onaj višak predati u mrežu, ali tako da se po mogućnosti opet potroši na lokalnoj mreži (na istoj trafostanici, dakle bez da treba transformirati s 0,4 na 10 kV, jer postojeće trafostanice nisu prilagođene za tok energije u suprotnom smjeru - prema višem naponskom nivou) - za javnu rasvjetu, za potrebe drugih potrošača (koji nemaju svoje fotonaponske panele) i sl.
E, a što ćeš s tom cestom? To je potencijalno ogromna površina, dakle ogromna snaga i energija koja se proizvodi kad sine sunce. Kud s tim ako nema potrošnje?