01.07.2018 | 16:00
Nisi u krivu. Dok nije bilo EU direktive o regulaciji gostovanja u mrežama drugih država, tvoj matični operater je imao pravo naplatiti ti sav prijenos podataka (i voice i data) od tvoje matične zemlje do zemlje u kojoj si se nalazio. I to je onda koštalo k'o dragi kamen. Direktiva je rekla - glasovni promet se ne naplaćuje posebno, odnosno. matični operater ti SMIJE naplatiti cijenu istu koju bi imao kao da si spojen u njegovu mrežu (bez obzira koliko to NJEGA koštalo), dok je podatkovni promet reguliran maksimalnom količinom podataka koje možeš potrošiti dok si u roamingu (obično 300 ili 500 MB) nakon čega ti gostujući operater ili ukida podatkovni promet ili ga usporava do neupotrebljivosti (ovo je najbolje provjeriti kod vlastitog operatera jer najčešće ovisi o pretplatničkoj tarifi i međusobnim dogovorima operatera).
Krajnji korisnici rijetko kad ostanu bez podatkovnog prometa u roamingu jer zahvaljujući razvoju fiksnih mreža javnih usluga imaš u svakoj birtiji i šupi nekakav WI-FI pa to ograničenje "ne postoji". Dodatno. svi pružatelji usluga imaju u svojim ugovorima definiran "fair use policy", odnosno ostavljaju si mogućnost da te zakinu za ugovorene usluge ukoliko način na koji ih koristiš utječe na mrežu i onemogućava "normalan rad" iste.
Nažalost, taj "fair use" nije dvosmjeran, pa operater može nuditi svoje usluge i lažno informirati o dostupnosti istih na lokacijama (tu u određenoj mjeri korisnika štiti HAKOM koji izričito navodi da se usluga pristupa internetu smatra pruženom ako je propusnost veze 70% ugovorene).
No, da se vratimo na pristup putem mobilne mreže i zašto toliko agresivno operateri forsiraju? Jer je - jeftiniji za pružanje. Ne treba im suglasnost vlasnika fiksne mreže i "teoretski" mogu ponuditi bržu i jeftiniju uslugu jer je ulaganje u fiksnu mrežu skupo i dugotrajno. Čak i fiksni operateri zbog ograničenja propusnosti mreže na određenim lokacijama pribjegavaju hibridnim rješenjima pa isporučuju opremu koja ima mogućnost kombiniranja fiksne i mobilne mreže (naravno, ograniče mjesečni promet u mobilnoj mreži da istu ne preopterete)
------- DOSADNI KOMAD POVIJESNOG RAZVOJA INTERNETA U RH , SAMO ZA ONE KOJI ŽELE ZNATI "VIŠE" ili su dovoljno mladi da se ne sjećaju -----
U RH je TK mreža bila u vlasništvu PTT-a, pa je formiranjem HPT-a prešla u vlasništvo HPT-a, pa se nakon toga HPT razdvojio na HP i HT (Hvatske telekomunikacije u čije vlasništvo su prešli kabeli i TK oprema), a onda je Ivica M. odlučio prodati HT Nijemcima. Prije prodaje, pristup Internetu je bio bezobrazno skup i isključivo putem modema te kasnije ISDN kanala i HT je imao monopol na tržištu. Prodajom, automatski je došlo do liberalizacije tržišta i trebalo je spriječiti monopol pa je osnovan HAKOM koji je naredio HT-u (Telekomunikacije su skraćene na Telekom, ostalo je ono hrvatski, da bi kasnije i to se izgubilo i postalo T-com) da mora dotad svoju mrežu djelomično kapacitetima ustupiti novim operaterima na tržištu. Operateri su plaćali najam mreže i morali su biti skuplji pa je to opet pogodovalo T-comu... no i to su kao regulirali cijenom ispod koje T-com nije smio ići. Ljudima je internet postao dostupniji i trebalo je ulagati u daljnji razvoj fiksne mreže jer je ponestalo bandwitha. Onda je jedan drugi ministar uzeo svoj komad kolača pa su poslovni korisnici dobili alternativu u obliku Metroneta koji je sam gradio mrežu. Mobilni operateri su isto liberalizirani i pojavio se VIPNET sa svojim odašiljačima i mrežom u koju je sam ulagao. I dalje ljudima treba brzi internet, operateri kabelske TV su imali bakar povučen po kvartovima pa su se fiksni operateri širili na način da lokalno ulože u neku opremu a tamo gdje mogu iskoriste postojeći bakar. Nadobudniji su nudili "satelitski internet" na način da je upload išao preko obične telefonske linije a download putem satelita direktno na opremu korisnika. MZOŠ odnosno CARNET je tu obavio i svoj dio posla povezivanjem sveučilišnih gradova međusobno brzim linkovima (da, internet je krenuo sa "Carnet Utilities" paketima i modemskim ulazima), komercijalni operateri su za pripadnike CARNET zajednice osigurali "povoljnije" internet pakete.
Danas? Operateri testiraju nasljednika 4G mreže (T-com je za pilot projekt odabrao Karlovac, Vip je uzeo Jastrebarsko sad se igraju na Rabu jer je STEMi popularan jako a i otočke inicijative su in
), za ulaganje u fiksnu mrežu čeka se HEP koji bi trebao provlačiti svoje pa ćemo usput položiti i internete (ako ćemo imati za koga i kome).
------------------------ THE END. KONIEC - KRAJ -----------------------------------
Koga i zašto (ili za što) odabrati? Tajlanđani imaju odličnu poslovicu koja glasi: "Sve je to isto, samo drugačije." Svi su jednako dobri i jednako loši (za ovo je potrebno biti dovoljno dugo korisnik), a ona brzina koju imaš danas za mjesec dva, pet može biti i 3-4 puta veća i isto toliko puta manja, bez da si ti išta napravio i dirao. Zato je najbolje tko može - kombinirati 2 linka, jedan mobilni i jedan fiksni. Ovisno o brzini onaj sporiji (i pouzdaniji) konfigurirati kao pričuvno rješenje.