18.08.2022 | 09:33
Davore, situacija u Donjecku i Luhansku je nepromijenjena. Posljednjih tjedan dana Rusi se nisu pomaknuli ni centimetra. Ispucaju salvu i pokušaju neki prodor, onda ih ovi sasjeku u korijenu, Rusi u startu nisu ludi za takvim masovnim poginućima i preživjeli se vrate natrag. Dakle, tu smo sad u nekoj statičnoj situaciji tipa Prvi svjetski rat.
EDIT: evo i karte. Crvena crta je današnje stanje, crna je od prije mjesec dana. Na nekim mjestima su se Rusi i povukli.
Na jugu se događa ovo o čemu pišem. Rusi još uvijek drže Herson i imaju snage na zapadnoj (ili desnoj, ako gledamo tok) obali Dnjepra, ali svi mostovi su izbačeni iz upotrebe i ne mogu se koristiti za teški promet (kamioni i slično što je potrebno za dopunu snaga), nego eventualno za pješačku komunikaciju.
Rusi pokušavaju uspostaviti nekoliko pontona, ali to nije lako, a i propusana moć pontona duljine 350 metara (toliko je Dnjepar tu širok) nije usporediva s normalnim mostom. Povrh toga, Ukrajina ih gađa redovito, tj. može ih srediti kad poželi i to za Ruse nije održiva situacija. Kako sam već napisao, zapovjedništvo tog sektora se već povuklo na istočnu stranu Dnjepra što je znak da smatraju cijelu situaciju defacto izgubljenom (što ona i jest).
Ovi udari po Krimu (duboko u Ruskoj pozadini, govorimo o gotovo 200 km udaljenosti od linije bojišta) su jako zaljuljali Ruse na tom području, jer su oni to smatrali sigurnim područjem. Dakle, da ne bi bilo zabune: Krim je i dalje potpuno pod ruskom kontrolom, ali više nije siguran za njih. Uz to se nastavljaju udarci po logistici i došli smo do faze u kojoj Ukrajina diktira tempo i način udara, a Rusi na to moraju reagirati. To je, strateški gledano, velika prekretnica i, mislim da je to prva takva situacija u ovom ratu (uz moguću iznimku velikog oslobađanja područja oko Harkiva kad su Rusi odbačeni na istok, a na većem dijelu područja je Ukrajina i izbila na svoju granicu).
Rusija i dalje nema odgovor na HIMARS koji je puno prebrz za njih, a RZ koje bi trebalo te sustave neutralizirati se dodatno povuklo u pozadinu (a ni dosad nije bilo nešto pretjerano aktivno, a još manje uspješno). Uz to, dodatni su sustavi stigli Ukrajini (sad je riječ o gusjeničnoj izvedbi koja ima dva lansera i odjednom može ispucati 12 raketa; kamion ima jedan lanser), navodno 4 gusjenične izvedbe su već tamo, a dodatne stižu. Lovrić može sasvim sigurno dodati poneki detalj o gusjeničnim izvedbama.
Čisto da i to zabilježimo ovdje: Hrvatska je donirala Ukrajini 15 komada M-46 topa sovjetske proizvodnje kalibra 130 mm. Ovaj se top odlikuje velikom preciznošću i dometom od 27-30 km. Streljivo za njega proizvode Bugari. Iako je top star, može još uvijek zbog svojeg velikog dometa biti koristan u protupaljbi, jer je uglavnom izvan dometa topništva kalibra 152 mm koje Rusi koriste u Ukrajini.
Ovih stotinjak i više tisuća ljudi koji su pobjegli s Krima natrag u Rusiju će donijeti sa sobom vijesti koje nisu u skladu sa službenom propagandom. Ne očekujem da to potakne revoluciju, ali možda otvori poneki par očiju.