03.09.2018 | 12:31
Linux Mint
Kod Linux Minta imaš dvije linije proizvoda. Glavna za bazu koristi Ubuntu LTS (Long Term Support), dok sekundarna za bazu koristi Debian (i zove se LMDE).
LM (Ubuntu) trenutno dolazi sa tri desktop environmenta (skraćeno DE i to: Cinnamon, Xfce i Mate) i u njega je uključeno više softvera uključujući i vlasnički. Ranije verzije su dolazile i sa KDE DE no on je kod verzije 19 službeno napušten.
LMDE (Debian) dolazi sa manje softvera, nema vlasničkog firmwarea i softvera (grafičke kartice AMD/Nvidia, mrežni uređaji i sl.) te ne podržava Ubuntuov PPA, a kao i LM dolazi sa tri DE i to: Cinnamon, Xfce i Mate.
Aktualna verzija Linux Minta je 19, dok je kod LMDE 2.
Za životnog vijeka Linux Minta se izdaju četiri ažuriranja (npr. LM 18, LM18.1, LM 18.2 i LM 18.3).
Osobna preporuka ukoliko netko želi probati/koristiti je verzija Linux Mint 18.1 Cinnamon koja će imati podršku do Q2 2021. godine,
Ubuntu Desktop
Ubuntu također ima dvije linije proizvoda no one su posložene malo drugačije nego kod Linux Minta. Prva verzija se temeljito obnavlja svake dvije godine i iza brojčanog naziva ima oznaku LTS i donosi podršku od pet godina (aktualne LTS verzije su 16.04 i 18.04 .) i za životnog vijeka se redovito ažuriraju te nose oznaku (npr za verziju 16) 16.04, 16.04.1, 16.04.2, 16.04.3, 16.04.4 i 16.04.05. Namjerno sam napisao sve verzije jer je za kućnog korisnika ukoliko želi full stabilnost najbolje koristiti verzije xx.04 i xx.04.1 jer one dolaze sa GA kernelom dok ostale (2., 3., 4. i 5) imaju HWE kernel koji ipak može ukoliko se loše poklope zvijezde uzrokovati određene probleme i nestabilnost.
Druga linija su među verzije koje imaju brojčanu oznaku koja sadrži mjesec i godinu izdanja (npr 16.10, 17.04, 17.10) imaju kratku podršku , imaju HWE kernel i služe za uvođenje i isprobavanje novih stvari koje ako se pokažu ok ulaze u slijedeći LTS.
Također, uz Ubuntu Desktop Canonical razvija i Ubuntu Server , Ubuntu for IOT i Ubuntu Cloud no oni nisu interesantni kućnim korisnicam pa o njima neću.
Nadalje, Canonical (tvrtka koja stoji iza Ubuntua) je do verzije 17.10 kao DE koristila Unity, no od 17.10 kao glavni DE (na žalost) prelazi na GNOME. Uz osnovni (sad GNOME DE) službeno su podržane i dodatne verzije i to: Kubuntu(KDE), Lubuntu (LXDE), Ubuntu Budgie (Budgie), Ubuntu Kylin (UKUI – posebna verzija za Kinesko tržište), Ubuntu MATE (MATE), Xubuntu (Xfce) i Ubuntu Studio (Xfce).
Osobna preporuka ukoliko netko želi probati/koristiti je verzija Ubuntu 16.04.1 koja će imati podršku do Q2 2021. godine.
Ehh da,...
Sad sam ti puno napisao, a nisam odgovorio na tvoje pitanje, odnosno koji je bolji.
Prednost Linux Minta je što dolazi sa više uključenog softvera i što ga možeš koristiti da nikad ne posegneš za terminalom, dok ćeš sa Ubuntuom prije ili kasnije morati (ako ga želiš prilagoditi svojim potrebama).
Ipak, osobno ipak malu prednost dajem Ubuntuu (barem verzijama sa Unity DE) zbog bolje podrške za HDPI (bolje skaliranje), bolje pretraživanje, veću iskoristivu površinu ekrana bez obzira na njegovu vrstu (malo više raspoloživih pixela po visini u današnje vrijeme širokih zaslona puno znači), ogromnu korisničku bazu i informacije/riješenja problema i sve drugo što uz to ide. Što se pak tiče instalacije dodatnog softvera većina stvari se odradi iz GUI-a kroz Softver centar (nešto slično App Storeu), a baš za neke specifične stvari se treba posegnuti za terminalom ili ići na kompajliranje koda (ali to početnik ili prosječan kućni korisnik neće nikad raditi jer nema potrebu).
Nešto sam sigurno zaboravio napisati pa ako te nešto konkretno zanima pitaj.
Uglavnom da još jednom ponovim, ako želiš (ili netko drugi želi) isprobati LM/Ubuntu onda obavezno ići na verzije LM 18.1 Cinnamon ili Ubuntu 16.04.1.
I za kraj, slika-dvije Ubuntua 16.04.1 na MBP.