MS Office 12 & Vista VS. Mac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MS Office 12 & Vista VS. Mac


22.09.2005 | 05:07
...vise (kolumnisticki) komentar, ali rasprave ce sigurno biti. Pristojno sam se 'ispucala', valjda zato sto uvijek drzim stranu originalnim rjesenjima i onima koji imaju petlje razveseliti i staviti nas korisnike (barem malo vise) ispred $$$.

Intro:
Nisam od onih kojima se tek sada upalila 'lampica' ili su dozivjeli prosvjetljenje... premda se i tako mogu nazvati neki dojmovi otkako sam se pocela konkretnije informirati o alternativi za Windowse, konkretno -Macu. Vise bi se to moglo reci da sam (konacno) poslusala vlastitu (dugogodisnju, i - naravno - zensku) intuiciju i - zanemarivsi trenutnu $$$ situaciju - po tko zna koji put otkrila da vec godinama bjese u pravu.

Klasika kaze: cemu gledati ono sto si ne mozes priustiti. I tako ja godinama na PC, ponekad videci, ponekad naslucujuci da je u Mac dvoristu trava zbilja zelenija... ali ljetos konacno stize i breakthrough - shishash situaciju, da konacno ispitamo sto kaze taj Mac i - ako mi je po mjeri - prodano. Ili barem osnivam (privatni, ali otvoreni ;D) 'fond'.

Slijedom toga, uslijedilo je istrazivanje, kopanje po netu, forumima (tako naidjoh i na Jabucnjak)... Vaganje argumenata, ispitivanje pretpostavki i sl. jos je pomalo u tijeku, ali sve sam blize zakljucku da mi je zaista najpametnije 'skociti i zaplivati'. Jos samo da si uredim raspored i odem u neku Apple prodavaonicu (navodno ce i HgSpot posluziti). Sto je najzanimljivije, to se moze donekle zahvaliti i MSu (a mozda to vama nije uopce cudno...), nakon javnog predstavljanja navodno skoroizlazeceg MS Officea 12 i Viste.

(Da ne bude zabune u daljnjim retcima - navijam za onog tko navija za nas: nije to animozitet prema MS, niti sam kupila ruzicaste/jabucaste naocale. Pitanje je kako bi se Apple ponasao da ima svjetski primat u necemu. Ako cemo gledati na iPod, onda super. Ali ako gledamo na netransparentnost brzine i drugih performansi i prilicno 'nebeske' cijene PPCa, a o notebookovima da ne govorimo, onda hm... Obzirom da - koliko vidim - ne ugradjuju strogo ekskluzivne komponente, i imaju pristojnu masovnu proizvodnju. OK, definitivno nije za zanemariti - legalni i stabilni - sw bundle, no cemu onda toliko drasticne razlike u cijeni zbog iskljucivo kojih 100 Mhz, RAM-a, ili 20 GB vise. Pogotovo kada se zna kolike su cijene istih komponenti na PC trzistu.)

Na najave Viste jos nisam stigla baciti neki pogled, ali pogledah MSov showcase za Office 12 (npr. www.vidi.hr). Sa stajalista dugogodisnjeg korisnika MS, vizualno orijentiranom... ovo je \"san snova, napokon, sjetili su se,\" i sto jos sve ne. Ali - obzirom da sam prije koji mjesec odlucila malo vise saznati o Macu, i ispitati kako stoji s obzirom na moje potrebe i stil rada - to je cisti 'wannabe' Mac.

Te 'metalno', te 'vise korisniku a ne features orijentirano sucelje', te cujem nesto o widget-like aplikaciji... Dizajnerski vrlo podsjeca na OS X i sl. S jedne strane mi je drago da su se malo vise vizualizirali, jer su mi oni coskasti oblici koma, ali s druge - kad vidim koliko dugo vi takvo nesto (ili tome slicno) imate na Macu... ali ne samo vizualno, nego i ispod fasade... Ili u MS sporo kopcaju (citaj: razvijaju se), ili preferiraju muznju $$$ vs. korisnikove ugode. Vjerojatno ovo drugo, sto mi je cisti bezobrazluk.

Obzirom da su od svih mogucih nacina i izbora boja odabrali bas te, 'crv' mi nije dao mira, i pade mi na pamet da jedna od ideja mozda nije i uhvatiti, utjesiti i sto sve ne korisnike Maca, ili one koji to namjeravaju/razmisljaju postati (kao npr. ja). Na konto slicnosti i pretpostavke - ako izgleda kao, mora da i radi kao...? Dakle, lagani udar na Apple, pogotovo sto je Apple napravio udar u 'njihov' PC svijet 'surujuci' s Intelom. (Mozda malo bockavo od mene, ali...: ) Bas me zanima za kada se planira novi Mac:Office. Za 2007? 2008?

Oni koji pale komp jednom u mjesec dana, mogli bi se navuci i biti sretni i zadovoljni... ali mene je to jos samo ponukalo da (a) zakljucim kako taj Mac mora da je stvarno nesto, kada ga ovaj toliko 'skida', (b) zagrebem ispod fasade tj. da primijetim izjave kako je UI najznacajnija promjena - nice, very nice. Ali znaci da neke kljucne stvari nisu rijesene, i tko misli cekati da MS pomete bugove ili uvede neke zgodne stvarcice kakve vama ocito odavno vesele srce... nacekat ce se. Tako da mi je ovime zapravo MS iscackao pitanje - da li su zapravo (ne po onome sto daju narodu) u MS napredni kao Apple ili ne, ne znamo. Po stabilnosti sustava i sl. rekla bih da nisu. Ali ako 'to nije sve'... nego iz garaze izvlace sto im pase, onda... necu komentirati. Nije Bill glup ni slijep da vidi sto se svidja Macovcima, a sto muci one koji to ipak nisu. Ako se ne varam, ima i on Powerbook. Ali ne i njegov delivery guy. I Bill to kuzi i koristi situaciju. A dotle - hvala Bogu, barem netko - Steve ide dalje i izbija mic-po-mic argumente i strahove potencijalnim korisnicima Maca (svi koji su imaju komp ili to zele postati...).

A kako sam ja tip ljudi koji ce - ako ikako moze - poduzeti nesto i rijesiti stvar, pa gustati, a ne cekati dok da se rijesi samo tj. dok 'glavni' ne servira (ako ikad)... odlucih 'poduzeti odgovarajuce i konkretne korake za realizaciju' (sto bi nasi sabornici rekli) pridruzivanja Mac clanstvu.

Trenutno imam komp (Centrino laptop), i zbog usporedbe 'na zivo', prirode posla itd. zasad Windowsi ostaju u igri. Ali sljedeci laptop, desktop, ili barem OS (sto mi prije bude dostupno), 99,99% je Mac. Onih 0,1% provjerit cemo na licu mjesta, a po transakciji prebaciti sve sto god realno i bitno nije vezano za MS. A sestri cu na Intel PC instalirati Linux. Na dualboot. Za OS X i pripadajuce programe - s obiteljskom licencom - namjesto MS Office, Home XP ili Viste single license. Za skoro istu cijenu.

Toliko... Nadam se da ce se gore navedena najava ostvariti za koji mjesec (kad vec nije do sada), a u medjuvremenu ocekujte pokoji upit, specifikacije potreba, a primam i preporuke glede funkcionalno i ekonomski najpogodnije nabave.

Good night, and good luck
22.09.2005 | 15:32
Dobrodošla si pitati starosjedioce svako razumno pitanje. Ja sam naime od onih koji polude na \"glupa\" pitanja, no ako takvo i postaviš, što mi po konstrukciji teksta ne izgleda moguće, onda će netko već uskočiti, netko sa debljim živcima.

P.S. Čujem da se može i na neke laptope (intel bazirane) metnuti i ova developer verzija OS Xa za intel. Try before you buy or so - dok god možeš, poslije neće biti lako
22.09.2005 | 16:43
Odlično sročen post, svaka čast! Eto moja topla preporuka, a sve iz vlastitog iskustva je...tadaa www.apple.hr/scr/apple/hardware/ibook/index.html
Za manje novaca sigurno nečeš dobiti bolji (a kamoli ljepši) laptop.
Nemaš šta čekat, šic odmah u trgovinu:D
  • Zvonimir
  • Posjetitelj
22.09.2005 | 18:34
Racunala su danas i lijevo i desno, i zbilja, treba li se njima toliko odusevljavati ili zalostiti? Je li Vista ljepse ime od Tigra ili pak je li Powerbook tanji od nekog drugog laptopa ... koga zbilja to tisti?
Slicno ovomu, prije par dana gledam clanke na DPreview.com i vidim opet uvijek isto; ova kamera je bolja od druge, opet se uporedjuje lijevo i desno, umjesto megaherca prste megapixeli, i opet posvuda, po klancima i dolinama, sveti ratovi. Dim suklja, zvece lanci, dizu se i spustaju sestoperi.
A 99% svih tih krizara nikad nece ispucati ni 1000 fotki svojim najnovijim kamerama, jer nijedna kamera nije dovoljno dobra za njihov profinjeni ukus i visoke kriterije kakvoce u fotografiji. Kako tamo, tako i u racunalima, i ovdje, medju jabukama.
Ima biti da od tog stereotipa razmisljanja nikako ne mozemo pobjeci.
Racunala i digitalne kamere i potrosacki stil zivota dali su nam bezbrojne izlike za nedostatak kreativnosti, za skretanje po crti manjeg otpora.
Pa umjesto da pisemo te knjige na tome sto imamo, da crtamo na tome sto nam je tutnuto u ruke, da komponiramo u mislima a ne na kantama koje nikad nisu dovoljno dobre za nase visoke glazbene ukuse, svi mi radije kukamo i kao lutke na koncima potrosacke histerije hranimo se recenzijama onih koji pisu ono sto im kazuju proizvodjaci, zapocinjemo jihade, pripremamo lomace i zatomljujemo i onu mrvu smisla i stvaralastva sto preosta u nama, onu mrvu na pragu koji nas izdvaja od svijeta stvari i potrosackog deponija.
O tempora, o mores.
22.09.2005 | 20:27
Hvala za feedback Upit slijedi (work in progress). A u medjuvremenu: Gdje se developers OS X za Intel moze nabaviti (10.4.2, ili?)
22.09.2005 | 22:22
Good night, and good luck


Uh, pa ovo je vec materijal za pravu kolumnu, iduci put kad se raspises pripremit cemo bolje mjesto za to.
Premjestit cu ja ovaj thread u Switch forum, cini mi se da mu je tamo pravo mjesto.
22.09.2005 | 23:37
Zvonimire, opet si pio?
22.09.2005 | 23:39
Developer verzija 10.4.1 i uz to patchana se da nabavi i kod nas, mada nesluzbeno. Netko na forumu je sigurno ima, pa ce ti poslati PM dam se kladiti

Naravno, pitanje je jesi li u ZG ili?
26.09.2005 | 00:45
... ili (tj. nisam u Zg). Hvala za info

Doduse, kako nekad zna biti (za iducih mjesec-dva jos ne znam raspored puta), skoro pa da se mogu preseliti u Zg, ali zasad mi je 'stacionar' u Osk.

No imam frendove u Zg - dalo bi se urediti nesto, pa kad navratim, da preuzmem, ili kako vec padne dogovor s providerom odgovarajuce inacice...

Drugo pitanje (ili nekoliko njih):
Btw, neki moji planiraju preko velike bare (oct '05 - feb '06) pa gore od zelje kupiti si i kuci dovesti laptop, u granicama max. 1000-1500 USD, za potrebe surfanja, i jednostavnijih stvari, ali ponajprije prezentacija (MediaShout v3 - trebas specs?). Ali nisam bas sigurna koliko su bliski s engleskim, a i svakako zele upisati neki rac. tecaj po povratku. Naravno, i oni su u Osk.

Pitanje jest - koji laptop preporuciti. Za Win-based opciju je to manje-vise rijeseno, ali sam pokusala ubaciti i Mac-opciju. Za Mac-opciju pitanje glasi:
- koji bi Mac laptop preporucili - za navedeni program, racunalnim i En pocetnicima
- poduka? (po mojim info - u Osk je dostupna Linux i Win, ali ne znam za Apple, ni uopce a kamoli gdje najbolje...) - koliko god Jabuka bila pravo rjesenje, ako se oni ne mogu snaci - sto vrijedi

Da bi bili malo sigurniji za koju opciju da se odluce, a i da vidim uopce kako reagiraju na Apple, razmisljala sam da prije njihovog odlaska - ovaj ili iduci tjedan - uprilicimo posjet nekom od prodajnih mjesta /savjetnika, vec prema podacima na sluzbenom siteu.

Any thoughts on this?

P.S. Hvala svima - a pogotovo onima koji su shvatili bit inicijalnog posta - na dosadasnjim zapazanjima
26.09.2005 | 17:56
Origjigji je napisao:
No imam frendove u Zg - dalo bi se urediti nesto, pa kad navratim, da preuzmem, ili kako vec padne dogovor s providerom odgovarajuce inacice...


Netko ce se vec javiti - a nedjeljom je Mac kava pa mozes svakakve likove upoznati i uzivo ih pitati razna pitanja ili pogledati njihove laptope, neki ih naime donesu. A onda tamo mozes lako preuzeti DVD a ako nitko nema, pitaj mene, bas sam ga dobio.

max. 1000-1500 USD, za potrebe surfanja, i jednostavnijih stvari, ali ponajprije prezentacija (MediaShout v3 - trebas specs?). Ali nisam bas sigurna koliko su bliski s engleskim, a i svakako zele upisati neki rac. tecaj po povratku. Naravno, i oni su u Osk.


Ako su OK s engleskim ne bi trebalo biti nekih problema, ali računalni tečaj u kojem bi naučili raditi s Macom - toga nema ni u ZG AFAIK. No svatko iole dovoljno hrabar da se sjedne za komp a sa zeljom da nauci raditi - snaci ce se

MediaShout - zanimljiv program, nisam ni znao za njega - vidim, dolazi i mac inacica. Ali reci mi u kratkim crtama o cemu se tocno radi - sto moze a sto Powerpoint ne moze?


- koji bi Mac laptop preporucili - za navedeni program, racunalnim i En pocetnicima
- poduka? (po mojim info - u Osk je dostupna Linux i Win, ali ne znam za Apple, ni uopce a kamoli gdje najbolje...) - koliko god Jabuka bila pravo rjesenje, ako se oni ne mogu snaci - sto vrijedi


- iBook ili Powerbook - nemas trecega
- nema tečaja osim sam svoj majstor ili da im neki korisnik Maca pokaže osnove?


razmisljala sam da prije njihovog odlaska - ovaj ili iduci tjedan - uprilicimo posjet nekom od prodajnih mjesta /savjetnika, vec prema podacima na sluzbenom siteu.

U ZG imas par dobrih ducana bas od Applea i u njima mozes naci dobre savjete - no neka ti netko drugi kaze kod koga i gdje... A uostalom, u USA su Apple Store takvi da ce ti sve reci i objasniti na Genius Baru ako znas engleski.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 12 sati
  • smayoo: @damy, piši u forum
  • drlovric: Ide li netko u OS na utakmicu reprezentacije? :)
  • damy.: dal netko zna zašto netko ne prima pozivnicu u dijeljenje s obitelji kad im pošaljem, stalno piše nije isporučeno
  • Borisone: Nova cijena za Studio Display u oglasniku (1.190 EUR)
  • smayoo: Jedna Bajagina :)
  • smayoo: U to ime... [link]
  • drpongrac23: Čorbu ću pamtiti po izvanrednim albumima do 1989, a kasnije po glupostima zbog kojih se mnogima zamjerio. Sve u svemu , o pokojniku samo ono najbolje, a za loše i ružne stvari suditi će valjda netko drugi.
  • cariblanco: Istina je, uvjek sve najbolje za pokojnika...kad će umrjeti putin da otvorim šampanjac ;)
  • Ender: ali, ipak - o pokojniku sve najlepse.
  • Ender: bilo je konacno jasno da je izdao sebe kad je poceo da se nesto sredjuje i da se farba pre nekoliko godina. tad je neko rekao - srpski r'n'r je izgubio rokera, a estrada je dobila pevacicu.
  • Ender: nazalost, moram da se slozim. navodno je bio rekao skoro - da mu telo sahrane u Cacku, a srce u Sloveniji.
  • drlovric: Umro kod konjusara koje je pljuvao cijeli zivot. Veliki umjetnik ali populisticko govno od covjeka.
  • smayoo: Ode Bora Čorba. Da se nije upustio u low end politiku, ostao bi zauvijek high end rocker... :(
  • smayoo: :)
  • cariblanco: smayoo, sori
  • cariblanco: Ajmo repete da smacco izgubi koju kili :)
  • smayoo: Previše je to, nemoj... :)
  • Yonkis: Čekaj, nisam još ja čestitao. Šećer na kraju :) Sretan rođendan smayoo! Poživio ti nama još toliko!
  • smayoo: Hvala. Već je pomalo i zaboravljen... :)
  • BigMac: Sretan rođendan Emile, sve najbolje!
  • iMo: Sretan rođendan! : )
  • smayoo: Hvala! :)
  • Beli: Sretan rođendan dragi Smayoo, od srca...
  • Bertone: Sretan rođendan smayoo
  • smayoo: Hvala svima! :)
  • cariblanco: Sve najbolje Emile :)
  • Djuro genijalac: Sve najbolje!
  • Djuro genijalac: Pa kad prije, majkumu?!?!
  • Djuro genijalac: O, Emile, omatorilo se opet?!
  • Air: Smayo sretan rođendan!
  • zoranowsky: Sretan ročkas Smayoo!!! :)
  • Kloba: Uvijek kasno palim, pa ću i sada. Sretan ti rođendan, Smayoo! ;)
  • Gjuroo: Sretan rođendan, Smayooooo!
  • smayoo: Nemoj, previše je... :D
  • mbp2009: Doživio barem još toliko
  • mbp2009: Smayo sve najbolje
  • drpongrac23: Sretan rođendan Smayoo :) :) :)
  • smayoo: Hvala! :)
  • dpasaric: Sretan rođendan našem Smayootu! :)
  • Kloba: Ping, ne ljuti se. Samo sam napisao neki osobni dojam. Daleko sam ti ja od nogometnog znalca. Nitko ne spori šta si napisao. Samo mi je žao da barem nemamo dva kluba koja će se pošteno potući za titulu. Ako je četiri već previše. :)
  • cariblanco: MI Dinamo i BBB smo za Ukrajinu, zato morami s njima zajedno strahovati, da budemo vjerodostojni ;)
  • drlovric: Bilo bi jako lijepo da taj veliki klub izgradi stadion na koji smijes odvesti obitelj a da ne strahujes da ce vas kopati ispod rusevina :)
  • ping: ...i za kraj Dražan Jerković (rezerva Šuker). To su inače najbolji strijelci svjetskih prvenstva.
  • ping: @Kloba WTF Svugdje u svijetu se gleda veličina kluba po broju osvojenih trofeja samo se kod nas gleda po broju registriranih članova. Škorić, Belin, Pirić, Gračanin, Blašković, Brnčić, Gucmirtl, Rora, Čerček, Ramljak, Lamza i Gucmirtl. Ove nove, Boban, Prosinečki Modrić neću ni spominjat. Al kad si već spomenul Matošića i druge. Kralj, Hitrec, Mara Wolfl, braća Crnković, I za k
  • drlovric: Jbg odreza mi text :) Otvorite najbolje temu pod Razno...
  • drlovric: Ti moras biit clan Hajduka, placati godisnjun clanarinu (preko 120K ljudi trenutacno) da bi uopce imao sansu da kupis ulaznicu za utakmicu. I opet padaju serveri i 100 cuda. Brat iz DE i ja iz BiH otvorimo po par browsera, logiramo se na waiting list, cekas da upadnes u online sustav da bi kupio kartu. Vozis satima, dodjes na Poljud tamo tisuce ljudi iz Slavonije ili Hercegovine traze karte. Ne pi
  • Kloba: Kontiuitet igranja na dva kolosijeka, da nadopunim dubrovačkog kolegu. Znači da sadašnja velika četvorka (Rijeka i Osijek uz Dinamo i Hajduk) imaju roster da mogu igrati uredno utakmice utorak/srijeda pa subota/nedjelja
  • Kloba: Jbt. Imaju navijaču skupinu koja je stara koliko beogradski i zagrebački klubovi. Kada su ovi nastali pod današnjim imenima. To govori nešto. Šteta za takav klub da ima mutavu Upravu. A toliko jakih nogometaša je dao, zaista ne razumijem u čemu je fora da se ne može naći rješenje.
  • Kloba: Frane Matošić, Beara, i naravno Bernard Vukas...
  • Kloba: Potpuno se slažem sa m@xym-om. Jak Hajduk koji je da se ne lažemo veći klub od Dinama. Po meni najveći klub nekadašnje velike četvorke gledamo li kada je osnovan, da im je nuđeno da se uključe u Calcio, da im je nakon WWII nuđeno da budu vojni klub ali nisu htjeli seliti iz Splita pa je tek tada nastao Partizan...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

kupus, MacSlavko, Riba, Anonimci (357)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.46 Seconds

Provided by iJoomla SEO