Dilema
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Dilema


19.03.2005 | 14:28
Odlucio sam prodati svoj PC i napokon kupiti mac o kojem vec toliko dugo razmisljam. Citao sam po netu svakojake recenzije koje su me na kraju vise zbunile nego pomogle. Dvoumim se između Single PowerMac-a G5 1.8 GHz i iMac-a 17" 1.8GHz SuperDrive. Molim za savjet, sto bi mi se vise isplatilo???
19.03.2005 | 15:04
Ljepo je to sto ste odlucili uci u Mac svijet, a o tome sto bi vam se vise isplatilo sve ovisi za sto svoj Mac zelite koristiti, ako ste u profesionalnim vodama po mom misljenju bilo bi bolje uzeti PowerMac G5 i jer ipak se snaga PowerMac-a osjeti kad trebate maximalno od svog racunala, i niste ograniceni na velicinu monitora memorije, harda idt... iMac G5 privlaci svojom cijenom, kvalitetom monitora, izgledom ali njegova arhitektura nije predvidjena za rad na jako zahjtevnim zadacima vec je namijenjen sirokoj publici kao jako dobro kucno racunalo! Prema tome sto uzeli da uzeli necete pogrijesit jer ipak je mac Plug and play, a PC je Plug and Get Mad
19.03.2005 | 20:50
Hvala na odgovoru, nisam u profesionalnim vodama niti zasad namjeravam koristiti mac za prezahtjevne zadatke, samo uobicajene (net, mail, glazba, digitalni aparat, photoshop i sl), ostavljam rezervu jer neznam sto bi me u skoroj buducnosti moglo zainteresirati pa mi zatreba malo vise snage. Međutim dosad sam bio sklon nadograđivati pc redovito pa mislim da ni s macom nece biti drugacije. Zato se naginjem ka PowerMacu. Osim toga malo sam skeptican prema toliko malom prostoru u kakav je imac zapakiran (grijanje,nadograđivanje,...)Molio bi jos samo za savjet gdje kupiti stroj i koji bi mi monitor savjetovali u kombinaciji. Naime namam iskustva s macom pa ni neznam moze li se nabaviti jeftiniji monitor od ponuđenih u apple net trgovinama(od 9000kn najjeftiniji)!?
19.03.2005 | 21:05
Ja mogu samo podijeliti vlastito iskustvo...uvijek sam kupovao kojekakve towere zbog mogucnosti "nadogradjivanja" i "upgradea". Na kraju sam shvatio da sve sto sam iakda upgradeao je memorija, hard disk i eventualno graficka i kupio Cube kojeg i danas koristim. Da krepa kupio bi ili Minija ili iMaca. Razmisli da li ti uopce trebaju slotovi koje nudi tower? Sto bi uopce stavljao unutra? Mislim da za jednu normalnu upotrebu koju spominjes ne treba ici dalje od iMaca. Do trenutka kada mu pozelis promijeniti procesor ili graficku vec ce se isplatiti kupiti drugu masinu - ja jos uvijek radim na originalnih Cubeovih 450 MHz (!).
G5 tower je ruzan za vidjeti u kuci )
19.03.2005 | 21:27
Hvala jos jednom na odgovoru, da, na momente i ja razmisljam na slican nacin, ali zatim se sjetim da sam u 2 godine promjenio 2 maticne, kuciste, 3 coolera,procesor, dodavao rama ... Ako uzmem imaca mozda budem potpuno sretan bez nadograđivanja, ali sto ako ne bude tako, ipak razlika u cijeni nije velika???? Mozda bi ljepo bilo imati vise mogucnosti. Zar ne!?
19.03.2005 | 22:27
Preporucam ti tower G5, zbog jednog, naizgled sitnog razloga. iMac, premda je jako cool, nije dobro zaokruzeno racunalo - stize (za danasnje pojmove) sa prilicno slabom grafickom karticom, koja (za razliku od towera) nije zamjenjiva, i za godinu-dvije ce postati prilicno ogranicavajuca, pogotovo ako se zelis igrati.

Ja uskoro narucujem za svoj G5 novi Radeon X800 Mac Edition.
19.03.2005 | 22:30
Razlika u cijeni između ta dva maca JE VELIKA! I sam si napisao 8000-9000, tj. MONITOR. A te priče o nadograđivanju i spadaju u PC svijet. Iako ni to zapravo nije nadograđivanje nego promjena kompjutera. Kad u Mac svijetu neko u mašini mijenja matičnu ploču (mislim neku drugu a ne zamjenu pokvarene) u postoječem računalu onda to poprati serijom slika i opširnim objašnjenjem zašto bi to moglo imati smisla.
Kad dođe vrijeme (za par godina) bit će ih sigurno koji će neke nebuloze nadograđivati i na iMaca pa će mu onda stršati koješta otraga i kojekave "antene" sa strane. I to će opet biti ekstravagancije.
Ako voliš kopati po strojevima kupi starijeg maca pa mu ugrađuj koješta da bude "ko novi" jer će ti to s već novim dugo biti i nepotrebno i skuupo (tu naravno ne podrazumijevam dodavanje memorije jer to je snap).
Kupi iMaca i uživaj (po prvi put u životu) u kompjuteru.
19.03.2005 | 22:36
prilicno slabom grafickom karticom, koja (za razliku od towera) nije zamjenjiva, i za godinu-dvije ce postati prilicno ogranicavajuca, pogotovo ako se zelis igrati.

Ja bih ovdje rijec 'pogotovo' zamijenio sa 'jedino'.
19.03.2005 | 23:35
nije bas tako... FX5200 je zbilja stvar proslosti vec sada.
19.03.2005 | 23:42
To je marketinska prica. U cemu te FX5200 ogranicava ako se ne igras? Slazem se da je mogla biti bolja, ali nije razlog za kupovinu towera ako necije potrebe ne traze graficku karticu zadnje generacije.
Sto je onda moj Radeon 7500?
20.03.2005 | 00:15
Riba dobro veli - taj GPU može biti ograničavajuć jedino ako su u pitanju igre ili možda profesionalno bavljenje videom (Motion). No, to ne znači da će bilo koja 2D aplikacija biti pogođena time što iMac ne može imati super FPS u Doomu 3. Isto tako, prije će za par godina usko grlo biti procesor nego grafika. Što se tiče izbora - sve ovisi o namjeni i tome da li si tip koji radije radi uprade ili jednostavno zamijeni sve za novo svakih par godina. iMac je daleko elegantniji i jeftiniji, ali ima limite. PowerMac s druge strane otvara mogućnost kasnije dogradnje koja može biti zanimljiva profesionalcima.
20.03.2005 | 02:33
Maticnu sam mjenjao jer je stara crkla inace najvjerojatnije nebi. Evo ponavljam neznam previse o macu pa oprostite ako postavljam banalna i nelogicna pitanja... Nisam zaludjen mjenjanjem djelova i kopanjem vec je to nazalost bilo nuzno da dovedem PC u funkcionalno stanje. Buduci da nije radilo u startu kad je tek sklopljeno u ducanu. Uostalom to jest jedan od razloga zasto zelim preci na mac. Valjda je i logicno da razmisljam na takav nacin nakon 5 UGODNIH izleta na servis, pc me navikao na kopanje i podigao prag tolerancije u nebeske visine. Nazalost nemam nikog tko bi mi mogao pomoci sto se tice maca, osim podataka/reviewa s neta koji znaju biti kontadiktorni i zbunjujuci. Zato hvala svima na savjetima.Zanima me samo jos jedno, ako sam dobro shvatio, dakle nema monitora ispod 9000 kn ili??
20.03.2005 | 12:16
Najjeftiniji Apple monitor je oko 9000 kuna, ali to je 20" widescreen i fenomenalan je!
Ako nisi toliko zahtjevan, i neki jeftiniji 19" monitor iz PC svijeta (bitno je da ima DVI zbog kvalitete slike) sasvim ce ti lijepo koristiti.
20.03.2005 | 12:20
Za Ribu

Uz 450MHz procesor, Radeon 7500 nije usko grlo, ali uz 1.8GHz G5, FX5200 bogme je. Taj GPU je negdje u rangu s Radeonom 9200 kakav se nalazi u Mac miniju (prije godinu-dvije Bug je oba GPUa nazvao "natjecateljima sa dna kace" ).
Najbolje objasnjenje bila bi cinjenica da se Apple vjerojatno rjesava viska grafickih cipova, i uvjeren sam da ce nova revizija imati znatno bolji GPU.
20.03.2005 | 13:09
Hvala 'stakor', nakon svega kupit cu PowerMac sa skromijim monitorom za pocetak ,a onda kad bude vise kuna rjesit cu i pravi monitor...
20.03.2005 | 14:35
Molim i drugi put Jedino na sto trebas obratiti pozornost je RAM - stroj stize samo sa 256MB, pozeljno je nadograditi odmah.
20.03.2005 | 23:01
Da vec sam procitao u brojnim reviewima da mi treba minimalno 512, a po zeljno bi bilo 1gb. Usput znate li mozda dali mis Logitech MX 700 radi na macu, (jedina stvar koja mi se nije svidila na macu je mis) pa bi volio zadrzati svog Logitecha koji je fantastican.
20.03.2005 | 23:16
ja imam iMac G5 sa 512mb i sve radi super.
imam logitech mx510 i sve radi super.
dodat ću su još rama kada izađe i dođe TIGAR!!!!!!
20.03.2005 | 23:40
Odlicno bilo bi mi tesko odvojit se od svog misa ...
21.03.2005 | 20:53
Ruud bili mi mogao molim te povuci paralelu buduci da ne kuzim koliko su Ghz Maca proporcionalni s GHz PC-a. Interesira me kakav je omjer tvog imaca 1,8 sa 512 rama sa mojim pc-om s 2,4 GHz i 512 rama? Dali je to tu negdje ili sam daleko natrag u prasini????
22.03.2005 | 03:30
Jazzy - tu su negdje. U nekim ozbiljnim aplikacijama iMac G5 1.8 je brži, a u nekim drugim zadacima brži je PC - npr. neke igre koje su loše optimizirane za PowerPC. No, nije kod Maca najvažnija brzina... ja bih uvijek radije radio na sporijem Macu nego na bržem Wintelu... čisto radi živaca .
22.03.2005 | 22:30
Nakon puno mozganja odlucio sam kupiti PowerMac G5 single 1,8 GHz. Sad mi molim Vas jos samo preporucite gdje bi mi se u Hrvatskoj ili vani najvise isplatilo kupiti stroj? Osim toga preporucite i neki model 17'' LCD monitor koji bi mi dobro isao uz G5,cca do 2500 kn??
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 dana
  • Borisone: E da, jučer potiho predstavljen novi iPad mini
  • Borisone: Bertone, PC je test razumijevanja. Ako je pitanje koji Mac koristitie, a odabereš PC, znači da ne čitaš pažljivo :-)
  • Zdravac: Ja sam očekivao da će biti nas više sa Macbook Air M
  • IgorD: Ja koristim 7 od 14, najbolje da ne diram ništa u anketi ;)
  • drlovric: Najvise nas ima Macbook Pro sa M procesorima. Iznenadjen sam iskreno, ali veliki umovi valjda slicno razmisljaju :D
  • Piko: ups, ..... tipfeler ... ali čak je o cool ovako ;)
  • Piko: M kao Mototola 680x0 :) ....
  • Bertone: ... iako bi ispravnije bilo Intel PC, AMD PC ili ARM PC ;)
  • Bertone: Anketa je diskriminirajuća jer se pod PC hardver navodi samo Windows PC, a ne i Linux PC pa molim ispraviti na Windows/Linux PC :D
  • Yonkis: Ajmo ispočetka sa anketom. :)
  • ZeljkoB: Anketa bi trebala biti multiple choice, osim ako se ne misli sto koristim upravo sada :)
  • Tito: S obzirom na broj glasova... 4 korisnika. Nije neka brojka.
  • drpongrac23: Iznenađuje me u anketi veliki udio Mac Studio korisnika
  • Gjuroo: Ankete na Jabučnjaku su mi oduvijek omiljeni dio. To je dio gdje netko zbilja želi čuti tvoje mišljenje :)
  • Bertone: Bio sam brzoplet i krivo kliknuo,... što sad?
  • Borisone: Nevalja jer je isključiva (samo jedan od ponuđenih izbora).
  • drpongrac23: Napokon nova anketa, nakon 100 godina, ali je zato izvrsna!!!!
  • Zdravac: a možda je car play jedinica bolja opcija
  • Zdravac: trajanje baterije nije bitno, biti će spojen sa punjačem
  • Zdravac: Ima li netko iPad mini viška da mu bezveze stoji? Trebao bih nešto da montiram na motor za navigaciju i da radi continuity funkcija
  • moragd: Mislio sam na atv plus.
  • moragd: Atv sa hrvatskim acountom? Imal neko info jel ce to raditi?
  • dpasaric: Nova anekta! :)
  • Kloba: Vidio sam to jutros. Reko neću staviti tu ako ispadne patka. Ipak, čini se da je ok izvor. Tko zna tko će završiti na giljotini zbog ovoga. Sjetćamo se pijanog vlasnika testnoga iPhonea 4 i kako je Jobs poslije tužo Gizmodo
  • kupus: Novi mb pro s m4 leakan [link]
  • Borisone: To je samo za fizičke osobe.
  • m@xym: Odnedavno znači prije par mjeseci. Ne pratim redovito njihove stranice, ali ne sjećam se da sam prošle godine to vidio. Radi se u njihovom "Easy upgrade" programu: [link]
  • Borisone: Ne tnam što je "odnedavno" ali u ožujku su mi javili da nude samo leasing preko Grenke.
  • m@xym: Borisone, to odnedavno nudi istyle.hr za Apple Watch, iPhone i Mac računala
  • kupus: tj ovaj [link]
  • kupus: [link]
  • kupus: evo borisone
  • Zdravac: Nisan sad isao provjeriti, ali zar nije Sancta Domenica iz ZG nudila?
  • Borisone: Za pravne osobe, a ne za fizičke osobe.
  • Borisone: Nudi li neka tvrtka u HR najam Mac računala? Nešto tipa mjesečno plaćanje, po isteku 2 ili 3 godine zamjena novim uz produženje ugovora.
  • marioart: photoshop za 89€, cijeli CC 430, paralels 60... hrpa nekih antivirusa... ja gledam na DE, mozda na US ima vise :) ... airpods pro 225€...
  • drlovric: Imal jos kakvih dobrih dealova za software, usluge i sl?
  • marioart: da se nadovezem... kako su sad Prime Days na Amazonu, moze se uzeti Family M365 na 15mj za 53€ ... ako nekome eventualno treba :)
  • smayoo: I ja kažem! :)
  • zoranowsky: Libre office FTW!
  • drlovric: Meni je jedna dobra dusa ovdje na Jabucnjaku poklonila MS Office. Neka bulk licenca je bila u pitanju, mislim nesto vezano za obrazovne ustanove. Radi godinama. Sad gledam ovu novu 2024. Skoro su pa identicne. Uopce ne znam niti sto je tu novoga :)
  • Borisone: Microsoft 365 Family (za 6 korisnika) je oko 60 eur kada je na akciji. A često je. Kupiš par komada i miran si par godina.
  • Zdravac: 150 € je ravno 2 godine pretplate na office 365, vjerujem da je to bolja opcija
  • drpongrac23: Ah, trebao je biti plačko!!!!
  • drpongrac23: @drlovric - ????????????????????????????????
  • drlovric: @drpongrac23: Kupujes? :)
  • Kloba: Jebote šta ove poplave rade po BiH, to je prestrašno... :(
  • drpongrac23: Evo i link [link]
  • drpongrac23: Izašao "MS Office 2024" za Mac i PC, kao standalone verzija, pa eto, ako koga zanima…
  • Bertone: Što se je dogodilo? 27 sati nitko ništa nije napisao na forumu :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, MacSlavko, Maxxy, temeljnik, Zoki, Anonimci (475)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.50 Seconds

Provided by iJoomla SEO