U Apple svijetu smo napokon dočekali i to “malo čudo” od računala. Vjerujem da je Mac Studio svojom pojavom obradovao mnoge Mac korisnike. Za ljude kojima treba novo stolno računalo, Mac Studio je zbilja “no brainer”. Ulazna verzija bez problema može zamijeniti sada već stari i glomazni Mac Pro (5,1). Mac Studio je računalo u kompaktnom kućištu koje nije jednostavno otvoriti i doći do njegove unutrašnjosti. Za korisnika je to minus, ne samo radi eventualne nadogradnje već i radi održavanja. Na starom Mac Pro (5,1) smo mogli otvoriti velika vrata i sa usisavačem i pokupiti prašinu. Oni s više strpljenja mogli su povaditi sve komponente i svaku zasebno očistiti. Kako tome doskočiti ako ste kupili novi Mac Studio? Think different! Kod Mac Studija nemamo tu mogućnost čišćenja, a činjenica je da sustav hlađenja u računalo uvlači prašinu i sitne čestice. Uz to, sam usisni dio sustava hlađenja je neposredno iznad površine na kojoj je smješteno računalo. Praktički bismo Mac Studio mogli koristiti kao usisavač, ali bez mogućnosti pražnjenja vrećice. Nisam bio svjestan tog problema dok prvi puta nisam pakirao Studio za putovanje. Prije pakiranja u kutiju odložio sam ga na krevet i ostao sam šokiran kad sam vidio crni krug prašine koji je ostao na plahti. Nevolja! Tu u priču ulazi kolega i prijatelj Vladimir Madunić, također vlasnik Mac Studija. Također je uočio taj problem “usisavača”, ali ga je, za razliku od mene, odlučio i riješiti! “Treba napraviti filter.”, veli on. “Filter?”, pitam, “Da, filter.” “Kakav filter”?, pitam ja… I tada mi je poslao nacrte kako je on to zamislio... “Aha, takav filter”, “Pa ajmo!" Tako je Vladimir pokrenuo specijalnu akciju traženja filtera "na internetima". Odluka je pala na filter kabine za Mitsubishi Mirage. Svojim dimenzijama taman upada u gabarite Mac Studija i još ostane mjesta oko njega da se napravi i kućište. Idejna skica Mac Studio filtera
Nakon nešto malo 3D modeliranja i dumanja kako je to sve najbolje posložiti, dobili smo kućište od tri plastična dijela (uz još filter i brtvu) koje je Vladimir isprintao na kućnom 3D printeru. Cijeli sustav je vrlo jednostavan i lako se satavlja samo nalijeganjem jednog dijela na drugi. Dijelovi su izmodelirani tako da se izbjegnu potpornji kod printanja. Na glavni dio kućišta može ići brtva kako Mac studio ne bi nasjedao na tvrdu plastiku i kako bi se cijeli sustav što bolje zatvorio da prašina ne ulazi kroz neke male otvore.
Za ovaj model našao sam brtvu koja se proizvodi u Viškovu (www.brtva.hr). Zahvaljujem Smayoou koji je odlučio upravo tamo postaviti sjedište svoje firme samo kako bi mu brtvarnica bila što bliže kad ga zamolim da mi donese brtve Zagreba. ;) Odabrali smo tu brtvu jer je odgovarala po dimenzijama. Očekivao sam da će to biti ona malo tvrđa crna guma, a ova bijela brtva je prilično gnjecava. No, služi svrsi. Vladimir veli da se i brtva može isprintati od TPU-a, pa tko voli nek izvoli.
Nisam imao mogućnosti mjeriti temperature stroja prije i nakon stavljanja filtera, pa ne mogu reći koliko filter utječe na eventualno dodatno zagrijavanje stroja. Mogu samo reći da temperatue stroja ne idu do nekih kritičnih vrijednosti. Pri zahtjevnijim renderima komponente se zagriju do 65°C (što je normalna radna temperatura), a ni ventilatori se oko svega ne uzbuđuju, pa se sve čini u redu. Vjerujem da ćemo ovim radom potaknuti i druge da u kućnoj radinosti naprave svoja rješenja, a ako vam se ne da previše razbijati glavu, sam model za 3D printanje možete kupiti ovdje. Korisnicima Jabučnjaka nudimo popust od 50%. Samo kliknite tamo na “Offer price”, lijepo se predstavite i bit će vam udovoljeno! :)
|
Komentari
Palac gore za razmisljanje "out of the box". :) Sad razmisljam ima li slican filter koji bi bio dobar i za Valjak....
@ Riba: za valjak ti treba neki okrugli filter. Pogledaj ford 1.0 ecoboost ili 1.5 dizel, to su okrugli filteri, ali će podići valjak u zrak za 20-ak cm i valjak će se prestati hladiti, jer su to filteri zraka motora
Na stranu zaj...ja, filteri kabine su vrlo mekani, možeš ga izrezati škarama na mjeru koja ti treba
EDIT: zapravo, sad kad malo razmišljam, pamučna gaza ili pelena će biti taman. Razapneš ih preko ovog okvira, jedan ili dva sloja staviš (koliko jaku filtraciju hoćeš/gušenje protoka za hlađenje si možeš priuštiti) i voila! Kad se sve zaprlja ili baciš u smeće ili opereš i idemo opet. Onda si i Riba može složiti oblik kakav mu treba
No, ovaj Mac Studio filter ima drugu lijepu mogućnost za razvoj ideje - npr. da je možda još mrvu viši (ili čak i ne ako prostor to omogućuje), pa da npr. bude klasičan frontalni USB 3.0 hub. Sličnu stvar je radio (naravno, bez filtera) NewerTech za Mac mini i mnogi vlasnici su to koristili kao praktičan dodatak.
Ako (kada) se filter zaguši, jako lako ga je izvaditi i isprašiti. Kada postane neupotrebljiv, 3 evrića za novi filter i nije neka cifra.
Možeš ga i sam ispuhati, ali rastavljanje Mac Studija je vrlo složeno i, dakako, ostaješ bez garancije ako to radiš sam.
S obzirom na složenost zahvata, vjerujem da ni u ovlaštenom servisu cijena neće biti baš mala.
Upravo ovo i mene brine. Brine me i sam otpor kad je filter stavljen. Dal ce mu dugorocno smetati pa da ventilator mora jace raditi. ALi ono, realno, ne bi trebalo predstavjat problem.
Al jako kul izvedba! Imate 3D printer ili ste printali negdje?
Ja sad imam filter već preko dva mjeseca i nikakvi problemi se ne osjete niti naslućuju. Imao sam instaliran iStat Menus neko vrijeme (dok je trajao trial) i temperatura komponenata nije prelazila 65°C niti su se čuli ventilatori pod punim opterećenjem.
Mislim da bi problemi mogli nastati tek kada se filter zaguši, a onda ga je vrlo jednostavno ispuhati ili promijeniti i problem riješen.
Vjerujem da će se ventilatori puno ranije početi čuti zbog nakupljene prašine na njemu nego što će ovaj filter utjecati na hlađenje komponenti.
Vladimir je ovo printao na svom kućnom printeru.
Kaze evo moja supruga da ste mogli staviti jos jedan ovaj plasticni dio na ispuhu, napuniti ga Lenor perlicama, pa da lijepo osvjezava prostoriju cistim filtriranim ali i mirisnim zrakom :)
Trenutno radimo na projektu Mac Sauger - Kako od Mac Studija napraviti usisavač:
https://imgur.com/gallery/RvpaPpc
Možda ćemo ideju tvoje supruge implementiratu u daljnjem razvoju proizvoda :)
"As an engineer, I consider this to be a well thought-out design that accomodates both paper and foam filter media. (I used UNI motorsports air filter foam). I saw minimal operating temperature increases of 2% for my Mac Studio, so the design's airflow is excellent. I consider this product to be an essential add-on since the Mac is nearly impossible to clean after dust is once inside, causing component temperatures to rise and the fans to go out-of-balance creating noise. I am considering using 1/8" OD silicon tubing as a seal to the Mac case in the filter case groove provided. Well done!"
Za sad sam našao samo jedan komercijalni proizvod u ovom obliku: https://tinyurl.com/2cfn78c6
Međutim, dvojim u efikasnost istog s obzirom da su rupe na "filteru" promjera skoro 0.8 mm. "99.99% dust filtered" - mo'š mislit. Mislim da su se tu zeznuli u konstrukciji jer su nakeljili "filter" direktno na kućište Studija.
Evo i slika mog filtera nakon cca pola godine korištenja: https://imgur.com/gallery/pXWpMb4
Temperature su još uvijek u granicama normale i ventilatori se još uvijek nisu oglasili.
Čim importujem automatski mi prebaci mjere na metre, bez obzira šta uradio.
Mogu li dobiti mjere rešetke u cm?
https://drive.google.com/file/d/1fHor_1URi_quJswktyHYG1sx_QpiR0PH/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1fHV77hwbdmgbY7B5s4tuQOXCid5BD8P5/view?usp=sharing
Na stranicu modela sam sada dodao i slike sa dimenzijama pojedinih dijelova.