Šestoga lipnja 2006. godine izaći će prvi Mac s Intelovim procesorom. 6.6.06. Točno godinu dana kasnije više neće biti drugih Macintosha, osim na Intelu. Apage! :-)
Jobs je to svečano objavio.
Prije dvije godine (2003.) ništa manje svečano objavio je kako će u ovo vrijeme prije godinu dana (2004.) G5 juriti na 3 GHz. Danas je taj top-stroj na overclockiranih 2.7 GHz i hladi se tekućinom (moram priznati kako sam pristalica koncepta hlađenja tekućinom jer su manje temperaturne oscilacije, manji su stresovi i radni ambijent je stabilniji).
Kojem Jobsu da više vjerujemo? U kojem je trenutku imao točne informacije? Pri ovakvom zaokretu svi imamo pravo stati zbunjeni. A pri tome ništa ne mijenja na stvari što "Steve Jobs zacijelo zna puno više elemenata priče nego svi mi". Kad bismo znali isto što i on, opet je pitanje bismo li se odlučili isto što i Jobs.
Prije malo više od tri godine Jobs je u intervjuu CNN-u (Money, Lou Dobbs) zanimljivo komentirao pitanje je li istina da se nedavno detaljno upoznao s planovima AMD-a. "Jesam", rekao je. "Znači li to da razmišljate i o tim procesorima?" uslijedilo je pitanje. "Da, mi uvijek volimo razmišljati o alternativama".
Bio je to prvi slučaj kada je Jobs posredno dao do znanja kako je istina da se svaka verzija sistema temeljenoga na Darwinu manje ili više temeljito, za interne potrebe, usporedno razvija i na suprotnoj hardverskoj platformi. U načelu, to je bilo lako. Vidjelo se to i po tome kako je NextStep zapravo lako portan na Intel. No, to je već bila agonija Jobsovog kvalitetnog projekta koji je prestao biti hardverska platforma i preostao je samo OS.
Njegov je kraj bio označen pojmovima "too expensive", "too good", "too late". Jobs je tada znao ponešto više od nas ostalih, i nije mu to pomoglo da NextStep (poslije OpenStep) ozbiljno poželim na računalu s kojim živim od jutra do sutra.
Nemamo više informacija od samoga Jobsa, ali ono s Nextom kaže kako nije nužno da svaki važan zaokret "po njegovu" bude točna i prava odluka.
Koji su do sada Jobsovi veliki zaokreti? Prvi, kad je priznao da Lisa nema budućnost i kad je prigrlio Macintosha. Drugi, kad se odlučio poigrati s Pixarom i uspio.
I dalje nema. Uvesti USB i napustiti floppy, odluka je nižega reda od toga da se prizna kako Lisa nije platforma, i kako budućnost ima Mac koji nije imao 5,25 floppy, nego samo onaj ood 3,5". Ni tranziciju s Motorolinih MC68K procesora na PPC nije odlučio on. Ni odbacivanje OS-a temeljenoga na Pinku i Taligentu nisu bile njegove odluke, kao ni tranzicija poznata kao s 9 na X nije njegova. On je došao s X-om u paketu. On je razjurio proizvođače klonova. To je bilo lakše nego izgraditi strategiju kako da proizvođači klonova proizvode takva računala koja neće konkurirati matičnoj hardverskoj proizvodnji.
Zaokret "Macintoshi na Intelu", traži da se sad Jobsu vjeruje ili ne vjeruje. Jer, on sigurno ima više informacija.
Samo on zna zašto prelazi na stranu Intela u trenutku kada Xbox dobija PPC, a PSX3 Cell, iz IBM-a. Zar zato jer su Intelovi procesori doista brži? Jer imaju perspektivniji razvoj? Jer su jeftiniji? Jobs javno tvrdi kako Intel ima impresivan roadmap. Možda tome tako i jest, ali kad je Apple zadnji put jasno pokazao svoj roadmap? Perspektivu za godinu ili dvije unaprijed? Podsjetit ću: posljednji je to puta bilo 1992. kad se znao roadmap PowerPC procesora: 601, 603, 604. 620... Nedavno je išla sudska subpoena protiv klinca koji je 24 sata prije njega objavio o Mac miniju. Kako je ThinkSecret naudio Appleu? Kako je Jobs naudio prodaji Appleovih prenosivih računala u sljedećih godinu dana, a desktopa u sljedeće dvije? Da sad iskeširam lovu za dual 2.7? Ili za 2.3? Ili za 2.0? Ili da to uradim za godinu dana? Za godinu i pol?
Iako Jobs ima apsolutno sve informacije, koje nama nisu dostupne, neke nam informacije ipak još duguje. Hoćemo li Tigera (za dvije godine) moći instalirati proizvoljno odabrani non-Apple hardver? Hoće li za Appleovu platformu ponovno biti proizvođača klonova? Naime, nije pitanje bi li se Intel verzija Tigera mogla danas staviti na takav hw, nego, hoće li to Apple dopustiti? A poznato je da Apple nije osobito tome sklon... Čime će me uvjeriti da moj sljedeći stroj vozi MacOS ako će izbor biti jedino od Applea? Znam da, ako taj hardver bude posve po mojoj volji i mjeri (a onda ću rado platiti i više), bit ću još osamljeniji user. Nitko to ne može preživjeti bez jakih udaraca, pa ni Apple dobro potkožen cashom od iPoda i Mac minija. Ne radi se o preživljavanju Applea sljedeće dvije godine, nego o mojem preživljavanju za vrijeme čekanja i neizvjesnosti. No, ja se još dobro držim, a znam da će se mnogi izgubiti strpljenje, jer ovo što ja mogu - to je devijacija.
Zar će sad škole i novinske redakcije masovno kupovati minije i iBooke? Emace? Čisto sumnjam, jer bi većina odmah mogla promijeniti već donesene odluke.
Želi li Jobs na MacOS privući developere koji su se specijalizirali za Intel? Ne samo softvera? Hoće li MacOS-om krenuti "u kost" Windowsima?
Ne vidim dobro, no možda nemam sve informacije. No sve informacije ima Steve Jobs.
Meni, zapravo, fali samo jedna, nimalo tehnička informacija: je li Jobs odlučio prijeći na Intel zato jer ga je IBM-ov neuspjeh ponizio na javnoj sceni? (vidi: Upamtite: Apple zna biti surovo osvetoljubiv i poslije 20 godina). Tu informaciju zna jedino Jobsov psihijatar.
Ah, da, MacOS 10.5 izlazi između Božića 2006 i San Francisca 2007. i zvat će se Leopard. Koga to zanima? A mogla je biti prvorazredna tema... recimo s naslovom: Povećava se razmak prema Longhornu.
Možda Jobs zna da Longhorn nikada neće izaći? Odakle da ja to znam, a zadnjih godina sam sve manje vjernik...
|