31.07.2015 | 23:40
Visoka cijena originalnih punjača za Apple uređaje često potiče na razmišljanje o alternativi, zamjenskim punjačima. Malo smo se bacili u istraživanje koliko su takvi punjači dobra alternativa ali kvalitetne informacije nije bilo lako za pronaći osim osobnih mišljenja pojedinih ljudi. Čak i ta mišljenja su poprilično podjeljena. Upravo zato smo odlučili testirati zamjenski punjač i direktno ga usporediti s zamjenskim punjačom nabavljenog putem ebay-a iz Njemačke. Cijena punjača je 23usd(oko 160kn). Original punjač je korišten nekoliko godina radi čega je realno očekivati lošije rezultate u odnosu na nov.
Za potrebe testiranja korištena je sljedeća oprema
Rigol DM3068 lab multimetar
Keysight MSO-X 3024T
Rigol DP811A Prograbilni lab. izvor napajanja
Maynuo DC elecronic load
UT4202C digitalni osciloskop
Hameg HM303-6 Osciloskop
Prvi dojam
Na prvi dojam jasno je vidljiva razlika u kvaliteti proizvoda, orginal punjač bez obzira što je korišten nekoliko godina ima osjetno kvalitetnije kabele. Na zamjenskom punjaču su kabeli poprilično kruti. Zamjenski punjač na maksimalnom opterećenju se znatno više grije u odnosu na original punjač te mu je težina znatno manja.
Pogled iznutra i kvaliteta izrade.
Original punjač
Zamjenski punjač
Original punjač
Zamjenski punjač
Original Apple punjač koristi isključivo komponente visoke kvalitete kao što se iz slike može vidjeti. Primarni kondenzator Nichicon japanskog proizvođača. Elektronika je u potpunosti oklopljena s aluminijskim limom. Rekao bih, školski primjer kvalitetnog napajanja.
Zamjenski punjač je potpuna suprotnost originalnom punjaču, dizajn je minimalistički. Od integriranih krugova je prisutan samo PWM čip što bi značilo da PFC i većina zaštita koja posjeduju kvalitetnija napajanja će izostati. Kondenzatori su upitne kvalitete kineske proizvodnje. Nije oklopljen.
Na prvi pogled jasno se uočava ogromna razlika u kvaliteti ova dva proizvoda, no idemo vidjeti dali će mjerenja to i potvrditi.
Slika gore pokazuje rad PFC sklopa na originalnom. Četvrti kanal(ljubičasto) osciloskopa spojen je na mrežni napon. Prvi kanal je spojen na strujni transformator te prikazuje struju. PFC sklop u Switch napajanjima ima ulogu da eliminira strujne pikove te bi u idealnom primjeru trebala poprimiti sinusoidalni oblik bez faznih pomaka u odnosu na napon. Dakle sinusoide bi trebale biti poravnate. U tom slučaju bi imali maksimalnu učinkovitost koja je moguća što se tog djela tiče. S time se podrazumijeva daleko manje grijanje cijelog napajanja te manju potrošnju.
Kao što smo pretpostavili na prvi pogled PFC u zamjenskom punjaču je nepostojeće. Dok u originalnom punjaču sklop odrađuje svoju funkciju sasvim zadovoljavajuće.
Regulacija izlaznog napona uslijed opterećenja zadovoljava standarde na oba punjača mada i tu originalni punjač ostvaruje bolje rezultate mjerenja.
(ripple&noise)
Zamjenskom punjaču izmjerene vrijednosti debelo prelaze sve norme. Napajanja za računala bi maksimalne izmjerene vrijednosti trebale biti unutar 10%, dakle u ovom slučaju maksimalno 160mV. Na zamjenskom punjaču mjerimo 700mV p-p, čak je i sam ripple 187mV.
Originalni punjač je unutar specifikacija 57.75mV što ustvari punjač svrstava među kvalitetnija switch napajanja.
Izvor;
Test Apple zamjenskog punjača