05.07.2017 | 22:57
Na Macu je zlatno pravilo - kad te traži da uneseš admin password, za to postoji jasan i izravan razlog. Ako instaliraš neku aplikaciju iz .pkg (dakle, otvoriš .dmg i unutra nije .app kojeg samo odvučeš u Applications, nego je .pkg kojeg dvoklikneš pa se pokrene instalacijska skripta), ona te pita admin password. Čak i tu, prije nego ga upišeš:
1. provjeri na službenim www stranicama te aplikacije da li je to zaista standardan postupak instalacije. Odgovorniji developeri će se potruditi napisati i zašto točno moraju koristiti takav način instalacije te što se točno instalira u zaštićeno područje sustava i kako se to, u slučaju da poželiš, deinstalira.
2. razmisli da li ti je zaista baš ta aplikacija potrebna. Ako je samo želiš instalirati da je vidiš kako radi, bolje je zaobiđi
3. ako te DVAPUT traži da upišeš password, to je SIGURNO malware
Isto tako, ako te .app traži da uneseš admin password nakon što je pokreneš, a ti nisi 100% siguran da znaš zašto se to dogodilo (npr. neke aplikacije koje služe za brljanje po sistemskim postavkama), klik na Cancel i briši tu aplikaciju.
Ako usred surfanja uklikaš nešto i Safari te odjednom traži admin pass, isto odbij.
Ako slučajno radiš na kompu kao korisnik s administratorskim ovlastima, ali bez passworda, ili s passwordom kojeg si dao Macu da ga zapamti za automatski login, to nikako nemoj tako. Ako ti je komocija bitna, taj korisnik neka nema admin ovlasti (standard user), a napravi posebnog korisnika s admin ovlastima i kompliciranom passwordom.
Drži se tih pravila i ne treba ti nikakav anti-malware.
A s ovim sad - ako ti ne pomogne još reset PRAM-a (držiš command + alt + P + R dok ga pališ, prije nego se čuje akord), najbolje napraviti clean install i nakon njega ne vraćati s time machine backupa, nego opet ručno instalirati licencirane aplikacije. Dokumente na kojima si radio backupiraj ručno, naravno, da ih ne izgubiš.