04.08.2018 | 10:33
drazenp1706 kaže:
Hvala vam na pomoći, još bih imao par pitanja. Ako je na taj mini instaliran samo Windows, bez OSX-a, hoće li se moći gore ponovno instalirati OSX?
Hoće, bez frke.
Htio bih da disk bude skroz formatiran i OSX instaliran na svježe.
Nakon što se boota instalacijski medij, iz glavnog menua (pri vrhu ekrana) odabereš Utilities pa Disk Utility i onda odande izbrišeš glavni disk, napraviš GUID particijsku shemu s jednom particijom, za koju kažeš da je HFS+ i onda pokreneš instalaciju.
Kako .iso datoteku zapržiti na DVD? Treba li to biti neki poseban postupak, s obzirom da će se koristiti na Macu te da DVD treba biti bootabilan, ili se standardno zaprži kao normalan image? Pržilo bi se na PC-u,
Navodno se i to može, ali nije baš jednostavno. Ima po netu par recepata, niaam nikad probavao (u mojoj kući nema ništa s windowsima već 10 godina, a u radnom okruženju već 3), ali sam čuo od ljudi koji jesu da je muka, da ti recepti nekom rade, nekom ne, i tako...
Puno je manje bolno to odraditi na Macu. Gdje jednostavno pomoću Disk Utilityja prebaciš image (koji je DMG, ne ISO, ali može i ISO) na medij.
Može li se .iso samo iskopirati na USB ili vanjski hard pa OSX podići na taj način?
Može, ali na Macu. Čak dapače, preporučam da napraviš bootabilni usb stick, a ne DVD.
Kad ubacim DVD u mini i resetiram ga, koja je kombinacija tipki da se digne sa DVD-a i započne formatiranje diska i instalacija.
Čak i ne moraš ubacivati DVD / uštekavati USB prije reseta. Dovoljno je kod bootanja držati tipku ALT, ali svakako PRIJE nego se čuje akord i drži je sve dok se ne pojavi boot menu. Kad se pojavi, možeš ubaciti optički medij ili uštekati USB stick i pričekati koju sekundu dok se mounta. Ako je bootabilan, pojavit će se i njegova ikona uz one koje su već tamo. Mišem odabereš boot source ikonu i uklikaš je.
Ako je optički medij u pitanju, i ubačen je prije reboota, možeš držati i tipku C pa će odmah krenuti bootati s optičkog medija.
Riječ je o standardnoj Win tipkovnici.
Nema veze, svaka USB tipkovnica radi s Macom. Razlika je utoliko što je na Macu Windows tipka mapirana na "command" ili "cmd" tipku (koja se koristi puno puno više od ctrl). Kad se OS prvi put boota s tom tipkovnicom, tražit će te da pritisneš jednu ili dvije tipke na njoj kako bi je točno identificirao, a onda će (ako nije neka skroz egzotična) prepoznati sve dodatne funkcije koje tipkovnica ima (npr. glasnoća zvuka, itd.) tako da ćeš ih moći normalno koristiti.