Mac mini M2
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac mini M2


25.01.2023 | 11:11
Koliko vidim svi reviewi su jako pozitivni, jedini problem je osnovni Mini tj. njegov disk od 256gb jer je puno sporiji od vecih modela. Ima samo jedan nand chip umjesto dva i transfer mu je "samo" oko 1500mb/s dok je kod vecih modela mislim oko 6-7000mb/s. Buduci da ima samo 8gb rama, swapanje je neizbjezno i onda se sve to jos dodatno usporava sa sporim diskom. Uglavnom poprilicno zagusen stroj i treba ici minimum na 512gb model.

Edit: hmmm, gledam malo prve testove i izgleda da su stavili sporije diskove u ovu generaciju! veci diskovi bi trebali biti oko 3-4000mb/s sto je i dalje duplo brze od osnovnog modela ali sporije negu prije.
27.01.2023 | 14:52
Sada je bar jasno zašto su spustili cijenu osnovnog modela, očito su uštedjeli na SSD-u. Šteta, bio sam na rubu odluke da uzmem M2 Mini osnovni model jer je cijena bila relativno ok, no do daljnjega odustajem. Sad mi je čak i opcija ako netko smanji cijenu M1 Minija. Koliko sam gledao komentare, ispada da benefit bržeg čipa u svakodnevnom radu biva značajno umanjen sporim storageom pa je tako prvi model koji ma smisla mi kupiti 16GB sa 512GB SSD-a koji ispada 1159 EUR u Austriji, kod nas se bojim i vidjeti cijenu.
Ipak sam pogledao cijenu, "samo" smo cca 120-130 EUR skuplji, osnovni model u AT stoji 699, u Slo 775, a kod nas 802 EUR.
Srednji model bez dodavanja opcija je 929 / 1010 / 1055 EUR
27.01.2023 | 16:12
Bilo je za ocekivati od osnovnog modela.
Ciljana skupina je nezahtjevna.
27.01.2023 | 16:37
To sa diskom su isto napravili i sa M2 Macbook Airom. Osnovna verzija sa 256 GB isto jedan čip i doslovce duplo sporiji od 512 GB verzije.
27.01.2023 | 16:55
Nisam jos nasao 1TB testove ali me zanima da li ce barem ti modeli biti na razini proslogodisnjih, ili su sad svi oko 3000mb/s
27.01.2023 | 21:10
Našao sam ovo, ispada da je 1TB "normalna" brzina, tj. na razini onoga očekivanoga

EDIT: pokušao sam upload slike gdje ispada da je 256 ispod 2000, 512 oko 3000, a 1TB i 4TB oko 6000
31.01.2023 | 06:10
Evo napokon i face to face usporedba:



Manje-više kako sam i pretpostavio.
Ovo je sada taj neki raskorak gdje je možda bolje čekati Mac Studio s M2 procesorom nego ulijetati u investiciju gdje M2 Mini košta jednako ili više od M1 Mac Studija sa prilično sličnim performansama.

Mac Mini će uvijek biti Mac Mini. Sasvim solidno računalo za kućnu upotrebu. No ako ga mislite gonjati u pro segment, onda je bolje kupiti bazični Mac Studio nego nabrijani Mac Mini.
31.01.2023 | 09:05
Mislim ja da nece oni brzo izbaciti M2 Studio jer bi tako sami sebi stopirali prodaju trenutnih modela. A onda kada izbace vec ce se pricati o M3 pa onda opet cekaj jer su poceli jako preklapati cikluse, sto s jedne strane nije ni lose jer uvijek mozes kupiti nesto aktualno.
31.01.2023 | 17:56
MoschuS kaže:
Mislim ja da nece oni brzo izbaciti M2 Studio jer bi tako sami sebi stopirali prodaju trenutnih modela. A onda kada izbace vec ce se pricati o M3 pa onda opet cekaj jer su poceli jako preklapati cikluse, sto s jedne strane nije ni lose jer uvijek mozes kupiti nesto aktualno.


Da... Ja sam imao sreću da je Mac Studio izašao točno u trenutku kada mi je baš to trebalo. Nadao sam se 27" iMac-u sa 32 GB RAMa, al Studio mi je leg'o ko budali šamar.

Evo još jedne recenzije i usporedbe:


Ovaj lik se ipak malo emotivnije involvirao
09.02.2023 | 10:30
Usporedba Mini M2 Pro i Mac Pro-a

09.02.2023 | 20:28
MoschuS kaže:
Usporedba Mini M2 Pro i Mac Pro-a


Možemo samo zamišljati i nagađati što u Appleu kuhaju za neki novi Mac Pro.
Pretpostavljam da su velika kućišta sad već stvar prošlosti za Apple.

Paralelno s našim Mac svijetom, zanimljivo mi je vidjeti kako nVidia na tržište plasira grafičku karticu koja je maltene i cjenovno i volumenski ekvivalentna Mac Studiju.
Ok, ta grafulja je cca 3x jača od GPU u Mac Studiju, al... čemu? Što još moraš izgraditi oko te grafičke kartice da cijela priča ima smisao?

Apple je sa svojom M ARM tehnologijom otišao u polje potpune nezavisnosti.
Nema više dileme oko AMD ili nVidije niti ima izbora. Nema više Hyundai ili Kingston RAM-a. Nema više ničega što bi prčkao unutar kućišta. Imaš ono što si kupio i pri kupnji trebaš razmišljati 5-10 godina unaprijed.

Sad, dok ovo pišem, cijela priča mi je sjela na mjesto. O kakvim upgradeovima uopće više možemo pričati u Mac svijetu? RAM "keksi" više ne postoje, grafičke kartice više ne postoje. Želiš veći SSD? Kupi si vanjski. Razlike u brzini SSD-ova se više vide u testovima nego u svakodnevnoj upotrebi.
Što Mac user uopće više treba nadograđivati? Želiš brži procesor? Novu matičnu ploču? Kupi si novi kompjuter.
Sada tek vidim koliko nema smisla kukati po pitanju [nedostatka] nadogradnje Silicon Macova. Realno, nema zasebnih komponenti - nema ni mogućnosti zamjene komponenti.
Elem... Umjesto think different, treba samo malo misliti unaprijed i kupiti računalo koje će služiti određen broj godina.
09.02.2023 | 21:01
Gjuroo - upravo tako, računalo se kupuje smisleno, pogotovo ako ima nešto veću cijenu. Nikada neću zaboraviti uzrečicu koju nam je rekao profesor informatike u srednjoj (usput, radili smo na Apple II c, kasnije na Mac Performi).

Računalo je brzo onoliko, koliko je je brza njegova najslabija komponenta - a to je uglavnom korisnik.

Ispada da dosta ljudi kupuje preskupe zvijeri, avione, milione, kamione, brže, bolje, više, jače - a na kraju ne iskoriste ni 10% takvog računala.
10.02.2023 | 00:47
Bio bih sasvim zadovoljan i s M2 Mac minijem kada bi napravili neko izdanje koje ima slotove za dodatne NVMe diskove i za barem jedan 3.5" klasičan HDD. Ako PS5 može imati slot za dodatan NVMe, zašto ne bi mogao i Mac mini, to bi elegantno mogli staviti dolje gdje je nekada bio RAM, dva slota npr., takav strojčić bi bio hit!

Ili da recimo NewerTech napravi neki novi Mac mini dock/storage case koji ide ispod Minija i Mac Studija i da se u njega može natrpati diskova i NVMe SSD-ova, a sve lijepo spojeno preko TB4. To bi bilo top.
10.02.2023 | 00:50
Nema NewerTech, ali ima Hagibis!

hagibis.com/usb-c-hub-with-hard-drive-enclosure-p00204p1.html



Dva ovakva i stvar sređena! Jedini problem je što je najveći 2.5" HDD od samo 5 TB?

Evo i cijele liste sličnih proširenja:

bytexd.com/hardware/mac-mini-docks-with-hdd-enclosure/
11.02.2023 | 13:08
Problem s tim proširenjima je što u slučaju da u njega staviš disk, prepolavlja bandwidth sučelja i nit taj disk radi punom brzinom, nit ikakvi dodatni USB-diskovi i slična periferija.

Na kraju od TB4 nemaš baš nikakve koristi, bolje kupiti ružan TB4 hub nego bacati novce na ove dodatke.

Mjesecima sam tražio nešto oku ugodno, na kraju odustao i uzeo Thunderbolt Station od CalDigita i smjestio ga tamo gdje ga ne vidim dok ga ne trebam.

Ima još problema, samo treba zaroniti u one neplaćene reviewe
www.amazon.co.uk/product-reviews/B08S47K...s#reviews-filter-bar
11.02.2023 | 14:12
Na zalost to su sve nekakva polu-rijesenja :/ Da su ostavili samo jedan slot za m.2 ili ssd sve bi bilo uredu, ovako su se previse zatvorili sto odbija jako puno zahtjevnijih korisnika.
11.02.2023 | 16:54
MoschuS kaže:
Na zalost to su sve nekakva polu-rijesenja :/ Da su ostavili samo jedan slot za m.2 ili ssd sve bi bilo uredu, ovako su se previse zatvorili sto odbija jako puno zahtjevnijih korisnika.


Potpuno se slažem. Vrlo tvrda i nerazumna odluka. Čak i da idu putem "neka korisnik kupi CTO model prema potrebama", zar ne bi bilo super imati jedan prazan slot za SATA ili M.2 SSD da u njega staviš Time Machine disk?

Vidjet ćemo što će nuditi novi Mac Pro...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 5 minuta
  • Yonkis: Zašto nema Hrvatske kada se želi dati feedback na nešto Appleovo? [link]
  • Yonkis: iCloud (plus). Ne prikazuje znak “plus”. Hellou, 21st ovdje :))))
  • Yonkis: Ako imate iCloud onda možete koristiti [link] čak i sa Android korisnicima.
  • m@xym: @Zdravac, naravno da hoće.
  • Zdravac: Hoće li nam to Apple proizvodi drastično poskupiti?
  • jura22: Na danasnji da Steve Jobs je predstavio prvi komercijalni Macintosh.
  • Riba: Ja sam davno narucio sa UK Amazona ali vidim da tamo vise nije available.
  • Riba: Haha, je, evo nasao ga u order history, trebao bih nabaviti novi.
  • Yonkis: A kako to nabaviti jer vidim da je made in Scotland? Toga nema u RH ili..?
  • Vanjuška: Našao... Deo-go.com To buraz!
  • Vanjuška: Riba, nemrem naći tvoj post na forumu o onom čudesnom pripravku s Amazona koji je rješavao skorene mrlje od znoja na majicama... Sjećaš se toga? Imaš link? B>io sam kupio onomad i super je poslužilo, sad mi opet treba, a nemrem iskopati jer ne znam koji skup riječi bih koristio.
  • smayoo: Poslao sam ti nešto, ne znam je li to - to što trebaš?
  • Riba: Pogledat cu jos ali ne mogu reproducirati, posalji mi na mail developer console output u browseru, pretpostavljem da ne ucitava javascript ali ne znam zasto kod mene onda radi.
  • smayoo: Nije pomoglo
  • Riba: stefanjos i smayoo - kod mene je sve u redu na oba browsera, pokusajte ocistiti browser cache
  • jura22: Mozda postoji neka intimna povezanost. Tada se isplati.
  • kupus: Ne isplati se. Ispravan vrijedi par sto eura max, i to si sretan ako ga prodaš.
  • Damirst: Vidio sam da su nove po cca 100€. Isplati li se to s obzirom na starost uređaja?
  • Damirst: Koje grafičke mogu u taj model?
  • pbreaker: *5670 sam ja kupovao s 512mb za 2010...
  • pbreaker: Kupovao sam ja radeon 6770 za imac2010 preko aliexpressa i radi sve vec nekih godinu dana. 6970 je u 2011 modelima koliko znam, grafa s 2gb ne crkava ona je na aliju oko 80Eura. tako da bolje staviti nju nego od 1gb koja je nešto jeftinija.
  • drlovric: Imamo li nekog kolegu Jabucara iz Benkovca ili Zadra? :)
  • dpasaric: Teško ćeš to naći, to je jedino što može krepati u tim strojevima.
  • Damirst: Ekipa, ima li netko za prodati grafičku Radeon HD 6970M za iMac 27 mid 2010?
  • smayoo: I na ffox isto
  • stefanjos: oglasnik opet u banani, bar na chromeu
  • ZeljkoB: Ako netko trazi iPad Pro 11" ili iPhone 12 Pro Max, u oglasniku su, slike detaljne na zahtjev, sve kao novo
  • Lihto: Može :)
  • dpasaric: Ili ga stavi negdje sa strane. pa da ga baš ne frkneš donesi u muzej kada budeš prolazio nekom prilikom, baš ću ovih tjedana slagati novi Apple postav, pa ću vidjeti treba li mi još koji, znam da 2-3 imam sigurno u skladištu...
  • Lihto: Hvala Davore, znači ide u reciklažu..
  • dpasaric: Više ne vrijedi, njegovo vrijeme je davno prošlo, to je muzejska stvar, a i muzeju ih imamo hrpu...
  • Lihto: Jel vrijedi šta orginal Apple dock sa 30pin kablom za iPhone 4/4s? Ako netko želi kupiti može na pm..
  • dpasaric: Konačno neki hardver test, dugo mi nitko nije želio ustupiti računalo za test, ali sada se našao dobrovoljac! :)
  • dpasaric: Stigao mi je novi MacBook Pro M4 Pro na Jabučnjak test! :)
  • smayoo: RIP David Lynch
  • ^SuperUnknown^: Treba tko Time Capsule 1st gen? 500 i 2000 GB modeli, restauriranih napajanja (40/50E cijene). Javite u PM ako tko treba :)
  • accom: Windy. Meni odličan.
  • smayoo: Nije nijedna 100% i uvijek točna, ali za Hrvatsku je HRT Meteo meni najtočnija
  • smayoo: Za Hrvatsku HRT Meteo
  • Matija klc: Teski ocaj. Trenutno mecava u mom gradu a u njoj pise kisa da pada. Sta koristite vi ekipa?
  • Matija klc: Koju aplikaciju za vrijeme koristite? Ova standardna od Apple-a je postala
  • smayoo: Piši u forum
  • Air: Kod instalcije mi se oštetio jedan user na način da jedinio kod njega ne mogu otvoriti System preferece.
  • Air: @Bertone hvala. Odradio sam direktno preko instalera Apple. Spremim ovaj link za kasnije.
  • Bertone: [link]
  • Bertone: @Air, [link]
  • Yonkis: Settings , General, Dictionary. Bilo mi je uključeno. Nisam to upalio 100%
  • Air: netko je stavio na Jabucnjaku link sa operativnim sistemima koji nisu više podržani od Apple-a. Ja ne mogu naći taj post. Trebam Big Sur. Ako netko zna sa koje stranice je siguno sikuniti?
  • smayoo: Nemam pojma. Gdje si to našao? :)
  • Yonkis: Kakav je ovo hrvatsko engleski rječnik? [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.73 Seconds

Provided by iJoomla SEO