08.06.2020 | 23:56
Staklo samo po sebi nije posebno tvrdo, a reže se izrazito tvrdim materijalom (ne radi se nužno o dijamantu, tj. dijamantnoj prašini nanesenoj na neki metal, nego wolfram-karbidu) ne zato što je posebno tvrdo, nego zato da se dobije što ravniji, i dovoljno dubok rez, kako bi se što preciznije mogao odrezati komad stakla.
Dijamanti se, naravno, mogu brusiti alatima napravljenim od dijamanta (dijamantne prašine), jer na mogućnost obrade nečega, ne utječe samo tvrdoća materijala nego i oblik i upotrijebljena sila.
Inače,kad smo već u off-topicu, visoka cijena dijamanata se umjetno održava (isključivo zato što je većina svjetske proizvodnje dijamanata u rukama jedne firme tj. obitelji ako se ne varam), a dijamant u prirodi i nije tako rijedak kako se misli.
I, naravno da će obrada nekog materijala uzrokovati veće trošenje alata ako je taj alat od materijala iste tvrdoće, ali če obrada ipak biti moguća. S druge strane, kada se za obradu koristi alat izrađen od materijala puno veće tvrdoće, tada je njegovo trošenje daleko manje, pa se baš zato i koristi.