Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


30.07.2024 | 22:05
off topic o energetskoj tranziciji preseljen u posebnu temu
www.jabucnjak.hr/forum/razno/224764-ener...zelena-energija.html
31.07.2024 | 13:13
GTwjOPlXUAAUtRD.jpeg


Novi Audi A6. Ford zvao Ingolstad i traži da im vrate mondeo natrag... ringove i zadnje svjetlo si mogu zadržati.
31.07.2024 | 14:32
Meni je ovaj auto skroz OK.

Nisam doduse nikada imao Audi u zivotu, a Ford jos manje

Jedini koji me se ikada svidio je Focus sa onim visokim stopkama kada je izasao. Tada nisam imao para za njega. Sve ostalo je meh.
31.07.2024 | 20:57
Pitaj malo Ribu koliko su ga došli popravci automatskog mjenjača na A7...
03.08.2024 | 14:24
Djuro genijalac kaže:
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Loša vijest; čuveni njemački Recaro, proizvođač ipak najboljih sjedala za aute, ali itekako važan proizvođač sjedala za avione (putničke) je bankrotirao.


Kako je to moguće? Nije li isto bilo s BBS-om, ali je bio par puta spašavan?


Iskreno, ne znam. Ni meni nije jasno. Očekujem da će ga netko preuzeti na neki način. Van pameti je da prestane postojati preko noći


Malo proučio stvari. Za bankrot je prijavljen samo ogranak Recaro Automotive (koji proizvodi sjedala za aute). Koliko vidim, prije cca 4 godine je neki investicijski fond ušao u vlasničku strukturu i sad su prijavili bankrot nakon što su 4 godine cicali novce na sve moguće načine. Djelatnici nisu imali pojma što se sprema, niti im je bilo tko rekao bilo što što bi upućivalo na bilo kakve probleme u poslovanju.
Te investicijske fondove treba zabraniti, parazitske nakupine.
09.08.2024 | 08:07
GUcrOa9W0AAdYmq.jpeg


Samo to ću ovdje prikvačiti, bez komentara...
14.08.2024 | 20:46
Pitanje u prvom redu za Djuru - iako sam danima spricao penetrating oil, jedan od sarafa nosaca kocionih klijesta se poderao pri pokusaju odvidavanja. Nije ni cudo s obzirom na kolicinu korozije. Ima li smisla pokusati sa bolt extractorom?

P_20240814_192328.jpg
15.08.2024 | 13:02
Ne može škoditi, ali sumnjam da će uspjeti. Ja bih krenuo bušiti vijak. Ako imaš lijevi borer, super. S njim kreneš pomalo, možda zagrize toliko da odvrneš taj ostatak vijka. Ako ne, moraš skroz
15.08.2024 | 17:59
Meni je ovo Set za vađenje vijaka pomoglo kod uništenih imbus. Nisam koristio ove sa linka nego neke koje sam našao kod lokalnog prodavača alata. Možeš prije i produbiti rupu sa bušilicom da ima veću površinu u koju "zagrize". Ako je baš jako zapeklo i ne popušta niti nakon špricanja-grijanja-lupanja, slažem se sa Djurom da ostaje samo bušenje.
15.08.2024 | 19:51
Narucujem opremu i javim rezultate.
16.08.2024 | 08:16
Riba kaže:
Narucujem opremu i javim rezultate.


Da te razveselim: Ako sam dobro shvatio, ovo je anlihter u čeljusti pukao? NEMOJ to grijati. Ako je aluminijska čeljust, omekšat ćeš materijal prejako. Ako nije, opet nije pametno grijati čeljust lokalnim plamenom.
Ovi setovi za izvlačenje vijaka, ako nije skup set od VRHUNSKOG proizvođača, najvjerojatnije će ti puknuti. Ovo je neki manji vijak, trebat će ti najmanji alat (3-5 mm).
Čeljust si skinuo s auta, vjerujem? Onda ju metni na stol u škripac i uz mirnu ruku i oštro oko (ako imaš onu ruku za borericu, još bolje) kreni svrdlati vijak. Ako imaš lijevi borer, super. On buši u smjeru odvrtanja vijka i velika je šansa da će ga otpustiti s vremenom. Koristi PUNO WD40 kao medij za hlađenje borera i koristi malu brzinu vrtnje.
Nije ovo drama kakva se čini, nakon što izvadiš ovaj i još 2-3 vijka, ići će ti to kao podmazano
Bitno je samo da imaš KVALITETAN borer (recimo Würth zebra serija je odličan) i da ne flaksaš s rukom lijevo desno nego držiš postojani smjer.
16.08.2024 | 08:32
Samo da upitam, znatiželja me muči - je li to onaj super fantastični Audi A2 kojeg si bio kupio kad si doselio u Irsku, ili je to ovaj sad friško kupljeni kamper?
16.08.2024 | 10:24
Djuro genijalac kaže:
Riba kaže:
Narucujem opremu i javim rezultate.


Da te razveselim: Ako sam dobro shvatio, ovo je anlihter u čeljusti pukao? NEMOJ to grijati. Ako je aluminijska čeljust, omekšat ćeš materijal prejako. Ako nije, opet nije pametno grijati čeljust lokalnim plamenom.
Ovi setovi za izvlačenje vijaka, ako nije skup set od VRHUNSKOG proizvođača, najvjerojatnije će ti puknuti. Ovo je neki manji vijak, trebat će ti najmanji alat (3-5 mm).
Čeljust si skinuo s auta, vjerujem? Onda ju metni na stol u škripac i uz mirnu ruku i oštro oko (ako imaš onu ruku za borericu, još bolje) kreni svrdlati vijak. Ako imaš lijevi borer, super. On buši u smjeru odvrtanja vijka i velika je šansa da će ga otpustiti s vremenom. Koristi PUNO WD40 kao medij za hlađenje borera i koristi malu brzinu vrtnje.
Nije ovo drama kakva se čini, nakon što izvadiš ovaj i još 2-3 vijka, ići će ti to kao podmazano
Bitno je samo da imaš KVALITETAN borer (recimo Würth zebra serija je odličan) i da ne flaksaš s rukom lijevo desno nego držiš postojani smjer.


Ne znam sto je anlihter, ja sam iz talijanskog dijela Hrvatske. Ovo je nosac celjusti koji moram skinuti da bih zamijenio disk. Vijak nije bas malen i nosac nije od aluminija. Evo na ovoj fotografiji je jasnije:

P_20240814_192312.jpg



Uglavnom kaze covjek na A2 forumu da je uspjesno na identicnom mjestu i scenariju vec vise puta uspjesno koristio upravo ovo pa cu pokusati s tim:
www.amazon.co.uk/dp/B01N8PEJIF
16.08.2024 | 10:27
smayoo kaže:
Samo da upitam, znatiželja me muči - je li to onaj super fantastični Audi A2 kojeg si bio kupio kad si doselio u Irsku, ili je to ovaj sad friško kupljeni kamper?


Haha, ne, ovo je drugi A2 kojeg sam kupio za 500 eura da scavengam felge i gume s njega, a onda sam otkrio da je u 2x boljem stanju od ovog kojeg vozim - samo treba srediti kocnice i zamijeniti prednje vilice i pali-vozi nakon 70 eura investicije u motor. Zao mi ga je bilo baciti pa mi je to mali projekt za razbibrigu i da nesto naucim, recimo kako skinuti zapecene vijke. Ovaj desni je bio "za baciti".

DSC_2281.JPG
16.08.2024 | 10:48
Moja je dijagnoza da patiš od akutnog viška vremena, kao i naš dragi kolega Davor P. Očito sam se ja loše (lošije od vas, u svakom slučaju) oženio.
16.08.2024 | 11:29
Nemam viska nimalo ali ga nastojim bolje rasporediti na stvari koje me vesele plus sto sam osvijestio da vecinu stvari ne moram pa se ne stresiram oko toga.
16.08.2024 | 12:32
Riba kaže:
Ne znam sto je anlihter, ja sam iz talijanskog dijela Hrvatske. Ovo je nosac celjusti koji moram skinuti da bih zamijenio disk.


Anlihter je vijak za odzračivanje kočnica. Čeljust si skinuo, ona je na klizaču? To je išlo?
16.08.2024 | 13:04
Djuro genijalac kaže:
Riba kaže:
Ne znam sto je anlihter, ja sam iz talijanskog dijela Hrvatske. Ovo je nosac celjusti koji moram skinuti da bih zamijenio disk.


Anlihter je vijak za odzračivanje kočnica. Čeljust si skinuo, ona je na klizaču? To je išlo?


Nije bilo lako ali jesam!
16.08.2024 | 15:51
Dakle, puknul ti je šaraf nosača? Pa to je M10 ili M12?!?!?
16.08.2024 | 19:53
Nije nista puklo, nego se hex utor na glavi sarafa poderao tako da imbus kljuc vise ne lovi kao sto mozes vidjeti na prvoj fotogafiji. Dakle treba mi ili extractor koji ide unutra ili ovaj koji sam linkao koji ga lovi s vanjske strane. Mozda nakon toga i pukne.
17.08.2024 | 12:32
Ako imaš pristup švasaparatu, metni s vanjske strane maticu koja ti je najbliža dimenzijski i onda ju zavari za tu glavu. Velika matica, ključ 15-16 i onda kad se to malo ohladi od švasanja, odvrni. Radi u 10/10 slučajeva
15.09.2024 | 07:54
Dragi "zeleni", nabijem vas na znate što,... dvaput

Bridgestone Turanza Eco = što vrijedi što možda može napraviti pun K kilometara kad nebu više auta da napraviš pun K km,... kiša i 15°C, 50 km/h u dugom zavoju i auto bokom klizi iz zavoja, ne do bog na 2/3 zavoja dodati malo gasa, elektronika jedva obuzda loš grip gume na podlogu, da je nema košnja trave ili pirueta zajamčene,... ista stvar mi se događa i sa Continental Ecocontact 6.
Pouka, sve što ima ECO u nazivu = izbjegavati.

@Djuro genijalac, poslušao sam te i probao voziti u ECO modu pun rezervoar goriva (od čepa do upalila se rezerva), rezultat imaš ispod:

Eco-01.png


ECO mod = 8,75 l/100 km
Normal = 6,92 l/100 km

*napomena-točeno na istoj benzinskoj i na istom agregatu.

Za usporedbu, 1.9 TDI čađara sa 187k km na vuri i Muhinom custom mapom:

Eco-02.png



... pa ti budi ECO,... ma nabijem ih još jednom
15.09.2024 | 09:40
Bertone kaže:
ista stvar mi se događa i sa Continental Ecocontact


Mi smo te gume uvijek zvali drekokontakt... To je klasa 'dobra samo za krijes'.

Bertone kaže:

@Djuro genijalac, poslušao sam te i probao voziti u ECO modu pun rezervoar goriva (od čepa do upalila se rezerva), rezultat imaš ispod:

Eco-01.png


ECO mod = 8,75 l/100 km
Normal = 6,92 l/100 km

*napomena-točeno na istoj benzinskoj i na istom agregatu.


Hvala, sumnjao sam da je tako. Eco očito samo promijeni mapu gasa, tj. umrtvi odziv na gas (moraš ga puno jače stisnuti za isti učinak)
15.09.2024 | 11:58
Djuro genijalac kaže:
Hvala, sumnjao sam da je tako. Eco očito samo promijeni mapu gasa, tj. umrtvi odziv na gas (moraš ga puno jače stisnuti za isti učinak)


Da vidiš tek kako ide u Wet/Slippery modu (probao jučer po pljusku nakon što mi je auto malo pobjegao u zavoju na čvoru Lučko),... u W/S modu od 0 do 60 km/h za 25+ sekundi, od 0 do 100 km/h nikada (nemaš dosta mjesta u gradu da dođeš do 100)
15.09.2024 | 16:58
Djuro genijalac kaže:
Bertone kaže:
ista stvar mi se događa i sa Continental Ecocontact


Mi smo te gume uvijek zvali drekokontakt... To je klasa 'dobra samo za krijes'.

Bertone kaže:

@Djuro genijalac, poslušao sam te i probao voziti u ECO modu pun rezervoar goriva (od čepa do upalila se rezerva), rezultat imaš ispod:

Eco-01.png


ECO mod = 8,75 l/100 km
Normal = 6,92 l/100 km

*napomena-točeno na istoj benzinskoj i na istom agregatu.


Hvala, sumnjao sam da je tako. Eco očito samo promijeni mapu gasa, tj. umrtvi odziv na gas (moraš ga puno jače stisnuti za isti učinak)


Na Subaru XV to podešenje (economy / standard / dynamic) nema utjecaja na "nožno" pritiskanje gasa, nego samo kad je auto na adaptivnom tempomatu. Ekonomični mod je dramatično tromiji od standardnog, a štedljiviji za niti 5% u prosjeku. Dinamični je isto tako dramatično dinamičniji od standardnog, ali je ekonomični štedljiviji za skoro 20% u prosjeku.
15.09.2024 | 17:01
Bertone kaže:
Dragi "zeleni", nabijem vas na znate što,... dvaput

Bridgestone Turanza Eco


Ne ljuti se na "zelene", nego na tzv. "marketinške stručnjake" .

Inače, takvo govno od guma oduvijek je postojalo na tržištu. Sjećam se prije 20 godina Michelin Energy, a još za vrijeme Juge su bile iz Pirota gume Tigar Trajal (jer traju ). Kod nas po riječkim kišama od milja zvane grobaruše.
15.09.2024 | 19:27
Moram statu u obranu Michelina kojem je primarno tržište ipak domaće. A ceste po Francuskoj izgledaju kao da se voziš po šmirglu gradacije -500 (za neupućene, što je manji broj gradacije šmirgl papira, on je grublji i jasno da ne postoje negativne vrijednosti) pa onda cesta defacto drži gumu, a ne obratno. Mi smo drugi kraj skale sa svojim glatkim asfaltom koji se temelji na vapnenačkom šljunku te brzo posivi i postane pogibljeno gladak pa je (naj)bolje birati mekane gume s dobrom šarom.
15.09.2024 | 19:53
Bertone kaže:
Dragi "zeleni", nabijem vas na znate što,... dvaput ....
Pouka, sve što ima ECO u nazivu = izbjegavati.

ECO mod = 8,75 l/100 km
Normal = 6,92 l/100 km


Mogao si pitati prije ikakve kupovine "ECO" proizvoda, a pogotovo guma, "ECO" gotovo bez iznimke znači lošije, predugog vijeka trajanja i najgorih mogućih performansi. A pogotovo su ECO gume često smrtnonosne jer niti drže niti koče. Na Alfa forumu smo to davno prošli.

BTW, upravo sam napravio 1.200 km Rijeka-Dubrovnik-Rijeka, potrošnja okruglo 5.0 l/100 km s apsolutno ne-eko gumama (Pirelli P Zero). Nisam divljao, vozio sam uglavnom po ograničenjima.
15.09.2024 | 20:50
smayoo kaže:
Na Subaru XV to podešenje (economy / standard / dynamic) nema utjecaja na "nožno" pritiskanje gasa, nego samo kad je auto na adaptivnom tempomatu. Ekonomični mod je dramatično tromiji od standardnog, a štedljiviji za niti 5% u prosjeku. Dinamični je isto tako dramatično dinamičniji od standardnog, ali je ekonomični štedljiviji za skoro 20% u prosjeku.


Ovaj rezervoar ću odvesti u "Normal", slijedeći cijeli u "Sport" modu pa kad skupim statistiku bum pametniji (javim rezultat),... inače da, i kod mene se osjeti da motor veselije prima gas kad je u "Sport" ili "Snow/Sand" s time da je u "Snow/Sand" modu i zanimljivije voziti je pogasi kontrolu proklizavanja.


dpasaric kaže:

Mogao si pitati prije ikakve kupovine "ECO" proizvoda, a pogotovo guma,...


Auto je novi, to je tvornička ugradnja tak da nisam imao što pitati/birati, po suhom su još OK (iako su znale malo cviliti po velikim vrućinama ali barem auto nije htio bokom iz zavoja,... međutim ovo po kiši je strašno.

Sad sam u nedoumici, staviti na felge cjelogodišnje ili ići kupiti zimske+felge+senzori pa onda dogodine zamijeniti ove Eco ljetne nečim normalnim.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 20 minuta
  • drlovric: A jbg ne moze ni vi europejci bas sve da dobijete :)
  • Yonkis: Apple today said that European customers will not get access to the Apple Intelligence, iPhone Mirroring, and SharePlay Screen Sharing features that are coming to the ‌iPhone‌, iPad, and Mac this September due to regulatory issues related to the Digital Markets Act. - June 21, 2024
  • dperec: Nadogradio MacMini i Iphone... I phone mirroring ne radi u našoj regiji :)
  • Yonkis: big_mac imaš poruku
  • Yonkis: Borisone: vidio sam ga u 19:14 i to jer sam zaboravio chekirati :)
  • Borisone: Ne vide ga svi odmah u 19:00
  • big_mac: Pozdrav imam uključena beta ažuriranja i instaliran ios 18 RC. Zanima me kako mogu instalirati danas ovu finalnu službenu verziju? Isključio sam beta ažuriranja ali nemam apdejt
  • Yonkis: ..i? Jel se netko ažurirao?
  • Yonkis: Pročitao sam negdje da update ide na 1.7 milijardi uređaja. I to sve u jednom danu (čak i manje). Wow.
  • Yonkis: [link] Evo kad će update biti dostupan, da ne otvarate link, biti će u 19:00
  • Air: Moj problem je što sam pustio automatski update, za razliku od kompa gdje sam na 10.13. jer mi radi što mi treba raditi pa bolje ne riskirati i pokvariti.
  • Air: Nisam naveo problem potrošnje nego punjenja. I da, potrošnja je veća. Ali to traje već par dana.
  • m@xym: Sa jednim od novijih update-a su stavili dodatnu obavijest u Settings-ima od Battery, gdje ti fino kaže da je tijeku optimizacija sustava i da je potrošnja baterije veća.
  • m@xym: @Air, neposredno nakon update-a (pogotovo ako se radi o nekom značajnijem updateu, potrošnja baterije se značajno poveća zbog pozadinske aktivnosti procesora, pa potrošnja baterije tada nije relevantna.
  • Air: Apple je po pitanju šlampavosti i zlobe (programirano smanjenje trajanja baterije) postao opak igrač.
  • Air: Čisto kao podsetnik, neprijatelj nikad ne spava, a često je to trojanski konj.
  • Air: Meni je na 14maxPro odradio update na 17.6.1. naokn toga mi je telefon puni 7 sati da bi došao do 43 posto.
  • Yonkis: @drpongrac23 : Nije te strah to poinstaliravati na daily drivere, odmah prvi dan?
  • drpongrac23: Sutra stiže update - novi iOS i novi MacOS!!!
  • m@xym: Ne znam kako je na kontinentu, ali mi na moru već zadnjih desetak godina nemamo ni jesen ni proljeće, nego iz ljeta u zimu (i nazad) prelazimo u roku od 7 do 15 dana.
  • zoranowsky: Ovakvog prelaska sa hladnog gemišta na kuhano vino ne sjećaju se ni najstariji :)
  • Kloba: Ali da stoji kako se tamo za ženu kaže riba, stoji. Isprika svim ženama i ljudima koji upravo klopaju. Jednostavno nisam mogao vjerovati šta čitam pa reko da prenesem...
  • Kloba: Ovo je napisao Ribafish, prenjele neke naše novine - a mene čisto zanima zna li itko ima li istine u tome. Da je Bora Đorđević htio grupu još tamo u Jugi nazvati "Menstruacija". Kako to nije moglo proć u "samoupravljanju" - dosjetio se beogradskog žargona za istu stvar. Rublja Čorba. Iskreno, uvijek sam se pitao kako ljudi iz Beograda dođoše na to ime, kada su im ribe u Dunavu toksične
  • drpongrac23: Još jedan osvrt [link]
  • Piko: .... sorry ... radi, ali ne da mi pasteati link :-(
  • Piko: Vikalica ne radi ?
  • kupus: Nismo se baš usrećili najavom, ali hej, tu su obli rubovi!
  • dpasaric: Evo vam kratak osvrt na naslovnici, pa komentari i rasprava mogu ispod
  • kupus: [link]
  • kupus: Prema macrumorsu, bit će samo novi ajfoni i satovi. Mini navodno u 11om mjesecu
  • drpongrac23: Inače ne pijem sokove, ne smijem, ali večeras će pasti Cola i čips. Jedva čekam Keynote, možda bude novi Mini…
  • dpasaric: Večeras u 19 sati Apple Keynote.
  • smayoo: Shvatio sam da to nisu tvoje riječi.
  • Kloba: Smayoo - nisam ga ja tako nazvao, već sam prenio informaciju. Gruba ili ne, Poljacima je očito dojam takav. Nisam ovdje pročitao, samo sam upisao grubu riječ i Poljaci i izašlo mi je xyz tekstova jer su svi prenjeli isto. [link]
  • drlovric: @Kloba: Nisam ni ja isao. Nekakva me prehlada zeza par dana, pa nisam bas bio za put. Kartu sam poklonio, pa neka uziva ko moze :)
  • smayoo: Kod Varge u Bilju sam više puta jeo odličan čobanac. Osijek je lijep i zanimljiv grad. Svašta se može još uljepšati, ali nazvati ga zapuštenim - to je baš grubo. Zagreb ima puno zapuštenijih dijelova, makar se novac cijele zemlje slijeva u njega.
  • Air: Osijek prije rata je bio PREKRASAN grad!
  • drpongrac23: Jedino što me veže za Osijek je prilično loš čobanac, nažalost...
  • Kloba: Kako bilo, sretno ti bilo i nadam se da ćeš svjedočiti konačno nekoj pobjedi naše reprezentacije. Zadnju smo imali još tamo prije EURO-a.
  • Kloba: @drlovric - ja bih rado, ali niti imam kartu niti prijevoz. Da ti budem iskren, nikada nisam niti bio u Osijeku. Bio sam u Đakovu. Rado bih vidio taj grad. Čitam da su Poljaci u nevjerici koliko je grad zapušten, odnosno star i neenoviran. Za OPUS Arenu nemaju primjedbi, ali se čude kontrastu.
  • smayoo: @damy, piši u forum
  • drlovric: Ide li netko u OS na utakmicu reprezentacije? :)
  • damy.: dal netko zna zašto netko ne prima pozivnicu u dijeljenje s obitelji kad im pošaljem, stalno piše nije isporučeno
  • Borisone: Nova cijena za Studio Display u oglasniku (1.190 EUR)
  • smayoo: Jedna Bajagina :)
  • smayoo: U to ime... [link]
  • drpongrac23: Čorbu ću pamtiti po izvanrednim albumima do 1989, a kasnije po glupostima zbog kojih se mnogima zamjerio. Sve u svemu , o pokojniku samo ono najbolje, a za loše i ružne stvari suditi će valjda netko drugi.
  • cariblanco: Istina je, uvjek sve najbolje za pokojnika...kad će umrjeti putin da otvorim šampanjac ;)
  • Ender: ali, ipak - o pokojniku sve najlepse.
  • Ender: bilo je konacno jasno da je izdao sebe kad je poceo da se nesto sredjuje i da se farba pre nekoliko godina. tad je neko rekao - srpski r'n'r je izgubio rokera, a estrada je dobila pevacicu.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO