30.09.2019 | 21:09
Ako ti se baš baš uvijek neizostavno gasi kad ti to želiš, onda ti nešto nije ispravno jer se ne bi smio ugasiti (u start-stop režimu, dakle) ako mu (između ostalog) napon baterije indicira da baterija nema dovoljno naboja za uredan start, ili npr. temperatura motora nije postigla radno područje.
Ja SS isključujem ručno ponekad, na primjer kad je vrlo vruće i kad ne želim da mi se isključuje klima, ali općenito ga pustim.
Davore, nije poanta u potrošnji goriva, nego u količini štetnih tvari koje ispušta motor u radu, dok radi u leru. I to čak nema veze na nekoj "globalnoj" razini koliko baš mikrolokacijski, izravno za pješake koji se nalaze ili prolaze pokraj velikog raskrižja s velikom gužvom na semaforu.
zabac kaže:
Nemam start/stop u autu i smatram kako je to u stvari beskorisno i pitanje je kada budu pokazivali koliko to u stvari zagađuje više nego klasika.
Isto je i s elektroautima koji u stvari zagađuju okoliš više (doduše indiektno) nego klasični auti. Problem je što se zagađenje dešava negdje drugdje (smrdi drugima).
Za elektroaute smo već više puta ovdje pisali upravo o tome i to što tvrdiš je potpuno, ali baš POTPUNO pogrešno. Probaj pronaći makar jedan suvisao (argumentiran, fizikalno i tehnički utemeljen) izvor koji dokazuje tu tvoju tvrdnju. Nema ga. Naći ćeš samo naklapanja samoprozvanih "stručnjaka" po raznim auto-časopisima.
Količina štetnih tvari koju ispušta potpuno ZASTARJELI elektroenergetski izvor (npr. termoelektrana na kameni ugljen sagrađena 1980. godine) je,
po kilovatu razvijene snage NEKOLIKO DESETAKA PUTA MANJA od količine štetnih tvari koje ispušta suvremeni motor s unutarnjim izgaranjem. Ako govorimo o suvremenom elektroenergetskom izvoru (a koji nije nuklearni, nego, recimo naftni ili ugljeni), s ugrađenim postrojenjem za odsumporavanje (koje nema šanse ikad ugraditi uz neki motor s unutarnjim izgaranjem) i elektrostatskim ili centrifugalnim filtrom krutih čestica te preciznom lambda regulacijom za kontrolu koncentracije NOx, onda je ta količina po kilovatu razvijene snage nekoliko TISUĆA puta manja, nego kod suvremenog motora s unutarnjim izgaranjem. Tako da elektroautomobili, čak i sustavno gledano, ITEKAKO puno MANJE zagađuju okoliš od običnih automobila, čak i da ne uzmeš u obzir da je u nekim zemljama (npr. Danska ili Norveška) već postignuta razina od 20% električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora.