11.01.2020 | 21:09
jura22 kaže:
1. Osnovno zdravstveno osiguranje bilo obavezno za sve i placalo bi se u apsolutnom iznosu.
2. Dosatno zdravstveno osiguranje placalo bi se dobrovoljno, a veca premija znacila bi i vise usluga koje bi bile kvalitetnije.
Bake i djedovi su pokojni, roditeljima mi ne bi bio problem placati.
Gornja opaska za pusace, alkoholicare, narkomane, debele, bulimicarke, anoreksicarke i sve ostale rizicne skupine placale bi osjetno vise i to ne ono obavezni, vec dodatni koje bi osiguravatelj odredio.
Osiguranja su inace jako dobri regulatori.
Rade po jednostavnom principu, rizik taste, raste i premija i obrnuto.
Ako sam dobro shvatio, plaćanje u apsolutnom iznosu podrazumijeva da svi zaposleni plaćaju fiksni iznos (koji je jednak ukupnom godišnjem izdvajanju podijeljenom sa brojem osiguranih osoba) bez obzira na iznos njihove plaće. Takav sustav plaćanja bi bio izuzetno nepovoljan jer bi svi zaposlenici sa ispod-prosječnim plaćama izdvajali više nego kod plaćanja u postotku (gdje oni sa većim plaćama izdvajaju proporcijalno više od onih sa manjim plaćama), pa bi oni sa najmanjim plaćama izdvajali najviše, i plaća bi im se drastično smanjila.
Osnovni problem američkog modela zdravstvenog osiguranja je upravo u tome što visina premije ovisi o zdravstvenom stanju osiguranika, što u praksi znači da će relativno zdrava osoba moći priuštiti premiju osiguranja, ali će morati izdvajati puno više novaca nego što izdvaja osiguranik u sličnom sustavu solidarnog osiguranja (kao što je to slučaj kod nas), što znači da će mu plaća biti manja.
Ali osoba koja boluje od neke kronične ili potencijalno smrtonosne bolesti (dakle najčešće bolesti današnjice kao što su kardio-vaskularne bolesti, maligne bolesti i sl.) će imati toliko visoku premiju da je neće moći priuštiti, osim ako nema izuzetno visoku plaću. I šta onda?!
Da se ubije odmah, da čeka smrt bez adekvatne zdravstvene skrbi, ili da se iseli u neku državu koja ima solidarno zdravstveno osiguranje?!