21.11.2023 | 07:17
Interesi Kine u ratu u Ukrajini
U američkoj debati postoji argument da se Ukrajini ne isporučuju više oružja jer se pripremaju na mogući rat s Kinom.
Je li to logično?
Recimo da Kina uspješno koristi meku moć za subverziju na Zapadu kako bi utjecala na naše rasprave.
Ne tvrdim da je tako, već je ovo samo igra misli.
Kako bi te utjecali na zapadne rasprave kako bi te postigli maksimalnu strategijsku korist za Kinu?
3 opcije:
-Kapitulacija Ukrajine
-Dugotrajni pat
-ili pobjeda Ukrajine
Najkorisnija bi bila kapitulacija Ukrajine.
Motiv:
„Protiv atomske sile poput Rusije ne možete pobijediti. Trebali bismo poštovati njihovu sferu utjecaja i interese. Ukrajina bi trebala kapitulirati!“
Time bi se stvorio presedan ne samo za kinesku aneksiju Tajvana, već i desetak drugih teritorijalnih sporova Kine s susjednim državama, od Indonezije preko Filipina do Južne Koreje.
Pošto se "režim" u Kijevu već 20 mjeseci ne želi predati, druga najbolja opcija za Kinu bila bi dugotrajan zastoj.
Onaj koji Ukrajina ne može dobiti jer Zapad ne isporučuje važno oružje. Jer, eto, kuha se s Kinom i za to nam treba željezo.
Za to kineska vlada mora pažljivo zveckati sabljom i vjerodostojno slati prijetnje prema preplašenim zapadnjacima putem medijskog prikaza vlastitih vojnih uspjeha. S vremena na vrijeme neki avion proleti tajvanskim nebom ili neki nosač se parkira negdje.
Dugotrajni zastoj u Ukrajini ne demoralizira samo ukrajinsko, već i zapadno stanovništvo.
„Vidite, isporuke oružja ništa ne donose! Rat nije rješenje (za nas)! Pametan popušta! Fer rješenje pronaći ćemo kasnije!“
Mnogi ljudi na Zapadu danas zastupaju stajalište da ne postoji "pravednih ratova". Vojska je beskorisna, sukobe je bolje rješavati za stolom, uz novac i uz obostrano unosnu trgovinu.
Pravedna pobjeda u Ukrajini mogla bi uzdrmati ovo narativno stajalište.
I koje bi posljedice ta nova spoznaja o nužnosti i učinkovitosti vojne obrane imala na spremnost zapadnog stanovništva da vojno podrži Tajvan i druge države protiv kineskih napada/anneksionističkih pokušaja?
Ako SAD i Europa ponovno podignu proizvodnju na razinu hladnog rata kako bi učinkovito podržali Ukrajinu - bi li isporuka oružja Ukrajini stvarno oslabila Zapad do te mjere da ne bi moglo s Kinom?
Kao laik, teško mi je to zamisliti. Jer u ratu nije važno samo stanje zaliha, već i sposobnost proizvodnje novog oružja i streljiva. Mobilizacija proizvodnje za Ukrajinu također bi koristila Tajvanu i drugima.
Vjerujem da bi jasna odluka Zapada da vojno podrži Ukrajinu do pobjede mogla odvratiti Kinu od daljnjih vojnih avantura u Južnom kineskom moru.
Želim ovim razmišljanjem naglasiti da ne tvrdim nužno da je zapadna politika već žrtva kineske subverzije. Želim samo pokazati da postoji kineski interes za kampanje utjecaja na temu Ukrajine i da bismo trebali biti budni.
I želim time osporiti argument da se Ukrajinu sada ne može snažnije vojno podržati jer se valja pripremiti na mogući rat s Kinom.
To nelogično i stoga pogrešno.
Ova argumentacija "atomske sile" je potpuna besmislica. Očito je da, ako se ufurate u taj strah, atomska sila može raditi što želi. Dakle, državu za državom i ništa se ne može.
Ali nažalost, još uvijek ima puno politologa, savjetnika i političara koji takve teze o samo strašenju prikazuju kao pametne i važne. U stvarnosti, mogu svoj kukavičluk i tromost sakriti iza navodne "razumnosti".
Bajka bez strateške relevantnosti. Pokušajte razmisliti o tome što se događa ako bi UA uz zapadnu "all in" podršku pokušala provesti "kijevsku mirovnu formulu"...
Dogodilo bi se što se dogodilo prošlog listopada i studenog u regijama Harkovu i Hersonu: Ruske trupe povukle bi se. Čak i ako se bojimo u Putinove prijetnje atomskim oružjem, jer zbog poraza neće pokrenuti totalno uništavanje.