Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


23.06.2024 | 10:05
Ako se pitate što ima nova u Starcraftu - ova faza sukoba prilično je loš znak za igrača koji se brani, naime kada napadač ima tu slobodu da bez većih zapreka uništava strateške izvore energije, to uglavnom znači da vam je za obranu ostalo ono što ste do sada izgradili od jedinica + poneka zaplijena protivnikoviih jedinica ako ste dobar mikromenadžer. Iz iskustva igre, kada imate toliko razvučenu liniju obrane, nitko više i ne stigne misliti na to i obrana ulazi u fazu stagnacije, degradacije i zatim potpunog kolapsa. Starcraft pojednostavljuje taj dio, naša paralelna stvarnost je daleko kompleksnija, ali na štetu Ukrajine jer npr. kada u igri drugi igrač iz tima pošalje neke jedinice kao pomoć - s njima se podrazumijeva i posada, a to u stvarnosti nije slučaj.
23.06.2024 | 10:16
cariblanco kaže:
Evo još jedan izvor s zapada, mogli bi reći Engleski Davor. Slučajno je desničar


Jeli to onaj što se zalagao za Brexit šireći dezinformacije?
23.06.2024 | 10:34
dpasaric kaže:
Ako se pitate što ima nova u Starcraftu - ova faza sukoba prilično je loš znak za igrača koji se brani, naime kada napadač ima tu slobodu da bez većih zapreka uništava strateške izvore energije, to uglavnom znači da vam je za obranu ostalo ono što ste do sada izgradili od jedinica + poneka zaplijena protivnikoviih jedinica ako ste dobar mikromenadžer. Iz iskustva igre, kada imate toliko razvučenu liniju obrane, nitko više i ne stigne misliti na to i obrana ulazi u fazu stagnacije, degradacije i zatim potpunog kolapsa. Starcraft pojednostavljuje taj dio, naša paralelna stvarnost je daleko kompleksnija, ali na štetu Ukrajine jer npr. kada u igri drugi igrač iz tima pošalje neke jedinice kao pomoć - s njima se podrazumijeva i posada, a to u stvarnosti nije slučaj.


Davore, imam dojam da ti ovaj rat/agresiju Rusije na Ukrajinu pratiš površnije od naših portala koji prate 'sve i za svakoga'. Evo jedna od točaka za raspravu na strateškoj razini. Tvrdiš da je širenje NATO-a na Ukrajinu (koje se nota bene! još nije dogodilo) razlog za ruski upad u Ukrajinu. Evo onda, molim te objasni mi ovo kao da imam šest godina. Rusija je NAKON što je Finska primljena u taj ekspanzionističko-agresivan NATO (dakle, NATO je sad na granicama Rusije na sjeveru) povukla 80 posto svojih vojnih snaga i poslala ih u Ukrajinu. Još jednom: NATO ih ugrožava i priprema napad na Rusiju ne bi li ju uništio, i onda Rusija POVLAČI gotovo sve što ima da zaustavi te snage koje samo što nisu krenule na Rusiju. Evo, nije me sram priznati tu pred svima da sam marginalno pametan, tj. izrazito naglup, jer ne razumijem tu logiku?!
Ajmo sad na lokalniju razinu: Rusija je povukla ostatke postrojbi koje su napadale Vovčansk, jer one nisu više vojno sposobne. Iza te fraze se krije istina koja kaže da je vojna postrojba pretrpjela gubitke veće od 70 posto (neka me doktor Lovrić ispravi ako griješim) i da ona defacto više nije sposobna ni za što, tj. ne postoji osim na papiru.
Primjetan je trend da je u artiljerijskim gubicima Rusije sve manje oružja kalibra 152 mm. Koji su razlozi za to? Da ne bude zabune, nije da više ne gube artiljeriju, nego u tim gubicima dramatično pada broj najboljih sustava kalibra 152 mm. Istovremeno, sve više sudjeluje (za)starij(el)i kalibra 130 mm. Je li moguće da je to posljedica toga što se sustavi 152 mm sve manje koriste, jer ih ponestaje (istrošenje cijevi, velik broj ih je nastradao od korejskog streljiva koje eksplodira u cijevi; sami Rusi kažu da se kod togs treljiva ne zna tko je više ugrožen; oni koji pucaju ili oni na koje se puca)?
Za kraj, kako komentiraš vijest da je Rusija prošli tjedan (pouzdano provjereno) povukla zadnju S-300 PZO bitnicu sa Kurilskog otočja i prebacila ju 8000 km na zapad prema Ukrajini? Zašto bi netko vukao cijeli sustav 8000 km na zapad kad je sve super i nema problema?

Evo, imam 6 godina i ne igram Starcraft pa ne znam što je to...?
23.06.2024 | 20:03
Djuro genijalac kaže:
Evo jedna od točaka za raspravu na strateškoj razini. Tvrdiš da je širenje NATO-a na Ukrajinu (koje se nota bene! još nije dogodilo) razlog za ruski upad u Ukrajinu. Evo onda, molim te objasni mi ovo kao da imam šest godina. Rusija je NAKON što je Finska primljena u taj ekspanzionističko-agresivan NATO (dakle, NATO je sad na granicama Rusije na sjeveru) povukla 80 posto svojih vojnih snaga i poslala ih u Ukrajinu.


Ne vidim kako ti to nije očigledno; Ukrajina je desetljećima bila dio SSSR-a. Rusi je opravdano smatraju svojim dvorištem. I sto puta su rekli - "ne dirajte taj dio, to smatramo našim i mora ostati neutralno". I još davno su zapadni političari koji su razumni rekli: "Ne dirajmo u Ukrajinu, dovest ćemo do sukoba."

No, licemjerni pohlepni zapadni vojni lobi je morao "čačkati mečku" i eto nam sada, žrtvovali su cijeli jedan narod za svoje interese. I nemojmo tu sada upadati s naivnim osnovnoškolskim šalama u stilu "ali međunarodno pravo, ali suverena zemlja", znamo da to ne postoji i znamo tko prvi to ne poštuje. U svijetu funkcionira samo ravnoteža vojnih sila i trenutna zapadna klika na vlasti se time išla igrati gdje ne treba jer njihova arogancija i pohlepa nemaju granice. E, sada su došli do granice.

Ovaj taktički dio dalje spada u TL;DR domenu jer ti u veljači nisi imao petlje prognozirati stanje 1. srpnja iako ja "pratim površno", a ti pratiš jako detaljno, na razini gdje je premješten koji sustav, ali na kraju vrijeme pokaže da gotovo uvijek moja Starcraft verzija ispadne istina.

Ukrajini prijeti kolaps bojišnice jer nema jedinica, jednostavno nemaju toliko ljudi. I ono malo što sada teškom silom nakupe, Rusi imaju 10 x toliko i tu nema pomoći, i to je jedno od prvih pravila Starcrafta. Da si ga igrao, sve bi bilo jasnije.
24.06.2024 | 00:31
Kad se dobro pogleda ova tablica, onda se vidi da Rusiji nema pomoći, ako zapad ostane jedinstven. Brojke su neumoljive i ne idu u prilog onome koji želi voditi dugogodišnji rat. Relacija bi bila, kao da sad netko kaže da će Crna Gora pobjediti Njemačku.

en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)

btw. nitko nije komentirao nedavnu smjenu Petruševa, koji faktički drugi čovjek Rusije ?

Polako počinju i igre oko Kavkaza...
24.06.2024 | 06:21
dpasaric kaže:
No, licemjerni pohlepni zapadni vojni lobi je morao "čačkati mečku"...


Toliko riječi, toliko malo sadržaja...

Zapravo je Rusija cijelo vrijeme čačkala mečku, atentati na Zapadu, petljanje u politiku više manje svih država na svijetu, utjecaj na izbore i referendume kad god je to bilo važno, Trump, Brexit, Le Pen i pokušaji državnog udara u Crnoj Gori, dizanje narodnih ustanaka po Gruziji, Moldaviji i Ukrajini, financiranje fašista po cijelom svijetu, ucjene s plinom i naftom... Mislim da je jasno da je Zapad nekako morao odgovoriti i ovo je taj odgovor.
24.06.2024 | 06:42
dpasaric kaže:
Rusi je opravdano smatraju svojim dvorištem


Molim te, MOLIM TE, reci mi da je ovo neki autocorrect napisao, a ne ti.

dpasaric kaže:
URusi imaju 10 x toliko i tu nema pomoći, i to je jedno od prvih pravila Starcrafta. Da si ga igrao, sve bi bilo jasnije.


Ajde nemoj gledati populaciju, nego pogledaj što se dosad događalo. Mobilizacija u velikim gradovima NIJE provedena, nego se skuplja sirotinja po pasivn(ij)m dijelovima Rusije. Izbaci gradove iz igre i pokaži mi 10x tih vojnih kapaciteta.
  • Air
  • Korisnik
  • 72
24.06.2024 | 07:53
dpasaric kaže:
Rusi imaju 10 x toliko i tu nema pomoći, i to je jedno od prvih pravila Starcrafta. Da si ga igrao, sve bi bilo jasnije.


Vjerojatno si mislio i na to da Rusi imaju 10x više kamenja nego Ukrajinci, jer čime bi drugo ratovali u prvoj i drugoj godini da nisu kupili dronove od Iraka i oružje od S. Koreje?

Baš ti je dobra ta paralela kako Rusi imaju 10x više svega što je potrebno za pobjedu u ovom ratu.

Nešto slično sa kamenjem su napravili Kinezi i Indijci (obje nuklearne velesile).

Pretpostavljam da to spada u neki skriveni level Starcrafta koji opet kaže da su Rusi nešto drugo i ne mogu se uspoređivati sa Kinezima i. Indijcima.

Ajde lijepo priznaj sebi i nama da si Rusofil i mi ćemo te prihvatiti takvog.
24.06.2024 | 09:00
IgorD kaže:
Zapravo je Rusija cijelo vrijeme čačkala mečku, atentati na Zapadu, petljanje u politiku više manje svih država na svijetu, utjecaj na izbore i referendume kad god je to bilo važno, Trump, Brexit, Le Pen i pokušaji državnog udara u Crnoj Gori, dizanje narodnih ustanaka po Gruziji, Moldaviji i Ukrajini, financiranje fašista po cijelom svijetu, ucjene s plinom i naftom... Mislim da je jasno da je Zapad nekako morao odgovoriti i ovo je taj odgovor.


Daleko od toga da su Rusi globalna politička nevinašaca, nitko to ne kaže, ali rekao bih da su dosta konzervativno držali tu ravnotežu u svijetu dominantno američke hegemonije. Ako se zapad gura u tuđe dvorište, u bivšu zemlju SSSR-a, ako je to "odgovor" nakon svih ratova i međunarodno neautoriziranih invazija trećih zemalja, ako je "odgovor" bio gurnuti u rat ukrajinski narod, onda bih rekao da je to zao i sebičan odgovor.
24.06.2024 | 09:09
Air kaže:
Vjerojatno si mislio i na to da Rusi imaju 10x više kamenja nego Ukrajinci, jer čime bi drugo ratovali u prvoj i drugoj godini da nisu kupili dronove od Iraka i oružje od S. Koreje?

Baš ti je dobra ta paralela kako Rusi imaju 10x više svega što je potrebno za pobjedu u ovom ratu.


Ok, onda nam predstavi svoju protutezu? Rusi su slabi, imaju tek 10x više kamenja i nemaju potrebno za pobjedu u ovom ratu, već su svakim danom bliže porazu. Zaboravio sam što si u veljači predvidio za srpanj?

Evo, srpanj nam je pred vratima, reci svoju prognozu kada je konačni poraz Rusa i vraćanje Ukrajine u bivše granice? U redu, za Kolovoz je rano, predviđaš li to za rujan? Listopad? Možda studeni? Ima li tvoja protuteza išta konkretno ili je još jedno "teško je predvidjeti, ali Rusi su slabi, gube svaki dan, evo stižu F-16..."?
24.06.2024 | 09:20
Djuro genijalac kaže:
Molim te, MOLIM TE, reci mi da je ovo neki autocorrect napisao, a ne ti.
Ajde nemoj gledati populaciju, nego pogledaj što se dosad događalo. Mobilizacija u velikim gradovima NIJE provedena, nego se skuplja sirotinja po pasivn(ij)m dijelovima Rusije. Izbaci gradove iz igre i pokaži mi 10x tih vojnih kapaciteta.


Nije autocorrect, samo sam napisao neugodnu istinu; Rusi su oduvijek Ukrajinu vidjeli kao svoju bivšu republiku i kao svoje dvorište. Dobili su slobodu i samostalnost, ali zna se do kojih granica, nije da Rusi nisu VRLO JASNO to komunicirali godinama prema zapadu. Pogledaj još jednom onaj Putinov davni razgovor za Sky News. I nije bitno što mi na zapadu mislimo, bitno je što Rusi misle. Ako oni na to gledaju kao na svoje dvorište, onda to treba poštovati. Zapad to nije poštovao i igrao se dvostrukih mjerila globalno.

A ovo drugo je opet tvoja procjena iz nekih tvojih varijabli. Na mojoj Starcraft mapi to ne izgleda tako. No, ako držiš da je tako kako misliš, reci kada očekuješ konačni poraz Rusije i vraćanje Ukrajine u bivše granice? Radi li se o par mjeseci? Par godina? Hoće li uopće biti u ovom desetljeću? Nije li toliko dug rok zapravo besmislen i bilo bi bolje pregovarati?
24.06.2024 | 10:55
Majke mi moje mile ovaj Davor nas sve ovdje zajebava. Covjek je vrhunski troll, a mi se svaki put upecamo.

Nepojmljivo mi je da uopce postoji neko ko stvarno razmislja ovako. Logika mu je sto bi u Bosni rekli "nidje veze"

Rusi Ukrajinu smatraju svojim dvoristem? S kojim pravom? Onda, istom logikom, i Srbija moze smatrati Slavoniju svojim dvoristem. Il Dalmaciju, dole su pare

A ostale ex. sovjetske republike nisu rusko dvoriste? One nemaju energente koje treba prodati. Mozda zato nisu.

Imaginarni NATO u Ukrajini je opasan, a stvarni u Finskoj nije? Stotine kilometara direktno granice sa NATO clanicom, i nikom nista. Ne osjecaju se ugrozeni na tom dijelu zemlje. Prebacili vojsku odatle na ukrajinsko ratiste. Toliko je velika NATO ugroza. Zato sto nema energenata za pokrasti u Finskoj.

Kaliningrad je ruska enklava sa nuklearnim potencijalom da unisti cijelu planetu. Rusi nemaju kopnenu vezu sa tim dijelom svoje teritorije, i opskrba mora da prolazi kroz dogovoreni zeljeznicki koridor sa NATO clanicama (Estonia, Latvia i Litvanija).

Znaci SVAKI DAN postoji realna opasnost da ono malo ruske vojske u Kalingradu bude okruzeno i da nuklearni potencijal bude zarobljen ili unisten.

Ali to Rusiji ne predstavlja opasnost jer nema energenata za pokrasti na Baltiku.


Screenshot2024-06-24at04.37.12.png



Jedini pravi i stvarni motiv rata u Ukrajni je PLJACKA I KRADJA. Ajmo zaratiti dok nije dosao Shell i poceo eksploatirati ukrajinske energente i stavljati ih na trziste.

Ideja je bila za par dana srusiti ukrajinsku vlasti i staviti svoju marionetsku vladu. Kasnije bi se oligarsi lako dalje dogovarali oko podjele plijena. Al nisu ni Rusi znali da su toliko nesposobni i da ce se uvuci 3 godine u rat koji ne mogu dobiti.

Zapad ako ostane slozan, Rusija ovaj rat gubi hladno. Financijski, logisticki, vojnicki, politicki, medijski, younameit, Rusija je inferiornija u odnosu na NATO. I tu svako palamudjenje prestaje. Ostaju im nuklearke, ali to znaci totalno unistenje pa ne vjerujem da ce na tu kartu igrati

Hrvatska sa embargom na kupovinu oruzja i sa svega 3 milijuna stanovnika je uspjela okupiti dovoljno ljudi da oslobodi svoju zemlju. A Ukrajina koja ima 15x vise stanovnika nema vojnika

Imaju oni i vise nego je potrebno, ali zakon brani mobilizaciju mladjima od 27 godina. Cim im USA naredi da taj zakon promijene, bice vojnika i vise nego sto treba.
24.06.2024 | 12:59
dpasaric kaže:
Ako oni na to gledaju kao na svoje dvorište, onda to treba poštovati.


Slijedom te logike, Zadar, Split, Dubrovnik su srpski gradovi?
24.06.2024 | 13:46
Pogledajte borbu dronova, sad već neki dronovi imaju i palice za obranu, lol. Interesantan video od pol minute

x.com/bayraktar_1love/status/1805158287693808090
24.06.2024 | 13:57
dpasaric kaže:
IgorD kaže:
Zapravo je Rusija cijelo vrijeme čačkala mečku, atentati na Zapadu, petljanje u politiku više manje svih država na svijetu, utjecaj na izbore i referendume kad god je to bilo važno, Trump, Brexit, Le Pen i pokušaji državnog udara u Crnoj Gori, dizanje narodnih ustanaka po Gruziji, Moldaviji i Ukrajini, financiranje fašista po cijelom svijetu, ucjene s plinom i naftom... Mislim da je jasno da je Zapad nekako morao odgovoriti i ovo je taj odgovor.


Daleko od toga da su Rusi globalna politička nevinašaca, nitko to ne kaže, ali rekao bih da su dosta konzervativno držali tu ravnotežu u svijetu dominantno američke hegemonije. Ako se zapad gura u tuđe dvorište, u bivšu zemlju SSSR-a, ako je to "odgovor" nakon svih ratova i međunarodno neautoriziranih invazija trećih zemalja, ako je "odgovor" bio gurnuti u rat ukrajinski narod, onda bih rekao da je to zao i sebičan odgovor.


Ovo boldano je aorist. To je još vrijedilo u doba SSSR, dok je ta zemlja nešto proizvodila, bila je u svemirskoj utrci i sl. Sad je to kako veli Nenad Čanak, benzinska stanica s mafijom na čelu s nuklearnim oružjem. Ako će se raditi neka razvnoteža u svijetu, to će biti s Kinom.
24.06.2024 | 14:09
dpasaric kaže:
reci kada očekuješ konačni poraz Rusije i vraćanje Ukrajine u bivše granice? Radi li se o par mjeseci? Par godina? Hoće li uopće biti u ovom desetljeću? Nije li toliko dug rok zapravo besmislen i bilo bi bolje pregovarati?


Očekujem da će prvo Krim biti vraćen pod kontrolu Ukrajine / Rusije će izgubiti kontrolu nad njim i to u roku od cca godine dana. Konačni poraz Rusije je preširok i prenedefiniran pojam da bih na njega stavio neki vremenski rok, pa zato idem konkretno s Krimom, kako rekoh. U roku od godine dana Rusija će se morati povući s Krima. Vjerujem da će ga pokušati dalekometno maltretirati još godinama.
Za pregovore je potrebno dvoje razumnih. Putinovi uvjeti su defacto kapitulacija Ukrajine pa nisu ni po čemu razumni i niti ja ih ne bih prihvatio.
24.06.2024 | 15:08
cariblanco kaže:
od toga da su Rusi globalna politička nevinašaca, nitko to ne kaže, ali rekao bih da su dosta konzervativno držali tu ravnotežu u svijetu dominantno američke hegemonije. Ako se zapad gura u tuđe dvorište, u bivšu zemlju SSSR-a, ako je to "odgovor" nakon svih ratova i međunarodno neautoriziranih invazija trećih zemalja, ako je "odgovor" bio gurnuti u rat ukrajinski narod, onda bih rekao da je to zao i sebičan odgovor.


Ovo boldano je aorist. To je još vrijedilo u doba SSSR, dok je ta zemlja nešto proizvodila, bila je u svemirskoj utrci i sl. Sad je to kako veli Nenad Čanak, benzinska stanica s mafijom na čelu s nuklearnim oružjem. Ako će se raditi neka razvnoteža u svijetu, to će biti s Kinom.


Aorist bi bio "oni doista držaše (držahu?) tu ravnotežu"...

Đave će ga znat, možda su Rusi u Ukrajini htjeli istrijebiti grammar nazije, a mi smo krivo skužili
24.06.2024 | 15:11
dpasaric kaže:
Ne vidim kako ti to nije očigledno; Ukrajina je desetljećima bila dio SSSR-a. Rusi je opravdano smatraju svojim dvorištem. I sto puta su rekli - "ne dirajte taj dio, to smatramo našim i mora ostati neutralno". I još davno su zapadni političari koji su razumni rekli: "Ne dirajmo u Ukrajinu, dovest ćemo do sukoba."


Ovo je npr. oksimoron.
24.06.2024 | 15:14
drlovric kaže:
Majke mi moje mile ovaj Davor nas sve ovdje zajebava. Covjek je vrhunski troll, a mi se svaki put upecamo.


Barem se tema probudi, pa imam što čitati
24.06.2024 | 17:08
dpasaric kaže:
ako je "odgovor" bio gurnuti u rat ukrajinski narod, onda bih rekao da je to zao i sebičan odgovor.


Putin je taj koji je gurnuo Ukrajince i Rusiju u ovaj rat. Ti ako voliš njegova opravdanja i izjave - Rusija nije imala izbor... - onda se slobodno zavaravaj s takvim izgovorima. Putin je imao za cilj razbiti i iskoristiti "slabosti" svijetskih demokracija i sad mu se to obija o glavu.
24.06.2024 | 19:19
drlovric kaže:
Rusi Ukrajinu smatraju svojim dvoristem? S kojim pravom?


Da. Smatraju. To je činjenica. Vi svi skupa, čini se, i dalje na razumijete stvarnost?
Nije bitno što misle Igor, Siniša, Davor ili Dragan! Bitno je što misli najveća nuklearna sila na svijetu. A oni misle tako. I smatraju Ukrajinom svojim dvorištem i traže da ostane neutralna. I uopće ne vidim to niti kao nešto nelogično niti posebno čudno.

A s kojim pravom? U tom smjeru ne želimo ići - jer s kojim pravom je Amerika napala Koreju, Vijetnam, Afganistan, Irak, Libiju, Siriju? Je su li to možda izglasale UN kao zajedničku akciju radi odluke međunarodnog suda?

Gdje nam je Air da sada kaže: "Ma dobro, to je bilo prije, sada je konačno tren da zaboravimo svo to zlo, da okrenemo novu stranicu povijesti, evo od invazije na Ukrajnu ćemo pravedno i pošteno!"
24.06.2024 | 19:41
Gjuroo kaže:
Aorist bi bio "oni doista držaše (držahu?) tu ravnotežu"...


Aorist je prošlo svršeno vrijeme, a imperfekt je prošlo nesvršeno vrijeme. Nesvršeni glagol ne može biti u svršenom vremenu, nego samo u nesvršenom i obratno.

Dakle, "oni držahu" je imperfekt jer je "držati" nesvršeni glagol, zar ne? Aorist ne može biti "oni držaše", ali može biti "oni zadržaše" ili "oni pridržaše". Kužiš?

Kao poznata bosanska narodna pjesma: "Sve djevojke Bembašanke na kapiji stajahu / samo moja mila draga na demirli pendžeru". To je imperfekt, a ne aorist kao što tvrdi moj tvrdoglavi kum. Aorist bi bio npr. "Sve djevojke Bembašanke na kapiji ostaše / samo moja mila draga na demirli pendžeru".

Nagradno pitanje - kakav je to "demirli pendžer" i kakve veze ima s Demir Kapijom, koja ju u nekadašnjoj državi slovila kao mjesto s uvijek najvišim ljetnim temperaturama?
24.06.2024 | 20:10
U narodnoj pjesmi sve može, pa i lomiti koplje na tri polovine!
24.06.2024 | 23:12
Demir kapija je u Makedoniji, a za penđer ne znam, ali zna google, ali nije fer da pomoću njega odgovaram na tvoje marifetluke
25.06.2024 | 02:13
smayoo kaže:
Gjuroo kaže:
Aorist bi bio "oni doista držaše (držahu?) tu ravnotežu"...


Aorist je prošlo svršeno vrijeme, a imperfekt je prošlo nesvršeno vrijeme. Nesvršeni glagol ne može biti u svršenom vremenu, nego samo u nesvršenom i obratno.

Dakle, "oni držahu" je imperfekt jer je "držati" nesvršeni glagol, zar ne? Aorist ne može biti "oni držaše", ali može biti "oni zadržaše" ili "oni pridržaše". Kužiš?


Napokon suvisli dijalog na ovoj temi i, da, imaš pravo. Drago mi je da ima većih nazija od mene, pa neću biti prvi na meti kad krene denacifikacija u HR
Slažem se da je ispravno reći "oni zadržaše" ako govorimo o aoristu, a... govorimo o aoristu.

Kao poznata bosanska narodna pjesma: "Sve djevojke Bembašanke na kapiji stajahu / samo moja mila draga na demirli pendžeru". To je imperfekt, a ne aorist kao što tvrdi moj tvrdoglavi kum. Aorist bi bio npr. "Sve djevojke Bembašanke na kapiji ostaše / samo moja mila draga na demirli pendžeru".


Vjerujem da tvoj tvrdoglavi kum nije ni slutio u koju mračnu ulicu će nas dovesti nacizam
Svejedno ću ti zamjeriti što si me doveo u nujno stanje spominjući djevojke bembašanke. Znam tu pjesmu od djetinjstva i uvijek me je bacala u taj neki tužni zanos. Možda ne kao "Zeko i potočić", al nije ni daleko

Nagradno pitanje - kakav je to "demirli pendžer" i kakve veze ima s Demir Kapijom, koja ju u nekadašnjoj državi slovila kao mjesto s uvijek najvišim ljetnim temperaturama?


U Slavoniji je "pendžer" svakodnevna i normalna / razumljiva riječ. Barem je tako bilo u moje vrijeme. "Demirli" sam zguglao i moram priznati da to ne bih povezao s pendžerom. Kapija ok, ali ne znam koliko pendžera je onomad imalo metalni okvir. Uglavnom je to bio drveni okvir. Postoji mogućnost da je autor pjesme htio naglasiti da je mlada dama na neki način bila "u zatvoru".
25.06.2024 | 03:32
dpasaric kaže:
drlovric kaže:
Rusi Ukrajinu smatraju svojim dvoristem? S kojim pravom?


Da. Smatraju. To je činjenica. Vi svi skupa, čini se, i dalje na razumijete stvarnost?
Nije bitno što misle Igor, Siniša, Davor ili Dragan! Bitno je što misli najveća nuklearna sila na svijetu. A oni misle tako. I smatraju Ukrajinom svojim dvorištem i traže da ostane neutralna. I uopće ne vidim to niti kao nešto nelogično niti posebno čudno.


Pa, onak, zdravorazumski, Rusija nema apsolutno nikakvih prava smatrati Ukrajinu svojom prćijom. To, što Rusija misli o Ukrajini je... "Just their opinion, man." što bi rekao The Dude.
Rusija je tamo pokušala napraviti drćavni prevrat, Zapad je tamo pokušao učiniti državni prevrat... Ukrajina je u tim prevrarima odlučila biti na zapadnoj strani. Valjda se i taj narod tamo nešto pita. Bi li oni danas oni bili spremni ginuti za "Ruski mir" kao što danas ginu za pripadnost Zapadu?

A s kojim pravom? U tom smjeru ne želimo ići - jer s kojim pravom je Amerika napala Koreju, Vijetnam, Afganistan, Irak, Libiju, Siriju? Je su li to možda izglasale UN kao zajedničku akciju radi odluke međunarodnog suda?.


Upravo s onim pravom kojim osuđuješ Amere, a opravdavaš Rusiju. Ne pričamo tu o nikakvom pravu. Rusija je napala Ukrajinu istom silom kao što su Ameri napadali bilo koju državu. To je ono što još uvijek nisi u stanju prihvatiti sa samim sobom. Ne možeš povijesno pljuvati po Amerima, a da danas ne pljuješ po Rusima kad rade jedno-te-isto. Radiš ono što je najgore, a to je da opravdavaš Rusima jer rade nešto što što je prije njih napravio netko koga kakti prezireš. Kak?!
Kad su Ameri napali Irak, ja sam prosvjedovao. Radio sam za firmu u kojoj je jedan od glavnih klijenata bio jedan od najvećih američkih brandova. Moj omiljeni, nevertheless. Svejedno, bio sam na rubu otkaza samo zbog "svojih glupih ispada". 2003. Gdje si ti tada bio i što si radio? Jesi li na ikoji način pokazao nezadovoljstvo napadom Amerike na Irak? Možeš li iskreno, najiskrenije odgovoriti na ovo pitanje?

Gdje nam je Air da sada kaže: "Ma dobro, to je bilo prije, sada je konačno tren da zaboravimo svo to zlo, da okrenemo novu stranicu povijesti, evo od invazije na Ukrajnu ćemo pravedno i pošteno!"


Za razliku od tebe, Air je jasno i glasno prihvatio stvarnost današnjeg svijeta kad mu je to bilo argumentirano prezentirano. On je tu katarzu prošao na drugoj temi, a ja sam to prošao na ovoj temi. Jedino nam još fali tvoja katrza, koju vjerojatno nećemo doživjeti.
Sada prozivaš Aira kojeg si... ne znam... meni je bio neugodno kada sam čitao tvoj odgovor Airu... Čovjek se zbilja potrudio da argumentira u raspravi. Imao je apsolutno pravo. Ti si ga otpilio jer "trenutno imaš pametnijeg posla". Nakon dva dana nisi imao "pametnijeg posla" i nisi se udostojio odgovoriti na ono što je Air napisao, kao što se nisi udostojio odgovoriti na bilo koji argumentirani pristup temi. Dereš po svome, a to nije ni diskusija ni rasprava. Prije 100 godina sam te pitao da nam objasniš "Starcraft filozofiju", nama koji smo upućeni u StarCraft i većini koji nisu upućeni u StarCraft, ni to se nisi udostojio objasniti. Da ta priča ima neku osnovu, vjerujem da bi bio to u stanju objasniti i 6-godišnjem djetetu. Ovak je to na vrbi svirala.
25.06.2024 | 10:38
I Gjuroo temeljem ovog dugog eleborata s kojim se uopće ne slažem jer zanemaruješ toliko toga da nije vrijedno rasprave (koju smo toliko puta prošli) samo me zanima koji je onda na kraju tvoj zaključak?

Kakvo je tvoje predviđanje? Ukrajina će pobjediti Rusiju i treba se nastaviti boriti? Koliko dugo? Postoji li neki deadline u vremenu ili okidač u nekoj drugoj varijabli, npr. u broju živih Ukrajinca? Na kojem broju bi ti stao i razmislio da možda to što rade nema smisla i nije u njihovom interesu?
25.06.2024 | 10:45
smayoo kaže:
"Sve djevojke Bembašanke na kapiji ostaše / samo moja mila draga na demirli pendžeru".

Nagradno pitanje - kakav je to "demirli pendžer" i kakve veze ima s Demir Kapijom, koja ju u nekadašnjoj državi slovila kao mjesto s uvijek najvišim ljetnim temperaturama?



55 godina svog života (napunio prije mjesec dana) sam pjevao na premili pendžeru i sad čitam kak to nije to. Ne nisam ljut na sebe već na tebe Smayoo kaj si mi uništio djetinjstvo. (Onak u sebi, uputio sam ti i par riječi, jako slične onima koje sam jučer poslao Danny Makkelie-u )

demirli-pendžer • tur. prozor sa metalnim šipkama. Demir na turskom znači metal.
25.06.2024 | 11:17
dpasaric kaže:
Kakvo je tvoje predviđanje? Ukrajina će pobjediti Rusiju i treba se nastaviti boriti? Koliko dugo? Postoji li neki deadline u vremenu ili okidač u nekoj drugoj varijabli, npr. u broju živih Ukrajinca? Na kojem broju bi ti stao i razmislio da možda to što rade nema smisla i nije u njihovom interesu?


Uporno guraš ideju o nekom ukrajinskom interesu kao da se radi o guranju zakona po kojem će UAZ-ovi auti biti jedini dostupni u EU. Nema tu interesa, ljudi se bore za PREŽIVLJAVANJE. Bore se da smiju govoriti ukrajinski, da smiju imati SVOJE lopove na vlasti, da smiju sami potkradati SVOJ proračun, da smiju sami srati protiv vlasti koju su SAMI izabrali.
Kolikog je smisla imala pobuna protiv galaktičkog imperija? Koliko je godina Obi-Wan Kenobi bio u onoj pustari dok su Leia i Luke odrastali kod svojih udomiteljskih obitelji? Jesu li oni imali deadline ili okidač nekog drugog tipa?
25.06.2024 | 11:42
ovo je vec prelaz is 'Starcraft' u 'StarWars'
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 18 minuta
  • gladhr2: [link]
  • Riba: Hajde posalji mi jednu. Pretpostavljam da koristis gmail?
  • rusty: @Riba - izgleda da opet notifikacije za privatne poruke ne rade?
  • cariblanco: [link]
  • Kloba: Hvala ljudi
  • drlovric: Uzmi kist sa njeznik cetkicama i predji preko hladnjaka i elektronike. IJa to radim u stanu na balkonu. Puhnem dva puta, sve zivo izleti iz konzole/NAS/mini pc. Kazu vlaga iz daha moze ostetiti elektroniku. Meni se nikad nista nije desilo.
  • smayoo: Nije benzinska pumpa dobra ideja. Kantica komprimiranog zraka tipično bi trebala biti dostatna za nekoliko čišćenja jer ima slamčicu za precizno korištenje i tako je zamišljeno da je koristiš. Precizno i odmjereno. Pipsaš točno tamo gdje su nakupine prašine i to u kratkim pipsevima, skroz izbliza.
  • Kloba: (oni upitnici su trebali biti jedan emoji...
  • Kloba: A za drugu opciju zamisli da dođeš na benzinsku natankati auto i vidiš lika sa PS5 kako rastavlja konzolu i raspuhuje ju. Osim toga, onj pritisak bi vjerojatno potrgao nešto. ????
  • Kloba: E vidiš, za dobro čišćenje PS5 unutrašnjosti pitanje je koliko mi boca treba?
  • kupus: druga opcija je šetnja do benzinske pa korištenje njihovog :)
  • kupus: U chipoteci imaš za uzeti kompresirani zrak u bocama @kloba
  • Ender: mislim da nije pametno koristiti kompresor za izduvavanje prasine iz kompa, pogotovo ako je neki jaci. drugar je tako pre 15 god kompresorom osim prasine oduvao i elektrolite sa maticne ploce od PowerMac-a G5.
  • m@xym: Jedino ako znaš nekoga tko to ima na poslu. Čisti prašinu samo tako...
  • m@xym: Kloba, takvo što se najbolje napravi kompresorom za zrak, a to ti je overkill za kupovati.
  • Kloba: Pokušvam naći na netu, no nilazim samo na ručne usisavače za automobile i slično
  • Kloba: Ljudi - ima li netko za preporučiti gdje bi mogao pogledati neki električni usisavač ili raspuhivač zraka za konzolu, PC složenac ili slično?
  • Lihto: Ako netko koristi LG onscreen control, pod hitno obrisati :D smeće od programa počelo m1 zagušivati XX
  • Borisone: DNS?
  • songoku: Probao sam sve zivo, private browser window etc, cak sam i pi-hole ugasio, ali nula bodova, uvijek workspace administrator
  • songoku: This video is restricted. Please check the Google Workspace administrator and/or the network administrator restrictions.
  • songoku: Sto treba napraviti za otvoriti taj video, pretpostavljam bele? Meni izbaci samo ovu poruku:
  • imjasminh: iPhone 11, 64gb, bijeli - 150 eur... Više na: [link]
  • smayoo: Pokojni stari i stric i ja smo igrali dosta preferans. To je dosta ozbiljnija igra od bele, i bitnija je licitacija nego samo bacanje karata. Puno manje ovisi o sreći. Nije me stari baš šamarao, ali bilo je dosta verbalnih grubosti. Ne kao u ovom videu, ali ipak dosta. :)
  • Kloba: Frenda je stari (Zagorci su) doslovno šamarao ako ga ovaj ne bi pratio sa kartom kojom je stari očekivao da ga prati. Ne samo boja, nego baš određena karta s kojom dobivaš ruku ali ne trošiš najbolje karte koje imaš
  • smayoo: bome... :D
  • zoranowsky: Ideš... :)
  • Bertone: [link]
  • Bertone: Tak je i sa Belom, moš znati pravila ali ako nemaš količinu psovki koje imaju Zagorci dok kartaju, đabe ti što znaš pravila :D
  • m@xym: Kloba, znaš pravila, ali znati igrati briškulu i tresetu... e to je već umjetnost...
  • Kloba: I ja znam igrati briškule i trešete. Donekle. Točnije, znao sam točno toliko da sam svjestan da nemam pojma. Sada više ne znam ni to. :)
  • Gjuroo: Što se šaha tiče, znam igrati "ždere". Donekle :)
  • drpongrac23: Tko želi kupiti M2 MBA, u iStyle je akcija!!!
  • Kloba: Isto što i moj wink. :)
  • jura22: a :) na kraju ništ ne znaći?
  • Kloba: Jura, možemo odigrati partiju pa da vidimo da li znam... ;)
  • smayoo: Ja sva pravila znam, ali, jbt, nisam u šahu nikad čak ni sam sebe uspio pobijediti... :D
  • jura22: Ako znaš pravila ne znači da znaš igrati šah. :)
  • Kloba: Hvala Smayoo. Nisam to znao. Šah znam igrat i to same osnove. Kamo koja figura ide. Ona imena raznoraznih otvaranja i slično nemam pojma. Tako da nisam imao pojma niti za ovo što si napisao. Zanimljivo. Kako se nešto grune iz čista mira i pstane urbana legenda...
  • Bertone: *treći
  • Bertone: Nice, jedan leti, drigi plovi, a treži je na ISS-u :D
  • smayoo: @Kloba, šah je u Europi poznat od kraja 15. stoljeća. Hrvatski povijesni grb (šahovnica) je iz doba prije kralja Tomislava, dakle iz 9. stoljeća ili ranije
  • smayoo: Ne znam. Ali morali smo čekati da Riba sleti u Irsku jer je Dogan bio na 44 milje od Visa. :D
  • Bertone: Što bi s Jabučnjakom maloprije?
  • Kloba: Nisam to znao. Uvijek sam ih smatrao kao južnu Dalmaciju. A jbg. Učiš dok si živ...
  • JOHN: Mada se nebi bunio da sam rođen i da živim negdje na nekom od naših predivnih otoka
  • JOHN: Doći u Dubrovnik i reči im da su Dalmacija ili dalmatinci je uvreda. Osobno sam to iskusio jer kao što smayoo kaže….nije me bilo briga…..jer što god mi pričali Zagreb i purgeri su iznad svega i sviju :)
  • Kloba: I kada već toliko toga znaš, da te pitam još ovo. NDH nije prva sa idejom bijelog polja kao prvog polja na tom grbu. Na Markvoj crkvi je takav grb oduvijek, pa i nakon renovacije crkve i krova i dan danas. Znaš li išta o tome? Mislim, znaš puno toga, pa reko - možda mi možeš popuniti neke praznine ako ti se da...
  • Kloba: Smayoo - koliko po tebi ima istine u onoj priči kako smo dobili grb šahovnicu? Oteti kralj ili knez (dali Tomislav, pojma nemam više) je igrao šah za slobodu pa pobijedio?
  • Kloba: Pa Dubrovnik jest Dalmacija. Južna najužnija. Sada to što je u povijesti bio republika za sebe, geografska pozicija mislim da je - Dalmacija. No, kako je smayoo ovo lijepo objasnio, m@xym će sigurno ovo za Duborvnik. Ovo što je Smayoo pisao nisam znao. Znao sam samo ono što sam ja stavio. Uzrok je objasnio Smayoo.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.68 Seconds

Provided by iJoomla SEO