05.08.2024 | 18:51
Rusija stvar promatra dosta jednodimenzionalno i pouzdaje se u R-37 projektile zrak-zrak s DEKLARIRANIM dometom od 300 km. Odmah da to stavimo u perspektivu: Ukrajina tvrdi da nije nitko nikad uspio izvesti uspješno korištenje R-37 iznad 180 km udaljenosti.
Sama raketa je dosta veliko krme, kako se i očekuje od projektila tolikog dometa: 600 kg mase uz bojevu glavu mase 60 kg.
R-37 je predviđen za nošenje od strane MiG-31BM, Su-30, Su-35, i, ako on ikad zaživi i Su-57.
Maksimalna brzina leta je 6 Macha.
Sustav navođenja: R-37 kombinira sve; inercijsko s korekcijama putanje u letu, poluaktivno i na koncu aktivno pomoću vlastitog radara.
Trenutno Rusija radi dorade na svojim avionima Su-30SM2 (najmodernija inačica ovog modela) da ih osposobi za prihvat R-37.
I sad dolazimo do srži stvari: koji je stvaran domet tih projektila? Iskoristiv? Kakve su njegove manevarske sposobnosti tik prije udara? Naime, on je zamišljen kao oružje protiv AWACS-a i sličnih visokovrijednih, ali slabo pokretnih ciljeva (AWACS je defacto Boeing-707). F-16 je iznimno pokretljiv i, u ovim predstavljenim izvedbama na razini Block52 standarda opremljen vrlo sofisticiranim sustavom uzbunjivanja pilota (ne samo da je pod napadom, nego i otkud on dolazi itd), a i u paketu su kacige koje pružaju mogućnost obuhvata cilja kud god pilot pogleda, a ne samo ispred.
Po meni je OSNOVNA prednost F-16 to što je on digitalno umrežen s cijelim bojištem. Uopće ne sumnjam da AWACS-i i ostali dronovi koji operiraju u međunarodnom zračnom prostoru Crnog mora mogu 'pogledati' jako duboko u ruski teritorij i na vrijeme opaziti avione koji ispale R-37.
Ako R-37 leti brzinom 6 Macha, to, uz brzinu zvuka od 340 m/s (na morskoj razini, pri višim visinama je ona nešto manja, ali zapravo nebitno) daje brzinu od cca 2 km/s. Ako je udaljenost 180 km (manja od 100 km će teško biti, jer AMRAAM ima sasvim sigurno provjereno domet veći od 100 km) to daje 90 sekundi leta prije nego R-37 dođe do F-16.
Dosad je AFU koristila Migove i Suhoje koje ima uz prilagodbe da mogu prihvatiti zapadno oružje na najprimitivniji mogući način, jer nije bilo mogućnosti ovog umrežavanja resursa. Sad to itekako postaje moguće pa je moguće da F-16 zalete preko Crnog mora nisko iznad površine, a za to vrijeme ATACMS-i ili Storm Shadowi sa druge strane dolaze simultano u istoj sekundi.
Da, doktor Lovrić je u pravu; da sam ja na Krimu, bio bih jako zabrinut...