Kakva je budućnost čovječanstva?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kakva je budućnost čovječanstva?


  • Air
  • Korisnik
  • 72
15.12.2023 | 14:03
Riba kaže:
Pa to je situacija posljednih par tisuca godina, samo nesto izrazenija od industrijske revolucije.


Osim ekologije.
Uništili smo Zemlju.
Puna je štetnih kemikalija koje se sporo ili se nikako ne raspaju. jedna od starih novijih vjesti
Uništili smo hranu uništavajući / zatirući biljke koje se same osjemenjuju. Direktiva po kojoj ne bi smjelo biti u upotrebi ništa osim industrijskog sjemena iz kojeg sljedeće godine ne možeš dobiti novu biljku. Na taj način smo uništili bioraznolikost koje je jedan od preduvjeta zdravlja čovjeka.
Zagađene su vode, zagađena su mora, zagađeni su i oceani. U Tihom oceanu je površina Meksika koja prekrivena otpadnom plastikom, to je bilo prije desetak godina sada je vjerujem ta površina puno veća.
Ovo je onako ugrubo, iako bi se mogle napisati knjige što je sve uništeno.
To su posljedice zadnjih stotinjak godina.
15.12.2023 | 15:41
Air kaže:
Riba kaže:
Pa to je situacija posljednih par tisuca godina, samo nesto izrazenija od industrijske revolucije.


Osim ekologije.
Uništili smo Zemlju.
Puna je štetnih kemikalija koje se sporo ili se nikako ne raspaju. jedna od starih novijih vjesti
Uništili smo hranu uništavajući / zatirući biljke koje se same osjemenjuju. Direktiva po kojoj ne bi smjelo biti u upotrebi ništa osim industrijskog sjemena iz kojeg sljedeće godine ne možeš dobiti novu biljku. Na taj način smo uništili bioraznolikost koje je jedan od preduvjeta zdravlja čovjeka.
Zagađene su vode, zagađena su mora, zagađeni su i oceani. U Tihom oceanu je površina Meksika koja prekrivena otpadnom plastikom, to je bilo prije desetak godina sada je vjerujem ta površina puno veća.
Ovo je onako ugrubo, iako bi se mogle napisati knjige što je sve uništeno.
To su posljedice zadnjih stotinjak godina.


Za početak ću biti malo "zločest", pa se prisjetiti asteroida koji je maltene uništio sav život na Zemlji. I to, onako, u puno većoj mjeri nego što je čovjek do sada napravio tijekom svoje "vladavine" na planeti.
Nadalje, ne želim umanjiti štetno djelovanje ljudske rase na prirodu. To zbilja treba smanjiti na najmanju moguću mjeru.
Ono što me smeta u cijeloj priči (ne ovoj tvojoj već općenito) je što se u zadnjih par godina velikim prstom upire u prosječnog čovjeka da je kriv za ogromno onečišćenje prirode i da je kriv za klimatske promijene koje će nas sada preko noći sve skupa poubijati.
Cijela ta krivica i odgovornost nam se nabija na nos. Nama, malim običnim ljudima.
Globalne klimatske promijene se ne događaju preko noći. Priroda živi svojim životom koji je vrlo polagan iz perspektive čovjeka i promijene u Prirodi se događaju polako i mjere se u tisućama i desecima tisuća godina. Globalna zatopljenja i ledena doba su bila i prije čovjeka i događat će se opet. To su normalni prirodni ciklusi. Međutim, ljudska vrsta se *odjednom* nađe u situaciji da je panika. To je jednostavno nemoguće. Ljudi (izabrani vođe), koji su se o tome trebali brinuti i koji su imali odgovornost, mogli su prije 30ak godina imati procijenu u kakvoj situaciji bismo se danas mogli naći. Da je tada sve ukazivalo na moguću paniku, trebali su prije 30ak godina donijeti odluke koje bismo onda mi, mali ljudi, trebali provoditi kako se ne bismo našli u stanju panike.
Mogla se naći alternativa za plastičnu ambalažu, moglo je ranije krenuti s odvajanjem otpada, moglo se usporiti sa rušenjem šuma, moglo se usporiti sa izlovom ribe, poubijati krave koje prde... itd.
Prvi razlog zašto se to nije dogodilo je dakako - novac / zarada. "Novac / zarada" nije baš obilježje prosječnog čovjeka. Jasno je u koga bi tu trebalo prijeti kažiprst. Drugi razlog može biti taj što u stvarnosti nema razloga za paniku. Da, vjerojatno se događa neka klimatska promijena (koja se ionako stalno događa), a moneymakeri to koriste za paniku i zastrašivanje kao što su kroz povijest uvijek i činili jer je nalakše upravljati uplašenim čovjekom. Upiru prst u nas, čine nas da se osjećamo krivima, a oni, dobrotvori, će nam sada pomoći i reći kako da se ponašamo da izbjegnemo sranje kojeg smo napravili. I ljudi to uglavnom puše.

Slažem se sa svime što si napisao o našem (ljudskom) odnosu prema prirodi. Nekidan sam naletio na neki naslov o printanju mesa / hrane ili nešto takvo... Nisam ulazio u članak, ali o tome se priča već neko vrijeme, pa vjerujem da se na tome radi. Možda zbilja namjeravaju potamaniti sve krave, pa će nam printati junetinu

Na kraju krajeva, zaa Prirodu se ne brinem. Koliko god da joj štetimo, nećemo je uništiti. Kako veli lik u "Jurassic parku" - life will find a way. S nama ili bez nas u suživotu, Priroda će opstati.
Kroz COVID lockdowne smo imali priliku vidjeti i kako je malo dovoljno Prirodi da se dovede u normalno stanje i da napravi detoksikaciju. U tom minimalom razdoblju smanjene ljudske aktivnosti, krenule su nicati biljke kroz beton i asfalt, životinje su se približile, pa i ušle u gradove. Sjećam se jedne vijesti (mislim iz Indije) gdje su stanovnici jednog grada napokon imali dovoljno čist zrak da iz grada vide obližnju planinu.
Istina je da trebamo učiniti zbilja mali napor za kvalitetan suživot s Prirodom, ali to se, na žalost, neće dogoditi (da malo pretjeram) dok se ne vratimo robno-robnoj razmjeni.
15.12.2023 | 15:58
Air kaže:
Riba kaže:
Pa to je situacija posljednih par tisuca godina, samo nesto izrazenija od industrijske revolucije.


Osim ekologije.
Uništili smo Zemlju.
Puna je štetnih kemikalija koje se sporo ili se nikako ne raspaju.


Ne brinem se ja uopce za Zemlju, sve te kemikalije su i tako dosle iz nje. Nece Zemlji nista biti, unistit cemo sebe a onda ce opet sve doci na svoje i tako u krug.
  • Air
  • Korisnik
  • 72
15.12.2023 | 17:51
Riba kaže:
Air kaže:
Riba kaže:
Pa to je situacija posljednih par tisuca godina, samo nesto izrazenija od industrijske revolucije.


Osim ekologije.
Uništili smo Zemlju.
Puna je štetnih kemikalija koje se sporo ili se nikako ne raspaju.


Ne brinem se ja uopce za Zemlju, sve te kemikalije su i tako dosle iz nje. Nece Zemlji nista biti, unistit cemo sebe a onda ce opet sve doci na svoje i tako u krug.


Kemijski elementi su sastavni dio zemlje ali kemijski spojevi o kojima govorim nisu i niti jedno živo biće nije spremno na njih.
Možda ćemo se mi živi organizmi prilagoditi na te kemijske spojeve ali to će imati visoku cijenu.

Slažem se oko priče o toplo hladnim periodima klime.

Tko je odgovoran?
Moj odgovor je svi mi.

Imamo lopove, lihvare i poremećene "moćnike" koji nas vode ali još uvijek najveći dio čovječanstva ima pravne mehanizme kojima sve može promijeniti na sljedećim izborima. To nas čini odgovornim.
I da nije tako nas" običnih malih" ljudi je cca 95 posto od ukupnog stanovništa a preostali 5 posto nas pravi budalama i iskorištava.

Zašto je tomu tako?
I kako to promijeniti?
Jedini ispravni odgovor je u usvojenom znanju.
15.12.2023 | 20:42
Air kaže:
Tko je odgovoran?
Moj odgovor je svi mi.


Pda... al sad izađi na ulicu, napravi anketu, pa vidi koliko imaš istomišljenika.
Činjenica je da je čovječanstvo trenutno na evolucijskoj razini na kojoj jest. I to je to.
24.12.2023 | 02:03
Evo jedna prigodna blagdanska od WEF-a i Klausa Schwaba:



24.12.2023 | 13:09
Priložit ću link na studiju Unesca o budućnosti obrazovanja, ali i čovječanstva uopće.
Ukratko, mi smo ovu planetu isušili kao smokvu.
Sada joj "sišemo posljednje sokove" koji su stvarani milenijumima, a nakon toga biti ćemo prisiljeni naći navi habitat (planetu sličnu ovoj) ili izumrijeti jer ova neće biti nastanjiva.
Što se umjetne inteligencije tiče, drže da će tzv. "robot" prevazići čovjeka u samoinicijativnom razmišljanju, kognitivnim sposobnostima i svemu onome što nas čini ljudima najkasnije oko 2045./2050. godine.
Drže da jedina mudra opcija "suradnja" čovjeka i "robota".
Sve ovo čuo sam od slovenskog profesora Slavka Gobera, čovjeka zaslužnog za jedinu istinsku reformu školstva u nekoj od bivših država SFRJ.
Razgovor traje jako dugo (3,21 minutu), ali tema je opširna i tiče se jedinog blaga koje imamo - djece; pa mi nije bilo žao pogledati to.
I vrijeme je proletilo.
Uglavnom, on je preporučio da se ovaj Unescov dokument pročita.
Zanimljivo, dok mi ostali još uvijek pokušavamo provesti reforme koje su Slovenci provodili prije 30 godina (naravno da se razumije da smo imali rat, no 20 godina poslije nismo i čak smo pokušali provesti jednu reformu školstva na kojoj smo "na zadnjoj stepenici pali"); Gaber tvrdi da bi sada ponovno svi morali reformirati školstvo jer ako želimo težiti najboljem društvu, to se radi svakih par desetljeća.
Gaber u Agelastu:

Unescov link za PDF format studije Reimagining our futures together: a new social contract for education
unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000379707
PS: Za pregled treba napraviti account na stranici Unesca.
26.12.2023 | 04:07
Istraživačka novinarka Whitney Webb je zadnjih godina postala tražena sugovornica jer je točno analizirala mnoge aktualne društvene anomalije, zanimljivo ju je poslušati...

28.12.2023 | 22:44
Je li išta krivo rekla?



Drago mi je da još ima političara koji imaju petlje reći istinu bez rukavica, ali i da su istovremeno dovoljno elokventni da to učine primjereno i pristojno.
28.12.2023 | 22:56
Jbg, dok su to govorili ljevičari, onda su desničari baš iz inata glasali za HDZ "jer su domoljubi". Sad kad to govore i desničari, onda... što?
28.12.2023 | 23:03
smayoo kaže:
Jbg, dok su to govorili ljevičari, onda su desničari baš iz inata glasali za HDZ "jer su domoljubi". Sad kad to govore i desničari, onda... što?


Ne znam, vidjet ćemo hoće li se išta izmijeniti na idućim izborima ili smo "doomed".

Do kuda je došla naša društveno-politička scena kada ja, stara komunjara, prenosim desne političare kao sasvim razumne i pozitivan primjer...
28.12.2023 | 23:59
Ta ideološka i svjetonazorska sranja i jesu najveći problem, jer su prosječnom elektoratu važnija od općeg dobra, kvalitete života i opće etike. I onda se ljudi svađaju oko kostiju koje im dobacuju. Gay brakovi, vjeronauk u crkvama ili u školama, i tome slično, a uhljebnička glasačka mašinerija odradi svoje.
30.12.2023 | 17:04
Kad mi je kolega poslao sliku, mislio sam da je to neki projekt u Indiji. Ostao sam paf da je to slika iz moje firme, ako vam nije jasno zumirajte je i sve je jasno. U skladu s temom, kakva je budućnost čovječanstva, upravo ovakva iz moje firme, gdje nas je nekad bilo više od 500, a danas nas ima 394, a većina njih je otišlo iz firme, jer su tražili povećanje plaće od 100-200 Eura. Naš Ljubljeni menađment, je zaključio da su nam ti ljudi jeftiniji ??? Ne znam na koju foru, kad tim novim radnicima morate platiti, smještaj, hranu i plaću !!! Ovo je odgovor Klobi u drugoj temi gdje sam napisao, da je prilog na HTRi o mojoj firmi, gdje sam ja prvi put vidio svog predsjednika uprave ( na tv ), a on je tu već više od godinu dana ?

Postavlje se jednostvano pitanje, kakav je to predsjednik uprave, koji se ne šeta po pogonu ili po kancelarijama. Vjerovatno nema vremena jer traži jeftiniju radnu snagu. Mene više manje boli kiki, jer uskoro mogu u mirovinu i nije mi drago da serem po svojoj firmi, koja me je cijeli život hranila, ali da šutim, e pa to baš ne mogu. Moja firma je nastala od Simensa, mada to komunisti tada žele zanjekati. Ne može se preneseno znanje zanijekati. Sjećam se kad sam mlad došao u firmu, kad su mi stariji pričali o njoj, mislio sam da pričaju bajke. Ali tada je to bilo normalno vrijeme. Primjera radi; netko je zakasnio na posao i preko razglasa je puštana ta informacija, da je Mirko Zetaić zakasnio na posao.

Također u našem poslu, netko tko je radio na polovima i neki pol mu ima (wdg-smayoo zna o čemu pričam ) taj čovjek nije mogao mirno spavati, jer ga je to progonilo. Firma je uspjela, jer je imala lumene, ali isto tako radnike, koji su znali što rade i gdje ne smiju pogrješiti. Nekad su i cijenjeni radnici, imali svoj renome, koji se je poštovao i svojim iskustvom su mladim inžinjerima ukazivali na greške, koji su napravili i to se je kasnije korigiralo.

Sad će se netko možda i smijati, ali mu ne zamjeram. Moj pokojni stari je isto radio u toj firmi i pričao mi je kad je završio pojedini motor ( bio je vikler ) s deladndrovim spojom, to su bili najčešće motori za šećerane, da ga je išao ISPRATITII dok se je tovario na kamion.

Sad imamo krizu s radnicima, koje smo odhebali za 100-200 E i imamo ovo s slike ispod


30.12.2023 | 21:03
Netko je grubo, ali dobro, primijetio da se trenutno u EU i Hrvatskoj provodi "zamjena stanovništva".

Idemo pola milijuna Hrvata raseliti po svijetu tako da im domovinu učinimo teško podnošljivom kroz loše zakone, korupciju i sporo sudstvo, a ovdje ćemo dovesti "jeftine" radnike koji ništa ne pitaju. U konačnici gubi se nacionalni identitet, kultura, tradicija i homogenost društva, a time i želja za bilo kakvim otporom kada nam globalni zlikovci sjednu za vrat sa svojim planovima u kojima smo mi kmetovi - ili kako je WEF-ov savjetnik Yuval Noah Harari obične građane lijepo nazvao "programabilnim životinjima", a oni će biti svemoćni gospodari koje nitko nije birao i koji će nam oduzimati jednu po jednu slobodu...

I onda će se moderna ljevica čuditi zašto će popušiti izbore kao nikada do sada jer se bave woke ludorijama umjesto da su stali na pravu stranu po strateškim pitanjima za jedno društvo i državu.
31.12.2023 | 07:29
Imam ja još strašniju ideju.
Zamisli da na vrhu piramide nema - nikoga.
Nikoga nije briga.
I svi idemo u tri lijepe, ali šta ćeš - nema Kabale koja upravlja svijetom da nešto učini po tom pitanju.
Ostavljeni smo sami sebi.
Postoji i ta opcija.
Inače, slažem se sa postom Davore, pogotovo zadnjom rečenicom.
Ali ovo mi je proletilo kroz glavu i to mi djeluje kao ovi "autonomni automobili".
Prazno i nesigurno.
31.12.2023 | 07:35
smayoo kaže:
Ta ideološka i svjetonazorska sranja i jesu najveći problem, jer su prosječnom elektoratu važnija od općeg dobra, kvalitete života i opće etike. I onda se ljudi svađaju oko kostiju koje im dobacuju. Gay brakovi, vjeronauk u crkvama ili u školama, i tome slično, a uhljebnička glasačka mašinerija odradi svoje.

Kada si spomenuo vjeronauk.
Onaj lik šta je osamdesete razmišljao sa Žižekom i vršnjacima kako promjeniti namjensko obrazovanje u Sloveniji, pa devedesete proveo u reformi školstva - zaključio je da je sve uspio lijepo složiti.
Osim vjeronauka.
E tu je naletio na slovensku katoličku crkvu.
Pokušao im je dati prijedlog da djeca onda barem uče o pet najbrojnijih religija svijeta isto - i vremenski i sadržajno.
Jok.
Samo rimokatolička vjera.
To jedino nije uspio reformirati.
31.12.2023 | 09:27
dpasaric kaže:
Netko je grubo, ali dobro, primijetio da se trenutno u EU i Hrvatskoj provodi "zamjena stanovništva".

Idemo pola milijuna Hrvata raseliti po svijetu tako da im domovinu učinimo teško podnošljivom kroz loše zakone, korupciju i sporo sudstvo, a ovdje ćemo dovesti "jeftine" radnike koji ništa ne pitaju. U konačnici gubi se nacionalni identitet, kultura, tradicija i homogenost društva, a time i želja za bilo kakvim otporom kada nam globalni zlikovci sjednu za vrat sa svojim planovima u kojima smo mi kmetovi - ili kako je WEF-ov savjetnik Yuval Noah Harari obične građane lijepo nazvao "programabilnim životinjima", a oni će biti svemoćni gospodari koje nitko nije birao i koji će nam oduzimati jednu po jednu slobodu...

I onda će se moderna ljevica čuditi zašto će popušiti izbore kao nikada do sada jer se bave woke ludorijama umjesto da su stali na pravu stranu po strateškim pitanjima za jedno društvo i državu.


Bravo Davore, za post. Sve je lijepo i koncizno rečeno...znači idemo prema ministvarstvu istine....u budućim vladama
31.12.2023 | 09:43
Ja ne razumijem zasto se svako toliko zakvacite vjeronauka.
Izborni je predmet i nije obavezan niti u osnovnoj niti u srednjoj skoli.
U ZG su zastupljena 3 vjeronauka.
Na svjedodzbama ne pise koji je vjeronauk zavrsio ucenika (ako pise onda je to protuzakonito).
31.12.2023 | 10:18
jura22 kaže:
Ja ne razumijem zasto se svako toliko zakvacite vjeronauka.
Izborni je predmet i nije obavezan niti u osnovnoj niti u srednjoj skoli.
U ZG su zastupljena 3 vjeronauka.
Na svjedodzbama ne pise koji je vjeronauk zavrsio ucenika (ako pise onda je to protuzakonito).

Gledaj Jura, odgovorit ću ti u svoje ime - a tebe molim samo da razmisliš o tome što sam napisao.
Po meni, znači to je samo moje mišljenje, vjera nema šta tražiti u državnom planu obrazovanja i kulture društva.
Vjeri je mjesto u bogomoljama, zato i postoje.
Nikako školama.
No to sam samo ja.
Slobodno se slažemo da se ne slažemo.
Nemam ništa protiv vjere.
Ali kada ista okupira preveliki dio u društvu, počne se baviti stvarima koje je se direktno ne tiču (državotvornim pitanjima), dolazimo do problema.
Po mom skromnom mišljenju.
A taj problem počinje sa vjeronaukom u školi.
Eto.
Neću više debatirati na tu temu da ne uvrijedim nekoga.
Samo sam ti htio dati pogled drugačiji od tvoga.
31.12.2023 | 10:18
jura22 kaže:
Ja ne razumijem zasto se svako toliko zakvacite vjeronauka.


Ja se nisam zakvačio za vjeronauk, samo sam ga spomenuo kao (jedno od) univerzalno odvraćalo pažnje koje političari koriste da bi kamuflirali bitne stvari od pažnje javnosti.

dpasaric kaže:
I onda će se moderna ljevica čuditi zašto će popušiti izbore kao nikada do sada jer se bave woke ludorijama umjesto da su stali na pravu stranu po strateškim pitanjima za jedno društvo i državu.


Kako to misliš - "woke ludorije"? Moje je osobno, ČVRSTO, uvjerenje kako nema civilizacijskog napretka bez nadrastanja predrasuda. Društvo mora doći u stanje gdje VEĆINA sama po sebi NEMA NEKE PREDRASUDE. A do toga se dolazi u generacijskim koracima. Najprije nešto prestane biti zabranjeno. Onda postane zabranjeno nasilno (fizički i verbalno) djelovati protiv toga. Onda se razvije javni diskurs u kojem je to - ne samo zabranjeno, nego i - sramota. Onda dođe do toga da većina više nema te predrasude, ne razumiju zašto bi je netko uopće imao i onda to više ništa nije tema. I onda se krug ponavlja, s idućom društvenom predrasudom.

Prije 200 godina ženama nije bilo dozvoljeno da prakticiraju medicinu, a učiteljice su smjele biti samo djeci uzrasta do 10 godina (smatralo se da žene nemaju dostatnu inteligenciju da bi mogle biti dovoljno obrazovane da podučavaju djecu starijeg uzrasta). Prije 150 godina prve su žene upisale i završavale medicinske studije, prije 100 godina ogromna većina pacijenata nije željela da ih liječe žene liječnice, pa i po cijenu smrti, a danas je relativni udio žena u liječničkoj profesiji veći od relativnog udjela žena u općoj populaciji i, da ideš pitati nekog naše generacije preferira li da mu je liječnik muškarac ili žena, dobio bi začuđen pogled, zar ne?

Moj pokojni stari nije mogao pristati nikako, ALI BAŠ NIKAKO, da moja mama vozi auto ako je on u njemu, pa makar bio i mrtav pijan. Jer - "baba za volanom". Moji sin i kći, i cure koje rade kod mene u uredu, kad im to kažem, vidim pogled - ne nevjerice, nego - zbunjenosti. Kao - čekaj... zašto??

U tom smislu, slažem se da društvo koje (prvenstveno u svrhu političkog marketinga) formalistički prenaglašava wokeness, ili, još gore, zloupotrebljava ga da bi nešto za sebe politički poentirali, ali zlo i naopako ako sad normalan čovjek kao što si ti najednom smatra da je wokeness - ludorija
31.12.2023 | 10:36
smayoo kaže:
Moje je osobno, ČVRSTO, uvjerenje kako nema civilizacijskog napretka bez nadrastanja predrasuda. Društvo mora doći u stanje gdje VEĆINA sama po sebi NEMA NEKE PREDRASUDE. A do toga se dolazi u generacijskim koracima. Najprije nešto prestane biti zabranjeno. Onda postane zabranjeno nasilno (fizički i verbalno) djelovati protiv toga. Onda se razvije javni diskurs u kojem je to - ne samo zabranjeno, nego i - sramota. Onda dođe do toga da većina više nema te predrasude, ne razumiju zašto bi je netko uopće imao i onda to više ništa nije tema. I onda se krug ponavlja, s idućom društvenom predrasudom.

Bravo Smayoo.
Palac za ovo.
Imam jedan primjer još nezavršenog stanja, koje se ipak mijenja kako prolaze godine od naše samostalnosti.
Pozdrav "Za dom spremni" je u ratu bio izraz nacionalnog identiteta, pa se ranih 2000-ih još uvijek moglo desiti da puni maksimirski stadion na svaki povik Joea Šimunića "Za Dom!" komplet tribine urliknu "Spremni!".
I da ljudi nisu uviđali problem u tome.
Da bi u posljednjih desetak godina postao zabranjen, što je nekako potiho dovelo upravo do stvari kako si ih opisao.
Dojma sam, možda griješim, da se ljudi danas većinom ne ponose NDH i njenim ostavštinama.
Znači, svijest se diže (molim da se ovdje striktno odvoji NDH iz 41 - 45 od današnje Hrvatske, jer ne ciljam na branitelje uopće. Oni su nas spasili i na tome im zaista treba biti zahvalan).
Što će tvojim riječnikom, Smayoo, reći - generacija ili dvije, i ode Za Dom u ropotarnicu povijesti.
Ovo sam čisto naveo kao primjer gdje taj proces kojeg si opisao nije dovršen, ali se itekako vidi da je "u postupku".
31.12.2023 | 11:12
smayoo kaže:
jura22 kaže:
Ja ne razumijem zasto se svako toliko zakvacite vjeronauka.


Ja se nisam zakvačio za vjeronauk, samo sam ga spomenuo kao (jedno od) univerzalno odvraćalo pažnje koje političari koriste da bi kamuflirali bitne stvari od pažnje javnosti.

dpasaric kaže:
I onda će se moderna ljevica čuditi zašto će popušiti izbore kao nikada do sada jer se bave woke ludorijama umjesto da su stali na pravu stranu po strateškim pitanjima za jedno društvo i državu.


Kako to misliš - "woke ludorije"? Moje je osobno, ČVRSTO, uvjerenje kako nema civilizacijskog napretka bez nadrastanja predrasuda. Društvo mora doći u stanje gdje VEĆINA sama po sebi NEMA NEKE PREDRASUDE. A do toga se dolazi u generacijskim koracima. Najprije nešto prestane biti zabranjeno. Onda postane zabranjeno nasilno (fizički i verbalno) djelovati protiv toga. Onda se razvije javni diskurs u kojem je to - ne samo zabranjeno, nego i - sramota. Onda dođe do toga da većina više nema te predrasude, ne razumiju zašto bi je netko uopće imao i onda to više ništa nije tema. I onda se krug ponavlja, s idućom društvenom predrasudom.

Prije 200 godina ženama nije bilo dozvoljeno da prakticiraju medicinu, a učiteljice su smjele biti samo djeci uzrasta do 10 godina (smatralo se da žene nemaju dostatnu inteligenciju da bi mogle biti dovoljno obrazovane da podučavaju djecu starijeg uzrasta). Prije 150 godina prve su žene upisale i završavale medicinske studije, prije 100 godina ogromna većina pacijenata nije željela da ih liječe žene liječnice, pa i po cijenu smrti, a danas je relativni udio žena u liječničkoj profesiji veći od relativnog udjela žena u općoj populaciji i, da ideš pitati nekog naše generacije preferira li da mu je liječnik muškarac ili žena, dobio bi začuđen pogled, zar ne?

Moj pokojni stari nije mogao pristati nikako, ALI BAŠ NIKAKO, da moja mama vozi auto ako je on u njemu, pa makar bio i mrtav pijan. Jer - "baba za volanom". Moji sin i kći, i cure koje rade kod mene u uredu, kad im to kažem, vidim pogled - ne nevjerice, nego - zbunjenosti. Kao - čekaj... zašto??

U tom smislu, slažem se da društvo koje (prvenstveno u svrhu političkog marketinga) formalistički prenaglašava wokeness, ili, još gore, zloupotrebljava ga da bi nešto za sebe politički poentirali, ali zlo i naopako ako sad normalan čovjek kao što si ti najednom smatra da je wokeness - ludorija


Smayoo, iako se slažem s tvojim postom, pobrkao si prioritete. Nitko ne kaže da ovo tvoje napisano nema nikakvog smisla, ali u politici postoje prioriteti, koji ne isključuju ovo tvoje napisano, ali nisu na prvom mjestu. Zamisli sad neku "domoljubnu" stranku, kojoj je važno samo da je pozdrav za dom spremni, legalan !! I samo joj je to važno, mada možda neće biti ljudi koji će koristiti taj pozdrav, ok !

Ono o čemu je Davor pisao je mnogo bitnije, nego problemi oko woke politike, koja također mora biti zastupljena, ali ona ne može biti prioritet, neke stranke, kad imamo puno važnijih problema.
31.12.2023 | 11:29
Kao u onom filmu "selo gori, a baba se češlja" Nitko ne spori babi da se češlja, samo neka prvi ugasi požar. Ili da sad Ukrajina kaže da joj je prvenstveni cilj trenutne politike, borba oko woke populacije i njihovih prava, a rat joj je udrugom planu. Davor o tome priča.
31.12.2023 | 13:01
@Kloba, ja podržavam tvoje mišljenje.
Prema popisu stanovništva 2021. 83,2 % stanovništva su katolici i oni kao takvi dio su biračkog tijela.
Ti isti katolici žele živjeti u državi u kojoj je vjera važna i dio je obrazovnog sustava.

To što u RH vjera = primitivizam, zaostalost ..., ne znači da nije važna građanima.

Dok se u Rh vjera gleda posprdno jer su mediji pretežno lijevo orjentirani i kao takvi bi protjerali crkvu iz države, dotle u Njemačkoj:
www.vecernji.hr/vijesti/njemacka-savezna...nu-gra-evinu-1241232

www.maxportal.hr/premium-sadrzaj/premije...nas-potvrdio-odluku/

www.vecernji.hr/vijesti/kriz-postaje-obv...-u-bavarskoj-1241480

U Bavarskoj nije opcija, već imperativ.

Generalno, obrazovni sustav nam je katastrofalan, a vjeronauk nije uzrok tome.
31.12.2023 | 13:09
Što se tiče predrasuda, one se ne mogu nasilno mijenjati. Danas se baš to događa, nasiličko ponašanje pojedinih skupina jer žele promijeniti nečiji stav preko noći. Tu dolazimo do totalitarnog ponašanja "ako nisi s nama, onda si protiv nas i treba te eliminirati jer smetaš".

Ja sam tradicionalno odgojen i smatram da gej brakovi nisu i ne bi trebali biti dio hrvatske kulture. I naravno, ovdje će se naći nekolicina koja će pljuvati po meni.
31.12.2023 | 14:13
jura22 kaže:
Generalno, obrazovni sustav nam je katastrofalan, a vjeronauk nije uzrok tome.

Potpuno se slažem.
Možda sam se krivo izrazio u prijašnjim postovima, no nije mi bila namjera da ikako impliciram da je vjeronauk u školama = katastrofalni školski sustav.
Naravno da to nije točno.
Što se tiče većine, sve pet - tako to funkcionira u demokratskim društvima.
I posljednje, glede tvoga tradicionalnog odgoja, ne vjerujem da smo odgojeni dijametralno suprotno.
Meni osobno ne smetaju, ali nemam problema s činjenicom da nekome smetaju.
Svako ima pravo na svoje mišljenje i stav.
31.12.2023 | 14:22
smayoo kaže:
Kako to misliš - "woke ludorije"? Moje je osobno, ČVRSTO, uvjerenje kako nema civilizacijskog napretka bez nadrastanja predrasuda...
.
.
.
U tom smislu, slažem se da društvo koje (prvenstveno u svrhu političkog marketinga) formalistički prenaglašava wokeness, ili, još gore, zloupotrebljava ga da bi nešto za sebe politički poentirali, ali zlo i naopako ako sad normalan čovjek kao što si ti najednom smatra da je wokeness - ludorija


Ma naravno, pa nisam niti mislio na borbu za prevladavanje predrasuda niti na nekakvo ograničavanje osobnih sloboda, za mene su "woke ludorije" kada takav aktivizam probije razumnu granicu i postane kontraproduktivan, a to se upravo događa.

Pa tako sada imamo stare bajke koje se prekrajaju da bi izgledale kao Benettonova reklama, riječi pjesama starih pop-hitova koje su utišavaju jer su "društveno neprilične" - što se onda pretvori u nakaradu dostojnu kakvog komunističkog diktatora. Serije u koje se "po naredbi" moraju uvesti likovi ovih ili onih nacija i seksualnih orijentacija bez obzira ima li to smisla i veze s pričom ili nema, pa sve do ludosti gdje muškarci u sportu nastupaju kao žene i time ih potpuno diskvalificiraju i uništavaju svaki smisao takvih natjecanja. I to tako ide dalje i dalje, pa u konačnici imamo društvo koje neće čovjeka birati po radu i sposobnostima, nego po tome je li ta osoba iz neke grupe koja traži "inkluziju", a onda nas to vodi u društvo nesposobnih...

Rekao sam to jer su upravo lijeve stranke zadnjih godina bile jako glasne oko takvih društvenih problema, a nula su brinule o strateškim problemima našeg društva, pa mi se sve to čini kao neka kulisa da bi dobili simpatije dijela "progresivne javnosti".
  • Air
  • Korisnik
  • 72
31.12.2023 | 15:42
jura22 kaže:
Generalno, obrazovni sustav nam je katastrofalan, a vjeronauk nije uzrok tome.


Upravo taj naš obrazovni sustav je primjer jednog od odgovora zašto čovječanstvo ide u negativnom smjeru.

Odgovor je zato što većinu nije briga.

Dvadeset godina gledam kako se uništava obrazovni sustav.
Krenulo je od ideje kako povećati zaradu velikim izdavačima / tiskarama (najčešće su objedinjeni kod jednog vlasnika).
Ideja je politički odobrena u državnom vrhu te su se udžbenici mijenjali "svake godine". Lova do krova.
Ali to nije jedini problem.
Zatim su ti isti izdavači zbog dodatne zarade spustili kriterije kod odabira urednika te su za urednike počeli zapošljavati sudente. Ja sam dizajner te sam jednom sugerirao glavnoj urednici kako bi urednici trebali prema pravilu struke pripremiti materijale (tekstove i slike) na što mi je ona odgovorila kako jedna urednica nema vremena tada u 6 mjesecu jer ima ispite koje mora položiti.
Vrh problema koji ocrtava nebrigu su obični ljudi koji sjede u komisijama za odobrenje udžbenika.
Oni ne dobijaju ništa od tog velikog kolača doli dodatnog posla.
S vremenom je i njima vjerojatno dosadilo pa su spustili kriterije, tako da se danas nađe nevjerojatan broj grešaka koje nisu mogle promaći jednom treznom čovjeku a kamoli stručnjaku za pregledavanje knjiga. Jedan od primjera na koji sam osobno naišao je jedna cijela rečenica o srdelama koja pripada prirodi i društvu a koju sam našao u udžbeniku matematike za 6 razred OŠ. Neki dizajner / DTP-ovac je slučajno radeći na dva projekta pejstao tu rečenicu u udžebik od matematike. Taj udžbenik su u finalnoj verziji trebali detaljno pregledati i provjeriti sve zadatke svi urednici i oni koji su ga pisali prije nego što je predana komisiji za pregled udžbenika.
Na dnu piramide ovog problema imamo tisuće visokoobrazovanih nastavnika i profesora koji prešutno gutaju "go.na" od tih udžbenika bez da kažu ijedno slovo protiv tog cijelog sustava negativnosti. Ovce u pravom smislu riječi. Iako i njihova djeca i oni sami snose negativne posljedice takvog školstva.

Poanta: Imamo iskvarene političare i vlasnike kapitala koji se međusobno trljaju u cilju veće zarade i političke moći ali imamo cijeli školski sustav visoko obrazovnih ljudi koji prešutno odobravaju masakr koji se dešava u njihovoj struci.
Svi ti visokoobrazovani ljudi u školstvu bi trebali biti intelektualci po naravi struke kojoj pripadaju. Ai oni to nisu.

Danas u 21. stoljeću, nakon trideset godina od osnivanja Hrvatske, imamo gomilu predmeta u srednjim školama koji nemaju niti jedan udžbenik, gdje nastavnik diktira djeci gradivo a ona ga zapisuju. Čak ne žele digitalno podjeliti taj tekst, to gradivo sa učenicima.

NE BRIGA.

EDIT:
Imamo manje skupine koje rade na štetu čovječanstva (u ime materijalnog bogatstva ili političke moći ili nekog ego tripa) i imamo preostalo čovječanstvo kojeg nije briga. Nije ih briga što ih neko muze.
31.12.2023 | 18:41
Po čemu se internacionalni socijalisti razlikuju od nacionalnih socijalista?
01.01.2024 | 02:24
Po tome što internacionalni ne definiraju pripadnost naciji (nekoj, bilo kojoj) kao bitnu odrednicu političkog djelovanja.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 11 sati
  • smayoo: @damy, piši u forum
  • drlovric: Ide li netko u OS na utakmicu reprezentacije? :)
  • damy.: dal netko zna zašto netko ne prima pozivnicu u dijeljenje s obitelji kad im pošaljem, stalno piše nije isporučeno
  • Borisone: Nova cijena za Studio Display u oglasniku (1.190 EUR)
  • smayoo: Jedna Bajagina :)
  • smayoo: U to ime... [link]
  • drpongrac23: Čorbu ću pamtiti po izvanrednim albumima do 1989, a kasnije po glupostima zbog kojih se mnogima zamjerio. Sve u svemu , o pokojniku samo ono najbolje, a za loše i ružne stvari suditi će valjda netko drugi.
  • cariblanco: Istina je, uvjek sve najbolje za pokojnika...kad će umrjeti putin da otvorim šampanjac ;)
  • Ender: ali, ipak - o pokojniku sve najlepse.
  • Ender: bilo je konacno jasno da je izdao sebe kad je poceo da se nesto sredjuje i da se farba pre nekoliko godina. tad je neko rekao - srpski r'n'r je izgubio rokera, a estrada je dobila pevacicu.
  • Ender: nazalost, moram da se slozim. navodno je bio rekao skoro - da mu telo sahrane u Cacku, a srce u Sloveniji.
  • drlovric: Umro kod konjusara koje je pljuvao cijeli zivot. Veliki umjetnik ali populisticko govno od covjeka.
  • smayoo: Ode Bora Čorba. Da se nije upustio u low end politiku, ostao bi zauvijek high end rocker... :(
  • smayoo: :)
  • cariblanco: smayoo, sori
  • cariblanco: Ajmo repete da smacco izgubi koju kili :)
  • smayoo: Previše je to, nemoj... :)
  • Yonkis: Čekaj, nisam još ja čestitao. Šećer na kraju :) Sretan rođendan smayoo! Poživio ti nama još toliko!
  • smayoo: Hvala. Već je pomalo i zaboravljen... :)
  • BigMac: Sretan rođendan Emile, sve najbolje!
  • iMo: Sretan rođendan! : )
  • smayoo: Hvala! :)
  • Beli: Sretan rođendan dragi Smayoo, od srca...
  • Bertone: Sretan rođendan smayoo
  • smayoo: Hvala svima! :)
  • cariblanco: Sve najbolje Emile :)
  • Djuro genijalac: Sve najbolje!
  • Djuro genijalac: Pa kad prije, majkumu?!?!
  • Djuro genijalac: O, Emile, omatorilo se opet?!
  • Air: Smayo sretan rođendan!
  • zoranowsky: Sretan ročkas Smayoo!!! :)
  • Kloba: Uvijek kasno palim, pa ću i sada. Sretan ti rođendan, Smayoo! ;)
  • Gjuroo: Sretan rođendan, Smayooooo!
  • smayoo: Nemoj, previše je... :D
  • mbp2009: Doživio barem još toliko
  • mbp2009: Smayo sve najbolje
  • drpongrac23: Sretan rođendan Smayoo :) :) :)
  • smayoo: Hvala! :)
  • dpasaric: Sretan rođendan našem Smayootu! :)
  • Kloba: Ping, ne ljuti se. Samo sam napisao neki osobni dojam. Daleko sam ti ja od nogometnog znalca. Nitko ne spori šta si napisao. Samo mi je žao da barem nemamo dva kluba koja će se pošteno potući za titulu. Ako je četiri već previše. :)
  • cariblanco: MI Dinamo i BBB smo za Ukrajinu, zato morami s njima zajedno strahovati, da budemo vjerodostojni ;)
  • drlovric: Bilo bi jako lijepo da taj veliki klub izgradi stadion na koji smijes odvesti obitelj a da ne strahujes da ce vas kopati ispod rusevina :)
  • ping: ...i za kraj Dražan Jerković (rezerva Šuker). To su inače najbolji strijelci svjetskih prvenstva.
  • ping: @Kloba WTF Svugdje u svijetu se gleda veličina kluba po broju osvojenih trofeja samo se kod nas gleda po broju registriranih članova. Škorić, Belin, Pirić, Gračanin, Blašković, Brnčić, Gucmirtl, Rora, Čerček, Ramljak, Lamza i Gucmirtl. Ove nove, Boban, Prosinečki Modrić neću ni spominjat. Al kad si već spomenul Matošića i druge. Kralj, Hitrec, Mara Wolfl, braća Crnković, I za k
  • drlovric: Jbg odreza mi text :) Otvorite najbolje temu pod Razno...
  • drlovric: Ti moras biit clan Hajduka, placati godisnjun clanarinu (preko 120K ljudi trenutacno) da bi uopce imao sansu da kupis ulaznicu za utakmicu. I opet padaju serveri i 100 cuda. Brat iz DE i ja iz BiH otvorimo po par browsera, logiramo se na waiting list, cekas da upadnes u online sustav da bi kupio kartu. Vozis satima, dodjes na Poljud tamo tisuce ljudi iz Slavonije ili Hercegovine traze karte. Ne pi
  • Kloba: Kontiuitet igranja na dva kolosijeka, da nadopunim dubrovačkog kolegu. Znači da sadašnja velika četvorka (Rijeka i Osijek uz Dinamo i Hajduk) imaju roster da mogu igrati uredno utakmice utorak/srijeda pa subota/nedjelja
  • Kloba: Jbt. Imaju navijaču skupinu koja je stara koliko beogradski i zagrebački klubovi. Kada su ovi nastali pod današnjim imenima. To govori nešto. Šteta za takav klub da ima mutavu Upravu. A toliko jakih nogometaša je dao, zaista ne razumijem u čemu je fora da se ne može naći rješenje.
  • Kloba: Frane Matošić, Beara, i naravno Bernard Vukas...
  • Kloba: Potpuno se slažem sa m@xym-om. Jak Hajduk koji je da se ne lažemo veći klub od Dinama. Po meni najveći klub nekadašnje velike četvorke gledamo li kada je osnovan, da im je nuđeno da se uključe u Calcio, da im je nakon WWII nuđeno da budu vojni klub ali nisu htjeli seliti iz Splita pa je tek tada nastao Partizan...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, MacSlavko, Riba, zoranowsky, Anonimci (384)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.43 Seconds

Provided by iJoomla SEO