20.01.2005 | 17:04
"Ja sam Shutruk Nahunte, kralj Ashanda i Suse, glavar zemlje Elamske. Inshushinakovom voljom, razorio sam Sipar, uzeo stelu Nirah-Sina i vratio je natrag u Elam, gdje je u cast svoga boga Inshushinaka ponovno podigoh. Shutruk Nahunte, (1158. prije Krista)."
* * *
Kako stvari izgledaju s Longhornom, Michael Dell trebao bi za glavnoga neprijatelja vidjeti MS i svoje kante isključivo opremati linuxom.
Sto ce Dell iz svega toga nauciti, nitko ne zna. Verojatno ne zna ni gospodin Dell, jer drukcije se ne mogu protumaciti njegovi izlijevi, kao u neke male estradne zvijezdice koja je dobila svojih pet minuta a time i kupon da kaze misljenje o svemu, od religije preko modnih trendova do globalnog zagrijavanja.
Sve se mijenja, kaze poslovica. Danas jesi, sutra vec nisi. Oni najgluplji to ne vide i busaju se prsa onda kada misle da im malo suskavaca u djepu, koje im dade povoljan trenutak, osigurava slavu i pamet. Oni samo misle na prvi dio izjave -- danas jesi. Jer ih potpuno briga za sutra.
Isto kao i Shutruk Nahunte. Shutruk Nahunte. Kralj. Vladar Elamski. Razoritelj Siparski. Njegovog imena nema ni u jednoj povijesnoj knjizi. Zasto? Zato sto je veliko slavoljublje i osvajanje, bez kakva doprinosa, posve bezvrijedno.
Odnosno, citirajuci Kevina Kleina u filmu "Emperor's Club", htjedoh reci i sljedece: Apple ce biti zapamcen po mnogocemu korisnom. Uostalom, da nije Apple, ne bi bilo ni kucnog racunala. Mjesto u povijesti mu je upecatljivo. Medjutim imena gospodina Della, Stevea Bullmera i ostalih izvrsnih direktora ... bit ce zaboravljena, voljeli to neki ili ne. A zasto bi ih i pamtili? Sto je pametna napravio Bullmer? Koju to vrlinu ima Michael Dell, osim bahatog bogacenja zelenim sushkavcima?
Linux ce biti zapamcen takodjer. Iako trenutno gotovo neupotrebljiv kao kucni operativni sustav, besplatna je alternativa i glavobolja monopolistima, izgranak UNIX operativnih sustava koja su nasu civilizaciju konacno uspjela demokratizirati dajuci nam Internet -- slobodnu i besplatnu razmjenu informacija i misli. Tomu su tezili narastaji prije nas.
Pokusavajuci udarati na Linux i UNIX opcenito, Microsoft nam zeli uskratiti i to temeljno pravo, pravo na slobodu misli i izrazavanje i pravo da to bude prirodno, nenametljivo i besplatno, a ne beskrajno skupo i pod kontrolom Microsoftove tehnokracije i slijepe americke legislature.