02.03.2005 | 06:47
Jedna od lijepih, a objektivno posve nevažnih stvari, godinama me ispunjavala ponosom i na neki način moje Macintoshe uvrštavala je u svjetsku računalnu zajednicu. Doslovno, zajednicu, jer drukčije stvar nije ni mogla ići.
Govorim o programu SETI, znanstvenom istraživanju signala izvanzemaljske civilizacije.
Ni manje ni više od toga.
Program SETI ustanovio je veliki astronom, pokojni Carl Sagan sa sveučilišta Cornell.
On nije možda bio osobito velik po tome što je otkrio (kao što možda ni veliki pisac Arthur C. Clarke nije velik znanstvenik, iako je upravo on izmislio koncept geostacionarnih satelita), nego je velik po tome što je razmjere svemira plastično i uzbudljivo približio malom čovjeku.
Poznate su tri velike stvari koje je uradio.
1) dokumentarna serija "Cosmos" uz koju su neki rasli i po kojoj su mnogi i danas uvjereni kako astronomija ne može biti zanimanje bez velike osobne strasti i romantike
2) Kada je sonda Voyager napuštala Sunčev sustav i odlazila dalje, u duboki svemir, a pokazalo se da je ispravna, Saganu je na pamet pala suluda ideja: da se posljednji suvisli signal koji bi se mogao poslati sondi bude naredba da se zarotira za 180 stupnjeva i da svojim, ne previše osjetljivim kamerama, snimi cijeli Solarni sistem. I taj je signal stigao do sonde, sonda se okrenula, i snimila seriju "crnih" kvadrata koji kad se montiraju i preklope podsjećaju na položeni "Y". Na njima se ipak nešto razabire: u sredini je jedna malo sjajnija zvjezdica, a na ostalim slikama astronomi su trebali zaokružiti planete da bi ih se razabralo od ostalih nebeskih tijela koja su se zatekla u kadru. Slika je tehnički i astronomski ništa osobito. No, značenje te slike je eonsko: to je prvi pogled na naš planetarni sustav sa glavnom zvijezdom izvana (nedostaje jedino Pluton; previše je sitan i staza mu je previše ekscentrična).
3) SETI - Search for Extraterrestial Intelligence. Golemi tanjur radioteleskopa Arecibo, smješten među vrhove kišnom šumom presvučenih planina Puerto Rica mogao je uz ostalo učiniti i "just one more thing", slušati radiozračenje iz svemira 24 sata na dan. Godine 1984. osnovan je institut SETI, a godine 2000. postao je samostalna nevladina i neprofitna organizacija.
Do sada se u 100% slučajeva (uz nekoliko sumnjivih) čuo jedino "bijeli šum", otprilike ono što se čuje na onom TV kanalu na kojemu nema programa - i to po cijeloj skali frekvencija. Međutim, u tom bi se kaotičnom šumu možda mogao razabrati signal koji bi imao nekakav uzorak. Na udaljenim svjetovima bi se jednom također mogaoo osluškivati radijski (i TV) promet sa Zemlje, samo kad bi bilo nekoga tko bi sistematski slušao. Superkompjuteri na Berkeleyu trebali su analizirati šum i iščupati iz njega signal.
No, dogodilo se neminovno. Sagan je umro, a novac za SETI je drastično smanjen. Ekipa s Berkeleya na jedan se posve romantičan način odlučila oduprijeti sudbini, pa je odlučeno potražiti pomoć dobrih ljudi na internetu. Smišljen je program SETI@home, u kojemu se uhvaćeni signal trančira na pakete, a potom šalje ljudima dobre volje koji će dobrovoljno obrađivati djelić snimljenoga i paket s rezultatima vratiti natrag institutu SETI. Program koji zamjenjuje superkompjuter distribuira se besplatno, a od početka postojao je i za Mac. Kad je došao X napravljen je i za X.
Krajem veljače, tko je htio vratiti obrađeni rezultat, veza je štekala! Što se događa?
Ja nisam bio baš jako uzrujan, jer sam SETI pakete krckao na dva mjesta, a jedno je bilo iz LAN-a preko proxyja. Mislio sam da sam nešto sprčkao, sve dok nisam navratio na site (
www.seti.org) i shvatio da ništa nije slučajno: više se ne preporuča skidanje programa SETI@home kome je najsvježija verzija već dugo 3.08, nego da se sve upravo prešaltava na novi projekt BOINC, a da se svi dosadašnji accounti sele u novu bazu, samo ih treba potvrditi.
Što je BOINC? To je SETI na steroidima!
Status servera i baze podataka još je jutros bio down. Po logu iz novosti čini se da je prelazak prolazio gadno: čak je nestajalo struje!
Međutim, stvar se razvija.
Što? Kako? Evo sažetka:
------------------------------------------------------
BOINC-based distributed computing projects include:
Climateprediction.net: Improve the accuracy of long-term climate prediction.
Einstein@home: search data from the Laser Interferometer Gravitational wave Observatory (LIGO) in the US and from the GEO 600 gravitational wave observatory in Germany for signals coming from rapidly rotating neutron stars, known as pulsars.
LHC@home: improve the design of the CERN LHC particle accelerator.
Predictor@home: Solve biomedical questions and investigate protein-related diseases.
SETI@home: Analyze radio-telescope data, looking for evidence of extraterrestrial life.
Više o svemu na linkovima;
setiathome.ssl.berkeley.edu/
setiathome.ssl.berkeley.edu/download.html
setiweb.ssl.berkeley.edu/
boinc.berkeley.edu/
Znam samo da ih je uvijek bilo poput mene - pardon, još i stoput fanatičnijih! - koji su prazan hod svojih računala (servera, mreža...) upošljavali upravo za krckanje SETI-ja. Meni je jedan paket SETI-ja uvijek bio referenca za procesorsku snagu novog računala. Mnogi su administratori švercali SETI i pored eksplicitnih zabrana svoje IT bagre, Ljude koje zanima SETI uglavnom su računalni zanesenjaci, znalci tek statistički malo manje nego zanesenjaci, a svima koliko vidim u djetinjstvu je nešto značio science fiction.
Eto, pa uživajte.
I ne paničarite, nego ne zaboravite ručnik! (Douglas Adams)