Nedavno sam pisao o tome kako napraviti sigurnosnu kopiju podataka, ili tzv. "backup". Međutim takav backup nije "bootabilan". Ovaj članak objašnjava što to točno znači i koja je manjkavost toga.

ovom članku, objasnio sam što to znači "backup" i zašto je dobro imati ga. Prvenstvena namjena uobičajenog backupa je povrat datoteka koje su greškom ili namjerno pobrisane. Tipični "Time Machine" backup sadržavati će i nekoliko verzija neke datoteke i omogućiti povrat bilo koje od njih.

U kom slučaju će Vam trebati "bootabilan" backup

Međutim, drugi scenarij u kojem ćete trebati kopiju Vaših podataka je slučaj kada ostanete bez diska na Vašem Macu, u slučaju da se pokvario, ili čak kada ostanete bez Maca, u slučaju da su Vam ga npr. ukrali. Ako Vam se to desi, Time Machine backup Vam omogućava povrat cijelog sistema i Vaših podataka, nakon čega bi ste trebali imati disk identičan onom bez kojeg ste ostali. Problem je samo u vremenu. Naime, da bi ste na novi (zamjenski) disk povratili sve podatke, potrebno je pokrenuti proceduru povrata, koja uključuje startanje Maca sa DVD-a, i kopiranje svih podataka sa backup diska na novi disk, što ovisno o veličini diska može trajati i nekoliko sati.

Ako Vas ne zanimaju starije verzije Vaših dokumenata, i važnije Vam je u slučaju problema sa diskom, čim prije nastaviti sa radom, onda je od Time Machine backupa, bolji izbor izrada "bootabilnog" backupa, tj. backupa sa kojeg direktno možete startati Vašeg Maca.

Kako ga napraviti

Zahvaljujući dvjema aplikacijama, izrada "bootabilnog" backupa je vrlo jednostavna i brza.

To su aplikacije CCC tj. "Carbon Copy Cloner", i "Super Duper!". Obije aplikacije su vrlo slične stoga ću navesti što one mogu i na kraju samo dopisati neke razlike među njima.

 

 

Namjena i jedne i druge aplikacije je, kao što se iz do sada rečenog dade naslutiti, izrada identične kopije diska, koji će ne samo sadržavati podatke izvornog diska već i zadovoljavati sve predispozicije da ga Mac prihvati kao bootabilini, tj. disk sa kojeg se može startati Mac-a.

Princip je da se izabere odredište kopije, što je obično neki vanjski disk, i pokrene kopiranje. Nakon što je kopiranje završeno dovoljno je u sistemskim postavkama pokrenuti "Startup Disk" odjeljak, i u listi diskova dostupnih za startanje Maca, trebao bi se pojaviti i disk na koji ste izvršili kopiranje. Izaberete ga, kliknete na "Restart" i Vaš Mac će se restartati sa vanjskog diska umjesto svoj ugrađenog, izvornog.

 

 

 

 

Znači, u slučaju da Vaš unutarnji disk iz nekog razloga prestane raditi, jednostavno restartate Maca i on bi sam trebao prepoznati sistem na vanjskom disku i pokrenuti se sa njega. Ako Vam je taj disk pri ruci, cijeli "downtime" ili proteklo vrijeme u kojem niste u stanju raditi zbog greške na disku, svodi se na svega par minuta, spram više sati ako bi ste sistem vraćali sa Time Machine backupa, i uz uvjet da pri ruci imate ispravan zamjenski disk na koji možete vratiti podatke sa Time Machine backupa. Dakle prednost je očita.

Jednom kada ste startali sa vanjskog diska, imate vremena u miru naći novi zamjenski unutarnji disk, i kada on stigne, ugraditi ga, i kopiju sa koje ste do tada radili, sa istom aplikacijom prebacite na novi nutarnji disk, i nastavite raditi. Istina, prebacivanje podataka će i tada trajati više sati, ali bar to možete napraviti onda kada Vama odgovara a ne kada se desi greška na disku.

Kopiranje svih podataka VS kopiranje promijenjenih podataka

Prvi put kada radite bootabilini backup, kopiraju se svi podaci sa vašeg unutarnjeg na odabrani vanjski disk. Vrijeme da se kopija napravi ovisi o veličini diska, ali obično traje od sati i pol pa na više. Za vrijeme kopiranja možete slobodno raditi na Macu, iako bi bilo dobro da nema neke velike aktivnosti na disku, tj. da se često ne pišu ili brišu velike datoteke, jer to usporava kopiranje, jer disk mora opsluživati i Vaše zahtjeve i zahtjeve programa za kopiranje.

Istina je da je sat i pol kopiranja dosta vremena, ali jednostavno brže ne može jer je podataka dosta. U dokumentaciji i jedne i druge aplikacije savjetuju da se koristi Fireware 400 ili 800 disk umjesto USB diska, Fireware ima bolje performanse, ja na žalost nemam pri ruci takav disk pa nisam mogao testirati razliku.

Srećom to ipak nije tako veliki problem jer i jedna i druga aplikacija podržavaju kopiranje samo promijenjenih podataka, što znatno ubrzava operaciju, i svodi se na trajanje od 10ak minuta, ovisno o broju i veličini promijenjenih datoteka. U jednoj aplikaciji to se naziva "incremental backup" a u drugoj "Smart update" ali svodi se na isto.

Ostale funkcije koje aplikacije podržavaju

U osnovi, to je to. Ako jednom na dan napravite ovakav backup, u najgorem slučaju imati ćete kopiju Vašeg diska sa podacima starim 23 sata i 59 minuta, sa kojeg možete istog časa nastaviti svoj rad, a to Vas košta 10ak minuta kopiranja podataka na dan.

Ali obije aplikacije podržavaju još neke korisne funkcije koje olakšavaju cijeli proces ili daju još neke dodatne mogućnosti:

"Scheduling" ili automatsko pokretanje kopiranja

Vrijeme i učestalost kopiranja podataka dade se unaprijed namjestiti i nakon toga aplikacija sama starta operaciju, dakle sve što je potrebno je, da je vanjski disk prikopčan, ostalo se dešava automatski.

Opcije odredišta kopiranih podataka

Obično se podaci kopiraju na vanjski disk, ali nije nužno cijeli disk rezervirati za tu svrhu. Aplikacije podržavaju pisanje na particiju diska. Znači jedan veći disk možete particionirati na način da je jedna od particija nešto veća od Vašeg unutarnjeg diska, i koristiti tu particiju za izradu bootabilnog backupa. Razlog zašto particija mora biti nešto veća je taj, da obije aplikacije rade na način da prvo iskopiraju promijenjenu datoteku i tek onda brišu staru verziju. Stoga u jednom trenutku će obije verzije biti prisutne na disku, i zbog toga treba nešto dodatnog privremenog slobodnog mjesta. Ako radite sa velikim datotekama onda to rezervno mjesto treba biti bar toliko koliko je očekivana veličina Vaših "velikih" datoteka.

Postoji mogućnost pohrane podataka u mapu na vanjskom disku. Prednost takvog pristupa je da jedan vanjski disk možete koristiti za spremanje kopija unutarnjih diskova više Macova. Ali time se gubi najveća prednost ove procedure, a to je mogućnost startanja Maca direktno sa takve kopije. Dakle takva kopija onda služi samo za povrat pobrisanih datoteka, kao i Time Machine backup. Alternativa bi bila da kreirate više particija na vanjskom disku i disk svakog pojedinog Maca spremate u zasebnu particiju, u tom slučaju je startanje moguće. Prilikom startanja, držite pritisnutu tipku "option" i trebao bi se pojaviti "boot manager" koji lista sve diskove (ili particije jednog diska) sa kojeg je moguće startati Maca, jednostavno izaberite pravu, i nastavite startanje.

Podaci se mogu kopirati i na tzv "disk image", koji čak može biti i na nekom mrežnom disku, znači ne nužno direktno spojen na Maca. Prednost je opet da se na jedan mrežni disk mogu kopirati podaci sa više Macova, ali mana je opet nemogućnost da se sa takvog "disk image"-a Mac direktno starta. Međutim, u ovom slučaju se ta kopija ipak može koristiti za povrat cjelokupnog sistema, i to preko "Disk utility" aplikacije.

Procedura je sljedeća: Mac se starta sa sistemskog DVD-a, pokrene se "Disk Utility" aplikacija iz "Tools" menija. Tada se klikne na odredišni disk u listi diskova sa lijeve strane prozora, i klikne na "restore" odjeljak.

 

 

Tamo se izabere polazni "disk image" klikom na dugme "Image" kraj opcije "Source" i odredišni disk "povlačenjem" jednog od diskova sa liste na lijeve strane na opciju "Destination" i pokrene povrat podataka klikom na dugme "Restore". Na raspolaganju je i opcija "Erase destination" koja formatira odredišni disk prije nego započne kopiranje.

Nakon što je kopiranje gotovo restartajte Maca držeći pritisnutu tipku "option" i iz "boot manager"-a izaberite unutarnji disk kao "boot" disk.

Upotreba "disk image"-a kao odredišta za kopiranje još omogućava i kopiranje u segmentima, gdje se svaki segment može naknadno iskopirati na neki optički medij, i opciju enkripcije podataka, koristeći kriptirani "disk image" kao odredište kopije kao i korištenje kompresiranog "disk image"-a koji u prosjeku kompresira podatke na oko 50% izvorne veličine.

Korištenje filtera

Obije aplikacije podržavaju mogućnost isključenja pojedinih podataka iz kopiranja. Recimo da radite sa velikim datotekama od kojih su one u jednoj mapi uvijek privremenog tipa. Jednostavno tu mapu isključite iz kopiranja. Ali uz mogućnost definiranja mapa koje se neće kopirati, postoji još i mogućnost isključenja određenog tipa datoteka i to na način da se definira ekstenzija datoteka koje ne želimo kopirati, npr. .mp3 ili .avi.

Migracija korisničke mape preko kopije diska

Bilo koja od ovih kopija može se koristiti i za migraciju korisničke mape sa jednog Maca na drugi. Npr. želite kupiti novog Maca, ali prvo treba prodati starog. Na žalost, u tom slučaju nećete moći migrirati podatke direktno sa starog na novi Mac. Stoga napravite kopiju unutarnjeg diska na vanjski sa jednom od ove dvije aplikacije, i kada stigne novi Mac koristite tu kopiju kao polaznu za "Migration Assistant" aplikaciju, čija je namjena migracija korisničkih podataka i aplikacija.

Razlika između navedenih aplikacija

- CCC ima opciju da se kopiranje napravi u času kada se prikopča odredišni disk, dakle ne u neko predefinirano vrijeme, već u trenutku prikopčavanja. To je dosta zgodno, jer tada u biti inicirate kopiranje na način da prikopčate disk, onda o Vama ovisi kada i koliko često će to biti, samo se treba sjetit :-)

- Super Duper! ima opciju "Sandbox"-a. Naizgled lukava opcija, ali u praksi korisna za manji broj korisnika: radi se o tome da aplikacija napravi kopiju ali samo sistemskih datoteka koje onda omogućavaju startanje sa vanjskog diska, ali Mac koji je startan sa takvog "Sandbox"-a aplikacije i korisničke podatke i dalje čita sa unutarnjeg diska. Jedan scenarij kada bi ova opcija mogla biti interesantna je u slučaju instalacije nekih kritičnih "drivera"  ili zakrpe operativnog sustava, za koje niste sigurni ako će stvarati probleme. Tada napravite "Sandbox", restartate Maca sa njega, isprobate "driver" ili zakrpu, i ako je sve u redu, ponovo restartate Maca sa unutarnjeg diska i s mirom instalirate "driver" ili zakrpu.

- i postoji još jedna razlika, i to u cijeni, dok je Super Duper! "shareware" i košta $27.95, CCC je "donationware" i predlaže donaciju od $15 ali Vas ne obvezuje na nju dok niste uvjereni da Vam je aplikacije zaista korisna.

Autor članka je i osnivač usluge tehničke podrške za Mac korisnike, ako imate pitanja vezana za članak ili Maca općenito, registrirajte se na uslugu pod www.macmesupport.com, ako pak imate ideju za novi članak na macmeblog-u, ili želite glasovati za neku već predloženu temu, to možete na ovoj strani.

 

 

Komentari  

dpasaric
03-04-2011 | 13:02
Ovdje važi ona "nikada ti ne zatrebalo!", ali svatko tko je barem jednom izgubio podatke ili oštetio sistem na takav način da popravak nije bio trivijalan, svakako bi ovo trebao pročitati i odabrati jedan od načina za slučaj nevolje.

Ja bih dodao još jedan način za pokretanje Maca u slučaju problema koji je jako praktičan i brz, ali ima i minus - traži dva Maca. Meni je vrlo praktično spojiti ih FireWire kabelom i jednostavno bootati stroj s drugog Maca u tzv. Target mod ("T" pri pokretanju računala), a onda obaviti potrebne intervencije na lokalnim diskovima.
Breed
03-04-2011 | 14:31
Svaka čast na volji Zsolt...
hiro
03-04-2011 | 20:00
Super članak.
Super Duper nisam isprobao, a CCC sam odbacio nakon kaj nisam nikako mogao složiti backup preko mreže. Googlajući sam naišao na Intego Personal Backup http://www.intego.com/manuals/en/pb/1-Welcome-to-Personal-Backup.html. Radi sa vanjskim diskom, preko mreže, bootabilni backup...
macme
03-04-2011 | 21:29
@hiro: ovo sa personal backupom je interesantno, pa bih pitao par stvari. Prvo, link koji si stavio ne radi, ali to je manji problem, veci je da na integovim stranama tog produkta nema, ili sam ga ja previdio. Trece, CCC i SD mogu spremati na disk koji je na mrezi samo ne mogu bootati sa njega, a iznenadilo bi me da intego to moze "sredit" jer OS X se sa mreze moze bootati samo ako boot particiju posluzuju OS X server (bar misim da je tako), to je onda NetBoot i cijeli boot protokol se odvija drugacije nego inace. Stoga mozes samo pojasniti kako taj tvoj sistem tocno funkcionira? Ti backupiras na disk koji je na mrezi a ako zelis bootati sa backupa sto trebas uciniti? Hvala Zs
macme
03-04-2011 | 21:38
evo, jedan odgovor sam nasao, to je sada dio paketa aplikacija pod nazivom internet securitz barrier, http://www.intego.com/internet-security-barrier/. Ipak, najvise me zanima odgovor na moje zadnje pitanje.
rusty
03-04-2011 | 21:51
jedna od situacija i brzog restore-a rada je i napraviti bootabilni SD card sa svim potrebnim aplikacijama (ili barem nužnim) i povući podatke sa TM backup-a.

btw hvala za članak
hiro
04-04-2011 | 09:58
@macme: moja greška jer nisam do kraja objasnio postupak. :sad:
Na Xservu radim bootabilni backup na vanjski disk koji je spojen FW-om na server. Nema boota preko mreže. Sa iMac-a backupiram samo dokumente preko mreže na Xserve.
Kako sam već napisao, SD nisam isprobao, a CCC nisam uspio konfigurirati za rad preko mreže. Pratio sam sve upute koje stoje na Bombichevoj stranici ali autentikacija mi nije prolazila. Sa Personal Backupom sam uspio sve otprve iskonfigurirati.
Evo linka koji radi:
http://www.intego.com/manuals/en/pb/1-Welcome-to-Personal-Backup.html
Vanjuška
04-04-2011 | 15:53
Od mene sve preporuke na SuperDuper. Brz je i ažuriran program.
Jednom tjednom kloniram svoje radne diskove u strojevima na zamjenske koje su tijekom tjedna offsite. :-)
macme
04-04-2011 | 23:32
@hiro: OK, dakle u tvom sljucaju cilj je bio backup (nekih) podataka preko mreze a ne izrada bootabilnog backupa preko mreze. Zato me i zbunilo. Medjutim to bi vise spadalo u clanak o backupu nego u ovaj tu, ali u svakom slucaju dobro je znati.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 9 minuta
  • drlovric: Za sta ti konkretno mirroring sluzi? Ja mu nisam nasao primjenu :/
  • stefanjos: affinty na popustu 50%. ja sam si uzeo novu licensu. do sada sam bio na v1
  • stefanjos: tako da, meni je to top feature
  • stefanjos: ja imam australski app store i iphone mirroring koristim svaki dan
  • drlovric: To ces probati jednom i nikad vise. Nema razloga za biti razocaran :)
  • Zdravac: - NIJE :/
  • Zdravac: Jel proradio iPhone Mirroring? :)
  • Yonkis: iOS 18.1.1 / macOS Sequoia 15.1.1 [link]
  • kupus: pretpostavljam da to ide meni, znaci fino radi.
  • kupus: hahaha
  • drlovric: Znas kako lijepo klepece. Mozes i mijenjati zvuk. Merak pravi ????????
  • kupus: svejedno hvala smayoo
  • smayoo: Ma nemoj me zajebavat... :D
  • drlovric: Prekrasna aplikacija ako zelite zvuk fancy mehanicke tipkovnice :) [link]
  • drlovric: I ja to ocekujem. Na proljece cu u USA i iskreno se nadam da ce izaci do tada. Da donesem makar dva komada :)
  • Borisone: Osim ako nisi na ti s Tim Cookom, najbliže nagađanju kada je: [link]
  • VanjusOS: zna li netko, hoće li izaći uskoro Air sa M4 čipom?
  • smayoo: Pokušao sam, ali sam odustao kad me zavrtio u krug s registracijom i sign-inom na Epic games. Najprije kaže da može iskoristiti moj AppleID, kad napravi login preko AppleID i kažem da ne želim pokazati svoj AppleID onda me opet svejedno traži login. Tako da... sorry, ne bih.
  • kupus: hvala
  • kupus: moze li netko probat ovaj besplatan virtualan masterpiece na m macovima? [link]
  • ping: @drlovric imaš besplatne konvertere na netu pdf to excel ili konvertiraj u jpeg pa potrazi online free konverter ocr to excel
  • drlovric: nemam Acrobat....smo PDF Exprt i Wondershare.... Raspadne se na oba
  • drlovric: Daj mi mail na poruku pls, pa da ti posaljem....a kakav Pentagon, prosla su ta vremena, glupost neka :)
  • Zdravac: negdje ju uploadaj, pošalji mi link pa ak hoćeš, da vidimo kak će ispasti (osim ako nisu neke secret Pentagon pi*darije :)
  • Zdravac: @drlovric - "export to excel" ?! Adobe acrobat
  • drlovric: Imam fakturu u PDF, htio bih od nje napraviti Excel file. Sta da radim? :)
  • mariolino1971: Pozdrav. Pokušavam poslati oglas no stalno dobivam poruku 413 Request Entity Too Large. U čemu je problem?
  • kupus: UK korisnici vs Apple [link]
  • Yonkis: Jeste li znali da se iPhone sam reboota ako nije otključan u 72 sata? [link]
  • Yonkis: jeste čitali komentare na [link]
  • Ender: takodje zainteresovan za neki IPTV, predlog moze u PM.
  • cariblanco: Ako hočeš ja ti svog "provajdera" kojeg koristim 4-5 godina, pošaljem na pp ?
  • cariblanco: Kako veli Zdravac dobar iptv za 10 E i imaš sve i gdjedaš od kud hočeš. Meni je to jako važno pošto puno putujem, trebam samo dobar net i mirna bosna
  • drlovric: Moj Telemach nema Arene vec Sport Klubove....ali postoji kabelska u zgradi koja ima Arene, preko koaksijalnog kabela.... Pa sam se tehnloski vratio deteljece unatrag. Ali radi evo :)
  • Zdravac: Ali to je paket ex yu kanala, nema samo sport vec sve
  • Zdravac: Kvalitetni, koji mogu preporučiti 10 eur/mj
  • Zdravac: Ima, iptv
  • kupus: hometv to go ili kako već
  • kupus: znači ide i eronet aplikacija
  • kupus: u bih prava ima arenasport ako se ne varam
  • drlovric: Jel ima neki nacin da se HNL Supersport liga gleda online? Neki app? Streaming? Iptv?
  • cariblanco: Prošlo iz petog pokušaja...bit će da je Riba na suhom ;)
  • cariblanco: Zašto mi neće primiti odgovor o ogulinskom zelju...klikam tri puta i ništa, a regan sam ?
  • Riba: Ali vjerojatno je ista prica kao i sa Studion.
  • drlovric: Raskopali su novig Minija. Izmjenjiv je disk. Vjerojatno radi njihove SKU ustede, ne radi korisnika. Uglavnom nije zalemljen.
  • kupus: nije, to je isto kao i apple.hr
  • zvone: Imaju apple.hu. Valjda je to istyle.
  • kupus: samo hoće li ti htjet prodat minija s 256gb storagea, to je pravo pitanje :P :)
  • kupus: a imaš i našeg dpasarica s foruma, pa se njemu javi. vjerujem da ti može složiti konkurentnu cijenu
  • kupus: imaš translate u browseru, čak i u firefoxu od ne toliko davno

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.95 Seconds

Provided by iJoomla SEO