17.12.2010 | 19:41
Piko je napisao:
1. hmm ... pa prvo što napravi lopov je da pobriše disk i stavi clean-instalaciju sistema, tako da je investicija u takve programe promašena...
2. to pali samo ako je laptop ukraden zbog podataka na njemu, a u tom slučaju čisto sumnjam da bi ga lopina spajala na internet, ... tako da je i u tom slučaju investicija promašena.... a kome su podaci bitni taj ih barem enkriptira ...
3. Jedino ako ga mazne nekakav junkie koji ga odmah prodaje nekome tko će ga koristiti takvog kakav je ....
Sve u svemu, dok laptopi ne dobiju GPS čip i GSM karticu da ga mošeš locirati preko "FajndMajKanta" svi ostali programi su bezveze, a i takav program je koristan samo unutar 24 sata (ako i toliko) od kada je laptop nestao, jer se to u tom vremenu pretvara u slučaj 1. i 2.
Vidim da svi pričate napamet. Što nije čudno, ako niste Undercover probali.
Ja sam još prije 9 mjeseci krenuo proučavati Undercover i imao namjeru napraviti live test u suradnji s njihovim nadzornim centrom jer sam tada imao službeno kružno putovanje Rijeka-Split-Mostar-Sarajevo-Beograd-Osijek-Zagreb-Rijeka, što je bila idealna prilika za probati kako to radi u našim krajevima (i napisati prikaz o tome). Nažalost, jednostavno nije bilo vremena da odradim kvalitetnu pripremu.
Uglavnom, da skratim, ovaj "projekt" mi jest "na ledu", ali nije storniran. Dovršit ću to kad-tad.
U međuvremenu, svima za info, Undercover nije baš tako trivijalan.
1. koristi funkciju Macbooka koja se inače rijetko koristi - da možeš "zaključati firmware" tako da bilo kakva akcija tipa bootanja s drugog medija ili non-default particije, promjene hard diska i sl. traži poseban password. Ova se funkcija može isključiti jedino iz Mac OS X terminala, jedino ako imaš administratorski username i password (što znači da i administratorski account mora biti zaštićen passwordom, po mogućnosti različitim).
2. S obzirom da je na taj način efektivno onemogućeno da netko napravi clean install, prisiljen je računalo koristiti kao takvo, barem dok pokušava smisliti kako da se ispetlja
3. kupnjom softvera dobiješ account kod Orbiculea i pomoću njega se tvoj Mac javlja njihovom centru. Kad ti ukradu Mac, javiš im se, s podacima svog accounta i oni stavljaju tvoj Mac na watch listu
4. Mac javlja svoju lokaciju svaki put kad se spoji na net. Da bi korisnik to mogao, mora postojati, naravno, barem jedan korisnički account na stroju koji nije zaštićen passwordom, ali niti nema administratorske ovlasti.
5. Ne samo da javlja svoju lokaciju, nego šalje i screenshotove onog što se događa na ekranu, a i snapshotove koje radi iSight ugrađena kamera u trenucima aktivnosti (dakle, ako netko mrda miša ili tipka, onda je velika vjerojatnost da će iSight uslikati lice korisnika).
6. U nekim zapadnim zemljama, Orbicule izravno surađuje s policijom ili s privatnim security firmama.
7. Ako ništa od toga ne pomogne, nakon nekog vremena, počne simulirati kvar ekrana što možda dovede do toga da macbook završi u ovlaštenom servisu (a možda i ne)
8. Ako se macbook pojavi u servisu, serviser ga neće odmah rašarafiti nego će ga najprije pokrenuti da vidi o čemu se radi, ako se macbook pri tom spoji na net, Undercover će dobiti od centra informaciju da se nalazi u ovlaštenom servisu (sve lokacije ovlaštenih servisa evidentirane su u bazi podataka) i onda će serviseru prikazati poruku da je ukraden te dati kontakt-podatke Undercover centra i ime pravog vlasnika.
Tako da, kako vidite, nije to baš neko govance koje ne služi ničemu. Kao što ste naprečac zaključili