Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


21.06.2024 | 06:33
Dakle, alfa je sjebala i jabučnjak...!
21.06.2024 | 09:01
Riba kaže:
Zato jer neki browseri blokiraju non-secure external content unutar secure sitea. Da je eksterni link na sliku https radilo bi vam. Meni radi u svakom slucaju jer mi browser nije toliko analan.


Ček, ja koristim najnormalniji serijski Safari. Što onda ljudi koriste da ne vide slike s non-HTTPS izvora?
21.06.2024 | 11:07
dpasaric kaže:

Zapravo je čudno koliko nešto nebitno i malo vidljivo kao što je krov "digne" cijeli auto kada je sve lijepo uredno i sjajno!

dpasaric.kreativni.hr/Alfa%20fotke/GT/GT...Paso-2024-krov-1.jpg

dpasaric.kreativni.hr/Alfa%20fotke/GT/GT...Paso-2024-krov-2.jpg


Uložit ću prigovor. Beading i sheeting su propali, vrijeme za lagani polish i aplikaciju nove zaštite. Alfa ti je top, šta god tko rekao.
21.06.2024 | 22:20
dpasaric kaže:
Riba kaže:
Zato jer neki browseri blokiraju non-secure external content unutar secure sitea. Da je eksterni link na sliku https radilo bi vam. Meni radi u svakom slucaju jer mi browser nije toliko analan.


Ček, ja koristim najnormalniji serijski Safari. Što onda ljudi koriste da ne vide slike s non-HTTPS izvora?


Ja koristim najnormalniji serijski FireFox
22.06.2024 | 07:42
Djuro genijalac kaže:
Dakle, alfa je sjebala i jabučnjak...!


23.06.2024 | 23:15
24.06.2024 | 14:04
Sada sam ja ko @smayoo Bertone.
Ne da mi se gledati video u kojem mi pričaju mandarinski za moje pojmove razumijevanja automobila onako, kako to vi znalci kužite.
Stoga te molim, de napiši svoje misli o ovome.
Vjerojatno znaš da sutra kao predtsavlja "robo taxi", baš me zanima kako će to izgledati...
Aj i o tome ako ti nije teško.
24.06.2024 | 15:05
23.06. si u temi "Kakva je budućnost čovječanstva?" objavio ovaj post:

Kloba kaže:
Kada smo kod EV (svjestan sam da bi ovaj post trebao ići u temu automobili, ali eto) - jeste li provalili kako je Jutarnji neki dan imao naslovnicu da je Rimac junior predstavio prvi Bugatti "komplet osmišljen u Hrvatskoj"; no ostale novine pa i sam Jutarnji umjesto da nastave jahati po toj temi kao i obično u sezoni kiselih krastavaca za "novinarstvo" - tekst nije naišao na neko preuzimanje osim možda po Auto klub segmentima novina.
Šta je sve ispala totalna ili polulaž?
Zna li itko?
Bertone, Djuro - somebody?
Referiram se na ovaj tekst objavljen prije tri dana.


... pa sam ti na tragu toga u temi o autima stavio ovaj PR video

Inače, video kao i svaki drugi PR video, hvali Mate auto no ima detalja koji ti upadnu u oko (meni je npr. upao ovjes) pa onda to moraš dalje googlati da vidiš o čemu se točno radi tak da nema sažetka videa
24.06.2024 | 15:35
Kloba kaže:
Sada sam ja ko @smayoo Bertone.
Ne da mi se gledati video u kojem mi pričaju mandarinski za moje pojmove razumijevanja automobila onako, kako to vi znalci kužite.
Stoga te molim, de napiši svoje misli o ovome.


Evo budem ja... Za automobilske laike poput tebe i mene, nisu previše bitni detalji već sama vijest.
Dakle - predstavljen je novi Bugatti. Za nas lokalce zanimljivo je da je Rimac "preuzeo" razvoj Bugattija i ovo je prvi Bugatti osmišljen i projektiran "u Hrvatskoj". Ako se ne varam, sklapa se u Francuskoj.
Za Hrvatsku je to nešto kao što je SpaceX za Ameriku, s tim što smo mi uspjeli "lansirati" Mali korak za čovječanstvo, ali veliki za Hrvatsku.
U svijetu autofila i snobova, ovo je "masna" vijest. No, njima je manje bitno što Rimac stoji iza svega, a bitnije im je što ovaj Tourbillon ima motor V-16 od 1000 KS + 2 elektromotora koji daju +800 KS, pa je to sve skupa 1800 KS nazivne snage. 445 km/h max brzina. 300 (i nešto) km/h dozvoljena brzina. To ti je manje-više to. I difuzor je puno veći (duži) nego kod Cheyrona. Nemam pojma što je "difuzor", al to svi naglašavaju
Estetika i završna obrada izgledaju, ono... za žile rezat.

Svakako je lijepo da se u svijetu šire i neke dobre vijesti vezano uz Hrvatsku.
24.06.2024 | 15:46
Gjuroo kaže:
I difuzor je puno veći (duži) nego kod Cheyrona. Nemam pojma što je "difuzor", al to svi naglašavaju


Nemam ni ja pojma, ali, čim se naglašava da je puno veći, mora biti da ima neke veze s pimpekom.
24.06.2024 | 16:27
Joooojjjj... ... da mogu, sad bi vam obojici istovremeno dao po palčić up za "difuzor", ali kako ne mogu, dobiti ćete ga jedan po jedan

PS: Evo vam obojici
24.06.2024 | 16:27
smayoo kaže:
Gjuroo kaže:
I difuzor je puno veći (duži) nego kod Cheyrona. Nemam pojma što je "difuzor", al to svi naglašavaju


Nemam ni ja pojma, ali, čim se naglašava da je puno veći, mora biti da ima neke veze s pimpekom.


Obrnuto proporcionalno, ne?
  • Air
  • Korisnik
  • 72
24.06.2024 | 16:31
smayoo kaže:
Gjuroo kaže:
I difuzor je puno veći (duži) nego kod Cheyrona. Nemam pojma što je "difuzor", al to svi naglašavaju


Nemam ni ja pojma, ali, čim se naglašava da je puno veći, mora biti da ima neke veze s pimpekom.


jes, to ti je javna tajna.
To je nepisano pravilo koje su smislile sponzoruše te tajnim kanalim ga proveli u djelo.
Doduše, neki kažu da je to samo još jedna teorija zavjere.
Ne znam. Treba pitati @m@xyma. (nhf)

Kad potencijalni kupac (naravno, onaj sa pimpekom) dođe u dućan prvo mu premjere šlapu te mu kažu da recipročno ima pravo na difuzor X veličine. Ako želi veći difuzor mora recipročno nadoplatiti i to mu se piše kao dodatna oprema.

Oni koji imaju najveći difuzor bez doplate ispred suvozačevog mjesta piše "original" kako bi dame koje sjede na tom mjestu odmah znale s kim imaju posla.

Eto Kloba nadam se da sam barem malo pomogao.
24.06.2024 | 16:47
Evo i tebi
24.06.2024 | 17:00
Bertone kaže:
Joooojjjj... ... da mogu, sad bi vam obojici istovremeno dao po palčić up za "difuzor", ali kako ne mogu, dobiti ćete ga jedan po jedan

PS: Evo vam obojici


Samo mislim ono, kad već dijeliš?
24.06.2024 | 17:19
Mislio sam da te prošlo al dobro,... evo
24.06.2024 | 17:31
Bertone kaže:
Mislio sam da te prošlo al dobro,... evo


Svaka čast.
24.06.2024 | 18:57
Novi Bugatti je remek-djelo automobilske tehnologije, od Coswortovog motora, do aerodinamike karoserije (450 km/h) a sve to bez zadnjeg downforce spojlera (zato dugi difuzor). No, najbolje od svega su instrumenti, evo to je zaista čista umjetnost! Auto jest samo za milijardere, ali to ne umanjuje njegovu vrijednost kao umjetničko djelo.
24.06.2024 | 19:44
Ajebigasad... Jel onda difuzor ipak ima veze sa spojlerom, ili s pimpekom? Ili oboje?
  • Air
  • Korisnik
  • 72
24.06.2024 | 20:09
smayoo kaže:
Ajebigasad... Jel onda difuzor ipak ima veze sa spojlerom, ili s pimpekom? Ili oboje?


Difuzor je preko gefufne je povezan sa spojlerom a preko cincilatora je povezan sa pimpekom, tako da…. Tako da sve drugo što kažem je suvišno.
24.06.2024 | 21:58
smayoo kaže:
Ajebigasad... Jel onda difuzor ipak ima veze sa spojlerom, ili s pimpekom? Ili oboje?


U ovom slučaju difuzor je toliko velik (gotovo pola dužine auta) da svojom aerodinamikom ima efekt obrnutog krila (znači lijepi auto prema dolje) i da iz tog razloga nije potreban klasičan downforce spojler koji to radi "barbarskom metodom" i po cijenu brzine i goriva.

Da, i meni su antipatičini auti za elitu koji koštaju milijune, ali ne gledam sada to, nego čisto tehnološko i umjetničko dostignuće tog vozila. Zaista im kapa dolje na tome!
24.06.2024 | 23:26
Kome se čita, ovdje imate članak o Lamborgini Miuri na kojeg sam nedavno naletio, a priča upravo o downforce-u kojeg Miura nije imala (pogotovo na prednjoj osovini), ali je bila i ostala (za mene) pravo inženjersko čudo s obzirom kad je nastala.
25.06.2024 | 01:29
smayoo kaže:
Ajebigasad... Jel onda difuzor ipak ima veze sa spojlerom, ili s pimpekom? Ili oboje?

Ha gle... Uvijek će izvući nekog PR majstora koji će tvrditi da je ta priča samo tehničke naravi. Treba samo znati čitati između redaka i pratiti tijek novca.
25.06.2024 | 06:52
dpasaric kaže:
smayoo kaže:
Ajebigasad... Jel onda difuzor ipak ima veze sa spojlerom, ili s pimpekom? Ili oboje?


U ovom slučaju difuzor je toliko velik (gotovo pola dužine auta) da svojom aerodinamikom ima efekt obrnutog krila (znači lijepi auto prema dolje) i da iz tog razloga nije potreban klasičan downforce spojler koji to radi "barbarskom metodom" i po cijenu brzine i goriva.

Da, i meni su antipatičini auti za elitu koji koštaju milijune, ali ne gledam sada to, nego čisto tehnološko i umjetničko dostignuće tog vozila. Zaista im kapa dolje na tome!


Khm, khm, i difuzor i krilo slijede isti fizikalni princip kojeg je lijepo matematički uobličio Bernoulli (zbroj energija u nekom fluidu u strujanju je konstantan i predstavlja zbroj 'energija' visine, brzine i tlaka). Difuzor je efikasniji iz tog razloga da se nalazi kraj zemlje pa se javlja tzv. ground efekt koji mu povećava efikasnost tj. pad tlaka koji onda usisava auto za podlogu, ako si bočne stranice (bar donekle) zabrtvio.
Ako gledamo krilo s boka (ili klasični spojler koji je ista stvar, samo okrenut za 180 stupnjeva) onda, da bi avion (po)letio, trebamo iznad krila područje nižeg tlaka (auto, obratno). Krilo je barijera između područja višeg tlaka (dolje) i nižeg tlaka (iznad). Zrak nastrujava na krilo, udara u njega, skreće i dijeli se na dvije komponente; ona koja je završila ispod i ona koja ide preko gdje je luk koji opisuje dulji od onog dolje. Budući da se oba zraka moraju opet sastati (iza krila ne može ostati vakuum) zrak struji preko gornje plohe brže. Po Bernoulliju, je energija konstantna pa ond ana račun tog ubrzavanja pada tlak i tako naše krilo leti i diže ostatak aviona sa sobom. No, iza krila imamo tulum. Naime, sa strane krila imamo područja višeg i nižeg tlaka. Priroda teži uvijek izjednačiti tlakove pa zrak struji iz područja višeg prema nižem tlaku i tako nastaju vrtlozi koji izazivaju velike otpore (uz onaj inicijalni otpor udaranja u čelo krila). Da se to umanji, avionska krila na civilnim avionima imaju one zavinute krajeve krila.
Kad koristimo difuzor, imamo isti pad tlaka, ali kako je dolje tlo, a ne zrak, onda nema drugog zraka da popunjava tu prazninu pa je onda efekt usisavanja jači i istovremeno imamo puno manje gubitke otpora zraka.
Tzv. Venturijevi tuneli po identičnom principu se koriste u F1 koja u ovoj eri koristi ground efekt aute. Nedostatak ove tehnike u odnosu na spojler: izuzetna osjetljivost na razmak od tla; kako se auto spušta prema dolje (potlak ga povlači prema dolje) imamo dva momenta. Inicijalno nam downforce raste (sve se efikasnije brtve bočne stranice i difuzor je sve efikasniji), no, istovremeno nam pada poprečni presjek strujanja (difuzor se spušta prema tlu) i u jednom trenutku će se dogoditi zastoj (tzv. stall) kad se difuzor doslovce zadavi i prestane djelovati. U tom trenutku pada naš potlak, opruge dižu auto u zrak (nestao je downforce), povećava se presjek strujanja, difuzor se 'odguti' i opet proradi i nastaje potlak koji povlači auto prema dolje i dolazimo do efekta dupina tj. poskakivanja.
Dakle, tu nam treba vrlo pažljivo odrađen posao oko ovjesa koji mora imati antidive karakteristiku da se ovom suprotstavlja (ako je klasičan pasivni) ili trebamo neku verziju aktivnog ovjesa koji će odmak od tlak držati u zadanim granicama da difuzor radi kako treba.
Čisto da znate, prvi moderni Bugatti u režiji VW-a je razvijan uz neograničen budžet gotovo 10 godina (potrošeno 6 VW polo budžeta) pa onda tvrdnja Rimca kako je ovo osmišljeno u RH djeluje u najmanju ruku smiješno (da ne upotrijebim točniji izraz - laž).
Zato skrećem pozornost na čudesan Cosworth usisni V16 motor obujma 8,35 litara koji se vrti 9000/min i razvija 1000 KS te ISTOVREMENO udovoljava Euro 6d normi. To je ČUDO.

@Bertone: Originlani ford GT40 je imao tako jako izražen lift na prednjoj osovini da je na Mulsanneu volan postajao iznimno lagan i auto nije mogao skretati. Vozači su morali prvo kočiti da donekle opterete prednju osovinu da bi uopće skrenuli.
25.06.2024 | 10:24
Djuro genijalac kaže:
@Bertone: Originlani ford GT40 je imao tako jako izražen lift na prednjoj osovini da je na Mulsanneu volan postajao iznimno lagan i auto nije mogao skretati. Vozači su morali prvo kočiti da donekle opterete prednju osovinu da bi uopće skrenuli.


Znam, Ford GT40 mi je drag auto, ali Miura je Miura,... ipak su to napravili "šlampavi Talijani" ... i da, kako su kasnije popravili GT40, tako su kasnije (iako ne tako uspješno) popravili i originalnu Miuru s modelom Miura Jota.
25.06.2024 | 20:51
Evo što je ostalo od hibrida na A3 jučer, što bi tek bilo da je bio potpuno električan? Ne mogu skužiti o kojem se vozilu radilo, a niti novinari nisu napisali.

dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/k---855478.html

Vjerojatno bi rastopio i cestu ispod sebe...
25.06.2024 | 21:02
Kako znaš da je požar prouzročila baterija, a ne obična električna instalacija ili neispravnost na benzinskom dijelu? Moj se auto zapalio na autocesti, a bio je čisti diesel. Vijest iznad svega, pa makar i istinita.
25.06.2024 | 21:23
Istina, ne znam, ali koje su šanse da auto ovako izgori od "kvara instalacije"? Pretpostavljam da su baterije prilično dobro zaštićene i da ne planu tek tako ako one same nisu izvor problema.
  • Air
  • Korisnik
  • 72
25.06.2024 | 22:02
dpasaric kaže:
Istina, ne znam, ali koje su šanse da auto ovako izgori od "kvara instalacije"? Pretpostavljam da su baterije prilično dobro zaštićene i da ne planu tek tako ako one same nisu izvor problema.


Ako gori blizu baterije koja je šansa da se baterija ne zapali od previsoke temperature?
25.06.2024 | 22:40
Poanta je da je zapaljeni elektromobil daleko teže ugasiti i da zapaljeni elektromobili, gotovo bez izuzetka, bivaju uništeni do kraja.

Meni se kasnih 90-tih bila zapalila Alfa 33 zbog jeftinog filtera benzina koji se raspao, ali šteta se na kraju svela na plastične dijelove kutije filtera zraka, novi tank za pranje brisača i farbanje haube. Danas bi to bila šteta do 1.000 €. Ovaj hibrid teško da je bio manje od 30.000 € i od njega nije ostalo baš ništa.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 17 minuta
  • gladhr2: [link]
  • Riba: Hajde posalji mi jednu. Pretpostavljam da koristis gmail?
  • rusty: @Riba - izgleda da opet notifikacije za privatne poruke ne rade?
  • cariblanco: [link]
  • Kloba: Hvala ljudi
  • drlovric: Uzmi kist sa njeznik cetkicama i predji preko hladnjaka i elektronike. IJa to radim u stanu na balkonu. Puhnem dva puta, sve zivo izleti iz konzole/NAS/mini pc. Kazu vlaga iz daha moze ostetiti elektroniku. Meni se nikad nista nije desilo.
  • smayoo: Nije benzinska pumpa dobra ideja. Kantica komprimiranog zraka tipično bi trebala biti dostatna za nekoliko čišćenja jer ima slamčicu za precizno korištenje i tako je zamišljeno da je koristiš. Precizno i odmjereno. Pipsaš točno tamo gdje su nakupine prašine i to u kratkim pipsevima, skroz izbliza.
  • Kloba: (oni upitnici su trebali biti jedan emoji...
  • Kloba: A za drugu opciju zamisli da dođeš na benzinsku natankati auto i vidiš lika sa PS5 kako rastavlja konzolu i raspuhuje ju. Osim toga, onj pritisak bi vjerojatno potrgao nešto. ????
  • Kloba: E vidiš, za dobro čišćenje PS5 unutrašnjosti pitanje je koliko mi boca treba?
  • kupus: druga opcija je šetnja do benzinske pa korištenje njihovog :)
  • kupus: U chipoteci imaš za uzeti kompresirani zrak u bocama @kloba
  • Ender: mislim da nije pametno koristiti kompresor za izduvavanje prasine iz kompa, pogotovo ako je neki jaci. drugar je tako pre 15 god kompresorom osim prasine oduvao i elektrolite sa maticne ploce od PowerMac-a G5.
  • m@xym: Jedino ako znaš nekoga tko to ima na poslu. Čisti prašinu samo tako...
  • m@xym: Kloba, takvo što se najbolje napravi kompresorom za zrak, a to ti je overkill za kupovati.
  • Kloba: Pokušvam naći na netu, no nilazim samo na ručne usisavače za automobile i slično
  • Kloba: Ljudi - ima li netko za preporučiti gdje bi mogao pogledati neki električni usisavač ili raspuhivač zraka za konzolu, PC složenac ili slično?
  • Lihto: Ako netko koristi LG onscreen control, pod hitno obrisati :D smeće od programa počelo m1 zagušivati XX
  • Borisone: DNS?
  • songoku: Probao sam sve zivo, private browser window etc, cak sam i pi-hole ugasio, ali nula bodova, uvijek workspace administrator
  • songoku: This video is restricted. Please check the Google Workspace administrator and/or the network administrator restrictions.
  • songoku: Sto treba napraviti za otvoriti taj video, pretpostavljam bele? Meni izbaci samo ovu poruku:
  • imjasminh: iPhone 11, 64gb, bijeli - 150 eur... Više na: [link]
  • smayoo: Pokojni stari i stric i ja smo igrali dosta preferans. To je dosta ozbiljnija igra od bele, i bitnija je licitacija nego samo bacanje karata. Puno manje ovisi o sreći. Nije me stari baš šamarao, ali bilo je dosta verbalnih grubosti. Ne kao u ovom videu, ali ipak dosta. :)
  • Kloba: Frenda je stari (Zagorci su) doslovno šamarao ako ga ovaj ne bi pratio sa kartom kojom je stari očekivao da ga prati. Ne samo boja, nego baš određena karta s kojom dobivaš ruku ali ne trošiš najbolje karte koje imaš
  • smayoo: bome... :D
  • zoranowsky: Ideš... :)
  • Bertone: [link]
  • Bertone: Tak je i sa Belom, moš znati pravila ali ako nemaš količinu psovki koje imaju Zagorci dok kartaju, đabe ti što znaš pravila :D
  • m@xym: Kloba, znaš pravila, ali znati igrati briškulu i tresetu... e to je već umjetnost...
  • Kloba: I ja znam igrati briškule i trešete. Donekle. Točnije, znao sam točno toliko da sam svjestan da nemam pojma. Sada više ne znam ni to. :)
  • Gjuroo: Što se šaha tiče, znam igrati "ždere". Donekle :)
  • drpongrac23: Tko želi kupiti M2 MBA, u iStyle je akcija!!!
  • Kloba: Isto što i moj wink. :)
  • jura22: a :) na kraju ništ ne znaći?
  • Kloba: Jura, možemo odigrati partiju pa da vidimo da li znam... ;)
  • smayoo: Ja sva pravila znam, ali, jbt, nisam u šahu nikad čak ni sam sebe uspio pobijediti... :D
  • jura22: Ako znaš pravila ne znači da znaš igrati šah. :)
  • Kloba: Hvala Smayoo. Nisam to znao. Šah znam igrat i to same osnove. Kamo koja figura ide. Ona imena raznoraznih otvaranja i slično nemam pojma. Tako da nisam imao pojma niti za ovo što si napisao. Zanimljivo. Kako se nešto grune iz čista mira i pstane urbana legenda...
  • Bertone: *treći
  • Bertone: Nice, jedan leti, drigi plovi, a treži je na ISS-u :D
  • smayoo: @Kloba, šah je u Europi poznat od kraja 15. stoljeća. Hrvatski povijesni grb (šahovnica) je iz doba prije kralja Tomislava, dakle iz 9. stoljeća ili ranije
  • smayoo: Ne znam. Ali morali smo čekati da Riba sleti u Irsku jer je Dogan bio na 44 milje od Visa. :D
  • Bertone: Što bi s Jabučnjakom maloprije?
  • Kloba: Nisam to znao. Uvijek sam ih smatrao kao južnu Dalmaciju. A jbg. Učiš dok si živ...
  • JOHN: Mada se nebi bunio da sam rođen i da živim negdje na nekom od naših predivnih otoka
  • JOHN: Doći u Dubrovnik i reči im da su Dalmacija ili dalmatinci je uvreda. Osobno sam to iskusio jer kao što smayoo kaže….nije me bilo briga…..jer što god mi pričali Zagreb i purgeri su iznad svega i sviju :)
  • Kloba: I kada već toliko toga znaš, da te pitam još ovo. NDH nije prva sa idejom bijelog polja kao prvog polja na tom grbu. Na Markvoj crkvi je takav grb oduvijek, pa i nakon renovacije crkve i krova i dan danas. Znaš li išta o tome? Mislim, znaš puno toga, pa reko - možda mi možeš popuniti neke praznine ako ti se da...
  • Kloba: Smayoo - koliko po tebi ima istine u onoj priči kako smo dobili grb šahovnicu? Oteti kralj ili knez (dali Tomislav, pojma nemam više) je igrao šah za slobodu pa pobijedio?
  • Kloba: Pa Dubrovnik jest Dalmacija. Južna najužnija. Sada to što je u povijesti bio republika za sebe, geografska pozicija mislim da je - Dalmacija. No, kako je smayoo ovo lijepo objasnio, m@xym će sigurno ovo za Duborvnik. Ovo što je Smayoo pisao nisam znao. Znao sam samo ono što sam ja stavio. Uzrok je objasnio Smayoo.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.88 Seconds

Provided by iJoomla SEO