Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


  • Air
  • Korisnik
  • 72
30.06.2024 | 12:29
Djuro genijalac kaže:
zašto bi ITKO onda od taxija radio luksuzno vozilo?.


Danas po Zagrebu taksiraju vozila cjenovnog razreda oko i preko 100.000 eura (Tesla S, BMW 7X, Range Rover..).

Siguran sam da postoji klijentela koja je spremna platiti luksuz na koji je navikla. Pitanje je koja je isplativost s obzirom na broj takvih ljudi i ulaznu cijenu takvog vozila?

Meni to u ovim slučajevima danas više miriše na pranje novca (samo ne znam na koji način ).

Zna li tko kako?
30.06.2024 | 12:37
Elektromotor kao kočioni sustav ne može stati "na nul" bez da se ne koristi električna energija.
U tom slučaju raid kao generator.
Mislim da mehanička kočnica neće izaći iz upotrebe, kao niti mehaniča veza volana s kotačima.

Možda je mlađa generacija radoznala, ali ne vjerujem da će plačati više vožnju robotaxijima jer su "fora".

Ovo me podsjetilo kao je besplatan WiFi u gondolama Kronplatz-a, ili u ZET autobusima (koji je ukinut).
Dosta javnog prijevoza to korisit. Zašto, nije baš jasno. Kupnja SIM kartice rješava problem interneta.
30.06.2024 | 12:48
@Air, pa klasično. Nije pranje novaca, već kupnja auta bez davanja jer kod taxi službe auto ulazi 100% kao osnovno sredstvo za rad i onda se porez miće i miće se dio poreza na dobit jer aut je trošak, a trošak smanjuje dobit.
Pogotovo ako imaš firmu koja se bavi nećim desetim i kupiš Teslu na nju a imaš i taxi službu regicstriranu.
30.06.2024 | 12:58
smayoo kaže:
......


Ti se baš svega uloviš kao pijan plota. Hiperbolirao sam i s kapacitetom baterije i svim ostalim. Dva tjedna punjenja je opet bila hiperbola u smislu da ćeš 250 kWh na kućnom priključku puniti dva tjedna ako gađaš jeftiniju tarifu. Nisam to napisao, ok.
Da, jasno mi je da energetska vrijednost u smislu dosega kod BEV vrijedi cca dvostruko više od ICE vozila pa 80 kWh u BEV je vrijedi kao 160 kWh u ICE.
Ali, molim te, nemoj i uspoređivati dosege i navoditi BEV da može odraditi 500 km, jer u istim uvjetima korištenja to nije tako. Brzina prometovanja je bitno niža, fleksibilnost putovanja je bitno drugačija, zavisni troškovi su drugačiji (mogu ti dati kontakte osoba koje imaju BEV i djecu pa nek ti ispričaju koliko ih košta zaustavljanje i punjenje uz cestu kad uračunaju sladolede, cuge, big macove i sve ostalo kaj klinci potroše u tih 20-ak minuta dopunjavanja struje itd...) a što se jednostavno ne dogodi s ICE autom, jer ili ne moraš stati ili stojiš 3 minute i nitko ni ne izlazi iz auta.
Jednostavno je korisničko iskustvo drugačije i BEV ima primjenu u gradu, ali na duljim rutama je još uvijek šepavi transportni izbor.
30.06.2024 | 13:23
jura22 kaže:
Elektromotor kao kočioni sustav ne može stati "na nul" bez da se ne koristi električna energija.
U tom slučaju raid kao generator.


Lupetaš, naravno. Itekako može stati "na nulu" (i da, radi kao generator). Preporučam ti da se podsjetiš osnova. Osnove električnih strojeva. A onda se informiraj o konkretnoj izvedbi.

Možda je mlađa generacija radoznala, ali ne vjerujem da će plačati više vožnju robotaxijima jer su "fora".


Pa u tome i jest poanta, da neće koštati više, nego će za istu cijenu ponuditi vožnju za gadget freakove. Jesi li uopće čitao ili slušao? Ili samo lupetaš napamet?
  • Air
  • Korisnik
  • 72
30.06.2024 | 13:24
jura22 kaže:
@Air, pa klasično. Nije pranje novaca, već kupnja auta bez davanja jer kod taxi službe auto ulazi 100% kao osnovno sredstvo za rad i onda se porez miće i miće se dio poreza na dobit jer aut je trošak, a trošak smanjuje dobit.
Pogotovo ako imaš firmu koja se bavi nećim desetim i kupiš Teslu na nju a imaš i taxi službu regicstriranu.


Sve 5, kupiš auto na način koji si naveo ali netko ga vozi (nekoliko sati dnevno) i tu osobu netko treba platiti, pa govorimo o tisuću, dvije eura troška, plus amortizacija koja je vrlo velika za takvo auto (imaš skupi auto koji je izgubio u 2-3 godine sigurno 40 i više posto vrijednost koja nije mala), i isto tako važno imaš auto a u biti ga većinu vremena nemaš jer ga netko vozi.
30.06.2024 | 13:39
smayoo kaže:
jura22 kaže:
Elektromotor kao kočioni sustav ne može stati "na nul" bez da se ne koristi električna energija.
U tom slučaju raid kao generator.


Lupetaš, naravno. Itekako može stati "na nulu" (i da, radi kao generator). Preporučam ti da se podsjetiš osnova. Osnove električnih strojeva. A onda se informiraj o konkretnoj izvedbi.


Jedini je problem, da ako bi auto stao na nulu, zbog nekog koga bi zaštitio, što bi bilo s ljudima unutar vozila ? Zamislite brizinu od 60 km/h i da auto stane u mjestu da ne pričamo o većim brzinama.
30.06.2024 | 14:02
Bertone kaže:
Što se tiče bicikliste, kako je doletio tako je i nastavio dalje po suprotnom nogostupu no njega će prije ili kasnije dohvatiti Darwin i jedna budala na svijetu manje.

LOL! Palac!
Nego, kada smo kod Charliea Darwina, sjetih se dobre balade:
30.06.2024 | 14:16
Djuro genijalac kaže:
smayoo kaže:
......


Ti se baš svega uloviš kao pijan plota. Hiperbolirao sam i s kapacitetom baterije i svim ostalim. Dva tjedna punjenja je opet bila hiperbola u smislu da ćeš 250 kWh na kućnom priključku puniti dva tjedna ako gađaš jeftiniju tarifu. Nisam to napisao, ok.


Ako se zajebavaš, staviš smileya. Tome služe. Jer iz napisanog teksta nije uvijek očito da se šališ (ili ne).

I dalje pitam - zašto baš 250 kW?

Uglavnom, da vidimo. 10/24 dana je niža tarifa, recimo da puniš snagom 3,5 kW (jer nemaš trofazni priključak, iako ne znam zašto ga nemaš ako imaš električni auto, ali ajde, hiperboliraš). 35 kWh energije punjenja u 24h, dakle u 7 dana si došao do 245 kWh.

A ti si napisao 2 tjedna jer...? Hiperboliraš?

Kad to napišeš ti, kao inženjer koji razumije fiziku stvari, neki prosječni laik to prihvaća tako jer ne kuži tu matematiku. I onda poslije prenosi dalje, samo pri tom ne kaže "kuiš, Djuro hiperbolira".

Ali, molim te, nemoj i uspoređivati dosege i navoditi BEV da može odraditi 500 km, jer u istim uvjetima korištenja to nije tako. Brzina prometovanja je bitno niža,


Ja se i dizelskim, i benzinskim i električnim autom po A1/A6 (Zagreb-Rijeka) vozim na tempomatu između 100 i 130, ovisno o uvjetima, gužvi, dionici ceste, naravno, kad nisu neki jako loši uvjeti (magla, gusti snijeg, vrlo jaka kiša...). Kako to misliš - brzina prometovanja je bitno niža? 130 je opće ograničenje brzine u Hrvatskoj. Nema nigdje brže. Drugdje u EU ima samo sporije, osim u Njemačkoj.

Znam da neki ljudi gaze 150-160 po autocesti kad i gdje mogu. Je li 160 bitno više od 130 kao maksimalna brzina? 160 je 23% više od 130. Zvuči kao bitno više. Koliko time uspiješ podići prosjek? Sa cca 100 na cca 110? Možda. Dakle 10%. Je li to i dalje BITNO više? Baš i ne. Da ne govorim da je prekršaj.

Onda bi umjesto "Brzina prometovanja je bitno niža" bilo točnije reći "Nije pogodno za one koji vole voziti preko ograničenja.", zar ne?

fleksibilnost putovanja je bitno drugačija,


Ako si na putu koji je dulji od dovoza vozila. Već sam više puta napisao - ja najviše 3x godišnje imam takvo putovanje, nekim godinama samo jednom. A ti? Putuješ 400+ km u jednom danu koliko često? Svaki tjedan? Češće? Ako ne, zašto toliko to naglašavaš?

zavisni troškovi su drugačiji (mogu ti dati kontakte osoba koje imaju BEV i djecu pa nek ti ispričaju koliko ih košta zaustavljanje i punjenje uz cestu kad uračunaju sladolede, cuge, big macove i sve ostalo kaj klinci potroše u tih 20-ak minuta dopunjavanja struje itd...) a što se jednostavno ne dogodi s ICE autom, jer ili ne moraš stati ili stojiš 3 minute i nitko ni ne izlazi iz auta.


To je jedan specifičan partikularni primjer jedne specifične obitelji u kojoj roditelji na toliko dugom putu ne bi svojoj djeci dali izaći na pišanje kad stanu natankati (napisao si "nitko ni ne izlazi iz auta")? Tebi je to normalno? Meni nije. Te bi roditelje trebalo uputiti u neko savjetovalište.

Mi na putu stajemo najmanje svakih 2h, neovisno o prevaljenom putu ili potrebi za tankanje. Protegnemo se, odemo u WC tko treba, pojede nešto tko je gladan, popijemo kavu ili ne... Potrošimo petnaestak minuta, u svakom slučaju.

Dakle, umjesto "zavisni troškovi su drugačiji", bilo bi točnije reći "Nije pogodno za one koji voze 800 km u komadu i rade trominutne pauze."

Jednostavno je korisničko iskustvo drugačije i BEV ima primjenu u gradu, ali na duljim rutama je još uvijek šepavi transportni izbor.


Na rutama duljim od 400 km, slažem se, moraš pažljivije planirati putovanje, ali mojim navikama putovanja to nije prevelika promjena jer ja svoja duga putovanja ionako pažljivo planiram. Stajem putem svejedno, prvenstveno radi sebe, a ne samo radi auta.

Na mojim tipičnim relacijama, u prosjeku 2x tjedno, Rijeka-Zagreb-Rijeka, Rijeka-Novalja-Rijeka, Rijeka-Krk-Rijeka, Rijeka-Delnice-Rijeka, Rijeka-nekamo po Istri-Rijeka, nema baš nikakve razlike u korisničkom iskustvu s električnim i s ICE automobilom.

Koje su tvoje tipične relacije?
30.06.2024 | 14:27
cariblanco kaže:
smayoo kaže:
jura22 kaže:
Elektromotor kao kočioni sustav ne može stati "na nul" bez da se ne koristi električna energija.
U tom slučaju raid kao generator.


Lupetaš, naravno. Itekako može stati "na nulu" (i da, radi kao generator). Preporučam ti da se podsjetiš osnova. Osnove električnih strojeva. A onda se informiraj o konkretnoj izvedbi.


Jedini je problem, da ako bi auto stao na nulu, zbog nekog koga bi zaštitio, što bi bilo s ljudima unutar vozila ? Zamislite brizinu od 60 km/h i da auto stane u mjestu da ne pričamo o većim brzinama.


Sad si polupao lončiće. Stati na nulu znači stati do potpunog mirovanja. Pri tom to može biti nekom umjerenom ili nekom brutalnom deceleracijom (negativnom akceleracijoom), to je sasvim druga stvar.
30.06.2024 | 14:32
smayoo kaže:
jura22 kaže:
Elektromotor kao kočioni sustav ne može stati "na nul" bez da se ne koristi električna energija.
U tom slučaju raid kao generator.


Lupetaš, naravno. Itekako može stati "na nulu" (i da, radi kao generator). Preporučam ti da se podsjetiš osnova. Osnove električnih strojeva. A onda se informiraj o konkretnoj izvedbi.


Ma jelda? Što zaustavi generator "na nulu" osim sile trenja ležaja-guma?
Ako g ai staviš u kratki spoj, on ima ipak neki otpor vodića, a napon na generatoru proporcionalan je brzini vrtnje. Što se sporije vrti, to je napon manji, ai struja je manja pa i sila kočenja.
Zato trebaju mehaničke kočnice za stat na nulu.
Tesla ima električne kočnice, jelda? Iako ima regenaerativno kočenje, zaustavlja se mehaničkim kočnicama.

Proučiti i ponoviti gradivo trebao bi ti.
30.06.2024 | 14:38
Ne trebaju mehaničke kočnice za stati na nulu. Kad ti se već ne da uzeti knjigu pa ponoviti što si očito zaboravio (kako uzbuda utječe na rad elektromotora), odi lijepo do Tesle na Jankomir pa tamo dogovori testnu vožnju. Onda podesi na meniju ponašanje kad pustiš papučicu gasa na "full stop" i, kad auto stane, izađi van pa provjeri listom papira ili nečim da auto stoji, a mehaničke kočnice nisu aktivirane.

Misliš da tramvaj na svakom zaustavljanju koristi mehaničke kočnice? Misliš da ih tramvaj uopće ima?
30.06.2024 | 15:22
Tramvaj ima tri vrste kočnica:
1. motorna kočnica koja radi da prebaci pogonski motor u generator i proizvedenu energiju šalje u mrežu.
2. parkirna kočnica koja radi na brzinama manjim od određene (5km/h) jer kod malih brzina ne inducira se dovoljno struje za kočenje
3. šinska kočnica koja služi u slučaju opasnosti.

I da, Tesla ima 4 diska od 395mm naprijed i 365mm iza. To se za ukras koristi.

Da ponoviš osnove:
Napon koji se stvori na namotu generatora proporcionalan je brzini okretanja. Ta energija se može potrošiti na grijanje otpora ili na punjenje baterija. Ako se brzina smanji toliko da energija koja se proizvede pokriva unutarnje gubitke, tada nema niti struje koja teće, a koja stvara silu kočenja.
30.06.2024 | 16:00
Zapravo da. Disk kočnice na Tesli su tamo zbog aktualnih propisa. I za neku zamišljenu rezervu.

Prilično sam skupio iskustva s električnim strojevima i točno znam o čemu pričam. Iz tioga što ti pišeš, jasno je da ti nemaš to iskustvo i zabrijao si nešto načelno i napamet. Pretpostavljam da si zabudalio isključivo na asinkroni kavezni motor koji nema uzbudni namot i nema upravljivu uzbudu, nego mu uzbuda ovisi isključivo o klizanju pa se takav motor niti ne može baš tek tako prebaciti u generatorski režim.

Reverziranjem u generatorski režim se bez problema isključivo elektromagnetskim principom na nulu zakoči mehanizam koje hoćeš mase i inercije, mobilni ili stacionarni. Kažem ti da ne filozofiraš više, nego odi lijepo pa dogovori testnu vožnju i uvjeri se sam. Zaustavljanje na nulu isključivo elektromagnetnim kočenjem.
30.06.2024 | 16:51
Za tramvaj:
www.enciklopedija.hr/clanak/tramvaj
blog.dnevnik.hr/jan-vlakovi/2009/06/1626433898/tramvaji.html

Datoteka za prilog:

Naziv datoteke: document.pdf
Veličina datoteke: 861 KB



Za vlak:
www.prometna-zona.com/kocnice-na-zeljeznickim-vozilima/

Za Teslu nisam našao ništa korisno.
Ovdje ima malo nešto o regenerativnom kočenju i spominjanju mehaničkih kočnica.
www.raycatena.com/how-brakes-on-electric-cars-are-different/

www.raycatena.com/how-brakes-on-electric-cars-are-different/

Da ne bude zabune, elektromotor MOŽE stati na nulu ali ga treba reverzirati (treba ga u drugom smjeru počet okretati a za to je potrebna električna energija).
Prilozi:
30.06.2024 | 17:02
smayoo kaže:
Koje su tvoje tipične relacije?


Evo, moram dva motora na stalcima (sa tim stalcima) prevesti iz Mirne Peči via Jankomir do Szentendrea. Imam na raspolaganju BEV transit s baterijom od 96 kWh. Javno te pozivam da samnom uživaš od Jankomira do Szentendrea i natrag s tim prometalom koje ima maksimalni doseg u praksi od 200 km. Vjerujem da bi došli od Jankomira do Szentendrea i natrag za manje od 36 sati. Ali se pripremi da će nam šleperaši trubiti, blicati i je_ati sve po spisku na autocesti.
30.06.2024 | 17:17
Strujaši, oprostite neukom strojaru na upadu, ali ako imamo sinkroni EM i NE okrećemo magnetsko polje, nego ono stoji, zar neće i motor stajati u mjestu i to baš jako, tj. istim momentom ukopavanja kao i da se vrti, ako magnetsko polje bude nafrljeno do kraja?
30.06.2024 | 17:24
Naravno.
30.06.2024 | 17:25
Djuro genijalac kaže:
smayoo kaže:
Koje su tvoje tipične relacije?


Evo, moram dva motora na stalcima (sa tim stalcima) prevesti iz Mirne Peči via Jankomir do Szentendrea. Imam na raspolaganju BEV transit s baterijom od 96 kWh. Javno te pozivam da samnom uživaš od Jankomira do Szentendrea i natrag s tim prometalom koje ima maksimalni doseg u praksi od 200 km. Vjerujem da bi došli od Jankomira do Szentendrea i natrag za manje od 36 sati. Ali se pripremi da će nam šleperaši trubiti, blicati i je_ati sve po spisku na autocesti.


Slažeš li se da to nije problem električnog auta, nego POGREŠNO ODABRANOG auta (općenito) za zadatak?
30.06.2024 | 18:01
smayoo kaže:
Djuro genijalac kaže:
smayoo kaže:
Koje su tvoje tipične relacije?


Evo, moram dva motora na stalcima (sa tim stalcima) prevesti iz Mirne Peči via Jankomir do Szentendrea. Imam na raspolaganju BEV transit s baterijom od 96 kWh. Javno te pozivam da samnom uživaš od Jankomira do Szentendrea i natrag s tim prometalom koje ima maksimalni doseg u praksi od 200 km. Vjerujem da bi došli od Jankomira do Szentendrea i natrag za manje od 36 sati. Ali se pripremi da će nam šleperaši trubiti, blicati i je_ati sve po spisku na autocesti.


Slažeš li se da to nije problem električnog auta, nego POGREŠNO ODABRANOG auta (općenito) za zadatak?


Stara životna istina: kaj imaš, s tim klimaš...
30.06.2024 | 18:19
Jbg. Ali ne možeš na temelju takvog usranog iskustva donositi svoj sud o upotrebljivosti električnih vozila općenito.
30.06.2024 | 19:01
Ne, ja samo tvrdim da EV još uvijek nisu dorasli ICE vozilima. I pitanje je, ako gledamo sve scenarije u kojima se koriste, hoće li ikad. Od prvog dana tvrdim da će se dogoditi diverzifikacija. Za tandrkanja po gradu je EV ok, ali za ovakve potrebe nije. To je sve
30.06.2024 | 20:01
Pa za teretni promet je vrlo lako moguće da će se još dugo, dugo čekati, ako se ikad dogodi da se pojave šleperi na baterije. Scenario nije sasvim nemoguć dokle god ne dođemo do autonomnih šlepera jer su propisi za vozače kamiona takvi da ionako moraju imati odmor svakih x sati vožnje pa onda o razvoju infrastrukture infrastrukture punjača ovisi o tome koji postotak šlepera može biti na baterije. Iako, meni je logičniji razvoj događaja da se za teretni promet kopnom ulaže u željezničku mrežu, a cestovni teretni promet svede na lokalnu distribuciju.

Što se autobusa tiče, velika većina ionako ima stanice na kojima se zadržava neko vrijeme pa je scenarij dopunjavanja moguć. Iako, opet, ako se željeznička mreža razvije dovoljno za kvalitetan teretni promet, postat će bolji izbor i za putnički promet. U mnogim europskim zemljama već i jest.
01.07.2024 | 05:59
Dok hrvatski jal i dalje nemilice gazi po Rimcu, Top Gear je napravio vrlo pozitivan prilog o robo-taxijima:

01.07.2024 | 15:58
Na pitanje Goole-a: rimac robotaxi specification

Goole AI odgovori:
Rimac's Super-Sleek Robotaxi Has More Room Than a Rolls-Royce. The group's new autonomous ride-hailing service has a 43-inch widescreen, a 17-speaker audio system, and five-position reclining seats. But will it beat Tesla's rival coming in August?

Nisam se jako trudio, ali nisam našao specifikacije auta/taxi-a

Problem je što je Rimac iz fonda dobio ogromne novce (www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/otkriva...ima-i-rimac-15103163) dok su drugo projekti infrastrukturni.
Sve mu se oteglo i kasni (a niti taxi nije došao).

Rimac je postigao veliki uspjeh, ali niti konkurencija ne spava. Mislim da Tesla ima daleko više iskustva od Rimca, a niti Tesla Roadster neće biti za odbaciti (pogotovo ne cijena).
02.07.2024 | 15:08
Da li je ovo stvarno ili nije?

www.facebook.com/share/v/fhyDZE5HB1SY1WGK/?mibextid=UalRPS
02.07.2024 | 16:35
Pa si pogledao do kraja ? Reklama za štikle u kojim ne smije voziti.
02.07.2024 | 21:50
Da nije bio EV, koje bi im bile mogucnosti?
03.07.2024 | 05:31
Ako nije fejk video, da li one uopće trebaju imati bilo kakvu mogućnost?
Jbg, u jednom trenutku smo prevarili i zaobišli evoluciju i sad nam se svima to vraća.
03.07.2024 | 06:01
Rekao bih da je fejk video. Da je netko toliko glup da ne kuži da je pedala zaglavljena jer je nešto ispod nje i da ne zna isključiti tempomat pritiskom na tipku na volanu, teško da je dovoljno pametan pa da skuži da treba slijediti auto ispred sebe (jer ovi im to nisu preko telefona rekli).

Inače, radarski senzori i adaptivni tempomat nisu ekskluzivno stvar EV-a niti Tesle. Svaki auto u tom cjenovnom rangu danas je time opremljen.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 37 minuta
  • tcanji: Zdravac, zahvaljujem na odgovoru i odvojenom vremenu. Lp i svako dobro!
  • Zdravac: Dakle, ne plaćaš duplo PDV nego onaj gdje ide roba
  • Zdravac: Ako je iz EU, plačaš samo poštarinu. S time većina web trgovina (mislim da bi po zakonu trebali imati svi), prilagodi stopu PDV-a zemlji iz koje naručuješ, dakle, ako si registriran u HR, a naručuješ iz DE, platiti ćeš proizvod sa 25 posto PDV-a
  • tcanji: Hvala Zdravac, trebao sam tu potvrdu. A što ako je roba iz EU, a ne US?
  • Zdravac: odgovor je DA - carina (ovisno o artiklu / tarifnom broju) i PDV svakako, a platiti ćeš i nekome da odradi uvoz za tebe
  • tcanji: Pozdrav jabučari! Molio bih, ako netko zna, da li se prigodom kupovine elektroničke opreme (npr. iPad, privatna kupovina) iz vana (USA) kod nas još uvijek na istu plaća porez odn. prijavljuje prigodom ulaska? Hvala.
  • gladhr2: [link]
  • Riba: Hajde posalji mi jednu. Pretpostavljam da koristis gmail?
  • rusty: @Riba - izgleda da opet notifikacije za privatne poruke ne rade?
  • cariblanco: [link]
  • Kloba: Hvala ljudi
  • drlovric: Uzmi kist sa njeznik cetkicama i predji preko hladnjaka i elektronike. IJa to radim u stanu na balkonu. Puhnem dva puta, sve zivo izleti iz konzole/NAS/mini pc. Kazu vlaga iz daha moze ostetiti elektroniku. Meni se nikad nista nije desilo.
  • smayoo: Nije benzinska pumpa dobra ideja. Kantica komprimiranog zraka tipično bi trebala biti dostatna za nekoliko čišćenja jer ima slamčicu za precizno korištenje i tako je zamišljeno da je koristiš. Precizno i odmjereno. Pipsaš točno tamo gdje su nakupine prašine i to u kratkim pipsevima, skroz izbliza.
  • Kloba: (oni upitnici su trebali biti jedan emoji...
  • Kloba: A za drugu opciju zamisli da dođeš na benzinsku natankati auto i vidiš lika sa PS5 kako rastavlja konzolu i raspuhuje ju. Osim toga, onj pritisak bi vjerojatno potrgao nešto. ????
  • Kloba: E vidiš, za dobro čišćenje PS5 unutrašnjosti pitanje je koliko mi boca treba?
  • kupus: druga opcija je šetnja do benzinske pa korištenje njihovog :)
  • kupus: U chipoteci imaš za uzeti kompresirani zrak u bocama @kloba
  • Ender: mislim da nije pametno koristiti kompresor za izduvavanje prasine iz kompa, pogotovo ako je neki jaci. drugar je tako pre 15 god kompresorom osim prasine oduvao i elektrolite sa maticne ploce od PowerMac-a G5.
  • m@xym: Jedino ako znaš nekoga tko to ima na poslu. Čisti prašinu samo tako...
  • m@xym: Kloba, takvo što se najbolje napravi kompresorom za zrak, a to ti je overkill za kupovati.
  • Kloba: Pokušvam naći na netu, no nilazim samo na ručne usisavače za automobile i slično
  • Kloba: Ljudi - ima li netko za preporučiti gdje bi mogao pogledati neki električni usisavač ili raspuhivač zraka za konzolu, PC složenac ili slično?
  • Lihto: Ako netko koristi LG onscreen control, pod hitno obrisati :D smeće od programa počelo m1 zagušivati XX
  • Borisone: DNS?
  • songoku: Probao sam sve zivo, private browser window etc, cak sam i pi-hole ugasio, ali nula bodova, uvijek workspace administrator
  • songoku: This video is restricted. Please check the Google Workspace administrator and/or the network administrator restrictions.
  • songoku: Sto treba napraviti za otvoriti taj video, pretpostavljam bele? Meni izbaci samo ovu poruku:
  • imjasminh: iPhone 11, 64gb, bijeli - 150 eur... Više na: [link]
  • smayoo: Pokojni stari i stric i ja smo igrali dosta preferans. To je dosta ozbiljnija igra od bele, i bitnija je licitacija nego samo bacanje karata. Puno manje ovisi o sreći. Nije me stari baš šamarao, ali bilo je dosta verbalnih grubosti. Ne kao u ovom videu, ali ipak dosta. :)
  • Kloba: Frenda je stari (Zagorci su) doslovno šamarao ako ga ovaj ne bi pratio sa kartom kojom je stari očekivao da ga prati. Ne samo boja, nego baš određena karta s kojom dobivaš ruku ali ne trošiš najbolje karte koje imaš
  • smayoo: bome... :D
  • zoranowsky: Ideš... :)
  • Bertone: [link]
  • Bertone: Tak je i sa Belom, moš znati pravila ali ako nemaš količinu psovki koje imaju Zagorci dok kartaju, đabe ti što znaš pravila :D
  • m@xym: Kloba, znaš pravila, ali znati igrati briškulu i tresetu... e to je već umjetnost...
  • Kloba: I ja znam igrati briškule i trešete. Donekle. Točnije, znao sam točno toliko da sam svjestan da nemam pojma. Sada više ne znam ni to. :)
  • Gjuroo: Što se šaha tiče, znam igrati "ždere". Donekle :)
  • drpongrac23: Tko želi kupiti M2 MBA, u iStyle je akcija!!!
  • Kloba: Isto što i moj wink. :)
  • jura22: a :) na kraju ništ ne znaći?
  • Kloba: Jura, možemo odigrati partiju pa da vidimo da li znam... ;)
  • smayoo: Ja sva pravila znam, ali, jbt, nisam u šahu nikad čak ni sam sebe uspio pobijediti... :D
  • jura22: Ako znaš pravila ne znači da znaš igrati šah. :)
  • Kloba: Hvala Smayoo. Nisam to znao. Šah znam igrat i to same osnove. Kamo koja figura ide. Ona imena raznoraznih otvaranja i slično nemam pojma. Tako da nisam imao pojma niti za ovo što si napisao. Zanimljivo. Kako se nešto grune iz čista mira i pstane urbana legenda...
  • Bertone: *treći
  • Bertone: Nice, jedan leti, drigi plovi, a treži je na ISS-u :D
  • smayoo: @Kloba, šah je u Europi poznat od kraja 15. stoljeća. Hrvatski povijesni grb (šahovnica) je iz doba prije kralja Tomislava, dakle iz 9. stoljeća ili ranije
  • smayoo: Ne znam. Ali morali smo čekati da Riba sleti u Irsku jer je Dogan bio na 44 milje od Visa. :D
  • Bertone: Što bi s Jabučnjakom maloprije?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

cariblanco, dpasaric, Ender, marioart, Riba, Anonimci (415)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.58 Seconds

Provided by iJoomla SEO