07.02.2019 | 23:04
Videonadzorom je svakome dopušteno (pod određenim uvjetima) štititi svoju privatnu imovinu. U eksterijeru kamere smiju snimati samo unutar perimetra i uz rub perimetra, ne van na javnu površinu.
Javnu površinu smije nadzirati (kamerama) samo lokalna samouprava, i to po prethodno napisanom i od MUP-a odobrenom elaboratu.
Ako je cvijeće na javnoj površini, radije se pritaji u autu pa uslikaj vandala mobitelom, da ne upadneš u veću nevolju od njega/nje.
Ako je prostor ispred vrata na privatnoj parceli, vlasniku je dopušteno postaviti videonadzor pod (ukratko) sljedećim uvjetima:
1. da ga je izvela ovlaštena firma ili obrtnik (nositelj dopuštenja MUP za obavljanje poslova tehničke zaštite) - tebi najbliži, koji se bave takvim manjim sustavima su npr. S-alarm (vidi
www.salarm.hr) i za njega izdala zakonom propisane papire
2. da je na objektu jasno istaknuto upozorenje da je prostor pod videonadzorom
3. nadalje si DUŽAN (htio ili ne) obavljati redovite servise, održavati opremu ispravnom i čuvati videozapis najmanje 168 sati (jer te Policija ima pravo doći tražiti izvadak u vezi njihovih istražnih radnji koje ne moraju uopće imati veze s tobom)
Ako ti je to cvijeće jedini razlog, možda ti je ipak najjednostavnije pritajiti se u autu.
No, ako nisi siguran sam u sebe da ćeš biti sposoban kontrolirati se i ne upasti u fizički obračun (pa potencijalno opet nastradati gore od vandala), možda ti je najpametnije samo se popišati po cvijeću i zadovoljno znati da će počinitelj otići s tvojom pišalinom na rukama.