Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


13.06.2023 | 12:16
Teške borbe su trenutno u područjima koja su zaokružena crvenim. Ruske su snage digle u zrak lokalnu branu u Staromlinivki u pokšaju d azaustave prodor AFU, ali to nije uspjelo, jer su AFU jutros objavile oslobođenje Makarivke. Ruske snage ubacuju pričuvu u borbu, ali im to nije pomoglo dosad.
Istovremeno, AFU napreduju prema Tokmaku i u smjeru Bahmuta također.


FyfmixmWAAMJgzj.jpg
13.06.2023 | 18:32
Evo malo istine o ofenzivi, ipak on zna više od Đure

www.index.hr/vijesti/clanak/putin-opsirn...vnica_vijesti_prva_d
13.06.2023 | 18:58
m@xym kaže:

Da, objavljeno je da je Putin (onaj pravi, ne oni "klonovi") bolestan i da se vjerojatno radi o smrtonosnoj bolesti.


Koji je ovo Putin u ovom kratkom videu ?

twitter.com/DevanaUkraine/status/1668632438208339969

Kad govori o "izljevanju" da li misli na izljev ljubavi prema Ukrajinskom narodu ? Možda i on čita jabučnjak pa šalje indirektnu poruku Davoru, da odustane od špekulacija, tko je potopio branu . Može biti i fejk prevod, ako netko zna Ruski, molim da ovo potvrdi...ipak je ovo Ukajinski twit.
13.06.2023 | 19:06
@cariblanco,

Ne znam koji je taj, ali uopće ne liči na onoga što je bio u posjeti na okupiranoj teritoriji Hersona.

Edit: A, i ovaj na videu mi je nešto previše pričljiv i sa vidljivima promjenama izraza lica dok govori, za razliku od onog Putina kojega možemo vidjeti kod međudržavnih susreta, koji izgleda kao da je progutao štap, a lice mu se ne miče ni najmanje dok govori.
13.06.2023 | 20:47
Danas je VVP, pravi ili lažni imao veliku konferenciju za novinare. Jednu stvar koju je izrekao bi posebno izdvojio.

▪️Normalni odnosi između Rusije i Ukrajine ne mogu se graditi ako Ukrajina nastavi postojati na račun Ruske Federacije i na područjima od povijesnog značaja za Rusiju.

Evo i nekih natuknica i osvrta Girkina na tu konferenciju;

"Nakon slušanja Vladimira Vladimiroviča, razmišljao sam o temi:

1) Vladimir Vladimirovič je priznao da je "želio ući u NATO" (mora se misliti s cijelom zemljom, budući da su - pojedinačno - mnogi njegovi bivši suborci odavno tamo);
2) Ukrajina je htjela ući u NATO, ali se naš predsjednik oštro protivio ...
I što iz ovoga slijedi?
Sada su sasvim jasni motivi SVO-a: "Nisu mene uzeli, ali oni su uzeti? Abidna, ha?!?" I planovi NWO-a sada su više-manje jasni: dokazati NATO-u da smo "bolji!" te da je "potrebno uzeti nas".

p.s. A ako sam nešto krivo shvatio, onda mi je žao... Ne želim nikoga diskreditirati. - Ja osobno NIKAD nisam želio u NATO i nisam tamo bacao "štapove za pecanje".

"Vladimir Putin: Da idemo u Kijev? Ako da, onda je potrebna mobilizacija, ako ne, onda ne. Sada više nema potrebe za mobilizacijom."
Girkin kaže "Općenito, nećemo ići u Kijev. Moramo shvatiti da ćemo ih čekati da nam dođu blizu Sevastopolja..."

"Današnji govor vrhovnog podzapovjednika vojnim dopisnicima odmah je raspršio sav moj suzdržani optimizam, proizašao iz rezultata prvog tjedna neprijateljske ofenzive.

Ne mogu ga drugačije okarakterizirati nego riječima druga Švondera iz Psećeg srca:

- "Ovo je... neka sramota!"

"Moramo poštovati postojanje Ukrajine, ali to nije razlog da se prema Rusiji odnosimo bez poštovanja, rekao je Putin.

Ukrajina ne bi trebala postojati na račun Ruske Federacije i na povijesnim ruskim teritorijima, ako se ne izgrade normalni odnosi, istaknuo je predsjednik."

Komentar Girkina

"S obzirom na poštovanje neovisne Ukrajine, zašto su onda, dovraga, započeli specijalnu operaciju? Kakve gluposti?"
13.06.2023 | 21:47
m@xym kaže:
@cariblanco,

Ne znam koji je taj, ali uopće ne liči na onoga što je bio u posjeti na okupiranoj teritoriji Hersona.

Edit: A, i ovaj na videu mi je nešto previše pričljiv i sa vidljivima promjenama izraza lica dok govori, za razliku od onog Putina kojega možemo vidjeti kod međudržavnih susreta, koji izgleda kao da je progutao štap, a lice mu se ne miče ni najmanje dok govori.


Možemo računati da ako sjedi za kilometarskim stolom na drugom kraju sobe onda je to pravi Putin. Sve ostalo je dvojbeno.

Sve me podsjeća na Moon over Parador - Richard Dreyfuss & Raul Julia. Dreyfuss je pljunuti predsjednik Paradora i kad ovaj odapne angažiraju Dreyfussa da glumi diktatora. A legendarni Raul Julia je pupet master.
14.06.2023 | 10:00
Navodno je Ukrajina dobila streljivo s osiromašenim uranom. Ako je to istina, taj tko im je to dao je zločinac protiv ljudskog roda, to je zlo i bolest za generacije i generacije na prostoru gdje se tlo zatruje time.

Pogledajte naknadnu analiza malignih bolesti nakon korištenja takvog streljiva:

journals.plos.org/plosone/article?id=10....journal.pone.0232063

Osvrt na slično u Iraku:

merip.org/2000/06/depleted-uranium-haunts-kosovo-and-iraq/
14.06.2023 | 13:03
dpasaric kaže:
Navodno je Ukrajina dobila streljivo s osiromašenim uranom. Ako je to istina, taj tko im je to dao je zločinac protiv ljudskog roda, to je zlo i bolest za generacije i generacije na prostoru gdje se tlo zatruje time.

Pogledajte naknadnu analiza malignih bolesti nakon korištenja takvog streljiva:

journals.plos.org/plosone/article?id=10....journal.pone.0232063

Osvrt na slično u Iraku:

merip.org/2000/06/depleted-uranium-haunts-kosovo-and-iraq/


Neka se russi povuku iz Ukraine i neće ga trebat koristiti.
14.06.2023 | 13:10
dpasaric kaže:
Navodno je Ukrajina dobila streljivo s osiromašenim uranom. Ako je to istina, taj tko im je to dao je zločinac protiv ljudskog roda, to je zlo i bolest za generacije i generacije na prostoru gdje se tlo zatruje time.


Pogresna informacija. To streljivo koristi tenk Abrams kojeg im planiraju isporuciti tek na jesen. Mislim da Ameri cekaju da vide kako ce se odvijati ova kontra ofanziva.

Tek tada bi stigla i ta municija sa tenkovima...
14.06.2023 | 13:12
Pogledajte ljudi ovaj dogadjaj. Ruski vojnik se predaje DRONU!!!

Koliko god neprijatelj bio neprijatelj i zao i los i bla bla, i tamo su ljudi koji samo zele da prezive zlo u kojem su se zadesili :/

youtu.be/n2W8yRa9XuA
14.06.2023 | 14:26
drlovric kaže:
dpasaric kaže:
Navodno je Ukrajina dobila streljivo s osiromašenim uranom. Ako je to istina, taj tko im je to dao je zločinac protiv ljudskog roda, to je zlo i bolest za generacije i generacije na prostoru gdje se tlo zatruje time.


Pogresna informacija. To streljivo koristi tenk Abrams kojeg im planiraju isporuciti tek na jesen. Mislim da Ameri cekaju da vide kako ce se odvijati ova kontra ofanziva.

Tek tada bi stigla i ta municija sa tenkovima...


Mislim da je svo streljivo po NATO standardu izmjenjivo i da isto može koristiti i Abrams, Leopard i Challenger. BTW, i Englezi imaju svoje streljivo od osiromašenog urana, a isto tako i Rusi.
14.06.2023 | 14:33
drlovric kaže:
Pogledajte ljudi ovaj dogadjaj. Ruski vojnik se predaje DRONU!!!

Koliko god neprijatelj bio neprijatelj i zao i los i bla bla, i tamo su ljudi koji samo zele da prezive zlo u kojem su se zadesili :/

youtu.be/n2W8yRa9XuA


Normalno je da neki ljudi bježe i to nije za nikakvu osudu...neki jednostavno nisu za rat i to moramo prihvatiti. Ne bježe samo od neprijatelja, bježe i od prijatelja, evo jedno svjedočanstvo koje priča Girkin.

"Obratili su nam se lokalni stanovnici LPR-a, evo priče. Obratili smo se u formatu "Nije ovo prvi slučaj. Pa mora biti nekakve pravde za ovaj ološ?"

Poslali su fotografije premlaćivanja jednog dana pripadnika 6. pukovnije NM LNR, čija je pukovnija krajem prošle godine preustrojena u 6. brigadu i uključena u Oružane snage RF. Muškarac ima ranu, nakon čega mu desna ruka nije radila u potpunosti, sada mu je slomljena lijeva ruka. Kao što vidite, na fotografijama nema tragova šaka, ljudi su koristili unaprijed pripremljenu opremu za mučenje.

Žrtva je oteta, kako kažu, "usred bijela dana", odvedena u Popasnayu, pretučena, iznuđena prvo 50, zatim 100 tisuća rubalja.

U to su vrijeme svjedoci "pritvaranja" preko nadležnih organa uspjeli doći do "uprave" otmičara i čovjek je pušten.

Sve su to radili isti nevjerojatni ljudi iz zapovjedne jedinice Wagner PMC-a, stacionirane u Irminu, to je blizu Stahanova.

Još jedan komentar mještana – “Rade kad dečki imaju rotaciju”. Pa, to jest, postrojba osmišljena da uspostavi red u svom PMC-u iu zoni svoje odgovornosti, umjesto toga bavi se pljačkom na granici ove zone, iznuđujući novac od vojnog osoblja Oružanih snaga RF koje se bore u susjedstvu."
14.06.2023 | 15:19
Šokantno da se kriminalci ponašaju ko kriminalci.

Neki dan sam saznao da se osiromašeni uran koristi kao zaštita od radijacije, ima veću gustoću od olova pa se stavlja u razne rengen uređaje. Isto tako stavlja se kao balast u avione i brodove.

A najbolje od svega je da je manje štetan za ljudsko zdravlje od recimo olova ili žive. Tako da bi se moglo reći i da je onaj tko je izmislio živin toplomjer super villain u rangu Pingvina ili Jokera iz Batmana.

Moje mišljenje je da je stvar zaista kontroverzna, očito da nije bezazlen ali stvar je u rangu teflonskih tava. Po mnogim istraživanjima teflon kao materijal za pripremu hrane ima svoje mane ali svejedno se masovno koristi. Pitam se postoji li negdje jedan restoran bez teflonskih tava a ljudi svejedno idu tamo.

Tako i ovaj osiromašeni uran, nije očito i dokazano štetan za ljude koji će kasnije živjeti na terenu gdje se koristi. S druge strane, u vojnom smislu je vrlo učinkovit i zato se koristi i biti će korišten dok god se negdje u Genevi ne potpiše papir da je bolje ne.
14.06.2023 | 15:31
m@xym kaže:
@cariblanco,

Ne znam koji je taj, ali uopće ne liči na onoga što je bio u posjeti na okupiranoj teritoriji Hersona.

Edit: A, i ovaj na videu mi je nešto previše pričljiv i sa vidljivima promjenama izraza lica dok govori, za razliku od onog Putina kojega možemo vidjeti kod međudržavnih susreta, koji izgleda kao da je progutao štap, a lice mu se ne miče ni najmanje dok govori.


Pa zato je i bio stol od 10-15m. Ipak na toj daljini nemožeš procjeniti psiho-fizičko stanje sugovornika, kao na par metara razdaljine.
Malo mojih špekulacija, meni se čini da je VVP umro ili da je u zadnjem stadiju života i da je sad počela bitka za vlast raznih grupa. Da je sve pet s VVP, nema šanse da se "kuhar" onako ponaša ili da Girkin piše na ovaj način i koji je jedan od osnivača kluba ljutih patriota, koji imaju radikalnije stavove od VVP. Neki današnji citati s njegovog telegram kanala, ipak je on obavještajac i to malo većeg formata.

"Jako sam uznemiren sastankom vrhovnog zapovjednika Vladimira Putina s vojnim zapovjednicima.
Izrečeno je mnogo ohrabrujućih riječi. No zapravo se ništa nije govorilo o pravom stanju na fronti.

Za mene je bio šok da predsjednik nema apsolutno nikakvu kontrolu nad situacijom na fronti, ne zna koja su područja pod našom kontrolom, a koja su pod kontrolom Oružanih snaga Ukrajine.
Vrhovni zapovjednik je izjavio: “Gledajte, naše su trupe bile u blizini Kijeva. Prvo smo se dogovorili [s Ukrajinom] i pokazalo se da je to dobar dogovor o tome kako mirnim putem riješiti trenutnu situaciju, iako su oni to izbacili, ali ipak smo za ovo vrijeme došli do ovoga gdje smo sada. A ovo je praktički cijela Novorosija i značajan dio Donjecka s izlazom na Azovsko more i Mariupolj. I to gotovo sve, osim nekoliko iznimaka, u Luganskoj Narodnoj Republici.

Dopustite, Vladimire Vladimiroviču! Oni. Tvrdite da je gotovo cijela Novorosija već oslobođena, a to vam omogućuje da počnete govoriti da se deklarirani ciljevi NWO-a uspješno ostvaruju, te stoga možemo govoriti o završetku NWO-a?

Predsjednik! Zavirite u enciklopedijske rječnike i pročitajte što je Novorosija? Pogotovo jer ste ovo ime počeli koristiti još 2014. godine.
Podsjećam da je Novorosija dio teritorija današnje Ukrajine od Harkova do Odese.

Jesu li teritorij regije Harkov i grad Harkov pod našom kontrolom?
I grad Odesa i regija Odesa također su oslobođeni?
A grad Nikolajev i Nikolajevska oblast već su ušli u sastav Ruske Federacije
?

Što mislite pod "značajnim dijelom Donjecka"? Nije li bivša Donjecka oblast dio DNR? Ali ŠEZDESET POSTO njenog teritorija i danas je pod kontrolom Oružanih snaga Ukrajine. A mi već petnaest mjeseci ne uspijevamo istjerati ukrajinsku vojsku iz Marjinke i Avdijevke, zapravo predgrađa Donjecka, odakle se svakodnevno granatira glavni grad Donbasa. Ali jesu li Slavyansk i Kramatorsk, kao i stotine drugih naselja Donbasa, već oslobođeni?

O kakvom sanitarnom pojasu govorite ako nismo uspjeli otjerati neprijatelja ni od Donjecka, podvrgavajući DEVET GODINA mukama, patnji i prijetnji smrću njegovih stanovnika?

Nakon Vaših riječi, koje sam citirao, još jednom sam se uvjerio da nam je loše ako vrhovni zapovjednik apsolutno ne kontrolira situaciju na frontu. I sjetio sam se još jednog vrhovnog zapovjednika - Josifa Visarionoviča Staljina, kojem je načelnik Glavnog stožera general Antonov svakodnevno osobno izvještavao o stanju na frontama Velikog Domovinskog rata uz obavezno prikazivanje na kartama. I Staljin je ovu situaciju znao napamet.

Ne želim vam davati savjete jer je to očito beskorisno, ali pokušajte dobiti detaljnu kartu borbi u Ukrajini na zidu svog ureda, gdje će se svakodnevno bilježiti sve promjene u tijeku borbi. Koje je preporučljivo dostaviti vama osobno nakon dnevnog izvješća aktualnog načelnika Glavnog stožera generala Gerasimova ili čak ministra obrane Shoigua. Možda tada nećete biti osramoćeni pred cijelim svijetom nepoznavanjem situacije na fronti?"


"Dok s prednje strane nema poruka, odlučio sam još malo “pogaziti” jučerašnje “bisere” predsjednice.

Tako se jučer predsjednica udostojila poručiti hrpi "pripuštenih za stol" dopisnicima i blogokurvama (kao što je Podlyaki) da "u slučaju da neprijatelj nastavi napadati naš teritorij (blah blah blah) - razmotrit ćemo pitanje stvaranja (blah blah blah) "sanitarne zone".
U isto vrijeme, uzimajući u obzir činjenicu da još nije planirana mobilizacija, tražio bih (od predsjednika i njegovih sjajnih savjetnika):

"I s kojim snagama uspostaviti ovu sanitarnu zonu, KADA neprijatelj nastavi s napadima i granatiranjem, i AKO" razmatranje "pokaže potrebu za stvaranjem takve zone?"

Gotovo sve borbeno spremne postrojbe i formacije, popunjene vojnicima po ugovoru i mobilizirane, uključene su na frontu. A granicu pokrivaju u suradnji s nekoliko postrojbi graničara, postrojbama koje čine uglavnom "ročnici". koja neće smjeti ući u hipotetsku „sanitarnu zonu“. (Graničari, teoretski, moguće je, ali ih je premalo). "Akhmat"? A on će – bez potpore vojske – ići? I hoće li daleko stići/boriti se puno bez interakcije s regularnim jedinicama? - Mislim da neće "osvojiti" ništa ... A ako odjednom pretpostavite da će ga neprijatelj ovako "mirno pustiti", koju liniju obrane "sanitarne zone" on može držati sam? Kilometara 30, ili čak 50? A tko će zadržati preostalih 200-300 km?

Čak i ako pošaljete "reanimiranog" Wagnera "da sanira" teritorij Harkovske i Sumske regije, opet neće biti dovoljno vojnika za potpuno novu "sanitarnu" frontu.

"Oh, ove bajke! O, ove pripovjedačice!"





Malo za one koji vole čitati između redova

"Krimska župa".
("Postaje sve čudnije i čudnije!")

Alyaksandr Rygorych Lukashenko je ili odlučio "sjesti u džep" svog dragog moskovskog prijatelja kao odgovor na neki zahtjev koji je doveo do smanjenja "bjeloruske neovisnosti", ili je jednostavno još jednom pokazao najdublji um i domišljatost koji su mu svojstveni - to jest nije važno.
Činjenica je da je on, zapravo, otkrio činjenicu pokušaja izdaje od strane najviših dužnosnika Ruske Federacije, počinjenog uz znanje predsjednika Ruske Federacije.

Odnosno, Krim i Sevastopolj, ponovno službeno ujedinjeni s Rusijom, trebali su - prema prethodno dogovorenom projektu - IZGUBITI STATUS SUBJEKATA RUSKE FEDERACIJE i postati "predmet međudržavnih pregovora" na razdoblje od 15 godina (navodno, Vladimir Vladimirovič namjerava se odmaknuti od vrhovne vlasti do 2037., a nakon - "iako potop").

U svakoj modernoj državi koja tvrdi da je barem u skladu s barem nekom vrstom zakonodavnog statusa, takva bi poruka dovela do učinka "eksplozije atomske bombe". Zamislimo, primjerice, Francusku koja je doznala da Monsieur Macron vodi tajne pregovore s Nijemcima, zbog čega će Alsace-Lorraine postati predmetom “međudržavnih pregovora o vlasništvu”. Mislim da bi Macronu trebao jedan dan da se preseli iz predsjedničke palače u najbliži zatvor.

Istodobno, da je Luj 14. krajem 17. - početkom 18. stoljeća odlučio da neka Provansa nije vrijedna daljnjeg rata sa Svetim Rimskim Carstvom - nitko mu ne bi prigovorio ni pola riječi.. .

U vezi s tim postavlja se pitanje: je li Vladimir Vladimirovič pomazan (tajnim pomazanjem) za Kraljevstvo ili nije? Ako je namazan, nema pitanja: sve je “po pojmovima” apsolutne monarhije, u kojoj je poglavar države njen vrhovni vlasnik i nije dužan nikome polagati račune za ustupke, darove, najamnine itd. njegov teritorij.
Ako ipak Vladimir Vladimirovič još nije miropomazan i nalazi se u statusu predsjednika (čisto formalno) republikanskog statusa Ruske Federacije, onda bi trebao ljutito odbaciti klevetu Aleksandra Rigoriča i jasno reći: „Nije bilo ništa. tako! Kleveta!"

Ali praktički sam siguran da će Vladimir Vladimirovič skromno šutjeti.
U najekstremnijem slučaju, on će vas zamoliti da se prema vama odnosite s razumijevanjem, jer lišavanje Krima statusa subjekta Ruske Federacije u potpunosti ili samo na 15 godina je druga stvar ... - Uopće nije ono što glavešine i opunomoćeni predstavnici Savezne skupštine, Vrhovnog suda, Glavnog tužiteljstva i Državne sigurnosti, da ih imamo... uh-uh-..., bili su nešto više od hrpe dvorskih kmetova na dvoru Vladimirskom."

Za kraj njegov sarkazam.

"Putin će u subotu u Sankt Peterburgu primiti izaslanstvo sedam afričkih zemalja kako bi razgovarali o inicijativi za mirno rješenje u Ukrajini, rekao je Putinov pomoćnik Ušakov.

Prije toga, 16. lipnja, afričko će izaslanstvo u Kijevu razgovarati s rukovodstvom Ukrajine, rekao je."

Ruga mu se Girkin

"Zabrinut sam za Vanuatu, Trinidad i Tobago i Polinezijski kanibalski oslobodilački front. Zašto nisu uključeni u mirovni proces? Ovo je diskriminacija!"
14.06.2023 | 17:03
Ender kaže:
dpasaric kaže:
Nisam prije čitao ovaj hrvatski portal za geopolitku, ali vidim da ta zagrebačka ekipa dosta široko i svakako zanimljivo analizira trenutnu situaciju. Vidim i da se trude biti neutralni pri tome, što je svakako dobro.

www.geopolitika.news/analize/z-meter-tje...asna-britanska-igra/


www.geopolitika.news/vijesti/rusija-otku...a-indiji-i-mjanmaru/

takodje sa istog portala.


Nisam stigao da iskomentarisem svoj post.
Dakle, nemaju samo ameri svoje excel tabele, eto i rusi imaju - prodaju naoruzanje diktatorskom rezimu u Mijanmaru. I ajde taj deo price razumem.
Ali da kasnije otkupljuju to oruzje nazad, to vec ne razumem. Koja je to kolona u excel tabeli? Ili je neka tesko dokuciva taktika u Starcraft mapi?
14.06.2023 | 18:05
drlovric kaže:
Pogledajte ljudi ovaj dogadjaj. Ruski vojnik se predaje DRONU!!!
Koliko god neprijatelj bio neprijatelj i zao i los i bla bla, i tamo su ljudi koji samo zele da prezive zlo u kojem su se zadesili :/
youtu.be/n2W8yRa9XuA


Već smo prokomentirali taj slučaj prije mjesec-dva. Doduše, ovdje je puno bolja kvaliteta slike.
14.06.2023 | 19:05
Ovo su slike streljiva koje je dostavljeno ruskim snagama. Koliko vidim, radi se o tenkovskom streljivu. No, pakiranje i stanje tog streljiva je takvo da nisam siguran tko bi od njegovog korištenja bio ugrožen....


FymdnFXWYAAQ-0X.jpeg


FymdkzgWYAwLgRa.jpeg


FymdkI5X0AEmqLt.jpeg


FymdjXIWwAAinOG.jpeg


Nekako mi se čini da je ruski rulet upisan u genetski kod nacije na svim razinama...?
14.06.2023 | 21:53
"Vojnici su napredovali 250 m u blizini Bahmuta, 200 m na fronti Toretsk u istočnoj Ukrajini i 500 m do 1 km u smjeru lučkog grada Berdjanska" - rekla je zamjenica ministra obrane Hanna Maljar, dodajući da ruska zračna potpora napada ukrajinske snage intenzivnom vatrom.

A znamo da sada nije riječ o urbanim borbama, već o otvorenom, pretežno ravničarskom terenu, pa već temeljem ove izjave ukrajinske strane možemo zaključiti s kakvim izazovima se suočavaju kada napredak izražavaju u metrima. Čudna izjava, totalno van njihovog PR stila koji su do sada vodili.

I onda izjava američkog senatora Richarda Blacka (koji je očigledno razuman za razliku od pohlepne militantne klike):

"Ukraine’s offensive hit a steel wall. 7,000 KIA, 160 tanks and 360 armored vehicles destroyed in just one week with trivial gains. It is a pointless bloodbath. Charred Leopard tanks and Bradley vehicles lie everywhere.
Telling Ukraine to fight “for as long as it takes” is inhuman. End this tragic war now."

Znači ovo kaže jedan američki senator u Kongresu!

Pratimo dalje!
15.06.2023 | 00:02
Gjuroo kaže:
drlovric kaže:
Pogledajte ljudi ovaj dogadjaj. Ruski vojnik se predaje DRONU!!!
Koliko god neprijatelj bio neprijatelj i zao i los i bla bla, i tamo su ljudi koji samo zele da prezive zlo u kojem su se zadesili :/
youtu.be/n2W8yRa9XuA


Već smo prokomentirali taj slučaj prije mjesec-dva. Doduše, ovdje je puno bolja kvaliteta slike.


Ruski vojnik se zove Ruslan Anitin.

www.yahoo.com/news/russian-draftee-says-...inian-171108641.html

> A Russian draftee says he surrendered to a Ukrainian drone after 2 wounded comrades killed themselves, leaving him alone and under fire on the front lines
15.06.2023 | 00:17
dpasaric kaže:
"Vojnici su napredovali 250 m u blizini Bahmuta, 200 m na fronti Toretsk u istočnoj Ukrajini i 500 m do 1 km u smjeru lučkog grada Berdjanska" - rekla je zamjenica ministra obrane Hanna Maljar, dodajući da ruska zračna potpora napada ukrajinske snage intenzivnom vatrom.

A znamo da sada nije riječ o urbanim borbama, već o otvorenom, pretežno ravničarskom terenu, pa već temeljem ove izjave ukrajinske strane možemo zaključiti s kakvim izazovima se suočavaju kada napredak izražavaju u metrima. Čudna izjava, totalno van njihovog PR stila koji su do sada vodili.

I onda izjava američkog senatora Richarda Blacka (koji je očigledno razuman za razliku od pohlepne militantne klike):

"Ukraine’s offensive hit a steel wall. 7,000 KIA, 160 tanks and 360 armored vehicles destroyed in just one week with trivial gains. It is a pointless bloodbath. Charred Leopard tanks and Bradley vehicles lie everywhere.
Telling Ukraine to fight “for as long as it takes” is inhuman. End this tragic war now."

Znači ovo kaže jedan američki senator u Kongresu!

Pratimo dalje!


A zašto pratiš to što pratiš?

twitter.com/embassyofrussia/status/1564631163137835013?lang=ca

> US ex-Senator Richard H. Black...
15.06.2023 | 06:30
dpasaric kaže:
"Vojnici su napredovali 250 m u blizini Bahmuta, 200 m na fronti Toretsk u istočnoj Ukrajini i 500 m do 1 km u smjeru lučkog grada Berdjanska" - rekla je zamjenica ministra obrane Hanna Maljar, dodajući da ruska zračna potpora napada ukrajinske snage intenzivnom vatrom.

A znamo da sada nije riječ o urbanim borbama, već o otvorenom, pretežno ravničarskom terenu, pa već temeljem ove izjave ukrajinske strane možemo zaključiti s kakvim izazovima se suočavaju kada napredak izražavaju u metrima. Čudna izjava, totalno van njihovog PR stila koji su do sada vodili.


Postoje vrlo ozbiljne indikacije da su AFU napredovale više od objavljenih podataka. Naime, pojavilo se puno snimki gdje su vojnici AFU pokraj uništenih (ruskih) haubica. A haubice, sa svojim dometom od 15-ak i više km ne držiš blizu prve crte, baš zato da ne stradaju nepotrebno. Dakle, LOGIČNO je pretpostaviti da su one iza onog što je bila prva crta barem 10+ km. A ako su AFU pokraj njih.... Dalje izvuci zaključke sam.
Drugo: jasno da ova ofanziva nije šetnja u parku. Sve je izuzetno jako minirano i AFU napreduje oprezno i polako te vodi računa da osigura bokove snagama u napredovanju. Pogledaj što kaže Prigožin...

twitter.com/wartranslated/status/1668645494283804679?s=20

Nego, cijelo vrijeme se ruski blogeri žale da njihovo topništvo AFU masakrira uzvratnom vatrom što je bio i cilj kod onih zaletavanja s oklopom i vraćanja natraga prvih dana; da se izmami rusko topništvo. Čini se da je ta taktika dala rezultata; sad su ruske snage zauzele isključivo obrambenu poziciju što je pouzdan znak da im nedostaje topnička podrška. Ruska doktrina ne nalaže ni da se ide na zahod bez topničke podrške.
Postoji video gdje odjednom nastrada 5 ruskih haubica u razmaku od pola minute.
15.06.2023 | 07:10
dpasaric kaže:
I onda izjava američkog senatora Richarda Blacka (koji je očigledno razuman za razliku od pohlepne militantne klike):

"Ukraine’s offensive hit a steel wall. 7,000 KIA, 160 tanks and 360 armored vehicles destroyed in just one week with trivial gains. It is a pointless bloodbath. Charred Leopard tanks and Bradley vehicles lie everywhere.
Telling Ukraine to fight “for as long as it takes” is inhuman. End this tragic war now."

Znači ovo kaže jedan američki senator u Kongresu!


I Pernar je govorio svašta "razumno"
15.06.2023 | 09:48
Mozemo se mi lagati ali ne ide ovo nista po planu i ocekivanjima. Mjesecima skupljas tehniku i obucavas vojsku da udaris NEGDJE i probijes tu rusku crtu.

Ljudi ja taj udar ne vidim. Trazim, gledam, pitam. Nema. Sve su to sitna ceprkanja cijelom sirinom fronta, sa konstantnim gubicima na obje strane. Ukrajinci su nesto uspjesniji nocu radi tehnicke premoci, ali nista bitno.

Proslogodisnja operacija u Kharkivu je bila nerealan i nestvaran uspjeh (najvise iz razloga sto su Rusi bili u totalnom rasulu), pa su ocekivanja i za ovu operaciju bila velika. Medjutim i Rusi su sazreli, nesto naucili, pa sada sve ide puno teze.

Koliko vec zvanicno traje kontra-ofanziva pa AFU jos nisu dosli zvanicno niti do prvih crta ruske obrane?

Jesmo li igdje vidjeli barem JEDNU ukrajinsku mehaniziranu brigadu kako nastupa u napadu? Kazu da ih imaju desetke obucene po NATO standardima. Nemoguce da takav snimak ne postoji. To bi bio ponos i Ukrajincima da snime, ali i Rusima kao alibi da ih je NATO napao

Imao sam zelju da vidim kako izgleda kada tenkovi i oklopni transporteri idu u napad, uz topnicku podrsku (zanemarimo zracnu, jer nema je svugdje i uvijek), po zapadnim doktrinama. Plasim se da ukrajinska armija nije jos uvijek usvojila takav nacin ratovanja, ili su iz nekog objektivnog razloga sprijeceni. Mi laici to ne mozemo znati.

Sto ce im stotine tenkova sa zapada (i traze jos) kada napredujes par stotina metara dnevno? I to na livadi! To onda nije oklopno/mehanizirano ratovanje. Nisi iskoristio njihovu najvecu prednost, brzinu/mobilnost.

Ako udaris na tvrdo, repozicioniras se oklopima na drugo mjesto pa pokusas tamo. To i jeste glavna osobina mehaniziranih trupa, kakve je prvi put u moderno ratovanje Hitler uveo.

Ovako oklopna vozila cekaju u pozadini da se nesto desi pa da krenu u borbu, a Rusi ih lagano unistavaju. Nesto topnistvom, nesto dronovima koje sada i oni masovno stancaju, nesto nastrada u minskim poljima ili transportnim kolonama.

Imam osjecaj da Ukrajina koristi tenkove kao topove, dok salje male mobilne jedinice u napad i nadaju se da ce negdje puknuti obrambena crta.

Ako se nesto radikalno ne desi jako skoro, ovo sve ce kriticno usporiti. Nestat ce ukrajinski momentum/inicijativa i sve ce pretvoriti u obicno rovovsko ratovanje, kakvo smo imali zadnjih mjeseci.
15.06.2023 | 18:04
Prati vremensku prognozu. Vrijeme se pokvarilo, kiša omekšala tlo. Sve što se sad događa je uglavnom pješački, na nogama...
15.06.2023 | 18:51
Ili dalekometno.

Ruski vojnici su se skupili negdje i čekali dva sata da im general održi govor. Ukrajinci su to nekako saznali i ispalili HIMARSe i napravili pokolj. Oko 100 mrtvih i još toliko ranjenih.

Takve stvari su zbilja amaterizam mada se sjećam iz svoje vojske da smo često nekud žurili da bi onda čekali pa opet žurili i opet satima čekali. U miru je to čak i nekako razumljivo, ali bi u ratu ta koordinacija i slijed događaja morao biti usklađen. Čim se vidi da bi hrpa vojske trebala nešto čekati, podijeli ih u grupice i rasprši. Valjda bi to trebala biti osnovna logika.
15.06.2023 | 21:01
Vidite li kako sve ovo što @drlovric primjećuje (ja namjerno nisam da ne bude da selektivno citiram izvore koji nekako favoriziraju Ruse) se savršeno poklapa s mojom hipotezom da vojno-korporativnom lobiju kontraofenziva nije bitna, ona je tu radi PR-a i zavlačenja javnosti, a ono što je bitno je samo Excel tablica i prodano oružje.

Zbog toga su stvorili taj rat i sada ga radi toga i nastoje održati što duže. Zar vi zaista mislite da tamo neki John Smith, veliki dioničar jedne od tih korporacija, brine radi "tamo neke" ukrajinske obitelji i što će neko dijete ostati bez oca. Njima su to lutke i pijuni na ploči koji im zadovoljavaju pohlepu i donose profit. Čovjek im je na zadnjem mjestu i tjerat će ih u smrt dokle god ide.
15.06.2023 | 21:45
Legenda vojnog izvještavanja i novinarstva, John Pilger, komentira rat u Ukrajni i Assangea:



Do sada je uvijek ispao u pravu, pa mu to i sada daje težinu da nam kaže svoju ocjenu situacije.
15.06.2023 | 22:03
drlovric kaže:
Opet sam malo u Dalmaciji, neki turist u pokusaju, pa ne pratim sve detaljno

Iskreno ne mogu se oteti dojmu da je ova ofanziva podbacila. Ocekivao sam puno vise, s obzirom kako su je pompno najavljivali, te imajuci u vidu da u mjesecima koji dolaze, vremenske prilike rade za Ruse. Njima vise odgovara da se zalede trenutacno pozicije, kao neki temelj za potencijalne mirovne pregovore.

Pratimo dalje sta se desava, nisu borbene operacije ocigledno zavrsene.


Dr Lovrić je poznati pesimista i sjećam se da je tako nešto pisao i prošle godine kad je Herson bio u igri. Isto je bio "očekivao više" ko i sada. Malo sam skočio u povijest i evo. Citirao sam što je napisao 06.09. prošle godine a onda je za tjedan dana bio oduševljen Ukrajincima i njihovim akcijama.

Source: www.jabucnjak.hr/forum/razno/201914-ukra...anica-92.html#207643
15.06.2023 | 23:38
Ja ne krijem svoju stranu u ovom sukobu, niti ima dvojbe oko toga.

Medjutim, trudim se vojnicke stvari gledati racionalno i logicno a ne navijacki.

I ranije sam vec rekao da Zapad ciljano dozira pomoc i na taj nacin direktno formira desavanja na terenu. Tako stvaraju preduvjete za mirovne pregovore.

Ako zelis pomoci sa 500 Bradley vozila, posalji ih sve i odmah. Ionako trunu na lagerima i bazama diljem svijeta. Nije da moras cekati da ih proizvedu.

Koja je fora davati po 10 komada?

Ne kazem da USA ne pomaze. Ogromna je to logistika ali imam osjecaj da namjerno to ide sporije nego bi realno moglo. I mozda trebalo.

Ako sam pesimista, neka sam ????
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 45 minuta
  • miomika: restartaj router. isto kao i Bonjour, nakon nekog vremena router se objesi i ne radi
  • big_mac: Nije nađen niti jedan airprint uređaj
  • big_mac: Pokušao sam sve navedeno ali uvijek isto
  • Kloba: Posljednji - baš za povezivanje inečega sa hp printerima: [link]
  • Kloba: Javi ako išta pomaže
  • Kloba: Ovo je troubleshoot sa stranica Applea: [link]
  • Kloba: Ovo? [link]
  • big_mac: Pokušao sam već tim putem ali ništa nisam našao sto je pomoglo.
  • Kloba: Ukucaj na Google ili YouTube, neko sigurno ima iste probleme i objavio je post kako to riješiti
  • big_mac: Jel zna netko kako rijesiti problem sa airprint na ios 18 a i prijašnjoj verziji ne mogu naći hp pisac
  • Kloba: Isprika, ipak je na kraju dobio 30 dana...
  • Kloba: Trifunović je navodno htio do Rijeke. Od tamo mu je žena s kojom se u međuvremenu oženio. I sad, poučen iskustvom (dobio je šest mjeseci uvjetno, ne 30 dana ja mislim), neće više vrijeđati preko X-a nego je hladno poručio: "uskoro postajem hrvatski državljan". I on i buraz oženili Hrvatice.
  • Yonkis: Ajme ovaj Photos u iOS 18 treba zasebni manual/priručnik.
  • JOHN: Smayoo što se mene tiče oderao bi i domaće
  • Zmay: Poz! Moguće napraviti da se oglasi sami brišu nakon nekog vremena npr.? Puno stvari je već prodano, a autori oglasa ih ne brišu...hvala
  • smayoo: Lik je dobio 30 dana zatvora uvjetno. I morao je platiti troškove. Što bi više? Kad pogledaš po internetu ima hrvatskih državljana koji pljuju po policiji svaki dan pa ih nitko nikad nije niti pokušao privesti, niti identificirati., a kamoli prekršajno goniti.
  • JOHN: Lik je dobio novčanu kaznu od 150 eura, a samo na transport je potrošeno više od toga. A gdje su plače policije ooja ga je privodila, tužitelja, odvjetnika, suca, režijskih troškova itd. Trebali su ga samo na ime tih troškova oderat 4000-5000 eura. Pa nek blebeće
  • JOHN: I mišljenja sam da mu je kazna preblaga. Ja bi za svako ponavljanje x10 od prethodne pa nek dogura do doživotnog ili neka ga opelješe do daske.
  • JOHN: Čovjek želi biti valjda novi Pernar ili šta ja znam recimo ADRI. Radi pizdarije a paralelno otvara kanal. Ili ga je jednostavno pojeo sustav, droga ili nešto treće :)
  • JOHN: a kamoli u tuđoj
  • JOHN: Nekih posljedica mora biti. Meni recimo ne pada na pamet u vlastitoj zemlji javno ponižavat
  • Kloba: Mada, nije mi baš ok da svako ko se pokenja na netu hapsimo. Pogotovo ako je Srbin. Baš ono. Jadno. Šta je to - pismeni delikt?
  • Kloba: Ali današnji post/vapaj - "Jel može razmena za Severinu?"
  • Kloba: I da, još jedna novost. Opet priveli Trifunovića. Sa Bajakova, gdje je došao i samo se približio našem cariniku da pita jel sada sve OK jer je godina dana prošla od zabrane ulaska u HR na godinu. I ovaj brže bolje, marica pa 800 km do Splita. Razlog, vrijeđanje na X-u od lani. Ustaše ovo ono
  • Kloba: Postoji razlog, čak je i logičan...
  • Kloba: Nego, tko zna zašto današnji mlađi nogometaši deru štucne?
  • Kloba: Tako da, to što je Jakirović očito isto htio poručiti "mlađem kolegi", mislim si da mu je ovaj samo kimuo i pomislio si "i trenersku diplomu ima svatko..." :)
  • Kloba: Oću reći, ovi mladi lavovi koji sada dolaze iz igračkih u trenerske uloge, pa to će gaziti klubove kao cipelarka deset na jednoga. Nema tu više "nema ponižavanja". Zna se ko je ko i ćao. A Dinamu je ovo velika lekcija i neka je
  • Kloba: I ovi su nas prešli ko plitak potok. Ima jedna anegdota sa SP-a u Brazilu da je isto to - nemojte ponižavati protivnika, navodno rekao Joakim Low Elfu na poluvremenu one utakmice s Brazilom, ali ovi ga nisu baš poslušali
  • Kloba: "..a sada hoću da ih zgazite!!!"
  • Kloba: Ma. A najbolji mi je Jakirović na kraju tekme koji 2očita bukvicu" Kompanyu. Ovaj mlađi od Modrića godina dana, doslovno smo kao repka igrali protiv njega (Belgijanac je), i kako je igrao u Manchester City-u čovjek je naučio okomiti nogomet do perfekcije. I to prenio radnišnim Švabama. Jer on im je na poluvremenu rekao (kada su naši izjednačili ili došli na gol razlike sa dva gola) "e,
  • drlovric: Dinamo se sinoc osjecao kao 70% HNL klubova kada igraju protiv njega. To samo govori koliko smo smijesna liga.
  • Kloba: IMa jedan kafić. Zove se Plavi devet. Nije zajebancija. Sada to koriste ko meme.
  • Kloba: Neka. Sada znamo koliko smo svjetosnih godina udaljeni od stvarnih prvaka liga petice
  • smayoo: Alo, dinamovci, šta se to igralo u Munchenu? Rukomet? :D
  • cariblanco: Rekorderi...iza dobrog konja se uvjek praši
  • drlovric: 9 komada. Ouch :)
  • cariblanco: Nova vrsta rata ?
  • cariblanco: The Death Toll from today’s Pager Attack in Lebanon has risen to 9, while the Injured has passed 3,000.
  • smayoo: Nažalost, da, Josip je zatvorio firmu i odselio u Njemačku :(. U Rijeci nema ništa drugo što je za preporučiti...
  • MacSlavko: To mi je zadnja opcija, ako nema ništa bliže Rijeci…
  • Yonkis: MacSlavko: iStyle?
  • MacSlavko: Off topic: Nisam znao da JM Elektronika više ne radi… Kamo sad odnijeti MBA 2020 na popravak?
  • Borisone: Dostupnost servisa i značajki po regijama: [link]
  • miomika: ne rade ni Live caption na Facetime-u ako je .hr primarni jezik :)
  • Zdravac: Inaće, upravo napravio update, i istina je, ne radi iPhone mirroring
  • Zdravac: Jebiga, to je osveta za usb-c, šteta, ali EU mora biti veća od jedne kompanije. Ja bi sigurno pronašao način da ih natjeram da omoguće to...
  • drlovric: A jbg ne moze ni vi europejci bas sve da dobijete :)
  • Yonkis: Apple today said that European customers will not get access to the Apple Intelligence, iPhone Mirroring, and SharePlay Screen Sharing features that are coming to the ‌iPhone‌, iPad, and Mac this September due to regulatory issues related to the Digital Markets Act. - June 21, 2024
  • dperec: Nadogradio MacMini i Iphone... I phone mirroring ne radi u našoj regiji :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.51 Seconds

Provided by iJoomla SEO