Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


10.06.2023 | 19:23
dpasaric kaže:
Europska kruna vojnog oklopa je taj glasoviti Leopard, dokaz tehničke superiornosti, zapadnog hi-techa i moći europske vojske. I onda dobijemo hladni tuš kada se to čudo od 8(!!!) milijuna € u trenu pretvori u gomilu krša i dima i prije nego li je uopće moglo doći do bojnog polja. A to je najbolje što imamo, zar ne?


Gdje se to pretvorilo u gomilu krša i dima? Ako misliš na onaj film gdje su nastradali Bradleyi i Leopardi, onda budi posve precizan.
Oštećeno je 11 Bradleya i 5 Leoparda. Jedan Bradley je beyond repair. Ostalo sve je AFU odvukla nazad i ide u popravak (većina je oštećenja od protuoklopnih mina koje su oštetile gusjenice; kako govorimo o snimci staroj sad već gotovo 4 dana, kladim se da je sve opet u pogonu).
No, ono što je BITNO, a što ne spominješ je to da su sve posade preživjele. Dakle, u Bradleyeima govorimo o 100 ljudi, a u Leopardima o još 20. Da su te posade bila u ruskim BMP-ima ili tenkovima, AFU bi sad slale obiteljima 120 pisama. Već samo ovo je dovoljno da se zapadna tehnika proglasi superirornom, IMHO. Da ne spominjemo kakav je to psihološki utjecaj na ukrajinske posade u napadu koje sad POUZDANO znaju da mogu pretrpjeti izravan pogodak i preživjeti. Koliko to vrijedi?

Nego, nije li ti čudno da ruska strana muze tu jednu te istu situaciju već tri dana, a 10 brigada AFU je u napadu? Gdje su ostale snimke? Deset brigada bi, po ovoj logici, moralo imati strahovite gubitke, a da nema baš niti jedne snimke tih gubitaka?
Ima puno fejka, recimo laž da je odletjela kupola s pogođenog Leoparda. On, kao i Abrams streljivo ne skladišti u kabini ispod kupole kao ruski tenkovi, nego u zasebnom spremniku iza kabine (ajmo reći, na krmi) i pogodak u to spremište izazove eksploziju koja ventilira straga kroz zasebno okno te tako posada preživi, a kupola NE odleti u zrak.
Tek da dometnem da je na smjeru Tokmaka jedan vektor napada probio i drugu liniju ruske obrane, a na još nekoliko mjesta su AFU probile prvu liniju ruske obrane i napreduju prema jugu.
10.06.2023 | 20:15
dpasaric kaže:
Razumijevanju situacije u taktičkom smislu pomažu mape koje prikazuju ruske linije obrane. Konkretno, u oblasti Zaporožje su prve linije obrane ponegdje udaljene i 17 km od linije dodira.

Osvajanje nekog sela u području dodira sukobljenih strana, ne znači apsolutno ništa. Sve što sada gledamo su prolazi ukrajinske "kontraofenzive" kroz sivu zonu (ničija zemlja), te ulazak u "buffer" zonu ruske obrane.

Imate na Telegramu snimak ukrajinskog odreda koji odbija izvršiti naredbe svojih pretpostavljenih, jer su poslani u "buffer" zonu gdje nema nikoga, ali su bili izloženi jakoj minobacačkoj vatri i smatraju se žrtvovanima. Ljudi su razumni i ne žele biti topovsko meso bez plana, a zapadni mediji u propagandne svrhe, te ulaske u "buffer" zonu označavaju "probijanjem ruske linije obrane".


Davore, pričaš tu priče kao da nitko od nas nikad nije rata vidio i nema pojma što je ničija zemlja i kako izgleda linija fronte.

Da, udaljenost između linija fronte dviju zaraćenih strana može biti od par stotina metara, do par kilometara (mada mi ovih 17 kilometara zvuči nestvarno predaleko), i radi se o teritoriju na kojem niti jedna od zaraćenih strana nema stacionirane svoje trupe iz čisto strateških razloga.

Npr. ako je jedna vojska na jednom visokom vrhu, druga na drugom, i između njih se nalaz udolina, ili manji vrh, onda će tu biti ničija zemlja, jer, ako se bila koja strana popenje na taj manji vrh, druga strana će ih zasuti paljbom.

Ako je u toj udolini selo, u njemu neće biti ljudi, i nema nikakve priče o osvajanju tog sela, jer će te ona druga strana istjerati i prije nego što pokušaš ući.

Po toj tvojoj izjavi da su "Ljudi razumni i ne žele biti topovsko meso bez plana" nikad nijedna vojska ništa ne bi niti osvojila, niti vratila okupirani teritorij, jer, niti napada, niti protunapada, nema bez slanja pješadije u ničiju zemlju.
Ta je jedinica poslana u napad, Rusi su se dobro pripremili, izgađali ih granatama prije nego što su ovi prišli njihovim položajima i Ukrajinci su se morali povući

Svaki napad/protunapad uvijek ide tako da se prvo obavi "artiljerijska priprema" tj. granatiraju se neprijateljski položaji, što dovede do toga da se, ovisno o statusu ukopanosti i količini morala i hrabrosti, neprijatelj ili povuče, ili uđe u bunkere, a onda ide pješački napad, koji, da bi došao do neprijateljskih položaja, htio ne htio, mora proći kroz "ničiju zemlju", a po dolasku do neprijatelja osvaja položaje, neutralizira bunkere, i utvrđuje se radi odbijanja eventualnog protunapada.

Naravno, tako bude kada ispadne sve povoljno za onoga tko napada, ali uvijek postoji i druga strana medalje, i u svakom momentu se može dogoditi da napadač bude primoran povući se.
10.06.2023 | 20:50
Ne "pričam priče" nego demontiram gluposti koji se mogu pročitati u masovnim medijima. Samo to.
10.06.2023 | 21:04
Ovaj nas Davor je vrhunski troll, ja drugo objasnjenje nemam

Cuj ne valja Leopard tenk jer su ih eto unistili dok nisu dosli na bojiste. Tu uopce nije do tenka, vec do logistike i transporta.

Tenkovi uopce nisu unisteni u borbi, gdje bi ih eventualno u nekom segmentu nadjacao ruski tenk, te na taj nacin kapitalizirao manjkavosti zapdnog dizajna.

Isto kao kad bi mi rekli "Nije ovaj Mac Studio Ultra nesto, brzo se kvari". A u stvarnosti, u ducanu poplava bila , pa ih malo nakvasilo dok nisu ni stigli do radnog stola.
10.06.2023 | 21:17
Ne pričaš priče nego valjaš gluposti.

Ili stvarno misliš da Ukrajinski vojnici mogu do Ruskih položaja doći tako da ne prijeđu "ničiju zemlju", i da ih tijekom napada Rusi ne zaspu paljbom?!

Ili da netko može "osvojiti" naseljeno mjesto na "ničijoj" zemlji, i to prikazati kao probijanje fronte.

Prije mjesec dana si se sprdao tu sa nama i pitao: "kade će ta kontra ofanziva", a sada kada je počela, pričaš bajke o tome kako "masovni mediji" prikazuju ulazak Ukrajinske vojske na ničiju zemlju, kao probijanje Ruskih linija.
10.06.2023 | 21:48
Naš Davor je pun raznih marifetluka A za Ruski muštuluk, trebat će još dugo čekati
10.06.2023 | 21:57
@drlovric,

Nije on troll, on stvarno vjeruje da je to što on pište istina, a ovo što mi pišemo da su laži masovnih medija.
10.06.2023 | 21:57
Oh, ispričavam se, vidim da je zapravo sve pod kontrolom, kontraofenziva je započela i Rusi su odbačeni, vidimo da mahnito bježe i planiraju se uskoro potpuno povući i vratiti se u granice majke Rusije. Konačno možemo odahnuti, jer su Rusi uvidjeli da je to bila tek jedna nesretna i nespretna avantura i da ih zapravo ne brine vojno-strateški njihovo dvorište, mogu oni i bez tih tričarija. Zato je vrijeme da se vrate votki i balalajkama!

Nego ozbiljno, meni zaista nije jasno koji "end game" scenario ovdje vidite? Ne što priželjkujete u mašti, nego koji realan rasplet vi vidite ako se ovako nastavi?

Jer ovo čemu sada svjedočimo je i dalje punjenje američke Excel tablice uz žrtovanje ukrajinskih života, pa dok se ne potroše svi sposobni Ukrajinici. I onda će valjda stati i tek u tom trenu, kada svi sposobni budu mrtvi, tada dolazi do zamrzavanja stanja. A to isto odgovara Amerima jer se onda pod opravdanjem "stalne ruske ugroze" i dalje ta zona može filati oružujem godinama i desetljećima, nešto kao Afganistan prije. Briga njih za Ukrajince, njihovu slobodu i demokraciju.

Jedino je važno da se život časno položi na oltar korporacije!

I sada je samo pitanje kolik komad teritorija će Rusi smatrati dovoljnim da osiguraju svoj strateški tampon od NATO-a, hoće li to biti ovo stanje sada ili imaju ozbiljne namjernu malo-po-malo odsjeći pristup moru i zauzeti i Odesu, pa da više ne moraju brinut hoće li im netko tamo napadati flotu.

Da je ovo Starcraft, to bi se radilo kada se ova "kontraofenziva" ispuše, a onda bi se lagano uzela i ta "baza" potez po potez, šahovski. Zato cijeli ovaj grozan rat možemo gledati i kao sukob dvije vojne doktrine, zapadne i istočne, svašta će se iz ovoga naučiti, nažalost uz stravičnu cijenu.
10.06.2023 | 22:51
Djuro genijalac kaže:
Gdje se to pretvorilo u gomilu krša i dima? Ako misliš na onaj film gdje su nastradali Bradleyi i Leopardi, onda budi posve precizan.
Oštećeno je 11 Bradleya i 5 Leoparda. Jedan Bradley je beyond repair. Ostalo sve je AFU odvukla nazad i ide u popravak (većina je oštećenja od protuoklopnih mina koje su oštetile gusjenice; kako govorimo o snimci staroj sad već gotovo 4 dana, kladim se da je sve opet u pogonu).


Meni ono ne izgleda kao nešto što se može popraviti tek tako, a pogotovo mi ne izgleda kao nešto što bi netko bio dovoljno lud izvlačiti iz borbene zone na popravak.

Jesi li vidio male brze ruske tank-bustere s Kornetima u akciji?

twitter.com/manwithtwopints/status/1667625175687241729?s=20

Samostalni tenk u toj priči nema šanse, ali nikakve. Tenkovi su danas postali super-ovisni o podršci iz zraka, a to nije lako izvesti tamo. Općenito je dosta žestoka debata o ulozi tenkova danas, ali stručnjaci tvrde, da vrijeme tenka još nije prošlo - i tu se mogu složiti, ali oni imaju smisla samo ako ih se kombinira na pravi način u realnom vremenu, a to je zbog dinamike događanja u pravilu izuzetno teško. I tu se opet vraćamo na Starcraft logiku gdje je priča s tenkovima upravo takva - "siege tank" je glineni golub ako nije zaštićen iz zraka.

Ovo što sada rade Ukrajinici s tim skupim Leopardima nema nikakvog smisla. Jedan ruski Kornet je samo 25.000 $. NATO ih pak puni s Javelinima, a oni su po 100k $, a efekt je isti. Rusi su 4 puta jeftiniji! Samo još jedna igra brojeva u kojoj jednadžba nikako nije na strani Ukrajine.
10.06.2023 | 23:05
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Gdje se to pretvorilo u gomilu krša i dima? Ako misliš na onaj film gdje su nastradali Bradleyi i Leopardi, onda budi posve precizan.
Oštećeno je 11 Bradleya i 5 Leoparda. Jedan Bradley je beyond repair. Ostalo sve je AFU odvukla nazad i ide u popravak (većina je oštećenja od protuoklopnih mina koje su oštetile gusjenice; kako govorimo o snimci staroj sad već gotovo 4 dana, kladim se da je sve opet u pogonu).


Meni ono ne izgleda kao nešto što se može popraviti tek tako, a pogotovo mi ne izgleda kao nešto što bi netko bio dovoljno lud izvlačiti iz borbene zone na popravak.


Ovo je sve nastradalo prije nego je došlo u kontakt s ruskim snagama. Dakle, na ovom što ti zoveš ničija zemlja. I kad si već to tako plastično opisao glede cijene, rekao bih da bi bila ludost NE IZVUĆI natraga nešto, ako to košta 8 milijuna dolara, bofora, lira, metara ili koje već valute.
Znaš li koliko traje zamjena gusjenica na tenku? Ja sam po, kako se ono govorilo, VES-u, baš mehaničar za oklopna vozila. Dakle, posada tenka sama zamijeni segment gusjenice (koji u pravilu vozi sa sobom, obično se sastoji od 4-5 elemenata) za 15-ak minuta. Pa mi sad reci, isplati li se to vući natrag u pozadinu i popravljati?

dpasaric kaže:
Jesi li vidio male brze ruske tank-bustere s Kornetima u akciji?

twitter.com/manwithtwopints/status/1667625175687241729?s=20

Samostalni tenk u toj priči nema šanse, ali nikakve. Tenkovi su danas postali super-ovisni o podršci iz zraka, a to nije lako izvesti tamo. Općenito je dosta žestoka debata o ulozi tenkova danas, ali stručnjaci tvrde, da vrijeme tenka još nije prošlo - i tu se mogu složiti, ali oni imaju smisla samo ako ih se kombinira na pravi način u realnom vremenu, a to je zbog dinamike događanja u pravilu izuzetno teško. I tu se opet vraćamo na Starcraft logiku gdje je priča s tenkovima upravo takva - "siege tank" je glineni golub ako nije zaštićen iz zraka.

Ovo što sada rade Ukrajinici s tim skupim Leopardima nema nikakvog smisla. Jedan ruski Kornet je samo 25.000 $. NATO ih pak puni s Javelinima, a oni su po 100k $, a efekt je isti. Rusi su 4 puta jeftiniji! Samo još jedna igra brojeva u kojoj jednadžba nikako nije na strani Ukrajine.


A znaš li ti čemu služi Bradley? Upravo uništavanju tenkova. I on radi i po noći, za razliku od ruske tehnike.

Ajde se odmakni od računovodstva i prihvati činjenicu da se Ukrajina bori za goli život i boli ju qurac za sve excel tablice osim onih u kojima je oslobođen teritorij i uništena ruska tehnika/vojska. Ti si rekao da bi otišao na Kubu. Ukrajinaca ima 44 milijuna i ne stanu svi na Kubu, a vjerojatno ni nemaju novaca da odu tamo pa se onda bore na život i smrt. I dobro im ide, to moraš i ti priznati.
11.06.2023 | 08:36
Slika ofanzive se polako nazire. Preko noći su AFU otvorile novo bojište i krenule u novi pravac prodora.
2023-06-11.jpg


Idemo redom. Sve je počelo iz smjera Zaporižja (1) s pravcem koji ide u smjeru juga prema Krimu. Ovo je najutvrđeniji pravac prodora za AFU s najviše prepreka. Dakle, logično bi bilo izbjegavati ovaj smjer, pa ipak, Glavni stožer AFU je baš ovjde krenuo u napad prvo. To je tzv. smjer prodora Tokmak, već sam napisao zašto je on bitan. Tu su AFU probile (već) dvije linije ruske utvrđene obrane i tu se dogodila ona snimka s onim Bradleyima i Leopardima.
Pravac 2 je legendarni Bahmut. AFU su ušle u Bahmut i napreduju na istok; istovremeno rade obuhvat sa sjeverne i južne strane i idu isto prema istoku. Jučer su, napotvrđeno, ali informacije djeluju solidno, napredovale na istok oko kilometar i pol na ovom mjestu.
Pravac 3 je Vuhledar. Tu je Rusija jednom namjeravala krenuti na sjever u svoju ofanzivu, ali joj je cijela brigada i pol tu uništena od strane AFU koje tu također napreduju prema jugu.
I sinoć (AFU maksimalno koriste mogućnosti koje im pruža zapadna tehnika i najjače napadaju tijekom noći, jer ruske postrojbe nemaju mogućnost djelovanja po noći) je AFU otvorila novi pravac (Velika Novosilka) na jug kako bi dodatno rastegnula rusku obranu. AFU mogu vrlo lako poslati pojačanje na pravac koji pruža najviše izgleda za uspjeh zbog unutrašnje linije komunikacije.

Skrećem pozornost, dok svi gledaju prema jugu, na područje Svatova u Luhansku.

Svatove.jpg


Tu se nešto događa, tvrde ruski izvori. Dolje na karti je Bahmut, AFU su pred povratkom Soledara, ali izgleda da bi se iz smjera Harkiva moglo pokrenuti novi pravac prodora na istok koji onda ulazi izravno u Luhansk i prekida sve veze s Rusijom na tom mjestu. U tom kontekstu promatrajte i ova zauzimanja područja u Belgorodskoj oblasti Rusije o čemu više nitko ne govori, a tamo i dalje Rusija nije ostvarila nadzor nad svojm teritorijem. Čini se da AFU čekaju da Rusija pošalje pojačanja na jug i onda bismo mogli gledati Harkivsku ofanzivu 2.
Naime, dolaze izvjeptaji da je Rusija na jugu povukla sve svoje pričuvne snage i poslala ih na bojište kako bi zaustavila AFU na predovanju.
I sad je sve izvjesnije da je to bio i cilj AFU. Idućih dana možemo očekivati pokretanje novih vektora prodora koje Rusija mora pokušati zaustaviti. Obrazac se pojavljuje. AFU krene prema naprijed (u Bradleyeima i s Leopardima), izmame ruske snage koje moraju djelovati i onda, kad im uoče položaje krene huabička baraža praćena HIMARS udarima koji uništavaju rusko topništvo. Nakon toga stvar kreće do iduće linije. Također, počeli su dolaziti izvještaji (previše ih je s raznih pravaca za ignoriranje) da ruske snage bježe i napuštaju položaje .
Da se razumijemo, ne tvrdim da je ovo šetnja i da je lako, ali AFU ostvaruju svoje ciljeve po svemu što je moguće ustanoviti i napreduju. Umjesto da su krenuli vrhom noža, oni doslovce pritišću cijelom duljinom bojišta i napreduju. Da budemo posve konkretni: u proteklih tjedan dana ruske su snage izgubile VIŠE teritorija, nego su osvojile proteklih 6 mjeseci (sa svim silnim uspjesima oko Bahmuta i u njemu).

U međuvremenu, Storm Shadowi taracaju sve važne točke duboko u ruskoj pozadini.
11.06.2023 | 09:02
dpasaric kaže:

Evo, osvrnut ću se sada: kada je riječ o deflatorima u uvjetima značajne inflacije, odavno se zna da oni mogu sadržavati značajnu statističku pogrešku zbog velikih kolebanja relativnih cijena - do čega dolazi uslijed ubrzanja inflacije. Ukratko, inflaciju je teže točno izmjeriti kad je veća. Ključ prošlogodišnje inflacije je bio u rastu cijena energenata i sirovina koje se uvoze. Na to se nadovezao "padobranski novac" koji se u SAD-u mahnito tiskao, a i EU je u tome bila van redovnih okvira. Ne znam koliko pratiš američku dramu oko "financijskog kolapsa" zbog deficita US proračuna od preko jedan trilijun dolara? Na što se trošilo ako se nije trošilo na vojsku? Socijalna slika u SAD-u dugo nije izgledala tako loše.


Već smo dovoljno dugo u razdoblju povećane inflacije tako da se ne slažem da ima ikakvih problema s izračunom stopa inflacije ili trendova, na bilo kojoj vremenskoj razini.

Glavni driver inflacije u 2022 nije "Ključ prošlogodišnje inflacije je bio u rastu cijena energenata i sirovina koje se uvoze.". Glavni driver je bio stimulus koje se napravio kao odgovor na pandemiju covida. Taj stimuls je u praksi bilo printanje novca (povećanje količine novca u cirkulaciji) koje je krenulo u q1 2020 i nastavilo sve do q1 2022. Printanje novca ne vodi nužno povećanoj inflaciji ako se u paraleli jednako povećava stvaranje nove vrijednosti u ekonomiji (i za to imamo super primjer u nedavno povijesti, ali to nije sada tema). Problem ovdje je bio što se novac printao i trošio za uništavanje vrijednosti u ekonomiji (ljudima se plaćalo da ostanu doma).

E sada, jedna bitna stvar za ovaj topic (ipak je tema Ukrajina). Printanje novca je stalo prije početka rata u Ukrajini. Drugim riječima količina novca u opticaju je počela stagnaciju početkom 2022, da bi od sredine 2022 počelo "paljenje" (suprotno od printanja) i smanjivanje novca u opticaju.

Ona teza da se novac printa da bi se financirao rat u Ukrajini - jednostavno nije istinita.
Moji navodi se mogu lako provjeriti, dok se priče iz kavane baš i ne mogu, pa te molim da ubuduce ne pričamo o mega inflaciji, printanju novca da bi se financirao rat itd.... jer su to lako provjerljive informacije i samo se diskreditiraš.

dpasaric kaže:

No, vratimo se kod nas - našao sam podatak da su materijalni troškovi rasli po stopi od skoro 30%, troškovi rada po stopi od 14%, a ostali troškovi po stopi od oko 25%. Ja to slobodno zovem "mega inflacijom", jer neka normalna inflacija je 3 do 5%. To je bio moj neformalni naziv u forumskoj raspravi, ne postoji jasna klasifikacija inflacija, ono što smo na faksu slušali su bila nastajuća, puzajuća, rastuća i hiperinflacija, ali sve je to definirano više opisno. Hiperinflacija je kada se dođe do 50% u kratkom razdoblju i to je zaista rijetko.


Ovo sada pričaš za US, EU ili Hrvatsku? Možemo i dalje teoretizirati, ali podaci su jasni, štoviše sada i trendovi jasno pokazuju opadanje, pa je aktualna inflacija u US ispod 5% (4,9%, s projekcijom ulaska u područje 3% iduce godine), za EU 8,1% (s projekcijom pada ispod 4% do kraja godine), za Hrvatsku 7,9% (s projekcjom na oko 6% do kraja godine....).

dpasaric kaže:

To što sam po struci ekonomist nisam dao kao argumentum ad verecundiam, nego kao moju kartu da imam podlogu sudjelovati u takvoj raspravi, da nisam "pao s Marsa", da nisam neke druge struke koja s ekonomijom nema veze. Što si ti po struci?

Koji je onda tvoj stav, zašto imamo toliku inflaciju i odakle dolazi novac kojim se hrani industrija oružja?


U raspravi se sudjeluje argumentima, a ne izmišljanjem termina poput "mega inflacije" i nabacivanjem neprovjerljivih "činjenica".
Ja sam dipl inf informatike, a dodatno imam i exec MBA diplomu, studija na kojem se jako puno radilo na temama računovodstva i financija. Sada bih mogao pisati tko su moji profesori bili (s kojima sam u kontaktu), što rade na globalnoj razini, koliko su cijenjenjeni zbog svog istraživačkog rada... ali čemu bi to služilo?

Zašto imamo toliko inflaciju sam objasnio gore u ovom postu, ali najbitnija stvar:
1. inflacija je u padu i to već neko vrijeme - jako se egzaktno (na decimale) može to pokazati
2. printanje novca je zaustavljeno (u US) u q1 2022. EU obično kasni 4 mjeseca u prosjeku za EU, tako da se to za Euro dogodilo u q3 2022.

Narativ da se novac printa da bi se financirao rat i da to onda stvara inflaciju pada u vodu. Smisli neku drugu tezu, potkrijepi je argumentima (ne novinara koji zele zastrasivati, ne nešto što si čuo negdje, ali nisi provjerio) pa cemo pricati.
11.06.2023 | 09:45
Ja nisam ovdje nikada iznosio tekuce OPSEC podatke, jer mi pojma nemamo tko sve ovo cita, ali prije dva dana sam pricao sa ljudima iz okolice Bakhmuta i tamo je bilo problema. Prvo su im rekli idemo natrag u grad tamo nema skoro pa nikoga. Pa nije bilo bas tako. Imali su gubitke odmah u startu. Onda su odlucili da idu obuhvatom oko grada.

Jedinicu mog prijatelja je zapao juzni reon, pa je opet bilo tvrdo i nisu mogli probiti. Onda su im rekli idemo jos malo juzno, pravimo taj obuhvat veceg radijusa. U praksi samo su se vise i vise odmicali juzno od samog grada, i onda su konacno probili ruske crte. Sada ide sve puno lakse, jer Rusi dubinu nemaju (osim na jugu, tu su cijeli slojevi pricuvnih polozaja).

Cim je crta pukla, na Istoku mozes napredovati osjetno brze ali ogroman problem su mine. Generalno, i za Ruse i za Ukrajince. Uz toliku koncentraciju protutenkovskih mina, jako je tesko voditi bilo kakav mehanizirani rat. Svako upada u svacije mine, pa i svoje vlastite.

Mene, forumskog stratega, da je neko pitao sta da se radi u ofanzivi, ja sam 100% bio za fokusirane vektore napada. Koncentrirati snagu na 1-2 pravca i tako udariti. Ukrajinci su se odlucili za drugaciji pristup, guraju skoro pa cijeli front na tim pravcima. Oba pristupa imaju svoje prednosti i mane, i nema tu pogresnog nacina.

Ako nekoga zanima mogu obrazloziti razlike u ta dva nacina ofanzivnog djelovanja, ali da ne duljim sada ovaj post.

Ono sto je meni jako zanimljivo je da Rusi dosta koriste svoju avijaciju. Osjetno vise nego ranije, a o tome se slabo prica.

Mozda im je dosla voda do grla, pa riskiraju i avione. Ili su konacno svoje zracne snage osposobili i podiglo na nivo na kojem su trebale biti od prvog dana ovog rata.

A postoji i treca opcija, da su Ukrajinci potrosili toliko PZO raketa skidajuci dronove i rakete, da im sada nebo i nije bas tako cuvano. Pa se tu stvorio manje branjen prostor za rusku avijaciju.
11.06.2023 | 10:01
dpasaric kaže:
Ovo što sada rade Ukrajinici s tim skupim Leopardima nema nikakvog smisla. Jedan ruski Kornet je samo 25.000 $. NATO ih pak puni s Javelinima, a oni su po 100k $, a efekt je isti. Rusi su 4 puta jeftiniji! Samo još jedna igra brojeva u kojoj jednadžba nikako nije na strani Ukrajine.


Prijatelju moj ja znam da se ne bavis u zivotu oruzjem, ali de barem malo prouci tematiku prije nego zauzmes stav

Javelin je najbolje protuoklopno sredstvo koje postoji. Sustav bez stvarne konkurencije. Prvo, jedino i najbolje oruzje koje garantirano unisti SVAKI tenk kojeg pogodi, jer ga zvekne odozgo gdje je oklop najtanji. Vrijedi puno vise od $100K, ako je Kornet $25K.

Ako je HIMARS donio prevagu na strategijskom planu, Javelin je donio na taktickom. Krene 5-6 ruskih vozila. Za 10 sec 3 Javelina uniste 3 komada, ostali se povuku. Da su ih u dovoljnom broju imali odmah na na pocetku, ovaj radi bi bio zavrsen u prvim mjesecima rata.

Nakon Javelina imamo jedno 3 mjesta prazno pa ide NLAW. Slican ali puno drugaciji i jeftiniji sustav, koji je nastao 10-15 godina iza Javelina. Isto napada sa gornje strane i mali je mobilni lanser kojeg nosi svaki pjesadinac.

Ruska protuoklopa sredstva su slijedili SSSR dizajnerske smjernice. Jeftino da mozemo stancati u velikim kolicinama, a zivot operatera je potrosan i nebitan faktor prilikom dizajniranja

Kornet je potentan sustav. Dokazan u borbama, nema tu dvojbe. Ali tu raketu kada ispalis moras cucati pored lansera i cijelo vrijeme drzati na ciljniku metu koju gadjas.
A neprijatelj vidi odakle je raketa poletjela. Do operatera nepogresivo vodi dimni trag i jako je izlozen cijelo vrijeme. I zamisli sada vojnika na kojeg pucaju, a on mora cucati i ostati toliko fokusiran da raketu navede na cilj koji se krece. Zato puno raketa vodjenih na taj nacin promasi svoj cilj.

Ukrajinci su napravili nesto moderniju verziju, gdje sam lanser sa raketom ostave vani a oni sa daljinskog upravljaca (iz zaklona/bunkera/rova/vozila) gadjaju cilj. I Rusi rade na tome, kada su skontali koliko im operatera ne prezivi u praksi...

_-____________05.jpg
11.06.2023 | 10:16
dpasaric kaže:
tino1 kaže:
Kolega Davore, sigurno je da smo potrošili hrpu love braneći naše demokratske vrijednosti od kretena psihopatskog kojemu će se jednog dana (nadam se što prije) zatrtati sjeme.
Ali izraz "MEGA" si naučio od kojeg točno profesora, pusti ti to "ja to slobodno zovem" imaju izrazi koji su stručni i oni koji samo pokušavaju biti što strašniji. Taj podatak od 30% si bubnuo i ostao živ! Samo totalni diletanti (i to znaš sigurno) barataju tako s postocima jer misle da je to strašan podatak i da će se, što je veći postotak, ljudi više prestrašiti i početi raditi neke lude derneke kojim bi oni likovali i srali "evo vidiš, rekao sam vam dobro. A ja to znam jer ja sam ekonomista".


Evo ne znam! Trudim se naći najbolje izvore! Osim što još uvijek redovno viđam profesora kojem sam bio demonstrator (slažem neki projektić za njega), pa ćakulamo o tim temama, skužio sam da najbolji pregled ekonomske situacije kroz brojeve kod nas mogu dobiti kod, koliko znam vrlo cijenjenog stručnjaka kod nas, a to je Velimir Šonje. Slušao sam ga prije par godina na Kampusu u Rijeci, vidio koliko je lucidan i da uvijek kritički razmišlja, pa sam tada zapratio njegov web. Njegov tim je solidan: Hrvoje Serdarušić, Mario Gatara, Ivica Brkljača, Stipe Kljaić, Tomislav Globan i ostali. Ne kažem da su oni uvijek u pravu, ali sigurno nisu bezveznjaci. Brojeve sam našao kod njih.

Koji izvor ti preporučuješ kao kvalitetan?



Koji dio od ovoga što si citirao nisi razumio?

Pitanje je odakle Ti 30% Inflacije? Koji tvoj profesor ili koji od ovih nabrojanih je etablirao izraz MEGA inflacija, znači li to da je hiperinflacija sad Tera inflacija?
Kvalitetan je svaki izvor koji predstavlja stvarno stanje. Sigurno ću sumnjati u brojke -i nflacija 30% i više. Kad ja znam da je <8% i da je trend padanja.

Ali ponavljam, sve što je potrebno i toliko god koštalo da se taj kreten neutralizira. To je sigurno mjesto na koje se tebi i tvojim Putinofili influencerima ne isplati staviti polugu, tu se sigurno neće moći instalirati pometnja.
A na Balkanu je to pravo smiješno, koji je naviknut na ujutro jedna cijena u uvečer 50 X veća (pred očima tako kvalitetnih ekonomista?).
Pogotovo što stvarno malo znate, pa se samo provaljivate.
11.06.2023 | 10:18
Heroj domovinskog rata iz Slavonije, Andrija Andabak. Covjek koji je maljutkama unistio najveci broj srpskih tenkova.

Da je to jednostavno za napraviti, bilo bi takvih heroja vise u nasim redovima. Maljutka je konceptualno slican sustav kao i Kornet, samo jos malo primitivnija. Operator je izlozen cijelo vrijeme, gledas smrti u oci i nadas se da ces ti njega pogoditi prije nego oni tebe.

Pogunuo je nazalost u bosanskoj Posavini kada je kao dragovoljac isao u ispomoc.

Zanimljivo je da je obuku za Maljutke prosao u JNA kao regrut i onda je svake godine isao 2-3 puta da obnavlja znanje na trenazerima i bojevim gadjanjima. To je ocigledno skill i osjecaj kojeg izgubis vremenom, pa je JNA forsirala te obuke i u mirnodobskim uvjetima.

Dokumentarac o zivotu ovog covjeka:

11.06.2023 | 10:20
dpasaric kaže:

Evo, osvrnut ću se sada: kada je riječ o deflatorima u uvjetima značajne inflacije, odavno se zna da oni mogu sadržavati značajnu statističku pogrešku zbog velikih kolebanja relativnih cijena - do čega dolazi uslijed ubrzanja inflacije. Ukratko, inflaciju je teže točno izmjeriti kad je veća.


Od nekoga tko jako često spominje kritičko razmišljanje nisam očekivao da će svoj odgovor doslovno prepisati, ili ste oboje prepisivali od nekog trećeg?

11.06.2023 | 10:58
Vijest od jučer, vizualno potvrđena danas. AFU oslobodile Blahodatne.
EDIT: objava je od danas, snimka je od jučer popodne.

FyVOq4WXoAYcDae.jpeg


FyVOsbBXsAA8tOK.jpeg


S jučerašnjim danom je oslobođeno 64 kvadratna km teritorija Ukrajine u ovih nekoliko dana. Do Marijupolja je ostalo 93 km.


FyVTirIXwAAY2OT.jpeg


EDIT na EDIT s kartom oslobođenog područja na ovom pravcu.

FyVbjEzWAAEoU9j.jpeg



Nego, vijest koja možda prolazi ispod radara. Rusko ministartstvo obrane je objavilo da svi dragovoljci MORAJU potpisati ugovor s Ministarstvom i djelovati pod njihovim zapovjedništvom. U praksi to znači da Wagner sad mora pasti pod njihovo zapovjedništvo. Ovo će biti zanimljivo pratiti kako se dalje odvija....
11.06.2023 | 11:10
ZeljkoB kaže:
dpasaric kaže:

Evo, osvrnut ću se sada: kada je riječ o deflatorima u uvjetima značajne inflacije, odavno se zna da oni mogu sadržavati značajnu statističku pogrešku zbog velikih kolebanja relativnih cijena - do čega dolazi uslijed ubrzanja inflacije. Ukratko, inflaciju je teže točno izmjeriti kad je veća.


Od nekoga tko jako često spominje kritičko razmišljanje nisam očekivao da će svoj odgovor doslovno prepisati, ili ste oboje prepisivali od nekog trećeg?



Pogotovo jer je to glupost.
11.06.2023 | 11:44
m@xym kaže:
dpasaric kaže:
a rusko stanovništvo u tom sada potopljenom dijelu im je pri tome bilo potpuno sporedna varijabla.


Sjećaš li se što je Milošević odgovorio Mili Martiću kada ga je ovaj pitao, šta da sada radi, na početku Oluje?!


Znam ja, ali ne kao u onoj priči iz jna...kad je starješina pitao vojnika kako da se orjetnira prema sjeveru u Mađarskoj...po mahovini...ali je noć...po zvjezdi sjevernjači...ali je oblačno itd. dok jedan nije rekao znam ja, reci vojniče. Ja znam mađarski

Na žalost svih nas, tad je Sloba odgovorio mom imenjaku, da ga boli *urac šta ćemo da radimo s našim Srbima...što se njega tiče možemo ih nabiti na kolac, to su naši državljani ? Kad je krenula Oluja, tad je svaki sat vremena išao proglas na radiu, da se naši sugrađani ne trebaju bojati te oslobolilačke akcije naše vojske, nego da ostanu u svojim domovima. Sad jel to farsa ili nije ostavljam povjesničarima, ali sam svjedok tih vremena i mogu slobodno tvrditi, da su naši sugrađani, tad prošli takvo pranje mozga, na kojem je i Gebels, mala beba. Da se je netko protivio službenom narativu Beograda, on bi bio označen kao Srpski ustaša, tako da tu priča završava. Nakon svega imamo cca 300 000 manje naših državljanja, od kojih više nego pola, žali što nisu ostali u domovini.

Sve mi se čini da je ista briga VVP za Ruse koji žive u Ukrajini. Možda VVP želi ratovati do posljednjeg Ukrajinca ( Ruskog Ukrajinca ) u toj zemlji, pa bi molio našeg Davora, da promjeni narativ kad kaže da je zapad spreman se boriti do posljednjeg Ukrajinca...ili on na to misli kad to spominje ?
11.06.2023 | 11:54
Rusija ubrzano seli svoje snage s juga u smjeru Zaporižja i Bahmuta kako bi pomogla snagama tamo koje su pod sve većim pritiskom.

FyVZyKTWcAEOGfe.jpeg


Sad je posve jasno zašto je Nova Kahkovka srušena; da se spriječi AFU u napadu iz tog smjera.
11.06.2023 | 12:06
Djuro genijalac kaže:
Rusija ubrzano seli svoje snage s juga u smjeru Zaporižja i Bahmuta kako bi pomogla snagama tamo koje su pod sve većim pritiskom.

FyVZyKTWcAEOGfe.jpeg


Sad je posve jasno zašto je Nova Kahkovka srušena; da se spriječi AFU u napadu iz tog smjera.


Samo da ne bude...kasno Marko na Kosovo stiže
11.06.2023 | 12:26
ZeljkoB kaže:
Narativ da se novac printa da bi se financirao rat i da to onda stvara inflaciju pada u vodu. Smisli neku drugu tezu, potkrijepi je argumentima (ne novinara koji zele zastrasivati, ne nešto što si čuo negdje, ali nisi provjerio) pa cemo pricati.


Jako smo se udaljili od teme, a dokazivanje tvoje ili moje hipoteze je toliko široko i zahtjevno da vjerujem da nema smisla na ovom mediju, niti je tome mjesto ovdje, na jednom neformalnom forumu u rubrici "Razno". To može biti tema za neki okrugli stol, ali koji bi obuhvatio i širi raspon stručnjaka i struke - jer cijela situacija koja je dovela do ovog rata sigurno se ne može svesti samo ne neke društveno-ekonomsko-političke aspekte koji se mogu gledati izolirano. Treba gledati najširu moguću sliku.

Zato ću skratiti misao na ono bitno vezano uz ovu raspravu. Moje osnovne teze su iduće i još me nitko ovdje nije razuvjerio objektivnim podacima i čvrstom logikom da stvari nisu upravo takve:

1) Inflacija iz perspektive prosječnog građanina u konačnici nije ništa do uvođenje ekstra poreza siromašnima. Ne kažem da se to radi namjerno s tim ciljem, ali to je bogatima najlakši put da u svojoj pohlepi postanu još bogatiji. Netko naivan može reći: "Ali veliki imaju više novca, zar oni inflacijom ne gube još više?" - Ne, ne gube više u apsolutnoj vrijednosti njihovog bogatstva jer veći dio takvog novca koji je otisnut bez stvarnog pokrića u novostvorenoj vrijednosti na kraju biva umjetno usmjeren od njih samih u svoje vlastite ruke - putem prisilnog financiranja nekog dijela ekonomije u kojem upravo oni sami imaju vlasništvo.

Sada su to bili njihova big pharma i njihova industrija oružja (rasprava u Kongresu o tome koliko članovi Kongresa i njihovi članovi obitelji smiju imati dionice takvih industrija). Ima takvih primjera još, ali ova dva su očigledna u zadnje tri godine. Drugi, manje izraženi i manje opasni primjeri, su financiranje raznih projekata putem EU novca koji su u interesu nekog lobija. O tome bih mogao napisati magistarski rad s primjerima iz prakse. Opet se radi o generiranju inflacije gdje se često velik novac daje za projekte koji su tek "kulise" i u konačnici nemaju stvarnu vrijednost već se time hrane podobni i poslušni. Korumpirani politički aparat, revoloving door politika za ključne donositelje odluka, dokazana korupcija i u samom vrhu EU, pokazuju da je to modus operandi tih krugova koji su dovoljno moćni da igraju tu igru. I sve to, o čemu se naravno ne može čitati u, opet njihovim, medijima doprinosi inflaciji. Također, ne mora inflacija uvijek doći tiskanjem novog novca, imamo drugih mehanizama, od kamatnih stopa, uvjeta kreditiranja, otpuštanja pričuva, forsiranog investiranja države itd.

2) Velik broj najvećih zapadnih korporacija (srećom još uvijek ne sve) je pod kontrolom malog broja moćnika, nisu bezimeni duhovi (mada mnogi preferiraju ostati u sjeni), i većina njih se na kraju pojavi u Davosu i putem nedemokratskog elitističkog tijela, WEF-a, utječju na ekonomiju, politiku i društvo. Kada pogledamo udjele velikih kao što su BlackRock i Vanguard, udjele moćnih obitelji i "filantropa" poput Gatesa, priča se svodi na to na 200-tinjak najbogatijih upravlja većinom gospodarskih i bankarskih mehanizama zapada. Toliko su jaki da kroz mehanzime kao što su "short selling" dionica mogu utjecati i na one kompanije koje nisu dio njihovog klana i koje im ponekad "mrse račune". Takvih primjera smo imali dosta zadnjih godina. Možda si i pratio obračune na burzi između Muska i Gatesa.

3) Isti ti ljudi su uspjeli otkupiti gotovo sve bitne veće medije na zapadu, pa čak i u maloj Hrvatskoj. Mi više nemamo niti jedan bitan domaći medij koji je zaista nezavisan i da može voditi vlastitu politiku i igrati se pravog, slobodnog, novinarstva. Nikada to nije bilo idealno, naravno, ali sada je to posebno izraženo i na svom vrhuncu. Uredničku politiku diktiraju strani vlasnici, a ne glavni urednik. Kvaka je što novi vlasnici više nisu lokalne sitne ribe kojima je razina utjecaja hoće li se pisati o njihovim aferama, nego globalne korporacije koje provode svoje pohlepne ciljeve.

I da ispravim, nije teza neophodno da se "novac printa za financiranje rata u Ukrajini", teza je šira - da se novac poreznih obveznika, prije samo američkih, a sada i nas u EU, usmjerava u, prije svega američku, vojnu industriju, koja onda isporučuje svoje proizvode u Ukrajinu gdje bivaju uništeni ili putem korupcije rasprodani podzemlju, a to znači da nema stvarne nove vrijednosti društvu, a novac poreznih obveznika je utrošen. Kada takvim procesima dodamo sve male biznise koji su uništeni lockdownom u pandemiji, pa se svima "čarobno" šalje "besplatan" novac za plaće (primila ga je i tvrtka gdje radim i tako jedva opstala), to je ništa do padobranski novac gdje je netko "nagrađen", a bez stvaranja stvarne nove vrijednosti. Znači, opet novac gubi vrijednost. Priča o inflaciji je zato izuzetno kompleksna, rekao bih organska, a ono što nitko ne može osporiti su te dnevne stvari. Moji primjeri s burekom i polovnim autom prijatelja koji u 4 godine nije izgubio niti jedan € na vrijednosti su možda trivijalni, ali ne možemo za nekretnine reći da one nisu vrlo solidno mjerilo inflacije. Neću sada o turističkim lokacijama, tamo imamo još xy drugih varijabli, nego o vulgaris nekretninama koje ne kupuju stranci, nego naši građani. Znači stan u neboderu i garaža u kvartu. Ako sam rekao "mega inflacija", još sam upotrijebio i premekan izraz...

Inflacija je svakako pogonjena zbivanjima u zadnje tri godine, pandemijom, ratom i sankcijama koje su se pokazale kao bumerang. A da se vratimo na našu svakodnevicu - ako ti imaš neke druge cijene za burek, polovne aute, potrošačku košaricu i nekretnine - molim te javi, pa da tamo kupujemo!

P.S.
Kuglica sladoleda u Rijeci na Korzu je 3,75 €. Mislio sam da je skupo, pa sam jučer par metara dalje na rivi našao po 5 €. A nismo Dubrovnik i Stradun.
11.06.2023 | 12:29
ZeljkoB kaže:
Od nekoga tko jako često spominje kritičko razmišljanje nisam očekivao da će svoj odgovor doslovno prepisati, ili ste oboje prepisivali od nekog trećeg?]


Gdje je problem? Čitam ih redovno, a ponekad i retvitam njihove članke, to sam zapamtio i prepoznao kao dobru misao. S kojim dijelom napisanog se ne slažeš?
11.06.2023 | 12:39
cariblanco kaže:
Djuro genijalac kaže:
Rusija ubrzano seli svoje snage s juga u smjeru Zaporižja i Bahmuta kako bi pomogla snagama tamo koje su pod sve većim pritiskom.

FyVZyKTWcAEOGfe.jpeg


Sad je posve jasno zašto je Nova Kahkovka srušena; da se spriječi AFU u napadu iz tog smjera.


Samo da ne bude...kasno Marko na Kosovo stiže


Ponavljam još jednom: Ukrajina još nije ni krenula, kako smo nekad u školi govorili, za istač... I, prema svemu viđenom, rekao bih da samo to i čekaju, da Rusija uvede svu svoju pričuvu u borbu.
11.06.2023 | 12:50
Djuro genijalac kaže:
Sad je posve jasno zašto je Nova Kahkovka srušena; da se spriječi AFU u napadu iz tog smjera.


Rusenje brane je ljudski gledano ruzan potez, ali vojnici za Ruse itekako ima smisla.

Sada svu tu vojsku sa juga mogu prebaciti (sto i rade) na drugo mjesto i efektivno poduplati crte obrane u zoni ofanzivnih operacija.

Fakticki su skratili front za cijelu tu poplavljenu duljinu i oslobodili vojsku koja je to cuvala, zrtvujuci vodoopskrbu Krima u procesu.

Mozda zato Ukrajinci cackaju skroz na sjeveru fronta da malo kompenziraju
11.06.2023 | 13:22
cariblanco kaže:
Sve mi se čini da je ista briga VVP za Ruse koji žive u Ukrajini. Možda VVP želi ratovati do posljednjeg Ukrajinca ( Ruskog Ukrajinca ) u toj zemlji, pa bi molio našeg Davora, da promjeni narativ kad kaže da je zapad spreman se boriti do posljednjeg Ukrajinca...ili on na to misli kad to spominje ?


Ne, nije njima bitno tko se bori, ne prave se tamo nikakve razlike, možeš biti Ukrajinac, Mađar, Poljak, Rus, nazi fanatik, plaćenik od bilo kuda, znači oko toga zaista ne diskriminiraju! Samo je bitno da netko može preuzeti oružje koje dovuku i da netko od vlasti za njega potpiše da je zaprimljeno, a dalje od toga ih ljudi ne zanimaju. Njima su ljudi tek onaj "counter" broja jedinica u Starcraftu. Samo gledaju da ne padne baš na nulu dok Odjel prodaje ne odradi svoje do zacrtanih ciljeva.
11.06.2023 | 13:23
drlovric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Sad je posve jasno zašto je Nova Kahkovka srušena; da se spriječi AFU u napadu iz tog smjera.


Rusenje brane je ljudski gledano ruzan potez, ali vojnici za Ruse itekako ima smisla.

Sada svu tu vojsku sa juga mogu prebaciti (sto i rade) na drugo mjesto i efektivno poduplati crte obrane u zoni ofanzivnih operacija.

Fakticki su skratili front za cijelu tu poplavljenu duljinu i oslobodili vojsku koja je to cuvala, zrtvujuci vodoopskrbu Krima u procesu.

Mozda zato Ukrajinci cackaju skroz na sjeveru fronta da malo kompenziraju


Evo, ovdje se mogu s tobom potpuno složiti, sve mi ima logike.
11.06.2023 | 13:36
cariblanco kaže:
Znam ja, ali ne kao u onoj priči iz jna...kad je starješina pitao vojnika kako da se orjetnira prema sjeveru u Mađarskoj...po mahovini...ali je noć...po zvjezdi sjevernjači...ali je oblačno itd. dok jedan nije rekao znam ja, reci vojniče. Ja znam mađarski


Priča nije iz JNA, nego iz epohalnog, jedinstvenog, antološkog romana Ranka Marinkovića, "Kiklop". Jedan Tenžera kao što si ti - to bi morao znati.

youtu.be/8tAR-LyLGas?t=2994

Ako ti ne radi vremenski marker, vrijeme je 49:54.
11.06.2023 | 13:44
drlovric kaže:
Ovaj nas Davor je vrhunski troll, ja drugo objasnjenje nemam

Cuj ne valja Leopard tenk jer su ih eto unistili dok nisu dosli na bojiste. Tu uopce nije do tenka, vec do logistike i transporta.

Tenkovi uopce nisu unisteni u borbi, gdje bi ih eventualno u nekom segmentu nadjacao ruski tenk, te na taj nacin kapitalizirao manjkavosti zapdnog dizajna.

Isto kao kad bi mi rekli "Nije ovaj Mac Studio Ultra nesto, brzo se kvari". A u stvarnosti, u ducanu poplava bila , pa ih malo nakvasilo dok nisu ni stigli do radnog stola.


Ne, nisam trol, to bi bilo besmisleno i u konačnici neki vid nepoštovanja sugovornika ovdje, a ja, valjda to ne moram ponavljati, izuzetno poštujem sve moje sugovornike ovdje, čak i one koji su vrlo grubo startali.

Ako nisam trol, što sam? Ono što sam objasnio prije par poruka, pa evo copy&paste:

"...ja sam u ovoj raspravi praktikant "realističke škole mišljenja", samo što je ispalo da kao vražji odvjetnik u toj priči moram biti na strani Rusa, jer realno činjenice idu njima u prilog i to ovdje tvrdim od prvog dana. Da su neke druge okolnosti i varijable na snazi, možda bih istom tom školom mišljenja bio na strani Amerikanaca. No, u ovoj situaciji nisam jer su varijable vrlo jasne od početka."

Eto, gledam tu situaciju bez emocija jer jedino tako se može doći do objektivnih zaključaka. Da su mi emocije "uključene", naravno da bih bio na strani stradalih Ukrajinaca koji gube živote, obitelji i domove.

Usporedba s Mac Studijom ti nije bila idealna , ali prihvaćam igru, pa ću to reformulirati ovako:

"Ovaj skupi MacBook Pro nije baš upotrebljiv alat u praksi - jer odeš na snimanje na teren, samo se na trenutak udaljiš od njega i netko ti ga ukrade. Odeš, kupiš novi, presretne te banda čim vide što nosiš, otmu ti ga i prije nego li se vratiš na set snimanja. Na kraju budeš sretan ako izvučeš živu glavu. Mislim da ću od sada montirati samo u studiju."

A ovo nisam napisao iz glave, nego prepričao stvarne događaje iz Los Angelesa gdje je jedan filmski studio ispričao kako su više puta bili opljačkani tijekom snimanja u gradu.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 10 minuta
  • miomika: restartaj router. isto kao i Bonjour, nakon nekog vremena router se objesi i ne radi
  • big_mac: Nije nađen niti jedan airprint uređaj
  • big_mac: Pokušao sam sve navedeno ali uvijek isto
  • Kloba: Posljednji - baš za povezivanje inečega sa hp printerima: [link]
  • Kloba: Javi ako išta pomaže
  • Kloba: Ovo je troubleshoot sa stranica Applea: [link]
  • Kloba: Ovo? [link]
  • big_mac: Pokušao sam već tim putem ali ništa nisam našao sto je pomoglo.
  • Kloba: Ukucaj na Google ili YouTube, neko sigurno ima iste probleme i objavio je post kako to riješiti
  • big_mac: Jel zna netko kako rijesiti problem sa airprint na ios 18 a i prijašnjoj verziji ne mogu naći hp pisac
  • Kloba: Isprika, ipak je na kraju dobio 30 dana...
  • Kloba: Trifunović je navodno htio do Rijeke. Od tamo mu je žena s kojom se u međuvremenu oženio. I sad, poučen iskustvom (dobio je šest mjeseci uvjetno, ne 30 dana ja mislim), neće više vrijeđati preko X-a nego je hladno poručio: "uskoro postajem hrvatski državljan". I on i buraz oženili Hrvatice.
  • Yonkis: Ajme ovaj Photos u iOS 18 treba zasebni manual/priručnik.
  • JOHN: Smayoo što se mene tiče oderao bi i domaće
  • Zmay: Poz! Moguće napraviti da se oglasi sami brišu nakon nekog vremena npr.? Puno stvari je već prodano, a autori oglasa ih ne brišu...hvala
  • smayoo: Lik je dobio 30 dana zatvora uvjetno. I morao je platiti troškove. Što bi više? Kad pogledaš po internetu ima hrvatskih državljana koji pljuju po policiji svaki dan pa ih nitko nikad nije niti pokušao privesti, niti identificirati., a kamoli prekršajno goniti.
  • JOHN: Lik je dobio novčanu kaznu od 150 eura, a samo na transport je potrošeno više od toga. A gdje su plače policije ooja ga je privodila, tužitelja, odvjetnika, suca, režijskih troškova itd. Trebali su ga samo na ime tih troškova oderat 4000-5000 eura. Pa nek blebeće
  • JOHN: I mišljenja sam da mu je kazna preblaga. Ja bi za svako ponavljanje x10 od prethodne pa nek dogura do doživotnog ili neka ga opelješe do daske.
  • JOHN: Čovjek želi biti valjda novi Pernar ili šta ja znam recimo ADRI. Radi pizdarije a paralelno otvara kanal. Ili ga je jednostavno pojeo sustav, droga ili nešto treće :)
  • JOHN: a kamoli u tuđoj
  • JOHN: Nekih posljedica mora biti. Meni recimo ne pada na pamet u vlastitoj zemlji javno ponižavat
  • Kloba: Mada, nije mi baš ok da svako ko se pokenja na netu hapsimo. Pogotovo ako je Srbin. Baš ono. Jadno. Šta je to - pismeni delikt?
  • Kloba: Ali današnji post/vapaj - "Jel može razmena za Severinu?"
  • Kloba: I da, još jedna novost. Opet priveli Trifunovića. Sa Bajakova, gdje je došao i samo se približio našem cariniku da pita jel sada sve OK jer je godina dana prošla od zabrane ulaska u HR na godinu. I ovaj brže bolje, marica pa 800 km do Splita. Razlog, vrijeđanje na X-u od lani. Ustaše ovo ono
  • Kloba: Postoji razlog, čak je i logičan...
  • Kloba: Nego, tko zna zašto današnji mlađi nogometaši deru štucne?
  • Kloba: Tako da, to što je Jakirović očito isto htio poručiti "mlađem kolegi", mislim si da mu je ovaj samo kimuo i pomislio si "i trenersku diplomu ima svatko..." :)
  • Kloba: Oću reći, ovi mladi lavovi koji sada dolaze iz igračkih u trenerske uloge, pa to će gaziti klubove kao cipelarka deset na jednoga. Nema tu više "nema ponižavanja". Zna se ko je ko i ćao. A Dinamu je ovo velika lekcija i neka je
  • Kloba: I ovi su nas prešli ko plitak potok. Ima jedna anegdota sa SP-a u Brazilu da je isto to - nemojte ponižavati protivnika, navodno rekao Joakim Low Elfu na poluvremenu one utakmice s Brazilom, ali ovi ga nisu baš poslušali
  • Kloba: "..a sada hoću da ih zgazite!!!"
  • Kloba: Ma. A najbolji mi je Jakirović na kraju tekme koji 2očita bukvicu" Kompanyu. Ovaj mlađi od Modrića godina dana, doslovno smo kao repka igrali protiv njega (Belgijanac je), i kako je igrao u Manchester City-u čovjek je naučio okomiti nogomet do perfekcije. I to prenio radnišnim Švabama. Jer on im je na poluvremenu rekao (kada su naši izjednačili ili došli na gol razlike sa dva gola) "e,
  • drlovric: Dinamo se sinoc osjecao kao 70% HNL klubova kada igraju protiv njega. To samo govori koliko smo smijesna liga.
  • Kloba: IMa jedan kafić. Zove se Plavi devet. Nije zajebancija. Sada to koriste ko meme.
  • Kloba: Neka. Sada znamo koliko smo svjetosnih godina udaljeni od stvarnih prvaka liga petice
  • smayoo: Alo, dinamovci, šta se to igralo u Munchenu? Rukomet? :D
  • cariblanco: Rekorderi...iza dobrog konja se uvjek praši
  • drlovric: 9 komada. Ouch :)
  • cariblanco: Nova vrsta rata ?
  • cariblanco: The Death Toll from today’s Pager Attack in Lebanon has risen to 9, while the Injured has passed 3,000.
  • smayoo: Nažalost, da, Josip je zatvorio firmu i odselio u Njemačku :(. U Rijeci nema ništa drugo što je za preporučiti...
  • MacSlavko: To mi je zadnja opcija, ako nema ništa bliže Rijeci…
  • Yonkis: MacSlavko: iStyle?
  • MacSlavko: Off topic: Nisam znao da JM Elektronika više ne radi… Kamo sad odnijeti MBA 2020 na popravak?
  • Borisone: Dostupnost servisa i značajki po regijama: [link]
  • miomika: ne rade ni Live caption na Facetime-u ako je .hr primarni jezik :)
  • Zdravac: Inaće, upravo napravio update, i istina je, ne radi iPhone mirroring
  • Zdravac: Jebiga, to je osveta za usb-c, šteta, ali EU mora biti veća od jedne kompanije. Ja bi sigurno pronašao način da ih natjeram da omoguće to...
  • drlovric: A jbg ne moze ni vi europejci bas sve da dobijete :)
  • Yonkis: Apple today said that European customers will not get access to the Apple Intelligence, iPhone Mirroring, and SharePlay Screen Sharing features that are coming to the ‌iPhone‌, iPad, and Mac this September due to regulatory issues related to the Digital Markets Act. - June 21, 2024
  • dperec: Nadogradio MacMini i Iphone... I phone mirroring ne radi u našoj regiji :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, m@xym, Maxxy, Riba, Sarek, tino1, zoranowsky, Anonimci (447)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.51 Seconds

Provided by iJoomla SEO